**Zmeurici de iulie-august 2009 (21)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

helou

merci blanca! pai cu blondul am rezolvat problema cheliei...se vedea tare naspa inainte... acum nu se mai vede .

apropos... voua va mai cade parul? ca mie mi s-a oprit! de cand m-am vopsit am revenit la normal. acum astept sa creasca la loc...

cu diversificarea... tot in pom sunt! parca pe ce citesc, ma zapacesc mai rau!
si asa se apropie momentul, iar eu nu stiu cum sa incep...
daca ii dau la inceput piure, ii dau o lingurita de morcov... daca merg pe BLW ce ii dau prima data? oare tot morcov sa il linga? ca de papat ceva la inceput nu cred ca reuseste...

acu cateva zile i-am dat la lins o bucata de mar. i-a placut de numa... daca incercam sa i-o iau se punea pe un jelit de numa... a lins el ce a lins si a reusit sa rupa o bucatica. si cand a dus-o in spatele guritei a inceput celebrul gagit cu un pic de lacramioare! eu eram cu ochii geana pe el sa il vad cum o descurca, ca tot ziceau astia in BLW ca e normal si o scoate singurel la capat... ceea ce s-a si intamplat, si a inghitit-o fara griji...
eu eram transpirata toata si el radea si era fericit de realizare

eu cred ca gagitul vine si de la faptul ca ei sunt obisnuiti doar cu lichide si cand ajunge ceva solid in gat, e nou si normal sa ii vina reflexul ala pana se obisnuieste ...
dar si cu lingurita ii place... i-am tot dat ceai cu lingurita si asa fericit e... deschide gurita ca vrabiuta si rade de nu mai poate cand ma vede cu lingurita!
probabil ca la inceput o sa merg pe o combinatie intre BLW si clasic... ii dau si lui in manuta si ii dau si piure...
ma gandesc sa fac asta si pentru ca vad ca la laptic a inceput sa faca figuri... si in BLW exclusiv dureaza mult mai mult pana si papa ceva!
offf ca tare confuza sunt!

deocamdata ne chinuim cu dintii care se incapataneaza sa nu iasa ... stau acolo pe pozitii si asa il chinuie... ii dau eu cu Calgel dar e apa de ploaie... tot astept un colet din state cu celebrul Orajel... acu' sa vedem cand s-o gandi unchi'miu sa il trimita...


mami de pic

primul craciun in trei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

macar m-am hotarat la o treaba cu diversificarea asta.
voi incepe cu masa de pranz... adecatelea cu legumele.

atata stiu pe subiect

ma duc sa ma delectez cu pozici ca le-am deschis in taburi!


mami de pic

primul craciun in trei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

am vazut una bucata Marie in chimono (nush daca asa se scrie, dar intelegeti voi) frumusica foc!

Patricia o familie frumoasa! se vede ca micuta e topita dupa zmeurel!

elenada ce mult seamana piticii tai intre ei! si au niste falcute numai bune de papat!

iar de Eva nu pot sa zic decat ... superbe pozele... dar era si normal, cu asa model!


mami de pic

primul craciun in trei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Blanca, frumoasa sedinta foto, cred ca iti este ff greu sa alegi pe care sa le listezi!
Moniland, nu ai spus nimik gresit si nici eu nu incerc sa arat cu degetul pe nimeni, vreau doar sa ajut sa intelegem diversificarea mai bine. Fiecare mamica hotaraste cu ce incepe.

V-am zis, ma mir si eu cum se schimba recomandarile medicilor, prima data am inceput cu fructe, acum sa incep cu legume fierte.
Am un material pdf legat de diversificare, scris de Ana Culcer si as vrea sa-l pun pe contul comun, dar nu mai am mail-ul cu datele de intrare in cont. Am incercat din aduceri aminte, dar neuronu' nu ma ajuta!

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Pupici!

Vazut modelul Eva . Foarte frumos!

Am mai vazut zmeurei: Ana si Matei de Elena - doi buflei adorabili,

Andrei si Rebecsa de Patricia - foarte frumosi, Andrei ochios si Rebecca o domnisoara adorabila.

Denis craciunel cu dintisorii asa frumos crescuti!

Maria de Corinna in chimono! O dulceata!

Craciunitele Laura si Irina! Moniland, pana la urma Laura e mai nazdravana?

