*** Colectia aniversara de toamna-iarna 2005 (257)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Cu intarziere, pentru Tudor de Leea... La Multi Ani! si muuuuulte impliniri!

Iar sarbatoritilor de astazi, Sorana si Mihai, sa aveti parte de mult bine, o viata linistita, La Multi Ani!! Soanso si Alexandrina, sa va traiasca odraslele! Soanso, tare dragut tortul

Si eu vreau zapada ca-n povesti, tot primesc poze din Romania si mi se face un dor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Mandy , multa sanatate lui Kriszti, sa se faca repede bine si multa sanatate si voua!

Ina , super fursecurile decorate de Rachel, vreau si eu
si mi-au placut mult si decoratiunile voastre de sarbatosi si copilasii frumosi si cocheti...mai ales Rachel in masina, e o adevarata domnisorica

Tania , foarte frumoase pozele, iar copii tai chiar seamana mult unul cu altul
Cat mai are de stat cu gipsul Stefan?

Meems , iti sta foarte bine cu bebe mic in brate am vazut pozici cu Rianna cocheta si vesela si mi-a placut mult cum a-ti scris pe nisip...iar tu arati super bine!

Anca , in primul rand felicitari pentru tort, arata iar Sorana e o dragalasa si pare timida la petrecere

Cristina , pleci la soacra de Craciun ? cand repatriezi copii?





Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

m-am apucat de jurizat si am o nelamurire:
La criteriul cu nr casutelor, dna Mitza ziceai sa punctam 1p fiecare casuta in plus fata de cele 3 obligatorii iar la criteriul cu iluminarea: 1pct lumanare 2pcte electric, ceea ce se contrazice cu ceea ce ai spus initial, ca punctam la fiecare criteriu de la 1 la nr de participante.

Uau! Sunt impresionata cat s-a muncit la sate!

Revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Complexa-i si birocratia asta!

La iluminare pana una alta punctez 0 - absenta iluminarii, 1 o lumanarica, 2 instalatie de pom care lumineaza punctual ce e de luminat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Daca tot stau cu nasul in sate, am niste observatii de facut.

Fiecare sat, as zice, oglindeste personalitatea si preocuparile curente ale autoarei. Precum si imaginatia. Sunt foarte diferite satele intre ele.

Satul lui Noki este sat austriac-germanic, un brad mare la mijloc si cantaretii-s mai uni-sex si fara natie. Desi are 2 lacase de cult nu-i foarte religios, simbolul Craciunului este Mos Craciun in sanie si bradul stralucitor din mijloc.

Satul Andei e american. Multa stralucire. Imaginatia o ia uneori razna, alteori la misto. Distractia e la cote maxime: patinoar, carciuma, biserica hi-tech. Realizaqt misto.

Satul Corapinei are si el multa stralucire, imi pare mai degraba elvetian Singurul sat in care apare explicit familia autoarei. Elementele sunt realizate cu mare acuratete, grija la detaliu si bun gust (dupa parerea mea). Si fantezie in folosirea materialelor.

Satul Alexandrinei e traditional romanesc, biserica reflecta cel mai bine arhitectura pe care o putem vedea la noi si pare biserica cea mai complexa arhitectural. Casa cu veranda, gazdoaia care vine cu vinul, popa si vaduvoaia, toate sunt personaje veridice, romanesti. Fantana cu cumpana mi-a placut mult.

Satul Ioanei e imbinare intre satul traditional romanesc (casute cu veranta si fantana cu roata si "satul copiilor", om de zapada, loc de joaca, trenuletul. Autoarea pare sa asocieze Craciunul cu bucuria copiilor :)

Satul Cristinei e in si mai mare masura satul copiilor, cu elementele Disney, pare facut cu copiii si pentru bucuria copiilor.

Toate satele sunt frumoase si fiecare te impresioneaza prin cate ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

alinus multumesc de intrebare, sunt bine fetele la Alba! S-au dat cu saniuta, au facut om de zapada in curte, s-au plimbat si s-au intalnit cu Mosu prin parc. Si in plus Silvia si-a terminat si temele pe vacanta. Mergem si noi de Craciun.
Ati ajuns cu bine acasa?

