Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *32*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

ioi cat am ras ca a razbit prin nameti si viscol mii de km si il papa Liza in pragul casei ... sa va arat nametii din curtea mea poze facute din pragul usii ca nu am avut curaj sa inaintez mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

andre carucioarele sunt niste nonameuri , zau daca stiu

Citat:
citat din mesajul lui biaz29

Ai fost tare nostima cu rosiile. Poate facem vreo supica daca trimit fetele si ceva patrunjel.
io vreau ca mie imi place tare si cu crutoane dar mie nu imi iese niciodata ca nu am rabdare , o sa incerc sa il combin pe husband sa imi faca tre sa ma port frumos cu el

ioi anamaria1979 ce scumpel e si cum doarme el cu manuta pe jucarica

... gata am fugit ca a sosit si restul de bagaj ... sotu afara la lopata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Am intrat rapid sa va pup cu drag sa va spun ca mi-e tare tare dor de voi! Eu sunt undeva la capitolul 22 . Cred ca n-am mai intrat la voi de doua saptamani... Am citit foarte putin de ziua lui Alex si le imbratisez cu drag pe toate fetele care s-au gandit la noi chiar daca noi suntem asa absenti in ultima vreme , in special pe Dana, Luci, Liliac si Maria, ca i-au urat asa frumos plangaciosului meu.

Noi suntem tot rau de tot, dar nu avem ce face decat sa asteptam sa treaca. Plange aproape toata ziua isteric, seara e durere rau... si ieri parca (imi uit zilele...) a dormit prima data un somn de vreo jumatate de ora altundeva decat leganat si plimbat in brate. Il pusesem pe perna de gravida la el in patut. Mare realizare, ca in rest doar la noi in brate si suntem fericiti cand ne putem aseza, daca doarme dus si nu trebuie sa tot facem shhhh-shhhh si sa-l leganam, si mai ales ca nu mai plange.... Apropo de asta, a avut o zi in care si suptul numai in picioare il prestam, daca ma asezam jos incepea scandalul.. Si are deja peste 6 kile, asa ca e greu de tot...

Eu am mai avut ceva sangerari la cusaturile de la epiziotomie, nu la taietura, nu s-or fi absorbit atele alea, stiu eu? Au tot insistat mami si Relu sa merg la doctor, dar cand? Ca Alex e mai rau ca atunci la controlul de 6 saptamani, si nici macar un dus nu pot face, nu pot suna pe cineva, cum sa ajung eu la doctor... Incerc sa fac igiena locala si ma dau cateodata cu crema carpicon, ca e anti nu stiu ce...

Nu stiu cum va fi la Botez, deja sunt ingrijorata ca se va criza pe acolo si eu voi plange cand voi vedea ca nu se calmeaza nicicum.

Am reusit sa citesc doar cateva pagini in urma si am retinut doar asta:

Maria ma gandesc cu drag la tine si sa treaca mastita repede fara antibiotice!

Andre am vazut ca astepti idei de carucior. Noi avem inglesina zippy system si suntem foarte incantati. Are un sistem tare fain de suspensii si am vazut asta la plimbare. Daca o roata nimereste intr-o denivelare, numai acea roata se coboara, nu se inclina tot caruciorul, daca intelegi ce vreau sa spun. Si imi place ca pot lua o curba pe loc, asa fain se invart rotile din fata. Astea sunt chestiile de care a fost incantat sotul. Mie mi-a trebuit sa fie usor, ca ies la plimbare fara el. Recunosc ca prefer wrapul, pentru ca pot intra in orice magazin si nu trebuie sa fiu atenta la borduri . Dar dintre carucioarele pe care le-am incercat, asta e perfect. E usor tare, si se inchide si deschide cu o singura mana. Se inchide foarte mic, si ocupa putin loc. Cunosc pe cineva cu carucior cu 3 roti din alea sport si a constatat ca in golful personal nu ii incape caruciorul dupa ce il inchide. Acuma deocamdata folosesc landoul si il tot aduc in casa, il folosim si de patut la pui, il punem pe un fotoliu din ala para, sa il putem pune inclinat ca asta al meu vomita si ragaie si la doua ore de la masa. La landou mi-am cumparat si kitul auto, sa nu trebuiasca sa-l mut din scoica atunci cand mergem undeva, si no, scoica zice-se ca nu o poti folosi mai mult de nu stiu, o jumatate de ora pe zi sau cat...

Eu sunt tare multumita de el si l-am luat la o mare reducere la baby expo din cluj din luna mai. Noi eram hotarati pe chicco (la care nu mi-a placut cum se simtea dedesubt cadrul) sau graco (pe care sotul l-a ridicat cu greu, ca avea peste 15 kile si am zis ca nu e de mine, a si nu imi incapea in pitica mea masina). Am fost speriata atunci ca m-a lamurit sotul sa luam carucior asa scump, dar dupa ce am ajuns acasa si am citit review-urile pe net, toate numai de bine, am fost fericita de alegerea facuta. Sunt sigura ca nu va trebui sa cumpar alt carucior nici la Alex, nici la urmatorul/urmatoarea (sunt optimista, nu? ma refer la faptul ca voi mai avea curaj sa mai fac un plangacios) pentru ca asta cu scaunul sport e unul din cele mai usoare carucioare. Si m-a distrat un review citit de la o tipa din Roma, care spunea ca e singurul carucior pe care il vezi acolo pe strazi si asta ar trebui sa dea de inteles cat e de bun, din cauza drumurilor pavate ale Romei. Si spunea si ea ca e la al doilea copil si caruciorul se comporta in continuare foarte bine.

Uita-te si la primele doua filme care apar pe youtube cand dai search de inglesina zippy, explica bine cat de fain se inchide si deschide.

Scuze fetelor de lipsa indelungata si apoi de postul asta plictisitor, dar am simtit nevoia sa ma simt utila si pentru altceva decat leganat, alinat si altele... deocamdata ma bucur tare ca ALex e la Relu, dar maine el e iarasi la servici... Si ii dau la pui sa pape, nu poate de ceva dureri, urla de numa mai mult de o jumatate de ora, apoi se calmeaza si papa, apoi in pauza aia eu poate reusesc sa pap daca e mami in zona sa i-l las in brate ... si peste vreo ora iarasi plange, oricum, din zi mai mult de jumatate din timp ne petrecem urland de numa din toti plamanii...si noi cu leganatul si alte tehnici de calmare care nu prea functioneaza...

Dana ma bucur tare ca ai parte de zile minunate acolo la tara!

Si eu de trei zile lopatez la zapada vreo ora pe zi si in momentele alea, pentru ca sunt in aer liber (si pare atat de curat acum cu zapada) si cu rusine spun, pentru ca pasez puiul la altcineva ma simt de parca as fi in concediu intr-o statiune de munte si ma joc in zapada. Dar facand un lucru util nici nu ma simt asa de prost fata de persoana la care il dau pe Alex in grija. Ca acum inainte de sarbatori, cand nu putem face curat, mancare, cumparaturi ca in alti ani, atata le-ar mai trebui alor mei, sa-i incalt cu Alex si eu sa ma tolanesc undeva...

Va pup cu DRAG si DOR pe fiecare in parte! Asa imi e de dor de voi! Sper sa mai rezist...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

Aida ioi ce zapada acolo la voi, tu chiar nu ai glumit. Dar e frumos tare, parca e din poveste. Liza apara casa, i-o fi inghetat si ei nasucul saracuta. Deja te gandesti sa-l pui la treaba pe sot? Da' zau ca as manca si eu o supa buna de rosii.

Anamaria ce dulce e Alex, ce trasaturi bine definite are. Sa-ti traiasca!

