Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 59

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

geyser am copiat o reteta de la alt subiect:
1.Scurge din san putin lapte, amesteca cu faina alba de griu , fa o turtita cruda - necoapta si aplica pe zona inrosita a sinului , sa cuprinda toata zona unde este localizata mastita . Pune turtita asta pe san direct , pune peste ea un prosopel , stai cu fata in sus cat poti , o ora, doua,nu dauneaza daca stai mai mult , seara si dimineata,in citeva zile mastita dispare .
2. In fiecare dimineata intr-un pahar se pun doua lingurite de otet de mere peste care se toarn 200 ml de apa. Pentru imbunatatirea gustului poti sa adaugi si o lingurita de miere de albine.Otetul de mere impiedica coalgularea laptelui pe canalele galactofore, iar toate substantele nutritive din mar trec nealterate in otetul de mere si apoi in organism.

nu am probat-o pe pielea mea (pt. ca n-am avut nevoie, am rezolvat cu masaj si apa fierbinte)



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Cele mai bune sfaturi pentru mastite si canale infundate le-am gasit www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-masti" target="_blank">aici.

Eu am avut 4 mastite, cu febra aproape de 40 de grade pe care le-am rezolvat fara antibiotice, si inca 2 canale infundate, chiar acum am unul, ce sa-i faci, am o predispozitie pentru mastite care suprapusa programului de lucru da rezultate nemaipomenite . Ce am facut de fiecare data:

Am stors laptele cu mana dupa metoda www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=40:squeezing-nipple-demonstrating-difference-between-poor-latch&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">asta. Pompa, desi una scumpa de la Medela, tragea in gol pana imi provoca sangerare, a trebuit sa renunt. Am pus bebelina la san cat de des, si in pauze m-am muls cu mana. Am reusit sa destup astfel si un blocaj de 3 degete grosime, nu mai era nodul de mult, pe care au vrut sa mi-l dreneze cu seringa, dar n-au reusit. In timpul mastitei curge foarte putin, picatura cu picatura, dar fiecare picatura care iese e un punct castigat. Pe masura ce iese laptele blocat, el spala canalele de baxterii. Poti sa te mulgi sub dus cald, e mult mai usor.

Trebuie sa continui sa drenezi laptele pana cand acesta nu mai iese sarat. Da, il pui pe limba si ai sa vezi ca laptele de la sanul bolnav e mai sarat. Uneori iti poti da seama ca numai pe unul din canale iese lapte sarat.

Marea majoritate a mastitelor se rezolva in 24-48 de ore, dar nodulul poate sa dureze mai mult pana dispare.



Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui geyser1806

Buna, fetelor! ce bine ca v-am gasit aici, pentru ca am si eu o problema si ma gandeam ca ma puteti ajuta cu un sfat.
sunt la al doilea copil, o fetita de aproape 6 saptamani, alaptat exclusiv. si la celalalt am alaptat pana la un anisor, fara supliment de lp. diferenta dintre cei doi pitici, este ca fetita nu este asa mamoasa ca fra-su, nu este fan stat la san non stop. este mai degraba punct ochit, punct lovit. cand ii este foame suge un san si gata, nu sta suzetita. de aseara cred ca mi s-a blocat un canal la sanul drept, pe partea laterala spre axila si nu reusesc sub nicio forma sa scot laptele ala de acolo si doare foarte tare, mai ales cand se umple sanul de lapte. nu mai spun ce dureri cumplite am cand ma ating acolo. am incercat muls cu pompa (nu iese mai nimic), bai si comprese caldute si pus copilul la sanul respectiv, dar nu am nici un rezultat pana acum. ce ma sfatuiti sa fac? va rog ajutati-ma, ca ma gandesc ca se poate agrava daca nu rezolv repede problema, nu? in cazul, in care se va agrava, mastita sau alta nebunie, la ce medic se merge in situatia asta, nu am nici cea mai mica idee. poate un consilier in alaptare sa ma ajute, cunoasteti pe cineva pe care as putea cauta?

ing


Geyser, eu am avut un ulei special de dat pe sani, cu care masam. Incearca si cu ulei de masline, si sa pui copilul sa suga in asa fel incat barbita sa arate inspre zona unde s-a facut nodulul. Sa-l pui des sa suga, pentru ca nu va reusi la varsta asta sa traga din prima tot laptele adunat.
Poti sa pui si compresa calda pe zona respectiva inainte si in timp ce suge bb, respectiv sa pui sotul sa maseze in timp ce suge BB.
A mai functionat "pompatul eschibitionist" adica cu o mana masaj pe nodul alta la pompat, dar sa sti ca cel mai efectiv e suptul fetei cu barbita spre nodul!Am avut senzatia chiar ca la noi pompatul a agravat parca si mai mult.
Dupa supt comprese de branza quark rece (branza ce se foloseste la tortul de branza), noi aveam in casa tot timpul cam 1kg in prima jumate de an! Si am mancat o tona de tort de branza din cauza asta.
Daca nu reuseste copilul intr-o zi doua sa scoata nodulul, treceti peste rusine si puneti sotul sa traga, pentru ca el are mai mare putere. Zona insa se resimte inca o perioada, la noi au fost doua zone predispuse la noduli.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

uitasem, are dreptate sunhine, sa suga cu barbia indreptata spre nodul, ajuta mult. O alta metoda e sa il pui in pat si tu deasupra, cu sanul vertical deasupra lui, spanzurat ca sa zic asa. Efectiv se simte la ambele metode cum desfunda mai eficient. Totusi e demn de retinut ca febra si durerea trec in 24-48 de ore, dar nodulul poate sa duze mult mai mult pana se resoarbe, important e sa il simti scazand zilnic.


Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Multumesc din suflet pt raspuns fetele,,sunhine multumesc ca ai intrat la odisee pt ami da raspuns.Am incetat sa ii dau biberon,pe care oricum nu la vazut decat de 4-5ori in 7saptamani,,intrun final am concluzionat ca uratii de colici is vinovati si am pus uscatorul de par in functie si uite asa cu zgomot si cu aerul caldut la burtica papa linistita si adoarme ca un puisor.Va poop pe toate si sa dea DOMNU sa reusim in continuare sa papam la tutica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geyser1806 spune:

buna seara, fete dragi! va multumesc din suflet pentru ajutorul vostru. este senzational sa gasesti, chiar si virtual, oameni care nu pregeta sa te ajute.
sa va spun ce am mai facut de cand v-am scris ultima data. am avut o perioada destul de grea, pentru ca am facut si febra destul de mare, am ajuns chiar si la 39, dar am procedat asa cum ati zis si voi masaje fie la dus, fie am pus comprese calde si imi ungeam sanul cu un ulei si masam, dupa care imediat puneam fetita sa suga. stateam ziua intreaga cu ea la san, intotdeauna incepeam cu sanul bolnav. dupa vreo 2 zile (adica ieri) a trecut febra, sanul nu mai era atat de dureros si greu, au disparut nodulii cu pricina. acest lucru se intampla dimineata. pana spre seara, au aparut altii, in alt loc. numai ca de data asta, nu am mai facut febra, nu mai este atat de dureros sanul ca data trecuta, dar tot doare. in sfarsit, usor usor, sper sa desfund si canalele astea nebune si sa ma bucur iarasi de alaptat. nu ca nu m-as mai bucura, dar parca am mai multa bataie de cap, du-te la baie, fa-ti masaj, pune comprese cu apa calda. imediat dupa, ia fetita, pozitioneaza, etc. mi s-a dus relaxarea, nu stiu cum sa va explic, dar cred ca fetele care au trecut prin asa ceva, ma inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geyser1806 spune:

sunshine, m-ai facut sa rad cu propunerea ta de a trece peste rusine si de a-l pune pe sot la san:)). dar iti dai seama ca daca e musai, trecem noi peste orice si facem si asta:). oricum durerea nu este deloc confortabila, mai ales cand te asezi putin la somn dupa ce esti nedormita si te trezesti la fiecare miscare pe care o faci. asa ca voi profita de orice, trecand peste orice.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geyser1806 spune:

mai am o intrebare, poate parea idioata, dar nemaintalnind pana acum asa ceva, ma vad nevoita sa intreb. cum se face diferenta intre mastita si canal infundat? cred ca tu pisi pis ai trecut prin amandoua si stii mai bine. stiu ca practic mastita este o infectie si ca poti ajunge la ablactare, dar chiar se poate rezolva acasa asa usor, fara antibiotic? si oare eu de ce am facut febra asa mare? doar de la un canal infundat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Daca ai facut febra mare, peste 39, atunci ai avut mastita. Si da, marea majoritate a mastitelor se pot rezolva fara antibiotic in maxim 48 de ore, asta daca reusesti sa drenezi laptele in zona nodulului. Din experienta mea poti ajunge la mastita pe doua cai.

1. plecand de la un canal infundat. Cu cat stagneaza mai mult laptele, cu atat se acumuleaza si bacterii in zona respectiva si creste inflamatia. Daca reusesti sa drenezi laptele, el spala si canalele, si sunt sanse sa nu ajungi la antibiotic. A fost cazul primei mele mastite, imi dau seama acum, retrospectiv. Mi s-a infundat un canal in timpul noptii, m-am trezit cu durere de san si usoara pata rosie, fara sa simt nodul. Pata era in zona de sus a sanului, nu langa aoreola. M-a luat pe nepregatite si numai din simptome nici nu mi-am dat seama ce e. Febra si nodulul au aparut dupa 12 ore. Noroc cu pompa pe care o cheama Laura. Cu experienta de acum as fi putut aproape sigur sa rezolv canalul si sa nu ajung la mastita. Febra a trecut in aproximativ 30 de ore.

2. mastita provocata direct de bacterii. Am facut o singura data, de departe cea mai rea. Bacterii, in general din gura lui bebe, intra prin fisuri sau rani in sfarc, si se prolifereaza. Febra s-a instalat brusc, am iesit de la job la 18 cu o usoara jena in san, si la 20 h aveam deja peste 38 de grade. Nodulul era langa sfarc, si a inceput sa urce pe canale in sus. A doua zi aveam canale infundate echivalentul a 2 degete groase, un soi de nodul imens si lung. La maternitate au incercat sa scoata laptele si eventual puroi cu seringa, efectiv m-u intepat in san si au incercat sa suga. N-au reusit din prima, si au zis sa fac intai antibiotic si-om mai vea daca va tb operat. Si mi-au zis sa intarc, bebe fecuse 1 an cu 2 zile inainte. Dar sunt incapatanata, am un sistem imunitar bun, o rezitenta la dure neobisnuita si o aversiune la medicamente. N-am luat antibioticul, l-am cumparat, inca il am in casa, dar nu l-am luat. Mi-am desfundat canalele, picatura cu picatura, zi si noapte, febra a trecut in 72 de ore. Dar am simtit tot timpul imbunatatiri, daca as fi simtit ca se inrautateste, as fi luat imediat antibioticul. M-a ajutat mult site-ul de la semnatura. A durat o saptamana sa desfund tot nodulul imens de 2 degete, dar am ramas cu un nodul mic, cat o margica inca vreo luna jumate dupa. Dar durerea si febra au trecut, cum ziceam, in 72 de ore.

Ai mare grija la canale infundate, nu le lasa asa, e greu, dar trebuie desfundate, ca sa nu ajungi iar la mastita. Daca vezi ca ai prea mult lapte pt bebe, si sanii f plini mai tot timpul, poti sa apici varza alba pe sani, un pic zdrobita, scade productia de lapte.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Geyser,
Metoda cu sotul am auzit-o inainte de nastere si m-a pufnit si pe mine rasul. Apoi cand mi-a aparut primul nodul iar bb era mic si f somnoros de la icter si imi tot adormea la san mi-am adus aminte de ea. Am scapat si noi fara sa o aplicam.
A aparut evident cand nu existau pompe dar sa sti ca are avantaje. Locul oricum il cunoaste sotul asa ca...singurul lucru ce e altfel e laptele. Dar sotul are puterea sa desfunde canalele, sa-ti si spuna daca iese ceva, nu e nevoie sa-l bea, poate sa scuipe lapticul, nu costa nimica sa incerci si este "naturala" , nu impluca nici un medixament care sa aiba repercusiuni.
Un singur lucru numai se cere, igiena si lipsa de probleme mai complicate dentare. sa se spele pe dinti inainte ca sa nu transmita microbii de carii la copil. Cata vreme bb nu are dinti nu e problema asa mare, dar mai ales dupa primul dintisor atentie f mare!
Eu am avut cred ca saptamanal noduli pana pe la trei luni, dar i-am simtit rapid si exterminat urgent, de asta nu s-a ajuns niciodata la temperatura si doctor.
Pompa mi s-a parut in cazul meu ca nu foloseste ci mai degraba accentueaza problema din cauza ca stimuleaza sanul egal pe toate partile. A functionat numai cand pompam si masam in acelasi timp.

Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput