Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 57

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hope_blue spune:

Va rog sa ne ajutati cu un sfat si pe noi. Sunt mamica unui baietel de 4 saptamani. Alaptez exclusiv din a 4 zi de viata a micutului meu scump. Pana atunci a primit si LP. Am avut rani si fisuri care s-au ameliorat.
- nu imi curg sanii, nici cand papa bebe la un san nici altfel. Este normal?
- nu simt cand vine laptic in sani di nici cum curge la bebe in gurita.l
- nu reusesc sa scot laptic deloc cu pompa (am vrut sa maresc productia) maxim 20 ml la un san;
- daca ma mulg laptele curge in firisoare foarte subtiri. Pot cumva sa-l ajut pe bebe sa curga mai mult? Acum stam atasati toata ziua si imi este teama ca nu este satul.
- are in medie 4 - 5 scaune pe zi. Este bine? Iar in zilele in care am luat Galactogil a avut 6-7 scaune.
- avem inca probleme cu atasarea corecta la san. Se arcuieste si prinde el sanul de cele mai multe ori gresit si ma tot chinui sa-l atasez. Cum ajunge in bratele mele cum cauta sanul si plange imediat sa-l hranesc, chiar daca a stat mufat acum 15 minute.
- noaptea imi simt sanii plini, iar puiul meu doarme cate 2-3 ore dupa masa. Ziua nu-mi simt sanii plini si sunt pe post de suzeta. Ziua adoarme imediat la san si cum il pun jos se trezeste in 10 minute. De cele mai multe ori il las sa doarma cu sanul fie in brate fie langa mine. Toate acestea nu ma deranjeaza atata timp cat papa suficient.
- cred ca am vasospam deoarece intre alaptari se intaresc sfarcurile si se albesc si ma ard. Asta se intampla mai mult la un san. Tot astept sa treaca sensibilitatea si roseata de la sfarcuri , sa vad daca imi trece si vasospam-ul asta.
Luni mergem la cantar si sper sa fie bine si la greutate. Ultima oara l-am cantarit pe cantarul de bucatarie si luase 440 grame in 2 saptamani.
Va rog sa scuzati greselile de scris (am tastat de pe mobil). Imi doresc tare mult sa reusesc cu alaptatul pentru puisorul meu. Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hope_blue spune:

Sunt socata cat de putin se alapteaza exclusiv. Am vazut cu ochii mei in spital cum unele mamici renuntau din start. In plus nimeni nu explica la mamici despre alaptat. Eu m-am dus si le rugam sa-mi arate unde gresesc cu atasarea bebelusului la san si-mi spuneau ca e bine cum il tin si eu muream de durere si stiam ca nu trebuie sa doara. Si-mi ziceau ca il tin prea mult la san ca nu.a venit laptele si ca am doar colostru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:


da, e normal sa nu iti curga sanii, la fel cum e normal si sa curga. stai linistita
la fel, cu scosul cu pompa. 20ml, pt mine, e enorm. am alaptat ani buni si niciodata nu am scos peste 5 ml, parca. pur si simplu nu functionam la pompa

e extrem de important sa se ataseze bine la san. numai asa poate suge cat ii trebuie. vad ca esti in bucuresti, acum sunt foarte multi consultanti in alaptare. eu as vedea pe cineva sa te ajute un pic.
rox dudus e consultant LLL [laptematern.ro]
la ANNA ai consultanti ILCA [nastercumsimti.org]
la centrul promama ai consultanti ILCA
la elias o ai pe georgeta musat consultant ILCA, attct.ro
la municipal pe dr ana culcer

eu nu stiu cum e cu albirea, de asta lista de mai sus, dar 4-5 scutece mi se pare un pic cam putin. as banui mai degraba atasarea incorecta. adica atasat bine si stimuleaza sanul bine, deci nu esti tu de vina ca primesti semnale bune dar nu faci suficient lapte, intelegi ce zic?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Banuiesc ca hope a spus de 4-5 scaune, adica caca, nu scutece, adica pipi+caca. Daca face de 4-5 ori pe zi caca e super bine, inseamna ca papa mult.

- nu e nevoie sa iti curga sanii

- nu e nevoie sa simpt let-down-ul, pe masura ce te obisnuiesti il vei simti

- cu pompa scoti chiar mult, eu cu pompa faceam sange , dar lapte nu iesea, in ciuda faptului ca daca plangea bebe eram fantana arteziana de stropeam la un metru in jur.

- e normal sa ceara des de sanul, sunt multi copii asa

- sanul se poate albi si daca suge bebe cu foarte mare putere, pur si simplu se vascularizeaza incorect zona in timpul suptului, si intre alaptari, cand revine sangele provoaca arsura respectiva. Poate fi si din cauza unei atasari incorecte.
De ce spui ca nu se ataseaza corect? Uite www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13" target="_blank">aici bebei care mananca corect, si care inghit lapte, nu suzeteaza. Daca suzeteaza nu il lasa prea mult, pentru ca iti senzibilizeaza sanul.

Ce poti sa incerce e si www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=34:4-day-old-after-tongue-tie-release-with-compressions&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">compresia sanului, atunci cand vezi ca bebe nu mai inghite la san, ci suzeteaza.