Putin despre cum mege diversificarea la noi: Legumele pasata le-a acceptat cu mare placere, dar a durat o luna pana am inlocuit complet masa de lapte (a treia masa a zilei). Eu ii dadeam intai legumele si apoi laptele in completare (vorba vine, ca mult timp tot laptele a fost de baza). La fructe (a doua masa a zilei) s-a cam strambat. De fapt la mar s estramba, cu toate ca il mananca. Banana o mananca foarte bine, dar nu i-am dat decat de cateva ori. Marul i l-am dat intai copt, pasat, apoi crud pasat. De doua zile i-am facut putina branzica (cu lapte praf si lamaie, ca nu am avut calciu lactic) si i-am amestecat marul cu ea. A mancat tot si nu i-am mai dat nici lapte completare. Deocamdata merge totul foarte bine.

Dar sa stiti ca depinde foarte mult de copil. La mine cu Maria ca si acum cu Vladimir totul mergea ca pe roate, dar Stefan mi-a scuipat totul in fata, incepand cu legumele si continuand cu fructele, branzica s.a. Abia cand i-am introdus carnea si oul a inceput sa manance cat de cat. Si am in continuare probleme cu mancarea cu el. Ce vreau sa spun e ca la toti trei am aplicat aprox. aceeasi schema, dar daca la Maria si se pare si la Vladimir a functionat, la Stefan a trebuit sa improvizez intr-una si cam degeaba. El ar manca doar dulciuri si paine .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

A, Buburuza, mie imi cade in continuare parul sdi chiar ami rau ca inainte. In ritmul asta raman cheala. Sunt fire de par in toata casa, iar daca ma piptan sau bag mana prin par, e jale, cad deja smocuri . Ma gandesc sa iau niste vitamine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Vazut pozele.......ce zmeurici frumosi avem,mai fetelor!!!!Patricia,cumpar cea mai mica oala pe care o gasesc..... Oricum,de sapt. viitoare incep si eu dieta,asa ca voi fierbe mai multe legume,ca doar nu strica nici pt. silueta meaBubu,patrca-parca nici mie nu-mi mai cade asa tare....insa nu vreau sa cobescPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Si mie imi cade intr-una parul! Il tin mai mult legat, il pieptan deasupra cazii, dar si asa regasesc fire d'ale mele peste tot. Ma ingrijorez un pic caci la tample s-a rarit cel mai mult, cade pe zone. Iau niste homeopate si folosesc fiole ducray, sper sa se observe curand o ameliorare.

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

hello si de la noi

sa va zic cum merge si la noi diversificarea:
prima masa adica pe la 6-7 dimineata e de lapte suge putin lasan si apoi cu chiu cu vai mai pap a120 ml de lapte praf dupa care nani pana pe la 9,30-10

pe la 10-10,30 papam fructe, mar, para, i-am dat si banana e cateva ori dar n-a mancat asa ca am renuntat, mergem doar cu mar si para, i-am dat si br calcica de 2 ori dar n-a mancat asa cu placere asa ca i-am scos-o si mai asteptam
la masa de fructe am ajuns la performanta sa papam 1 mar si 1 para
daca ar accepta si br calcica as reusi sa-i scot laptele praf de tot dar cred ca o sa mai dureze ceva
dupa ce papa fructele cam la 30-45 de min papa max 120 ml lapte praf si iar nani

azi am inceput sa-i pun carnita in piureul de legume, a mancat cu asa o placere, cred ca a mancat peste 200 gr, am uitat sa cantaresc
tot azi a fost prima zi cand nu i-am mai dat lapte la masa de legume, abia dupa 3 ore a inceput sa planga de foame

urmatoarele mese sunt de lapte, adica pe la 6-7 si 9-10 seara

masa de la 6-7 seara o voi inlocui cu cereale sau iuart dar dupa ce face 6 luni
iar masa de la 9-10 seara va ramane de lapte muuult timp
de fapt prima si ultima masa vor ramane de lapte mult timp la Cezar pana pe la 2 ani daca-mi aduc bine aminte

cam asta e , va doresc rabdare multa si zmeurici mancacioase si pofticioase





_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

am uitat sa ne laudam si noi, de o saptamana Anastasia are un dintisor si cred ca in max o saptamana mai apare unul



_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput