Sezatoarea canadiana (166)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Da, exista Minimax insa nu stiu sa aiba si desenele pe dvd insa e f posibil.
Oricum, asemenea dvd se gasesc in special in Carrefour, Cora insa si in librariile clasice (aici insa au mai mica varietatea).

Spor la job maine in ciuda temp. Acum sunt -26 deja. Cred ca dimineata o sa fie si mai si.



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Diana, mersi pentru lamuriri legate de abonament; iau taurul de coarne in ianuarie sigur, pentru ca eu numai iarna am barbat pe acasa seara sa-mi gardeze plodu si eu sa fac sport; daca ratez sezonul, ramin cu celulita.
Mihaela, eu cu sportul sau orice pe afara nu ma impac, sufar rau din cauza iernii .
azi am hoinarit cu o amica toata ziua pe la shopping in mall si povesti la un capuccino, ca-n vremuri bune si antice; traiasca vacanta

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Buna seara, buna seara, am venit cu sanioara, ca in mod neasteptat, dar deosebit de placut, a nins ieri pe la noi, in banana belt, si azi inca mai avem vreo cativa centimetri de zapada, e tare frumos, mai ales daca nu trebuie sa pleci de acasa.

Ana, te apuci de miscare? Ce o sa faci, cat de des? Si eu vreau sa incep sa ma misc din ianuarie, dar asta dupa ce o sa ma intorc din Cuba, avem bilete, hip, hip, hurrah!
Hai sa facem un grup de suport pentru miscare si mai apoi si pentru slabit (daca vreti), cine se mai inscrie, facem lista? maru, laurajr, haideti ca in multi e mai vesel!
Eu sunt foarte entuziasmata, ca inca e decembrie, am burta plina cu piftiile, jumarile, sarmalele si deserturile zilnice si pana in ianuarie mai e destul
Dar adevarul e ca de ceva timp tot studiez idei de miscare si slabit si chiar ma vad intrand in forma dupa jumatatea lui ianuarie cand ma intorc din Cuba (de la all inclusive )

lorelaim, ma bucur ca Gabisor e incantata de carti! Ce a mai primit de la Mos?

Dana P. de abia astept povesti pline de detalii din Romania, plus o mie de poze! Oare cat mai dureaza pana te intorci? Parca vad ca te intorci pe cand plec eu in Cuba si ratez povestile.

Ma duc sa-mi iau portia de Mandrie si prejudecata, ca de sarbatorile astea mi-a fost dor sa ma delectez din nou cu filmul meu preferat.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

ies si eu un pic dintre ale mele sa va salut

Nelia am sunat pe la 6-7 cred la tine, dar liniste...

Ioana sarcina usoara in continuare, incearca sa te menajezi un pic, si ai grija la gheatza....stiu eu ce stiu....aici te tzin mai greu la spital, dar daca vad ei ca esti solicitata acasa, te pot interna ca sa te puna la repaus: eu nu am mai facut echo, ce rost are....ca doar se stie ca bb e mare, nu pierd lichid si nici sange asa ca totu-i calm

contractiile sunt tot asa la 15-20 min, nimic nou, doar ca m-a durut capul azi, in special dimineata, am luat chiar Tylenol, si am dormit de la 8 aseara pana azi catre 11 fara drept de apel....si in sfarsit am avur glicemiile bbune....yupii

Ana ce fain de tine, ah ce-as merge si eu asa o zi de acasa fara copil/copiii si cu o prietena

Diana la YMCA se poate merge si cu BB? ca m-ar tenta si pe mine din februarie in colo

Mihaela noi i-am pus si muzica romaneasca, povesti audio, pe you tube se gasesc si ceva desene romanesti, si chiar tv online, emisiuni pt copii sau teatru, si filme...ciresarii, toate panzele sus....si altele chiar i-au placut
in rest cum stii, la noi in general primeaza engleza la fime, daca le gasesc in franceza atunci ii pun in franceza, dar daca nu....oricum noi ascultam si in maghiara, germana, si mai nou in japoneza, chiar vrea sa invete japoneza, dar nu stiu unde sa-i gasesc cursuri

am niste intrebari bucataresti

am trimis sotul si copilul la piata si mi-au venit acasa cu conserve de melci si crab meat.....acum nu stiu ce sa fac cu ele , cum le gatesc, any ideea?

si as mai vrea o reteta dulce cu foi butter pastry, aveti ceva idei, dar sa fie super simpla

noi am instaurat programul de recompense nintendo, ca de cand a primit de la Mos jocul cu catei si si-a facut un toto virtual(Ange inca o data merci, exact asa ceva cautam)nu l-ar mai lasa din mana
asa ca acum avem recompense de 5-15 min de nintendo, pt lucrurile facute bine, sa vedem de maine cum functioneaza

revin









Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Aoleu, ce ger e afara!

Pucku, ai mei cred ca iesisera un pic afara inainte de culcare, iar eu eram la ... cumparaturi. Am fost si am luat cadouri pentru educatoare, invatatori, antrenori si ma bucur ca am gasit la toti lucruri frumoase si ieftine... mai bine mai tirziu, decit deloc. Am luat si sanii, doua, ca sa ne ajunga... Si le-am luat si copiilor cite o cana cu animale si cu capac, pentru ceai scria ca este si inca niste flecustete, ca mi-a spus Agata ca mosul a venit, dar ca noi, parintii nu le luam chiar nimic, nimic... cica macar o ciocolata acolo. Am luat si pentru nasi, ca mergem la ei de Revelion... si uite asa, am avut motiv sa casc gura prin magazine. Apoi la gradinita, ca era seara mea de smotruiala si le-am ambalat si lasat si cadourile...

Daca platesti bine, o invata Octav! Sa vorbeasca, baza, ca de scris nu stie, dar poate purta o conversatie simpla in japoneza... pe mine m-a dat pe spate cind l-am auzit prima data. Si in spaniola... atunci o stia, acum a mai uitat, ca nu a mai practicat. Cred ca daca il mai auzeam si in portugheza, nici nu trebuia sa ma mai ceara de nevasta, ca il urmam oriunde. Ma innebuneste limba asta, atit de dulce este! Agata vrea sa invete spaniola sau macar italiana.

Agata cu Octav (asa fiica, asa tata) se uita la filmele lor cu zburatori, si chinezesti si japoneze... direct in limba lor... Le stie pe de rost, recunoaste stilurile de lupta, a inceput sa recunoasca si actorii... pentru mine sint unul si acelasi. Si mai avem citeva desene animate in japoneza, sint superbe! Oricum, astia cind fac ceva, apai fac... am vazut citeva filme de groaza japoneze... si acum mai am fiori cind traiesc cite o scena care seamana cu una din acestea. Birrr! Tudora nu e pasionata, se bat prea mult pentru gustul ei, iar Lisandru e dulce rau ca tipa ca ei si ii imita, ridica picioarele... ce mai, un samurai mic crestem noi. Octav e tare mindru de el ca e fff flexibil, cind mai prind un aparat de fotografiat, ii fac un filmulet sa-l vedeti ce spagat face si pina unde ridica picoarele... faci ce vrei cu corpul lui, nu zice nimic. Ba vine la ta-su si ii arata sa-i mai faca...

Mikiion, si mie mi-a facut placere sa stam de vorba, sotul m-a intrebat ce pot sa vorbesc atit cu cineva cu care oricum stau pe DC de vorba... Noi avem citeva DVD-uri in romaneste, dar nu multe... insa avem povesti inregistrate, toate povestile clasice romanesti... Mai avem si muzica, mi-ar placea sa am piese de teatru pentru copii... ca ce am eu sint cam grele pentru Agata, desi s-a uitat la doua cu mine. In rest, youtube-ul sa traiasca!

Nu avem DVD-uri pentru ca sint putine iesite in romaneste, care sint romaneste, iar traduceri nu ascultam. Ca si voi, le ascultam in limba in care sint facute. Nici in franceza nu avem nimic, decit daca a fost facut in franceza, filmele la fel, asa ca engleza e majoritara.

Donia, eu intru pe listuta, mai am un pic si pun biciul pe mine. Un pic pentru ca sint sarbatori si nu ma fortez, ca stiu ca nu pot... si inca nu l-am intarcat pe Lisandru, ii dau din ce in ce mai putin, dar tot ii mai dau. Dar am zis ca nu depasesc 1 martie, gata, vindem vacuta. Si pina atunci ma baga, dar mai ales dupa aceasta data va fi prioritatea mea numarul 1... in sfirsit! Bine, ca si eu ca si tine, vorbesc acum pentru a stiu ca mai am timp suficient de bagat in mine... ca sa am ce da jos dupa.

Ce bine de tine! Auzi, Cuba! Cind noi vom ingheta aici, tu iti incalzesti oasele la soare. Iti doresc de pe acum vacanta frumoasa!

Arturicii, acum i-am vazut si eu, ce frumosi sint! Eu ii mai vazusem in alte poze, mai mari, stiu ca erau cu zulufi si mai bruneti, pe astea nu le stiam.

Ma duc si eu la nani, ca miine am zi de gatit, iar! Noroc ca am impartit masa cu prietena mea, asa ca nu mai muncesc singura.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Uf ce zi oribila. M-a sculat Marc pe la 5, apoi el s-a culcat dar eu am ramas sa ma uit pe pereti Macar daca dormea mai mult , dar la 7 :30 s-a trezit Eu nu inteleg copilul asta cum poate sa doarma asa de putin.
Apoi a trebuit sa ies afara, sa iau autobuzul , aici am avut un pic noroc ca l-am prins la mustata pe al doilea, si n-a trebuit sa merg deloc pe jos, ca nu stiu cum faceam cei 700 de metri prin frigul asta.La intoarcere i-am spus sotului sa imi aduca masina la scara

Si eu declar ca-mi dau demisia de la iarna asta. Nu ca e frig ci ca e stil Yo-yo, ba cald ba frig, iar cald iar frig.

Plus sotul care suna suparat ca Marc a facut o scena la gradinita, cu plansete cu lacrimi de crocodili, si ca el vrea sa o schimbe.Cel mai mult il enerveaza ca atunci cand incearca sa vrobeasca cu tipele , ele ii spun ca sunt mai multi factori ca nu se adapteaza copilul....dar nu vor sa spuna care sunt factorii aia.....Si noua se pare ca se subintelege ca suntem noi imigranti si ca de aiaV-am spus ca intre 72 de copii sunt 3 imigranti? Unde gasesc Nelia si eu o gradinita ca a ta? Sunt 4 luni de cand e la gradinita asta si parca merge tot mai prost.
Cred ca el ar fi fericit doar daca ar sta acasa cu mine.


Donia, unde banana beltul ala ca sa ma mut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Si eu ma inscriu pe lista de slabit.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

deci lista pentru slabit capata contur:
subsemnata in frunte, lider de/cu greutate
laurajr (mama ce o sa mi-o iau! vine ea de la sanius si citeste...)
donia
nelia
codritu

eu slabisem vreo 5 pounds acu o saptamana, dar i-am pus la loc,cu mancarea asta de sarbatori. Victor ma intreba ce le fac de revelion: apa cu lamaie! ca oricum adormim la revelion ca 2 mosi/jucarii stricate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Of, Mikiion, ce rau imi pare! Or avea dreptate si educatoarele nu zic nu, cu adaptarea, dar eu in fata adultilor, tin intotdeauna cu copilul, asa ca, indiferent care sint cauzele, copilul tau sufera si trebuie facut ceva, chiar schimbata daca altfel nu se poate. Ma gindesc ca poate mai bine il bagi la scoala la anul, la 4 ani, la pre-maternelle, poate ca acolo va fi diversitatea mai mare, in plus scoala unformizeaza mai mult decit gradinita... Nu stiu daca e chiar o idee buna, dar cum tot trebuie sa schimbe mediul la 5 ani, ma gindesc ca lui Marc i-ar prinde bine sa inceapa de la 4, pentru ca in maternelle iar vor fi copii impreuna de la 4 sau chiar de la gradinita si, probabil, iar va fi printre nou veniti.

Gradinita noastra este a colegiului si de aceea diversitatea este mare. Dar cred ca si directoarea are un merit, aseara cind scriam pe cadouri numele, mi-am dat seama ca si educatorii sint la fel... de toate natiile, au chiar si o chinezoaica si o araboaica printre suplinitoare, iar cele la timp plin vin din diverse culturi (francofone, anglofone, grecoaica, italianca, mexicanca, directoarea insasi este unguroaica). Sint de ani buni aici, unele au facut scolile aici, ca sint tinere, dar la origine vin din diverse tari... Si de toate religiile, sint cel putin 6 religii pe care le-am dibuit eu. Dar culmea este ca in grupa lui Lisandru sint trei copiii romani (pe una dintre fetite o stii si tu)! Si in gradinita mai sint doi, deci 5 din 40!

Codritu, nu am apucat sa ne intilnim, mai esti si in sesiunea urmatoare la colegiul respectiv?

Gata, mi-am baut cafeluta, intru in bucatarie, am emotii, sper ca nu se intimpla ca in Ajun... ca fug de acasa. Sper ca nu vor vrea toti trei sa ma ajute, ca sint singura cu ei...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

buna dimineata!
back to work (from home)
in sfarsit mi-a trecut raceala de dinainte de craciun, si stephanie e mai bine; am gatit stranutand in continuu
si am reusit sa ajung sa ma tund ca din august mi-am propus si nu am avut timp de mine
multumim de urari de sf stefan
pucku ti-au facut si analiza de proteine in urina? eu cand m-am internat tot asa aveam tensiunea nu foarte mare, si contractii mild; dimineata cand au gasit proteine in urina m-au indus ca aveam simptome de preeclampsie
sa va zic ca nu am zapada de loc?
nu dati, da' un club de ingrasat avem pe aici? ca eu cu cat am mancat zilele astea, tot nu am reusit sa pun pe mine, in curand ajung cum eram cand m-am maritat

Mergi la inceput