Sezatoarea canadiana (166)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Pai Ana, vizionari la greu ca acum ne tine Pucku in tensiune.

Eu sunt varza de cateva zile, imi e tare rau, ma iau niste greturi, dureri de spate, varsaturi, ameteli, cand se misca bebelina de nu stiu inca de trebuie sa ma ingrijorez sau nu.

Am reusit sa il bag in panica si pe ginecolog (tanti obstetriciana nici nu a vrut sa ma mai primeasca la ea cand a auzit cate pb am avut in sarcina cu gemenii si m-a trimis la dr cu care o sa nasc) desi pana acum imi explica el cat de ok e acum, ca e sarcina unica, etc. La echo mi-au zis de placenta praevia centrala, informare care l-a facut pe dr sa-mi dea si procedura de urgenta de intrare in spital in caz de sangerari/contractii. A, si m-a programat la o echo de "urgenta" ptr saptamana 28.
Sunt consemnata la lipsa de agitatie totala, cica nici treaba in casa nu am voie sa fac (asta s-o creada cine o vrea ca atunci cand ai 2 nazdravani plus una bucata depot de 9 ani aici pana reincepe scoala..).
Oricum, sper eu sa fie totul ok si sa nu nasc prematur.

Pucku, in cate saptamani esti? Ti-a mai facut echo si ai vreo estimare "proaspata" pentru varsta bebeului?

Sa aveti o zi calduroasa in case ca afara ....

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Ana, nu stiu raspunsul la intrebarea ta, fireste. Dar visul meu e un treadmill,lucru care nu s-a intamplat nici in iarna asta...
Asa ca, alerg in gand, slabesc in gand, fac foamea, si ma irit cand lipsa de fiere nu ma ajuta sa diger usturoiul...
uite ca am iesit din cave si nu sunt miss sunshine, dar e asta o surpirza?

Un An Nou fericit si cu sanatate!

lorelaim, ce bine sa te revad...

La multi ani tututor Stefanilor si Stefaniilor (de Pucku, de mamaana, in special!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ioana, ai grija de tine! cred ca nu ti-e usor cu nazdravanii mici (si tare frumosi- am vazut poze superbe), dar cit poti sa te menajezi pentru bebelina!

Marule, nu-i bai ca nu ai raspuns, bine ca te <vad> ; sa stii ca eu am achizitionat doua aparate: stepper si inca unul unde teroetic ar trebui sa-mi antrenez muschii de la burta (ca acolo-i beleaua la mine, la celulite de pe burta) si stau in basement pe post de mobile care incurca; fara antrenor (eventual unul tinar si frumusel ) parol ca nu faci nimic; mi-e ciuda ca eu as beneficia de niste rabaisuri pe la salile astea si tot nu ma incumet (bine ca daca trebuie sa-l platesc tot odata nici nu e momentul :((

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

acu Ana trebuie sa admit ca singurul exercitiu care imi place e mersul, si de aia ma gandesc ca as putea merge cat urmaresc Judge Judy
Din Ianuarie, LauraJr, bless her heart, ma cara/taraie/ia la Zumba, care e un dans deghizat in fitness!
Dar ideea e ca trebuie sa fii cinstit cu the calories intake...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Pucku, ce mai faci? Te sun ca venim de la piscina.

Pentru cine vrea, doua articole interesante, o alta varianta la ceea ce 'stim' sau mai bine spus, la ceea ce nu stim inca:

http://www.curentul.ro/2009/index.php/2008123121218/Actualitate/Adevarul-despre-Eminescu-la-120-de-ani-de-la-ucidere.html

http://www.curentul.ro/2009/index.php/2009122338325/Actualitate/Iliescu-l-a-ucis-pe-Ceausescu-la-ordinul-Moscovei-Executia-a-fost-trucata.html

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Ana, pana acum eu am avut abonament la doua centre din astea, unul Centre pour la femme (care s-a si desfiintat dupa ce mi-am terminat abonamentul) si apoi la YMCA, la astea abonamentul a fost pe un an, la primul am platit o taxa de membership initiala de vreo suta de dolari, apoi in fiecare luna cam 50, la YMCA nu am platit nimic la inceput, doar lunar, tot atat. Dar m-am lasat cand am reinceput serviciul si scoala ca nu mai ajungeam si plateam degeaba.
Cand m-am mai obisnuit cu toate si am reluat si sportul mi-am luat cursuri de cate trei luni la centrul sportiv al Kirkland-ului. E drept ca e doar o activitate (eu am fost pana acum la yoga, pilates si boot camp) dar eu ma tin mai bine asa de ele pt ca mi le programez pe perioade scurte si platesc toti banii odata (un curs o data pe saptamana, timp de trei luni este 60 de dolari, acum ma voi duce la aerobic de 5 ori pe saptamana, a fost 125$ pt trei luni).
Vezi poate iti gasesti pe cineva cu care sa mergi, e mult mai motivant asa, bafta ! (eu acum imi zic ca ma duc cu fi-mea la gym, dar sigur ma lipesc pe acolo de cineva, asa fac mereu)

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ioana, acum am citit, ai grija de tine, incearca sa te menajezi si sa-l protejezi si pe bebe mic. Unde sint pozele vazute de Ana cu gemenii tai? Eu nu le-am vazut...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ana nu e nimic ca lumea nu apare, se vede ca e vacanta si ca se distreaza si se odihnesc. Lasa ca atunci cand se termina reincepe activitatea. Dar si mie mi se pare ca ne lipsesc niste canadaience, mai ales din Ontario. De exemplu try!!!!!

Eu sunt franta dupa ce ieri am sta vreo 4 ore pe afara , dimineata si seara. Mai ales seara a fost obositor, am fost la un patinoar , circular, cu derdelus. Si cum n-am fost singuri, ci cu inca o familie cu copil, parca a fost asa mai special. Plus ca se intunecase, muzica canta in difuzoare, era cat de cat cald....O seara superba. acum mai caut locuri din astea gratuite de iesit. Ca la Valcartier , e cam scump.Dar macar o data tot ne ducem.
Colega mea de la servici, face energo cardio in aer liber, intr-un parc, cu lanterna pe frunte, si raquetes....Binenteles in grup. a zis ca e mult mai stimulant asa decat intr-o sala. trebuie sa rezisti insa la frig si sa ai echipament special...
Nelia merci de telefon, mi-ai remontat moralul.....


Am si eu o intrebare. Voi ati adus DVD din Romania cu desene animate, dar care sa aiba audio in limba romana? Mi-ar place sa-l mai expun pe Marc la romana. Cand gasesc ceva pe youtube e foarte interesant. Dar n-am nici o idee unde sa ma uit, ca sa-i spun mamei ce sa cumpere si sa imi trimita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Ana, spor la cautat si desigur gasit locul perfect ptr lasat kg.
Nelia, probabil ca spunea de aceste poze:
http://family.webshots.com/album/203112805HxhTlb
Sunt facute cand aveau baietii 9 luni, cu costume facute special ptr ei, cu ideile noastre, etc. E vorba de un calendar :-)

Miki, noi avem dvd in lb romana insa sunt cele Jules Verne, nu sunt de calitatea celor Disney insa vorbesc in limba romana ei acolo.
Si mai avem tot asa, Frumoasa din padurea Adormita, Colt Alb, Jack si Vrejul de fasole, nici ele Disney insa tot asa, in lb ro.
Insa sa verifici sa iti mearga pe ce la pui tu ca nu-s compatibile cu sistemele de aici.
Cautand o poza sa iti arat un dvd de-asta am gasit asta:
http://chisinau.ch/load/pentru_copii/desene_animate/jules_verne_insula_misterioasa_audio_ro_dvd_rip_de_djscristi72/17-1-0-7209
edit: sau daca ai rabdare si vrei, gasesti pe aici:
http://romania-inedit.3xforum.ro/topic/85/Only_for_kids_-_Pagina_copiilor/
O seara frumoasa,



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

arturicii merci, am mai incercat acum vreun an sa descarc, dar nu stiu de ce am avut o problema cu pista in limba romana si nu se auzea nimic. Cred ca nu reusesc sa am codecul potrivit.Acum ca mi l-ai adus aminte am sa mai incerc sa descarc ceva. Eu nu vroiam neaparat disney, ma gandeam si la seriale gen Diego, dora, Bob, Barney..... Ca al meu e inca de varsta asta. Si am vazut ca exista niste posturi tv in Romania cu aceleasi desene ca aici.


Maine la mine vor fi -25 resimtitesi eu am facut prostia sa anunt ca ma duc la servici

Mergi la inceput