Soanso uaaau! Super tortul!

Mandy, Roxi aoleu pt bugetele voastre cu noile achizitii!
Mandy multa sanatate lui Kriszti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi, super-super descrierea ta vis-a-vis de satele de Craciun! Mi-a placut mult, poate pentru ca ai exprimat cumva exact gandurile mele

Mandy, sanatate multa lui Kriszti!

Catutza, imi sta bine cu bebe mic... da' numa'-n poza Ca eu sunt tare "rea" de nesomn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

LA multi ani, Tudor de Leea! Sa cresti mare, sanatos, voios si vesel ca mamica ta iubita!

La multi ani, Mihai de Alexandrina! Sanatate, bucurii si mult noroc alaturi de toti cei dragi tie! Alexandrina, sa va traiasca feciorul, iar tie multa putere pentru puii tai dar si pentru tine!

La multi ani, sorana de Soanso! Sa cresti mare, sanatoasa si frumoasa! Soanso, sa va traiasca printesa si sa va bucurati cu totii de sarbatori frumoase in casuta cea noua!
----------------------

Lavi, ff corecte aprecierile asupra satelor. De-abia astept si eu verdictul juriului.

Ioana, cum au iesit turtitele?
Si noi tot la asta muncim, dar in stil propriu : aseara am facut aluatul, care a trebuit odihnit la rece si n-am mai apucat sa facem formele si sa le coacem. Ceea ce am facut azi dimineata, dar iar a trebuit sa asteptam sa se raceasca pana sa le decoram. Ceea ce probabil vom face maine, cand prind ceva timp liber cu copiii - asta e placerea lor cea mai mare. In decursul luuuuungului si elaboratului proces a disparut deja vreun sfert dintre creatii .
Tu ce reteta ai folosit?
Aveti ceva retete infailibile de fursecuri/checksuri/turtite?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Vazut si pozele...

Roxi, wow, ce freza faina are domnisoara! eu sunt in mare dubiu cu tunsul Anei, nu sta deloc cu agrafe ori elastice, ii tot intra parul in ochi... Chiar voiam sa te intreb, pe tine si pe Noki, cum faceti cu frezele domnisoarelor... Daca si tu ai tuns-o pe Alexia, cam asta cred ca o sa fac si eu cu matzuca noastra.

Ina, ce talentata e fata voastra!!! Bravo, bravo, tare bine ii sta pe scena, e o micuta artista deja. Pacat ca pozele n-au si sonor.

Am admirat-o si pe Rianna care se pare ca a avut o zi de nastere superba, cu petrecere, plimbare cu ponei, plaja...
Meems, ce bine iti sta cu bb mic in brate

Pe Stefan nazdravan l-au vazut live baietii mei, eu doar pozele. La albumul Taniei probaibl o sa contribui si eu cu proxima ocazie - am cateva ultra-haioase cu luptatorii nostri, in plina actiune .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Helooooo de la noi, inzapeziti!
Am ajuns ieri cu bine desi greu dar rezonabil insa vad ca si azi totul e blocat aici in Olanda, de fapt peste tot in jur din cate aud.
So asa descopar un dezavantaj in a locui pre aproape de job: sunt consemnata sa ma duc, nu am motiv sa nu fiu prezenta, pe cand colegii care au nevoie de transport - majoritatea raman acasa la caldurica .

Lavi tare frumoasa cronicutza satelor! Cred ca asa le vedeam si eu dar nu puteam sa exprim mai bine dacat tine!

Si tot apropos de vreme, parca imi pare bine acum ca nu ne-am ales o destinatie exotica sa zburam, ca asa cum avem noi bafta la avioane cu siguranta am fi fost intr-unul din multele intarziate, anulate sau mai stiu eu cum. Mey cum a picat zapada asta nasoala fix in ziua cand s-au luat vacantele cam in toata Europa!

Mergi la inceput