Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *38*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Citat:
citat din mesajul lui aidaciolac

oh daaaa , am auzit "bombele" dar au fost atat de multe bombe care au fost ale voastre? De la etajul 3 sau din jos de pe Iorga?



Aida ...
povestea nasterii
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata
fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine


Daaaa, din jos de pe Iorga


Uka, cea mai fericita mamica de Carina - 14 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

La multi ani, fetele mele dragi!


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

LA MULTI ANI 2010!!!


vad ca-s prima in dimineatza asta pe aici...deci bebeii vostri au fost mai somnorosi decat a mea

si Ebruska se pare ca a vrut sa fie treaza la trecerea dintre ani, a avut o tentativa de a adormi pe la 11, se facuse deja 11.30 si nu adormea si atunci am zis, hai s-o tinem pana la 12 asa ca a dansat-o tati, a dansat-o mami si uite asa am putut s-o pupam pe ea prima pe anul asta noi am mai stat pana pe la 2.30 si am adormit pe canapea in living, pana la 3.30 cand m-a trezit gagalicea..cam asta a fost programul nostru de Rev anul asta, dar nici nu mi-as fi dorit altceva

va pupam dulce!

VOTATI-NE, VA RUGAM! MULTUMIM!

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



La multi ani!

Sa va aduca 2010 multa sanatate, fericire, liniste, pace si iubire in case! Sa fie un an bogat si cu multe realizari!


Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


neata

poftiti la o mare cu frisca!

noi am petrecut acasa, eva s-a culcat la 11 noaptea, iar anna a tinut neaparat sa faca revelionul cu noi .. s-a culcat la 1.30 .. sper sa nu o tina asa tot anul ca fac cu capul ..

sper ca ati petrecut frumos alaturi de cei dragi!

pupici!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


delia eh .. nu sunt asa cuminti copiii .. insa eva e mare si se joaca singura numai ca trebuie .. sa fiu cu ochii pe ea, iar pe anna o pun in leganus si e cuminte acolo. in plus, e si socrella cu noi .. d-aia pot face eu asa multe si variate.

mimika ce dulci si frumosi sunt mimikosii!

biaz pupici multi! imi pare rau ca piticul e plangacios .. sper sa vina inapoi puiul tau cel cuminte.

s-a trezit anna .. fug.

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Buna dimineata, fetelor!

La multi ani!

Am tot ezitat daca sa va scriu sau nu in zile asa fericite... Se pare ca puiul nostru a aflat ca noi dupa 12 am vrea sa ne culcam ca pensionarii si s-a hotarat sa ne strice planurile. De ieri dupa-masa a inceput sa vomite mult, ca stiti ca el voma de numa si pana acuma... Si aseara intr-o ora vomase de 9 ori mult de tot, de sus pana jos mi-a facut cateva camasi. M-am speriat tare, deja ma vedeam petrecand revelionul internata in spital cu perfuzii la puiut...

Am vrut sa mergem s-o deranjam la 10 seara pe doctorita noastra de familie, dar ne-am gandint apoi sa mergem la nasa lui Relu, deci si a lui Alex, ca e pediatra la spitalul tbc din oras. Am vrut sa vedem o a treia opinie, dar daca totusi puiul are rosu in gat si noi nu i-am dat nimic.

Au fost asa simpatici nasii, ca nici nu ne asteptam. I-am deranjat in noaptea de rev, a mai varsat si acolo puiul o tura mare. Dar nasa s-a bucurat, pentru ca a vrut sa vada cum arata voma. L-a cercetat mai mult decat orice doctori la care am fost. Si in gat (si e curat), si in urechi, si toate semnele de meningita, si i-am pus acolo termometrul in fundulet (si avea scutecul murdar), si l-a ascultat cu stetoscopul peste tot, inclusiv la intestine. L-a sucit, l-a invartit, l-a apasat, l-a palpat, l-a cautat de toate bolile pe care le-ar fi putut avea cu simptome de voma. Partea buna: nu era balonat, nu era blocat pe undeva, voma era numai din stomac, fara bila, fara materii din intestin. Puiul era mai ametit, dar in continuare vesel si povestea cu ea. S-a mirat foarte tare de cum umbla daca il tii de brate, ca deja nu mai e mersul reflex, a zis ca la 6 luni asta umbla.

Concluzia: indigestie. Tratamentul: ca la oamenii mari, repaus alimentar, eventual ceai pentru hidratare. Acuma a urmat greul pentru el, ca noi desi eram obositi de plansul lui, eram macar linistiti ca nu e nimic grav, a mancat doar mult prea mult. Asa ca a urmat asa: la ora 23, 10 ml de ceai. La ora 24 (dupa un la multi ani scurt intre plansetele lui si un muls rapid de mana) 10 ml de lapte sa nu-i scada glicemia (ca ceaiul i l-am dat neindulcit, asta apropo de ce vorbeam zilele trecute...). Saracutul de ametit ce a fost a adormit dupa lapte in patic neleganat, si chiar a acceptat suzeta pentru prima data! O mai scuipa, dar macar nu se ineaca cu ea... Apoi eu m-am muls si am pus la congelator, ca sa nu fac mastita sau sa raman fara lapte. Apoi la 1 iarasi 20 ml ceai, apoi la 2, 20 ml de lapte. Dupa laptele asta saracutul iar a adormit. Eu m-am pus din nou pe muls si la ora 3 sterilizam pompa si sticlute . Pe la 5 iar i-am dat ceiuc si la 7 i-am dat 20 ml laptic. Baiul e ca acuma plange de rupe la vederea biberonului, ca nu stie deloc sa suga. Mililitrii astia de care am spus mai sus ii curgeau in gurita pentru ca el musca biberonul (nu stie sa il suga) si el in plansetele lui se ineca cu el si mai ajungea si in stomacel. Acuma dimineata nu am mai putut si am sunat-o pe nasa si a zis ca pot sa-l pun la san dar sa bea tot asa putin.

Ideea e ca azi trebuie sa-i dau asa ca sa scapam de o banuiala de a ei, o temere de fapt, sa nu fie stenoza de pilor. A zis ca debuteaza asa brusc, cand am intrebat-o daca n-ar fi avut pana acuma. Si daca are boala asta destul de grava, atunci si daca papa rar si putin, tot da afara. Asa ca azi ii dam putinuc in speranta ca nu vomita. Daca nu vomita, inseamna ca nu are, si trebuie doar sa am grija sa nu ii dau prea mult sa pape la fomist. Ma bucur macar ca am scapat de chinul cu biberonul, dar acum plange de o ora la Relu in brate ca no, e flamand saracul si nu poate adormi asa.

EL constipatul carese scremea o zi intreaga sa faca un kk la doua zile, aseara a facut 5 (s-a curatat de tot de la postul aproape negru pe care l-a facut) si ultimul a fost numai mucus mustariu. Am intrebat-o pe nasa si a zis ca ala e semn ca nu a mai primit papi si s-a curatat de tot intestinul.

Speram sa scapam azi cu bine si sa nu aiba nimic. Nu va zic ce deprimant e sa nu-ti poti hrani puiul, si sa-l vezi cum daca il iei in brate repede se linisteste ca iti cauta sanul si cand vede ca nu il ai afara pentru el se crizeaza mai tare. De aia acuma l-am lasat la Relu sa-l linisteasca, pentru ca la mine tot cauta si eu mor de mila ca nu-l pot ajuta si nu-i pot explica de ce ii facem asta. E foarte necajit...

Va dorim un an nou fericit, trebuie sa fug. La multi ani!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Doame, Ralu, prin ce treceti! Saracutul puiut cat se mai chinuie!

Sper sa fie bine, sa nu aiba nicio problemutza de sanatate.

Va pupam cu drag!


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

La multi ani dovlecime!!!!!
Sa avem parte de un an 2010 mult mai bun, cum nici nu am visat!!!


Gianina, fericita de gingas Loris Stefan (02.10.2009)




Asa s-a nascut Loris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


La multi ani 2010!


Fie ca acest an sa va aduca lumina in case si suflete,sanatate,fericire si indeplinirea tuturor dorintelor,alaturi de copilasi sanatosi,veseli si papaciosi!



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise

Mergi la inceput