- ziua poti sa nu fii neaparat pe post de suzeta, ai sanii goi pt ca el a papat bine lapte, dar nu-ti face griji, produci lapte tot timpul, pe masura ce el mananca, nu ai nevoie sa ti se faca sanii plini

Per total mi se pare ca alaptarea merge bine, nu iti face griji.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Hope, ceea ce descri tu este absolut normal, nu-ti mai face atatea griji! Felicitari pentru alaptat!
Trebuie intr-adevar sa corectezi pozitia lui Bb, de aici apar marea parte de probleme. De de exemplu vrei sa-l alaptezi la sanul stang in pozitia clasica, il ti pe mana stanga, capul usor mai ridicat, dar nu sa-i fie capul inclinat spre umar, ci capul corpul si burtica sa fie ca o diagonal ce coboara de la sanul stang spre piciorul drept. Atentie, corpul lui bb vazut din fata sa fie tot intr-o linie, adica sa nu fie nevoit sa suga peste umar. Aici apare de obicei prima greseala. La mufat, cel mai usor iti este daca il mangai usor pe barbita, merge cel mai usor daca iti ti tu sanul si ii dai usor cu sfarcul sau cu degetul pe barbita. Atunci deschide gura mare si daca te misti repede vei reusi sa bagi cat mai mult din aureola in gurita.
Mult succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hope_blue spune:

va multumesc mult, mult! Incerc sa nu ma stresez. Acum sunt mai linistita daca mi-ati scris ca sunt normale toate simptomele mele.
Da, caca face de 4-5 ori, in total schimbam cam 7- 8 scutece. Ma gandesc ca il atasez incorect fiindca am aureola inca sensibila si sfarcuri dureroase. Asa este el si suzeteaza si molfaie chiar si in somn. Ziua sta numai lipit de sanii mei. Altfel plange. Am citit ca este ok sa faca asa, sa vrea numai la san si l-am lasat. Nici nu as sti cum sa-l adorm altfel fiindca am incercat sa-l plimb in brate sau i-am cantat, dar nu este chip si se linisteste doar la san.

Da, un consultant este o idee buna la care m-am tot gandit si eu (multumesc pentru listuta cu nume).
Astept pana luni, sa vad greutatea si cum ma mai simt cu sanii.
Sa aveti un weekend excelent!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

hope - la mine la 4 saptamani tot statea toata ziulica mufat. Cand manca, cand eram suzeta, dar no...ce nu facem pentru micuti?
daca vrei ajutor sau discutii despre pitici de aceeasi varsta si mamici cu aceleasi problemutze, te asteptam pe subiectul bulgarasi de ianuarie februarie http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=170741&whichpage=2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinasupti spune:

Buna! Am citi deja toate capitolele de la acest subiect si pana acum am reusti sa imi alaptez baietelul de 3luni si jumatate exclusiv. Dar a fost bolnavior, o raceala luata de la surioara lui si nu a mai mancat asa bine si am observat ca nu mai am laptic in sanul drept...Eu niciodata nu am avut probleme cu laptele, in sensul sa imi curga sanii, sa imi fie tari sau altele.....Cum el a luat in prima luna 1.4kg, in doua 2 kg si in a treia 1 kg nu m-am ingrijorat....Dar acum am mare nevoie de ajutor....Ce sa fac? Eu iau nutrinatal, galafor, tinctura de marar si ceaiuri.....Deja sunt disperata,.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinasupti

Buna! Am citi deja toate capitolele de la acest subiect si pana acum am reusti sa imi alaptez baietelul de 3luni si jumatate exclusiv. Dar a fost bolnavior, o raceala luata de la surioara lui si nu a mai mancat asa bine si am observat ca nu mai am laptic in sanul drept...Eu niciodata nu am avut probleme cu laptele, in sensul sa imi curga sanii, sa imi fie tari sau altele.....Cum el a luat in prima luna 1.4kg, in doua 2 kg si in a treia 1 kg nu m-am ingrijorat....Dar acum am mare nevoie de ajutor....Ce sa fac? Eu iau nutrinatal, galafor, tinctura de marar si ceaiuri.....Deja sunt disperata,.....

eu zic sa-i dai inainte cu sanul. incearca sa rezisti tentatiei de a-i da lapte praf.
productia se va regla de la sine. e bine ca iei stimulente. chiar daca ai impresia ca nu mai ai lapte la sanul drept, da-i lui bebe sa suga. e posibil sa mai existe si sa nu-ti dai tu seama. si chiar de nu mai ai deloc, e de ajuns si un san pt. un bebelus de 3-4 luni.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinasupti spune:

Cred ca ii ajunge un singur san pt ca deocamdata nu plange de foame...dar nu stiu daca nu plange pt ca nu prea are pofta de mancare sau pt ca ii ajunge lapticul....Nu stiu ce sa mai fac, ma mulg dupa fiecare masa a lui, am inebunit mulgand , las pompa sa mearga si dupa ce nu mai curge nimic, chiar si 10 minute....Am obs ca curge mai mult dupa ce iau pastilele acelea, altfel...Credeti ca exista posibilitatea sa isi mai revina lapticul daca acum curge decat pe un canal un firicel f f f subtire si extrem de putin?.....Ce este ciudat este faptul ca acest san era cel car curgea putin cand papa el la celalalt. In el imi puneam baza, imi parea cel mai productiv..Oare atat laptic sa fi avut eu, asta sa fi fost tot? P e fetita nu am alaptat-o pt ca nu m-a invat si incurajat nimeni, toata lumea a zis sa ii dau completare si am ajuns sa intarc la 1.5 luni, desi si pana atunci a supt de la mine f putin, deci ea pot spune ca nu a fost alaptata deloc...Imi doresc f mult sa il alaptez exclusiv pana la 6 luni.

Mergi la inceput