Mancarea e gata, am si papat deja, mi-am patat si bluza de trening. Il tineam pe Alex in brate si cu mana stanga mai luam cate o gura de mazare, simteam eu ca parca pica un pic, ma uitam pe bluza ... nimic. Dupa ce l-am lasat pe fiu-miu in leagan vad si boroboata: bluza plina de pete, doar ca nu se vedeau din orice unghi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Hihihi tocmai am citit postul lui Dana care si-a amintit de mine cu inglesina . Deci sa inteleg ca exact de asta intreba Andre? Ce chestie... . Cu manerele, se pot rasuci si la orizontala daca ai impresia ca asa se impinge mai usor cu o mana. Mie mi se pare ca se impinge usor asa. Am avut probleme doar miercuri parca, eu vorbeam la telefon (plimbarea e singurul moment din zi cand pot vorbi la telefon...) si tineam o umbrela peste carucior ca viscolea zapada si mai si impingeam prin nameti mari, ca astia nu curata trotuarele si stau intr-un cartier de pensionari, nu de magazine. Reuseam sa ma deplasez, dar nu in lnie dreapta Oricum e mai bun wrapul, dar mi-a fost teama sa ies cu el, sa nu alunec pe zapada si sa pic. Am decretat wrapul cea mai buna investitie a mea pentru bebe, singura dificultate e sa te legi la sireturi daca ti se desfac dar se rezolva...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Raluk - ce bine imi pare ca ai scris ca eu nu te-am mai 'vazut' pe aici de o vesnicie... si nici PM nu ti-am mai dat ca stiam ca esti necajita si obosita... vad ca asa esti si acuma . Nu mai spune ca n-o sa rezisti, bineinteles ca o sa rezisti si urmatorul puiut va fi fix pe dos, ai sa vezi . Te pup tare si pe tine si pe Alexutu' si sper sa va aduca Mos Craciun tot ce va doriti voi

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09) il asteapta pe Mos Craciun

poze de azi de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

Raluuu, ce dor mi-a fost sa te vad. Uf, imi pare rau ca nu ai timp pentru tine. O sa treaca si perioada aceasta un pic mai grea si te vei bucura de minunea ta mica. Te felicit pentru Alex cel grasunel. Esti o mamica tare buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Multumim de aprecieri fetelor . Abia astept sa facem bradutul si sa facem poze... a primit piticutzul nostru cadou costumul de mos craciun de la mothercare care e o minunatie, ma umfla rasul numai cand imi imaginez cum va arata imbracat in el

Andre - sa stii ca ce zice Luto are sens: in conditiile in care carutul are 2 manere de impins si vrei sa te folosesti de o mana, e un pic greu; pe de alta parte, daca are rotile mici si care se invart f usor, atunci nu e dificil sa-l impingi cu o singura mana si daca e cu 2 coarne (cazul meu). Pe de alta parte, carucioarele cu bara de impins au marele dezavantaj ca nu se strang f mici si uite ce zic si Monica si Aida. La mine a fost - daca iti amintesti - criter esential sa intre strans in portbagajul de masina si, daca zici ca le duci pe mami si pe Chiara, trebuie sa iei in considerare si asta. Mi-e teama ca iti va fi la fel de dificil sa alegi cu toate sfaturile pe care le primesti ... important e sa stii tu ce vrei sa faci cu el (daca ai de mers des cu masina, de urcat diverse etaje, daca vei merge prin gropi - ca in Ro etc). Multa bafta la cumparaturi

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09) il asteapta pe Mos Craciun

poze de azi de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Ioi Ralukule Multumesc ca ti-ai facut atata timp pt noi Multumesc si celorlalte fete Chiara Ada, vita mia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Inainte sa dispar fuga fuga ca magarul in ceata (la alaptat) sa imi si laud puiul de cioara. In momentele cand e treaz si nu plange si vomita... (va place cum pun problema...) povesteste de numa, rade cu toata fata cand ma vede si mai nou CANTA! Eu ii cant si el isi aseaza buzele cum trebuie si face "aaaaaaa...ooooo...uuuuuuuu" si incearca sa cante mai tare decat mine, se vede ca incearca sa ma imite. E un dulce si sunt tare indragostita de el


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput