*** Colectia aniversara de toamna-iarna 2005 (257)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Buna dimineata la saptamana de Craciun!

Multumim, de multe ori multumim! Inzecit sa vi se intoarca!
Mihai a fost foarte fericit ca-i serbat, cadorisit si ca se tot pregatesc torturi insa l-am si umplut de responsabilitati, dragul de el. Gata cu scutecul de noapte si cu ajutorul la mancat (sa-i bagam cu lingurita in gura).

Catutza nu-s chiar asa zgarcita cu pozele dar nu-mi place sa fie prea publice. Am cateva la semnatura, nu si de la sarbatoare insa. Inca.

Roxi nu v-ar fi mai ieftin cu un TV-tunner?

CristinaN uite reteta de-aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=145018&REPLY_ID=5376794. Acum ca am citit-o vad ca n-am respectat-o, poate ieseau mai rezistente figurinele daca o respectam intocmai, adica speram sa le pot coace in picioare si n-a fost chip. Si bradutii in timpul coacerii ii mai ridicam cu mana ca se aplecau. Eu am pus apa fiarta peste ingrediente, dar nu le-am amestecat pe foc. Iar praful de copt si bicarbonatul nu le-am mai pus.
Pe viitor sigur o sa prefer plastelina comerciala.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina, mama lui Mihai (20 dec 2005) si a Mariei (21 nov. 2007).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu la munca azi, am de terminat ceva AZI si inca nu stiu cat mai am de munca la acel ceva. Deci

Altfel sunt happy, azi e cea mai scurta zi din an. Deci de maine ziua incepe sa creasca! Deci vine primavara! Asta ca sa dam o tenta roz lucrurilor, desi iarna astronomica de abia de azi incepe .

De abia astept sa pot iesi din nou cu fetele seara in parc, asta e cea mai mare bucurie a mea urbana in timpul saptamanii.

De abia astept sa ma pot uita la pozele lui Meems!
Ieri n-am mai apucat ca mi-a luat vreo 2-3 ore jurizarea, cred ca m-am uitat la fiecare sat de vreo 3-4-5 ori . In concluzie toate merita sa castige, am pus acolo niste punctaje ca sa nu zica dna Mitza ca n-am muncit.

Maria mi-a placut faza cu cele 1/4 deja disparute in neant, spor si cu celelalte!
Eu de-asta am tuns fetele cu breton, sa nu le intre parul in ochi. Natalia nu suporta deloc agrafe sau legaturici in par, sta 5 minute cu ele, se oglindeste bine, dupa care si le da jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Guten morgen la inceput de saptamana!

Am avut un week-end bussy, cu tone de cumparaturi craciuniste. Sper sa pot pleca de la serviciu miercuri, ca sa plecam dimineata la Bistrita, nu seara. Mi-e groaza de drumul ala lung oricum, darmite acum pe nameti.

Mihai de Alexandrina- sa ai o viata plna de impliniri, veselie, noroc si sanatate! Alexandrina draga, sa-ti traiasca flacaul!

Tudor de Leea sa fii fericit, iubit, vesel si norocos! Leea draga, sa-ti traiasca comoara vietii si fa bine si mai baga cate-un ochi pe aici!

Nu mai am niciun chef de munca, zau asa. Numai vacanta visez.








Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Habauca de mine a uitat: O copilarie plina de veselie si dragoste iti doresc, Sorana draga! Soanso, sa-ti traisca printesa draga! Ai facut o frumusete (si cred ca si o bunatate) de tort!

Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:


And the winner is.... ??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Noah, Maria, da' ce te grabesti asa...ca Base la Cotroceni?
Uiti ca Mitza naste amu guvern? Saraca de ea, nu cred ca o sa aiba timp de grilele de jurizare, maica, la cum arata stirile these days...

Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Noki multumescu-ti mult!

Mandy, am uitat sa scriu dar am gandit: sa aveti parte de multa sanatate! Cu ce sentimente te pregatesti de job? Poate reusiti sa profitati de masina si pe alte planuri. Eu chiar imi doresc sa-mi pot plimba copii cateodata dar n-am curaj cu Dacia pe care-o avem.

Maria nici n-au promis ca delibereaza asa repede. Pe miercuri si-au autoimpus termenul de anuntare.
Reteta de turte n-am. Niceunele din cate-am incercat cu mama nu ies cum mi-as dori. Tin minte ca am facut in iarna lui 2006 niste turte cand am mers la o cabana cu niste prieteni. Au iesit foarte gustoase (o reteta cu multe condimente) insa extrem-extrem de tari. Mancau prietenii cate 15 minute la una, atat de mult le-au placut si cand s-au terminat inca cereau.
Poate am acum sansa sa invat o reteta faina de la voi.
Si m-ar mai interesa o reteta de covrigi, dar nu din aceia tari ca piatra si fazi...


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina, mama lui Mihai (20 dec 2005) si a Mariei (21 nov. 2007).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

3 cani faina
* 100 g zahar
* 4 linguri miere
* 2 oua
* 1 galbenus
* 100 g unt
* 1 praf de copt
* 1 lingura scortisoara


Ouale si gabenusurile le mixam bine cu un praf de sare, pana isi dubleaza volumul.

Adaugam zaharul si mierea si mixam in continuare. Untul il topim si il adaugam in compozitie.

Faina o amestecam cu praful de copt si scortisoara. Turnam compozitia de ou si unt peste faina si framantam un aluat de o consistenta moale si foarte lipicios.

Il invelim intr-o folie si dam la frigider pentru 2-3 ore, timp in care se va intari considerabil.

Pe masa infainata intindem aluatul intr-o foaie de 0,5 cm, apoi taiem figurinele dorite cu formele de fursecuri.

Punem intr-o tava tapetata cu hartie de copt si dam la cuptor,la foc potrivit, pana incep sa se rumeneasca.

Se decoreaza dupa preferinta.

Iaca-ta reteta dupa care am prestat noi figurine de tot felul. La un moment dat ma asezasem pe un scaun si ma uitam cum decupeaza Maria cu formele si le aseaza atenta in tava Ce mai, am fata mare de-acum. Si a fost super incantata, mi-a promis ca ma ajuta si de Craciun. Primele doua tavi s-au evaporat pur si simpu, io aseara am declarat ca dk mai vad turta dulce in fata mi se face rau

Una peste alta fii-mea mai coace ceva in-afara de prajituri; de asta noapte face febra, nu mare, exact cat scrie la carte pt varicela, ca deja am intrat in perioada de activare. Asa ca astept sa vad ce se intampla in urmatoarele zile.


Mandy, sa stapaniti sanatosi masina si sa se amortizeze rapid investitia.SUnt sigura ca se va intoarce roata norocului si la voi.

Soanso, felcitari pt tort. Miam-miam!

alinush, bine v-ati repatriat in conditii optime!

Vazut poze mumoase cu copii adorabili.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Ia ridica-i bluzita, la noi pe burtica au aparut primele si la unul si la celalalt. Mihai a facut in 1 aprilie, Maria apoi in 14 sau 15.

Super pentru turte, scriu reteta.
"ouale si galbenusurile" sau "ouale si galbenusul"?
Edit: probabil ca daca sta mai multe ore la frigi nu-i o problema, nu?


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina, mama lui Mihai (20 dec 2005) si a Mariei (21 nov. 2007).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Alexandrina, da ouale si galbenusul, eu am copiat reteta exact ca in blogul de unde am preluat-o si aceeasi intrebare am pus-o autoareiSI nu cred ca are vreo problema sa stea prea mult la frigi.
Mihai a facut febra? Ca multi mi-au sous ca le-au aparut din senin, fara niciun alt simptom.

Mergi la inceput