Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *35*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crystina spune:

Kawaichan, multumim de aprecieri..Porcina a fost grea, a luat Tamiflu dar s-a pus pe picioare in doua saptamani. Mi-a fost frica sa n-o ia si Ruby..incepuse si ea cu febra, am dus-o la doctor si i-au pescris imediat Tamiflu (fara nici un fel de analize nimic) dar am refuzat sa i-l dau ca mi-am dat seama ca are doar o raceala. Nu de alta dar nici macar nu e licentiat pentru copilasi sub un an iar reactiile adverse sunt destul de urate.

Dar ai socrela tinerica inseamna daca se fardeaza asa la greu!

Raluk , asa e... bine ca au trecut! Sa stii ca Lilly, prima mea fetita plangea la fel in disperare dar eu nu ma retineam de la nimic pe vremea aia, nici cruditati si nici cate o cola sau o gurita de bere..la 3-4 luni pur si simplu s-a linistit din senin. Cu Ruby am schimbat tactica..am incercat sa ma abtin de la multe mancaruri "colocioase" si a fost tare calma si linistita, habar n-am acum daca a fost doar o coincidenta sau nu. Cert e ca-si scoate parleala acum cu dintii..a plans intr-o zi cat in primele ei trei luni. Lasa ca trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:


Salutare fetelor

Incerc sa recuperez un picut

In primul rand mi-au placut toate mesajele cu urari de Craciun, mi-au mers la suflet . M-a impresionat mesajul lui Luto, pe care o pup si ii impartasesc total viziunea asupra Craciunului . De asemenea, o pup dulce si pe Selen, care a fost o finuta si ne-a urat toate cele, desi ea nu sarbatoreste in mod deosebit Craciunul .

Cu multa intarziere urez si eu un calduros La Multi Ani!! Ellenutei si Cristinei , carora le urez tot binele din lume alaturi de copilasi si familie

Raluka, scumpa, v-am vazut pozele, sunteti taaare frumosi(in frunte cu Alex ) si sa stii ca-ti sta foarte bine asa, cretulica . Eu, insa, iti inteleg ''durerea'' cu parul cret . Sa nu mai spui ca deranjezi pe altii, e absolut normal sa vrei si tu sa mananci, bei etc . Hai ca va fi bine !

Diana, imi place tare mult cat de calma esti, chiar daca ti-e greu si tie uneori. Si ce frumos sarbatoriti voi acolo, bravo, asa da spirit de comunitate

Manga, da .... soimita e toata tati, exact cum am visat eu . Am vazut pozele de la intalneala si vreau sa va spun ca aratati superb cu pustii in brate si cu zambetul pe buze, se vede ca v-ati simtit bine cu totii

Nela, ce urare frumoasa ai facut si tu , sper ca ati petrecut bine primul Craciun cu Margelata voastra iubita

Dana, ce frumoase poze ai pus , Ana e adorabila si ce bine s-a dezvoltat, cum isi tine ea capusorul si se uita la mami . Pozele la bradut toti 3 sunt minunate, sunteti o familie frumoasa tare . Mie imi plac de mor pisicile .

Mary a mers cu colinda , ce inseamna sa ai copii cuminti si frumosi, evident

Ellenuta, Cristina si Mary, va declar gospodinutele grupului, sunteti fenomenale cu cata placere si usurinta faceti zeci de feluri de mancare .

Cristina vad ca se lupta cu morile de vant, a se citi socrela . Off, si ce cadou ti-a putut face , lasa ca pleaca ea. Eu stii ce zic? Ar trebui sotul sa te laude mai mult la mama-sa la ce comoara are in casa .

Liliac, a iesit super tortuletul, iar pozele cu Andra in cort sunt super dulci, ce fericita trebuie sa fi fost ea de cadou

Ha, ha, si Mihaela se lupta cu aceleasi mori de vant . Oare cum de nu-si da seama ca toate pudrele alea il pot deranja pe Josh? zau asa...., iar tu mult prea finuta, nu-ti gasesti cuvintele sa-i spui

IuliaPapusa, of, cat de rau imi pare de suferinta ta , sa stai asa mult departe de fetita, of

Ce simpatica a fost Raluka cu complimentele la adresa Danutei

Unombun, si pt tine mi se rupe sufletul prin cate treci , sper sa te insanatosesti repede

Crystina, multa sanatate si voua



sa zicem ca sunt recuperata










Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Sal'tare, sal'tare si de la noi!
A mai trecut inca o zi de sarbatoare si atat de rau imi pare cand constientizez ca aproape se termina si ne apropiem de un an nou...dar eu sper sa fie unul bun, daca nu excelent.


Ellenuta Daaaa, ne-a placut tare mult tortuletul. Ceea ce a fost important e ca e fresh, nu iti lasa senzatia de dulce si lipit pe cerul gurii...si dupa ce-am infulecat ditamai portia parca as mai fi mancat un pic dar mi-era ca devine cam mult. Cel mai important e ca au mancat si parintii sotului si m-au laudat la fiecare inghititura. Asa ca de-acum stau cu ochii pe retetele tale

kemsy Ai gatit si italieneste si romaneste??

ralukule mi se rupe inima de fiecare data cand vad ca IAR aveti probleme cu Alex. Eu tot trag nadejde ca "tot raul merge inspre bine". Uite, incerc si eu sa-mi dau cu sfatul, poate ajut.
Pentru ca zilele trecute m-am dat eu mare gospodina, l-am lasat pe Radu cu tat-su si eu interveneam doar la 2 ore jumate, chiar 3 pentru a-i da de mancare, in rest aproape ca nu ne-am intersectat. Ei, nu-i venea a crede lu' tat-su ca e un copil miorlaicios. A fost cel mai cuminte copilas din lume. Avandu-ma pe mine in preajma isi cerea drepturile de dragalaeala, linguseala, bodoganeala, ei, cu tat-su a dormit aproape tot timpul si cand se trezea era cu gura pana la urechi. Poate ca ar fi o solutie si pentru Alex. Nu spun ca am reinventat roata, dar... cine stie?? Si-al meu se ineaca dupa ce trage la tzatza de 4-5 ori (suge si nu inghite si cand i se umple gura ii tasneste prin toate partile) si ca sa evit situatiile astea incerc inainte de alaptare sa-l linistesc chiar pana la adormire si atunci e mai bine, nu mai apuca sanul ca haplea.
Te si sper sa ai forta necesara sa treceti si peste aceste episoade.

Imi pare atat de rau de ceea ce i s-a intamplat iulieipapusa. Spunea ea la un mom dat ca a avut o hemoragie urata de-a picat, dar chiar in halul asta?? of, ii dorim muuulta sanatate!

cristina_ana Ce socrosenie ai, draga mea. Pai cand comenta la adresa subnutritiei sotului nu i-ai spus ca ar fi cazul sa vina cu oalele dupa ea, sa-i aduca lu' ficioras?? In felul asta te scutea si pe tine de bucatarit si era si ea cu inima linistita ca baietelul ei e alimentat corespunzator
Tare de tot "Cartea de bucate". Cred ca m-as prapadi de ras daca as primi asa ceva. I-as punde fundita si i-as strecura-o in poseta si apoi i-as spune ca..."uite ce coincidenta, si eu m-am gandit la acelasi cadou!"

Mai revin...ca acum urla unul mic.

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Dragelor..am ajuns si noi la casuta noastra, in cluj; Ana a fost cumintica pe drumul Bistrita cluj..a papat o data, a facut nani, am schimbat un pampers in mers..suntem profi deja! sa speram ca o sa fie ok si drumul de maine, cand plecam la ai mei si vom fi in masina mai mult de 5 ore...ufff! si la parintii mei nu am internet

multumim frumos ca v-ati uitat la poze si ca ne-ati laudat..creste inima in mine..stiti voi
sunt cam multe poze pentru ca nu am prea avut timp sa le selectez (adevarul este, ca mi s-au parut toate dragute)...am pus mana pe un aparat foto mai bunut si l-am lucrat de numa'


vad ca ati observat poza in care ma uit la grig, dar pe aceea cand stam in picioare si el isi tine talpa pe piciorul meu, nu ati remarcat-o?! mai avem cateva poze asa..o face instinctiv..cred;
mada
Kemsy o adevarata zoo avem la socri..si cred ca nu am pus poze decat cu 2 pisici..dar mai sunt 2; salteluta aceea este un centru de activitati primit de la Mos..este marca bertoni
Liliacule deci avem salteluta la fel?!! hmmm..asta-i un adevarat semn
Raluk esti extraordinara, stii asta, nu-i asa?
cum ai scris tu un mesaj special pentru mine..

prima data cand ne-am intalnit cu socrii, dupa nasterea anei, tatal lui grig era destul de emotionat si a zis ceva de genul "parca sunteti niste copii cu copil"..bine, nu-i chiar cazul, dar probabil a fost un moment mai sensibil..sa-si vada fiul devenind tata; si acum cat am stat la ei, de fiecare data cand o auzeau pe micuta plangand (nu intrau peste noi in camera) il trimiteau pe grig ("du-te si vezi ce se intampla")..sunt draguti
Botezul..noi cred ca-l vom face in 20 februarie, la Bistrita; am fi vrut sa fie in luna mai, dar nasica Anei are un bebe baietel in burtica ce va veni pe lume la sfarsitul lunii aprilie..asa ca..trebuie sa ne grabim un pic;
Iulia off prin ce ai trecut si tu mami draga! sanatate multa!
Cristina offf...nasol cu soacra cicalitoare! ufff..si totusi nu pleaca azi? faceti rost de-o masina, ceva, si imbarcati-o spre casuca ei...nu are ceva animale ce mor de foame pe acasa?
eee..in pozele cu bulanasele goale eram in camera cu soba..v-am mai zis eu: mie mi se parea f cald si tot o dezbracam pe ana..cand venea socrul prin camera si o vedea asa, mai baga un lemn pe foc..eram intr-un cerc vicios
vaiii!!! ti-a facut cadou o carte de bucate?! te rog frumos sa nu te superi ca
auzi, tu nu i-ai facut cadou o pereche de papuci?!

Suede sa aveti o zi minunata maine!

Crystina bine ai revenit; uff..ce spaima trebuie sa fi tras cu gripa asta noua! sper ca sunteti bine acum! fetitele sunt adorabile!

ok..plange puiul..

Mamica mandra de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009


Thank God it's Christmas!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:



Eu n-am apucat sa gatesc mare lucru pt Craciun, imi facusem o lista frumoasa, dar, na.... am reusit sa fac doar salata boeuf si chiftelute marinate. Trag speranta sa reusesc si sarmale in zilele urmatoare.Ne-a trecut raceala in mare parte, dar tot ne simtim oarecum rau , in fine, va trece.

Va las si eu niste pozici de ieri, scuzati fetzele palide, eram inca bolnaviori.

Cristna, arunca si la mine site-ul cu salate, ca aceeasi decizie am luat-o si eu, incep cu salatele din ianuarie. Merci .



Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Buna seara fetelor,

VA imbratisez cu mult drag. Am intrat sa va urez Craciun Fericit. Sa ne amintim sa fim din nou copii, sa ne reamintim sa zambim mai mult si sa iubim mai mult, sa apreciem ceea ce avem si sa traim cu speranta si incredere. Sa dea Dumnezeu sa avem copii sanatosi, sa ajunga OAMENI si sa ne bucuram de ei.

CRACIUN FERICIT

Ioana de Carol Ioan Pataniile noastre Concurs PAMPERS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Ce gatit italienesc...Nuuuu. Am fost invitati la masa de italieni, si acolo am mancat
Cristina, e jale cu soacra ta, si mi-a placut ideea Danei de a-i lua papuci ca si cadou
Biata iuliapapusa...Sper ca se simte mai bine, mai ales ca este alaturi de Luta ei
Si noi avem botezul pe 9 ianuarie, si nu mai pot de nerabdare. Am si o teama, "visez" ca preotul nu o sa-l tina bine pe bib si-i aluneca din maini . Si alta...nemultumire: petrecerea de dupa va fi de fapt o masa la restaurant, la vreme de pranz . Eu as fi vrut sa fie macar seara, dar cei de la restaurantul ales nu fac meniul de petrecere seara (aici si nuntile se sarbatoresc tot ziua).


Gianina, fericita de gingas Loris Stefan (02.10.2009)

In asteptarea lui


Asa s-a nascut Loris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Luto cum ati petrecut? Cum au fost bucatele? Banuiesc ca ai fost laudata tare de tot de prietenul vostru ce-si cauta nevasa a la Romanica!

Roxxy Mult succes cu dormitul in deplasare. Ce frumos ati primit voi mosul Maria si Matei cred ca au fost in extaz. Si sotul meu e liber pana pe 4 ianuarie si am de gand sa profit la greu de zilele astea.

unombun si la tine necazurile parca se tin lant. Dupa o sarcina atat de grea, acum ai atat de multe problemute Sper din tot sufletul ca toate sa-si gaseasca rezolvarea si in cazul vostru.

crystina Uof, ce tragedie pe micuta Lilly. Bine ca s-a terminat. Multa sanatate micutei Rudy. Am vazut niste pozici extraordinare cu printesele.

Mihaela Moama dar ce soacra cocheta ai, mai? Pudra si fard zici?? Nu i-ai explicat ca de la masca de pe fata ei se sperie micutul Josh?? Eu sunt sadica rau la faze de-astea.
Imi amintesc ca si eu am avut niste mici divergente cu soacra-mea cand era Andra mica si dupa ce-am dat-o afara intr-un mare fel, adicatilea sa-si ia si ficiorul de mana, si sotul meu se uita patrat si nu lua deloc atitudine... am devenit cele mai bune prietene. Ea ma lasa in nebunia mea! Acum chiar imi face maaare placere sa vina la noi sau sa mergem la ei.


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Danuta Da, da, da si al nostru e tot de la bertoni, asa scrie pe eticheta. Eu recunosc ca dupa ce-am citit ce-ai scris tu m-am dus repejor sa verific ca sa nu fi spus vreo prostioara. Vazusem pozici cu nora mea cea frumoasa si cu salteluta si mi-a spus: "uite, de-asta a primit si ficior-miu!! Exact la fel!" Vorba ta, o fi vreun semn
Sa aveti drum intins pana la parintii tai si sa aveti vreme buna, Ana sa se acomodeze perfect la noile conditii si sa petreceti minunat cu sau fara net. Noi te asteptam cu impresii.



Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

vai delia!!! ce atmosfera de vis la voi in casuta!!! ioi, mami..si tot ce este pe masa arata tare, tare bine! ati avut si pifttie? (racitura?) si cu lumanarele..
iar pozele cu Sofia la brad..cum tine ea o cutiuta in manute..
si mai imi place o poza din urma..cu sofia imbracata in craciunita, cu caciulita pe cap..si face o mutrisoara scumpa foc!
si ce fain ii centru vostru de activitati! de la Mosu'?!

Kemsy
deci si voi crestinati puiul in 9 ianuarie? eu cred ca o sa iasa bine si cu o petrecere in miezul zilei..chef sa fie!

Mamica mandra de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009


Thank God it's Christmas!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput