**Zmeurici de iulie-august 2009 (21)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Hello si de la noi!
http://family.webshots.com/photo/2573091530104763571UEYEYY

Clara, cred si eu ca i-ai dat gata cu bunatatile noastre!

Crixia, mi se pare f logica abordarea ta. eu ma voi hotari cind va face 5 luni, impreuna cu medicul, ce sa aplic, avind in vederea ca ma voi intoarce la servici, probabil primul pas va fi o masa sau chiar 2 de lapte praf pina la 6 luni. pe urma mai vedem, dar tot asa, cite o masa pe rind.

pooh, cit de mica poate fi o oala de presiune?

Alinutza, cum e la Iasi?

am reusit sa vad si eu toate pozele cu craciunei si spiridusi, care mai de care mai frumosi!

si la noi a fost frumos, petrecut in familie sau cu familia, cadouri multe (mai mult Rebecca). de mincare am facut de toate, insa am mincat mai ceva ca o pasarica, pt ca ma chinuie bila si imi da niste stari... am fost chiar si la dr si am facut eco si analize, cica sint intr-o faza premergatoare pietrelor. partea buna, daca pot spune asa, e ca am mai dat jos vreo 2 kg.
ma deprima acum vremea asta, m-a ajuns o oboseala din urma si ma simt surmenata...in plus nici nu putem iesi pe undeva, ca ploua mocaneste.
abia astept sa inceapa REbecca pe 4 gradinita si sa speram ca nu va raci, ca pina pe 15 cind ma intorc la munca sa am putin timp sa ma recreez (caci DAniel nu ma toaca inca, cu el nici nu simt ca am copil).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungaras spune:

buna ziua zmeurici,
Am vazut pozele, una nu mi-a scapat. A fost un craciun frumos cu zmeurici frumoase.
Diversificarea: inteleg ca laptele trebuie sa ramana baza. cum o sa fie asa daca se inlocuiesc mesele de lapte cu altceva.cum mai ramane laptele baza?
/noaptea daca se trezeste ceai? de ce nu lapte?intrebari intrebari, o sa treaca si asta cum a trecut si perioada cu colici.
giova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Greu greu cu diversificarea asta...

Eu deja am o saptamana de cand am inceput. Sucul de morcovi a mers cum a mers ca e dulce, sucul de mar singur a fost naspet mai mult se stramba..apoi i-am pus mar+morcov si nici as anu am avut succes.
Citind am ales sa ii fac marul copt la cuptor, apoi il pasez f bine cu furculita si ii pun sucul de la un morcov (cca 20ml)..ii fac asa de 2 zile si vad ca papa ceva..nu mult insa..dar cred ca e mult sa pape de acum un mar+un morcv. Eva papa cam spre jumatate asa si apoi ii dau lapte (san) si vad ca nu mai suge la amandoi sanii ci doar la unul dupa.

Crixia asa voi face si eu. Astept sa manance bine masa de fructe de la ora 10 si apoi trec la supa. Ma tot gandeam daca sa ii bag deja supa dar nu..dupa ce mananca total fructele si salvam o masa asa...probabil ca va dura ceva vreme..vad eu. Oricum sa le bag pe toate odata chiar in cantitati mici nu cred ca fac.

Bubu te-am vazut blonda. iti sta super . Serban e delicios.

Moni ai doua craciunite bestiale. Bravos pentru diversificare.

Flosideea ce frumos e puiul tau. Un adevarat craciunel.

Giova, Pooh hai ca va astept cu retete de diversificare...ca mie mi se pare cma complicat.

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ungaras

Diversificarea: inteleg ca laptele trebuie sa ramana baza. cum o sa fie asa daca se inlocuiesc mesele de lapte cu altceva.cum mai ramane laptele baza?
/noaptea daca se trezeste ceai? de ce nu lapte?intrebari intrebari, o sa treaca si asta cum a trecut si perioada cu colici.



Eu gandesc asa : incep cu o masa si restul de mese lapte.
- Masa aceasta va fi diversificata + lapte din ce in ce mai putin(la aceasta masa) pana masa va fi complet din difersificare iar restul de mese lapte.
-Apoi trec la a doua masa diversificata in aceeasi formula. Deci in final vom avea 2 mese diversificate si restul lapte...si tot asa masa 3, masa 4...

Eu alegand sa fac o masa completa si nu putin din fiecare cred ca laptele va fi baza pana cand va fi inlocuit complet de mese..asta cred ca se va intampla tarziu de tot caci dureaza tot procesul.

De fapt cred ca seara tot va ramane o masa de lapte oricum ar fi.

Nu????!!!???..e bine asa?

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

La multi ani tuturor

Ieri ne-am intors si noi la Bucuresti.
Greu tare cu drumul asta lung.
Am plecat pe o ninsoare de la Onesti de nu vedeai nimic in jur si pe jos era derdelus. Am mers cu niste emotii cat casa. cand am scapat de ninsoare am dat de ploaie si intuneric si iar nu vedeai nimic.
Greu tare am mers.
A fost frumos la parinti dar tare repede a trecut Craciunul.

La anu facem Craciunul acasa.

Am vazut multe zmeurici frumoase. Dragalase foc.

Moniland ce craciunite ai tu acolo. Scumpe foc.

Avem si noi cateva poze de la Primul nostru Craciun

Va pupam dulce

Daca doriti sa votati un pitic o puteti face AICI

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_adina spune:

Buna mimici!

In primul rand La Multe Lunite:
BEATRICE de SIACOB
MARC de NICOLICA
Am vazut si eu pozici cu minunile astea mici,tare frumosi mai sunt.Am incercat si eu sa fac pagina si sa postez poze cu printucu meu,dar...nu am reusit.
Si mie mi-a zis medicul sa incep diversificarea,consider ca e prea devreme, are abia 4 luni juma,ii dau poar san,ca am din belsug.


Adina de Razvan(14.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Am incarcat si eu pozele de la fotoshoting pentru cine are timp si chef..ca sunt cateva

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Crixia, poate nu m-am exprimat bine, dar asa voi face si eu: introducere treptata a fiecarui aliment ca nu am nicio graba. La fel si cu schimbrea meselor din lapte in alimente solide tot asa treptat cate o masa.
Blanca, si eu tot asa voi face. Dupa ce vad ca e ok cu fructele incep cu supica de la pranz si apoi cu cerealele. Sunt hotarata pt masa de dimineata si cea de seara sa ramana laptic.
unguras, pana la 1 an laptele ramane mancarea de baza. Inlocuiesti o parte din lapte la o masa pana ajungi sa inlocuiest tot lapticul cu mancare solida. Apoi la alta masa incepi sa inlocuiesti lapticul treptat si tot asa. La mine lapticul noaptea nu are niciun rost mai ales ca fetele dorm. Iar daca s-ar trezi si le-as da lapte poate le-ar place si si-ar face obicei. Si sunt total impotriva sa hranesc copii noaptea cand am timp toata ziua sa fac asta. Probabil imi este usor sa zic asta acum cand le-am obisnuit fara laptic noaptea.
Blanca, buna treaba cu marul copt. Sunt curioasa cum se adapteaza fetele mele la cruditati ca daca nu merge treaba si eu voi ajunge la mar copt.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_adina spune:

Blanca000 ai o frumusete,felicitari

AdinadeRazvan(14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Blanca micuta Eva este superba. Un copil foarte reusit. Sunteti o familie frumoasa. Mi-au placut mult pozele.

Daca doriti sa votati un pitic o puteti face AICI

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput