Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 58

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

alina trebuie sa ai incredere in tine. asta e tot secretul. sa stii ca bebe nu plange doar din cauza ca ii este foame. sunt mai multe motive pt. care poate sa planga, chiar si de oboseala.
cel mai relevant este faptul ca a luat foarte bine in greutate. dupa 3-4 luni nu o sa mai ia chiar un kg pe luna sau mai mult, insa daca ia conform graficelor e bine, linisteste-te.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Alina, iti faci griji fara nici un temei! Linisteste-te, ca ai lapte suficient!

Multi bebei in jurul varstei de 3 luni isi schimba modul de a suge, si nu are legatura cu cantitatea de lapte. Multi bebei fac si o mini-greva de supt, altii incep sa fie mai interesati de lumea din jur si sa nu mai dea asa multa importanta sanului. Cu bebelina mea s-a intamplat exact acelasi lucru, ba chiar eu am facut si o mastita care mi-a scazut temporar si productia de lapte.
Tot la 3 luni, brusc, a inceput sa planga , eu care nici nu stiam cum se aude plansul propriului copil. Am crezut ca e din cauza gustului mai sarat al laptelui (datorita mastitei), dar mastita a trecut repede, si plansul a continuat. Pe mine m-a salvat wrap-ul, practic a fost o a treia tzatza .

Ce vreau eu sa spun e ca la 3 luni productia de lapte mi-a scazut (in opinia mea de atunci), bebe a inceput sa fie mai agitat si sa manance mai putin, dar totusi, la sfarsitul lunii s-a dovedit ca bebelina luase super-bine in greutate, deci nu era vina mea si nici nu plangea de foame.

Acum, retrospectiv, cred ca in jurul varstei de 3 luni isi schimba ei comportamentul, isi modifica felul de a suge, si organismul nostru se adapteaza noilor necesitati. Incepem sa nu mai producem lapte in exces, ci numai laptele de care au ei nevoie.

Continua sa ii dai lapte in mod normal, alterneaza sanii exact asa cum faceai si inainte, si nu te mai stressa. Si mai ales nu mai folosi pompa in gol, of, saraca, nu are rost, bebe e cea mai buna pompa. Iti sensibilizezi sfarcul, te stressezi, si asa ai si mai multe sanse sa scada cantitatea de lapte, in plus, cu un sfarc sensibil, e mult mai greu sa stai relaxata cand suge bebe.

In final, multe dintre noi am intampinat pb in jurul varstei de 3 luni, dar cu toate astea nu am pierdut laptele, am alaptat exclusiv pana la 6-7 luni, si iata-ne aproape de 2 ani inca alaptand .

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinasupti spune:

ramonika stiu ca trebuie sa ma incredere,asa am si reusit sa il alaptez pana acum, desi toti imi spuneau la inceput ca nu am lapte si sa ii dau completare. Offf.. ziceam ca azi incep sa mulg si sa fac tot posibilul sa fac lapte mai mult, dar fiica mea s-a imbolnavit din nou si face febra mare...Deci cateva nopti o sa fie nedormitesi lapte si mai putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Cei mai multi bebelusi au un san "preferat" din care sug cu mai multa placere. Fetita cea mica a fost ca bebele tau, intai sugea doar din dreptul si stangul il refuza cu indarjire, dupa insistente am reusit s-o fac sa incerce si celalalt care a devenit treptat "sanul preferat". Cu dreptul apoi am tot lungit-o pana la un an si un pic cand am abandonat lupta, de atunci suge doar din stangul si e toata lumea multumita. Pana sa renunt, avea perioade cand sugea linistita din ambii sani si perioade cand refuza categoric pe dreptul. O mai convingeam sa suga in pozitia "fotbal american" sau cand dormea, altfel n-aveam nici o sansa. Oricum lapte facea nici cat un sfert din celalalt, tocmai ptr ca bebelina nu sugea cu convingere din el.
Fetita cea mare tot pe stangul l-a preferat, pe la 1 luna am constatat ca desi parea ca suge din dreptul, nu baga nimic in burtica, practic doar il molfaia si atat. Au urmat luni in care m-am muls ca sa mentin/stimulez lactatia, asa am vazut ca oricum din dreptul iese muuult mai putin lapte (o treime, un sfert) si asa cu firicele firave, nu suvoaie ca din stangul. Dupa ce am inceput diversificarea a revenit brusc la sentimente bune fata de tzatza, (ambele) care au devenit iubirile ei de care cu greu s-a despartit si dupa 2 ani jumate.
Rezumatul la toata povestea asta lunga e ca nu suntem robotei. Facem lapte atat cat e nevoie ptr puii nostri. Si cum fiecare pui e diferit si noi suntem diferiti. Singura solutie pe care a gasit-o natura a fost legea "cerere si oferta" cat suge bebe atat producem. E greu sa crezi asa ceva ptr ca nu e in firea noastra sa nu avem controlul absolut asupra ceva, dar asa e.
Si mai o completare, sunt multe mamici care au alaptat dintr-un singur san (din diverse motive, poate puiul asa a vrut, poate erau probleme serioase cu mamelonul gen cicatrici etc). Ca sa nu mai vorbesc de mamicile de gemeni care alapteaza cu succes ambii pui si tot 2 sani au nu 4.
E o perioada frumoasa, relax and enjoy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinasupti spune:

Multumesc pt incurajari! Am tot muls si l-am tot pus la piept si intradevar a venit lapticul! Dar cum era de asteptat s-a imbolnavit si el de la fetita cea mare si acum are febra si nasul infundat si o mare lipsa de pofta de mancare . Eu insist cu mulsul, sper sa ii treaca repede si sa pape puiul mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Buna seara cer si eu un sfat o idee ca nu mai pot o iau pe aratura,Am o piticuta de 7saptamani papam doar san dar se pare ca de vreo 2zile e o mare problema si eu nu reusesc sa o depistez(desi cred ca sunt mai multe zile trecute dar intre timp parca se mai linistise sau e doar aparenta nici eu nu mai stiu)
Deci treaba sta cam asa ziua papa san cam la 2-3ore daca e nevoie si plange chiar si mai des depinde de zile,,pana acum statea si cate 40-50 de min la o masa si adormea la san doamne cat de draga imi era,,acum suge 10min dupa care imi intinde sanu ca pe o guma si se pune pe plans sau pur si simplu isi ia somn,,ziua nui bai rezolv eu cumva o pun mai des la san ma descurc dar seara la culcare e buba mare rau de tot cum simpte ca o iau in brate si o pun la tutica tipa cat poate,daca cumva reusesc sa o fac sa agate tutica trage 5min sau 10 si apoi ma intinde si tipa de zici ca o taisi cum e de asteptat in ideea sa nu imi culc copilu flamand apelez la completare niciodata nu mia luat mai mult de 30-40 de ml(oare fara astia 30-40ml chiar nu e satula nu poate adormi ori eu is cu capu si insist aiurea?).Ea de fel e ok e destul de activa pt varsta ei zic eu ne zambarim,scoatem sunete,pedalam,iar ca si greutate in prima luna a luat un kg iar in urmatoarele 2 saptamani si vreo 3zile a luat 400grame(iar un lucru ce ma dispera)
Are somnelu destul de agitat fata de acum o saptamana sau 2 in urma,,da din maini picioruse se foieste se suceste.
Eu cu pompa manuala avent in veci nu am reusit sa scot mai mult de 20ml de la un san dar daca apas sanul cu mana tasneste laptic in toate directiile(chiar si dupa ce suge ea si chiar si atunci cand statea cate 50de min tot mai iesea lapte cand apasam cu mana)
Va rog din suflet datimi un sfat o idee orice numa sa pot face ceva va poop pe toate si sper sa intelegeti cumva durerea mea ca m-am intins cat o zi de post si tare amestecat am scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui gianina1983
daca apas sanul cu mana tasneste laptic in toate directiile(chiar si dupa ce suge ea si chiar si atunci cand statea cate 50de min tot mai iesea lapte cand apasam cu mana)

ceea ce am lasat scris mai sus este cel mai important din ceea ce ai zis tu. daca mai iese lapte din san dupa ce suge copilul, de ce iti mai faci probleme?
nu trebuie sa scoti litri de lapte cu pompa ca sa-ti dai seama ca ai lapte destul. oricum copilul scoate mult mai mult lapte decat pompa. daca ai timp si rabdare sa mai citesti cateva pagini in urma la acest subiect, o sa gasesti mai multe informatii utile.
parerea mea este ca zapacesti copilul cu biberonul. ea isi da seama ca e mai usor de supt din biberon si posibil de aia sa-ti faca figuri la san. la san trebuie sa munceasca mai mult ca sa iasa laptele si probabil de aia se enerveaza. nu-i mai da completare. daca se agita si plange nu inseamna neaparat ca nu se satura. daca continui cu biberonul, sunt sanse mari sa o intarci si ar fi pacat.
ai incredere in tine.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geyser1806 spune:

Buna, fetelor! ce bine ca v-am gasit aici, pentru ca am si eu o problema si ma gandeam ca ma puteti ajuta cu un sfat.
sunt la al doilea copil, o fetita de aproape 6 saptamani, alaptat exclusiv. si la celalalt am alaptat pana la un anisor, fara supliment de lp. diferenta dintre cei doi pitici, este ca fetita nu este asa mamoasa ca fra-su, nu este fan stat la san non stop. este mai degraba punct ochit, punct lovit. cand ii este foame suge un san si gata, nu sta suzetita. de aseara cred ca mi s-a blocat un canal la sanul drept, pe partea laterala spre axila si nu reusesc sub nicio forma sa scot laptele ala de acolo si doare foarte tare, mai ales cand se umple sanul de lapte. nu mai spun ce dureri cumplite am cand ma at acolo. am incercat muls cu pompa (nu iese mai nimic), bai si comprese caldute si pus copilul la sanul respectiv, dar nu am nici un rezultat pana acum. ce ma sfatuiti sa fac? va rog ajutati-ma, ca ma gandesc ca se poate agrava daca nu rezolv repede problema, nu? in cazul, in care se va agrava, mastita sau alta nebunie, la ce medic se merge in situatia asta, nu am nici cea mai mica idee. poate un consilier in alaptare sa ma ajute, cunoasteti pe cineva pe care as putea cauta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Daca stii pe cineva cu o pompa electrica, aia ajuta (probat de mine).

Eu am apelat la o doamna care e si consilier in alaptare, Georgeta Musat. Te poti duce la dansa (daca ai timp) sau vine acasa (contra-cost). Am inteles ca sunt si organizatii care ofera consultanta gratuit :

http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/

www.attct.ro/content/view/7/" target="_blank">http://www.attct.ro/content/view/7/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

geyser da-te pe locul cu pricina cu apa cat de fierbinte poti si maseaza sanul cu miscari circulare cat de tare poti, chiar daca doare, maseaza-te la limita suportabilitatii.
mai poti pune foi de varza pe san. mai cauta pe aici pe la subiecte probleme asemanatoare si vei gasi mai multe raspunsuri. sanatate!



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput