Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *35*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

am facut control la mai multi doctori toti avind exact acelasi vedict-raceala-inflamatii.dar pastlele refac situatia pe moment,solutia fiind o perioada pastile multe,care sunt ucigatoare ptr.organism,pot da hemoragii digestive.iar in spital doctorul nu m-a internat pentru ca m-a stiut cu bebe,mi-a dat pastile la purtator,mi-a zis sa stau lungita si...e tare enervant cind o situatie se lungeste.nu am facut nici baie la cap de sarbatori,ca sa stau lungita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystina spune:

"Craciun Fericit" si un un An nou Mai bun tuturr mamicilor si dovleceilor!

Scuze de disparitie mai ales ca de-abia ne alaturasem dar am lipsit motivat.Fetita mea cea mare , Lilly, a avut gripa porcina si a fost super bolnavioara, Ruby a avut si ea o raceala, iar eu am avut o amigdalita de zile mari. Happy days!

Despre noi..lui Ruby ii ies nu unul, nu doi, nu trei ci patru dintisori.unul i-a spart deja. Daca nu ar fi cu durerile astea de dintisori nu cred ca ar plange mai deloc..om trece si peste asta. Am pus cateva pozici mai noi aici.

Elle, scuze iti ramasesem datoare cu datele pentru listuta.

14.10.09 ora 3:53 - Ruby Elena (3100 g, 52cm, Apgar 9/10), Cambridge (Rosie) naturala indusa la 38s4z de Crystina (DN 01.04.1978) + Lilly Elisa (27.10.2003).

Luci si Maria, ce super ca v-ati intalnit...unde va vad si eu?


Pup pe toata lumea si revin ..am de recuperat vreo 30 de capitole.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
citat din mesajul lui crystina

"Craciun Fericit" si un un An nou Mai bun tuturr mamicilor si dovleceilor!

Scuze de disparitie mai ales ca de-abia ne alaturasem dar am lipsit motivat.Fetita mea cea mare , Lilly, a avut gripa porcina si a fost super bolnavioara, Ruby a avut si ea o raceala, iar eu am avut o amigdalita de zile mari. Happy days!

Despre noi..lui Ruby ii ies nu unul, nu doi, nu trei ci patru dintisori.unul i-a spart deja. Daca nu ar fi cu durerile astea de dintisori nu cred ca ar plange mai deloc..om trece si peste asta. Am pus cateva pozici mai noi aici.

Elle, scuze iti ramasesem datoare cu datele pentru listuta.

14.10.09 ora 3:53 - Ruby Elena (3100 g, 52cm, Apgar 9/10), Cambridge (Rosie) naturala indusa la 38s4z de Crystina (DN 01.04.1978) + Lilly Elisa (27.10.2003).

Luci si Maria, ce super ca v-ati intalnit...unde va vad si eu?


Pup pe toata lumea si revin ..am de recuperat vreo 30 de capitole.


Crystina welcome back! Cred c-ati tras o spaima de zile mari cu porcina,of. Cum a trecut,cu Tamiflu?
Ai doua fetite superbe,sa-ti traiasca !!



Mihaela,mami de Joshua 09.09.'09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Doamne,biata Iulia,asa de rau imi pare s-aud:((( Ce greu trebuie sa-i fi fost...:((
Unombun prin cate mai treci si tu,sper sa treaca repede si sa te bucuri de sarbatori in liniste.
Adevaru-i ca dupa nastere suntem predispuse la multe chestii dat fiind faptul ca organismul este slabit tare dar unele fete chiar ca indura prea multe...imi pare asa de rau:(



Mihaela,mami de Joshua 09.09.'09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Buna seara la fete,stau si eu pana se demachiaza si face un dus socrela,ca doarme in sufragerie,unde am calc.

Cristina Ieri era s-o sterg si eu din casa si s-o las,dar noroc c-a adormit Josh intre timp si n-am mai putut,ca singura o lasam sa se uite pe pereti,daca asa-i place
Sa nu fiu rea acum,soacra-mea nu-i genul care sa-mi caute printre haine,ca vad ca se poate si mai rau insa are tabieturile ei,cremele demachiante cu miros puternic,fondul de ten si pudra in cantitati impresionante pe care si-o toarna pe fata,etc etc Si n-as avea impotriva nimic,poate sa-si puna tone de chestii ieftine si mirositoare pe fata din partea mea atata timp cat nu imi ia baiatul in brate si si le lasa prin parul si pe fetisoara lui de bebelus ce este si care incepe sa se agite ca ii ramane mirosul ala pe el.La naiba,azi mi-am stors creierii o zi intreaga ca sa inventez un text prin care sa o fac sa inteleaga ca nu e cazul sa miroase asa in preajma unui bebe insa n-am fost in stare sa zic nimicAsa am patit data trecuta cand a venit si-i mirosea gura ingrozitor si n-am reusit nicicum s-o dezlipesc de copil,ii vorbea intr-una de aproape si bietul de el nu se putea feri...il mai dansam eu ma mai miscam dar na,cat sa nu bata la ochi...la sfarsitul zilei mi-a izbucnit intr-un plans isteric de nu-l mai puteam opri(atunci cand ti-am zis ca l-am dezbracat la piele si l-am lipit de mine ca sa-l calmez).Apropo de chestia asta cu dintii stricati,ieri la masa ii ramasese jumatate de sarma si imi intinde farfuria ca ea nu mai poate si ca mi-o da mie
Mai are si accese de revolta mascata oarecum cu un zambet de faptul ca il napastuiesc pe fii-su,ii cer prea multe si i le zic prea direct cand nu-mi convine cevaBine ca nu ma inchid in mine si ma apuc sa citesc ziarul ca o planta In rest ne intelegem bine:)



Mihaela,mami de Joshua 09.09.'09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Luci n-am de ce sa ma supar. Imi pare doar rau ca nu am inceput de la nastere. Ca acuma sigur e mai sensibiluc daca nu l-am obisnuit. Si am citit ca daca e sa aiba colici de la un aliment, il doare mai tare cand e mai marisor, la 3 luni. Dar am tot amanat ca am sperat sa-i treaca plansul asta isteric ca altfel n-am cum sa-mi dau seama daca ii prieste un aliment sau nu, daca el plange oricum. Sa stii ca nici eu nu sunt fac pisici si exact acelasi lucru l-am gandit si eu: uite ca astea par asa simpatice! Iulia a nascut natural, dar tin minte cum ne-a spus ca striga doctorul la ea ca nu impinge bine, deci la comportamentul asta il cred in stare sa n-o fi curatat cum trebuie. Nu stiu de la ce altceva ar putea fi infectie.

unombun imi pare tare rau ca treci prin atatea greutati, dupa o sarcina asa dificila. Doamne ajuta sa isi revina lucrurile la normal repede!

Crystina offff, ce de suparari si la voi! Ma bucur mult ca s-au terminat cu bine!!!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Raluku sa stii ca nici noi nu am avut scaune moi si am inteles ca nu e musai sa aibe toate simptomele...nici eu nu pap carne sa stii de ani de zile,doar ca de cand sunt aici am inceput sa mananc peste.Deci eu dupa ce am nascut bagam si cate 2l jumate de lapte pe zi Iti dai seama ca baza la mine e de lactate si oua...eu acum beau cam o cana-doua de lapte cand si cand,mi-e imposibil sa renunt de tot.In rest eu m-am abtinut doar de la boabe si brocoli sa stii,eu nu cred in chestia cu mancat cruditati=colici...ma rog,e controversat tare subiectul.Insa chestia cu proteina animala mi se pare logica si cu refluxul si aciditatea ce survine dupa.Si vomitatul asta non stop asa clar ca nu e placut pt ei..Eu zic sa incerci vreo cateva zile max o sapt sa te abtii de la lapte si sa urmaresti ce si cum,iar daca nu se schimba inseamna ca nu e de la asta..parerea mea.Refluxul poate fi si de la faptul ca esofagul nu e inchis bine,ai putea sa-i faci o eco ca sa te lamuresti...stiu ca se rezolva pana pe la 9 luni,un an parca.
Ce mai voiam sa-ti zic...cateva idei pt faza cu lasat copilul cateva minute:eu de ex nu il las niciodata singurel pe canapea/fotoliu etc cu vedere la tavan ci in bouncer/leagan/playmat ,undeva unde are acces liber la cateva jucarioare/ceva luminite care flick etc la inceput nu imi statea mai mult de un minut,crede-ma...dupa care urla pana se albastrea.Multa vreme eu n-am facut dus/mers la baie etc,il asteptam pe sot ca sa vina de la servici,pt ca nu ma induram sa-l las sa urle cateva minute.Treptat a inceput sa stea 5 min singurel apoi 10,iar acum sta cam 15 max 20.Important e sa-i dai ceva de lucru,ceva care sa-i capteze atentia.Nu il mai lasa pe spate,ci pe un plan inclinat,pt ca risti sa vomite cand nu esti langa el.
Nu mai stiu ce mai voiam sa-ti mai zic,azi m-am gandit toata ziua la tine si am mestecat in minte o gramada situatia voastra,ma tot gandeam ca trebuie sa existe o solutie ca sa nu va mai chinuiti asa Revin daca imi mai amintesc.





Mihaela,mami de Joshua 09.09.'09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

kawaichan
vad ca mai toate soacrele sunt zuze-cu a mea in frunte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Ah,era sa uit Cristina La multi ani si din partea mea un pic cu intarziere,sa fii fericita pana la adanci batraneti alaturi de puii tai dragi si de sotz



Mihaela,mami de Joshua 09.09.'09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Miha multumesc. Nu am cuvinte. Sa-ti ocupi tu o zi de sarbatoare cu mintea la mine, si sa mai ai timp si sa-mi scrii ...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput