Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 51

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Gheorghe al meu a avut tremuriciul pana dupa 4, 5 luni. E perfect ok, nu are nicio problema, iar de la 4 luni rimtmul cresterii s-a diminat drastic. El e nascut 2.9, a scazut la 2.6, la 4 luni a vea 7 kg, la un an 8.4 :)
calciu a luat cand si cand, pt ca nu il suporta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Petru s-a nascut cu 2760g, a scazut la 2600g si la 1 luna avea 4100g nu mi-a zis ca a luat prea mult in greutate, si in primele luni a luat peste 1 kg in greutate(in fiecare luna) , acum la aproape 1 an are in jur de 11 kg si alaptat din greu
Pit inca ma suge noaptea destul de des...nici nu mai numar trezirile..uneori din ora in ora, alteori de 2-3 ori/noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

La copii alaptati exclusiv, fara ceai, LP si alte minuni, cresterea in greutate nu e aproape niciodata "ca la carte". Laura a luat foarte mult in greutate datorita suptului, practic in prima luna de viata a crescut de la percentila 25 la 95, dar NICIODATA pediatrul, care este unul excelent, fiind cotat ca fiind unul din cei mai buni din tara, presedintele Asociatiei de Pediatrie din Portugalia, repet niciodata nu mi-a spus ca ar fi o problema. Din contra, cum o asistenta medicala imi sugerase sa o trec la regim, l-am intrebat, si mi-a raspus ca o sa slabeasca cand o sa inceapa sa mearga. Bebelusii alaptati nu sunt considerati supraponderali, pentru ca nu cresc pe acelasi sablon ca cei care beau lapte praf la ore fixe.
Si obezitatea la copii se ia in considerare numai dupa varsta de 2 ani.

Pe la 9 luni Laura iesise complet din grafice, era undeva pe la percentila 99,9. Dar de la 9 luni pana acum la 16, in 6 luni, a mai luat in greutate mai putin de 750 g in total, practic are aceeasi greutate ca la 9 luni, si a scazut la percentila 75, ceea ce este iar normal.

Sfatul meu e sa te relaxezi, multe mamici cu copii alaptati exclusiv au avut exact aceeasi experienta. Si poate gasesti un pediatru foarte bun, care sa se mai si actualizeze din cand in cand. Si sa alaptezi in continuare la cerere.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elmyra spune:

Sunt de acord cu pisi-pis. ASa mi-a zis si mie pediatrul, nu exista copii supraponderali alaptati la san. Kaan, baiatul meu cel mare, a luat cate 2 kg in primele 2 luni (nascut cu 3.800)...LA 3 luni avea 8700gr, la 4 luni avea 9800gr...Nu ii dadeam nimic nimic in plus..nu ceai, nu apa, nu LP. Ates, bb nascut acum pe 2 iunie, are o evolutie mai ponderata...dar si el are acum la 4 luni, 8100gr si dr a zis ca arata excelent. Si a subliniat, sa nu ii dau nimic pana la 6 luni, laptele de san e tot ce ii trebuie.

Elmira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlauraa spune:

buna ziua, sunt o viitoare mamica de noiembrie si doresc sa imi alaptez cat mai mult puiul. as dori daca vreti sa mai scrieti odata cum se face maceratul din fenicul, anason si chimen.... am citit mai in urma de acesta, dar acum nu mai gasesc unde a fost scris....nu stiu ce cantitati se pun la cata apa si cat trebuie sa stea la macerat.
va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pestisor1102 spune:

Ce pacat ca abia acum am ajuns sa citesc din mesajele discutate pe acest forum :-((! Poate ca nu ajungeam sa intampin problemele pe care le-am avut cu fetita mea in ceea ce priveste alaptarea!

Credeti ca la 3 luni si jumatate mai pot face ceva ca fetita mea sa ajunga sa iubeasca sanul? Poate un consilier in alaptare? Am intampinat refuzul ei inca din prima saptamana de viata, problema clasica cu preferinta pentru biberon agravata de rani la san si folosirea pompei pentru alinarea durerilor. Regret enorm ca nu am apelat atunci la un consilier in alaptare, nici nu stiam ca exista, iar dupa ce am aflat n-am avut incredere ca ma poate ajuta cu adevarat. Pana de curand cand am inceput sa citesc pe forumuri...

Ea suge la san doar noaptea cand este adormita, iar de curand a inceput sa mai refuze si noaptea. De aceea imi este teama ca alaptatul meu va lua sfarsit. Ziua folosesc pompa de san si completare cu lapte praf. Oricum, per total mananca mai mult lapte praf decat lapte matern, din pacate.

A doua intrebare ar fi: credeti ca prin folosirea unei pompe de san electrice (acum am o pompa manuala) si mulgere mai frecventa (acum folosesc pompa la cca 6 ore) am sanse sa cresc cantitatea de lapte matern la aceasta varsta a fetitei? Cred ca am trait mult timp cu o impresie gresita ca pompa de san nu poate stimula suficient, ma incapatanam sa o pun (mai degraba sa o astept) pe ea sa suga si uite asa n-am muls suficient de des, ea n-a supt, si nu s-a stimulat cum trebuie secretia lactata. Eu acum reusesc sa scot cam 200-250 ml in 24 de ore... ce reprezinta cca 1/3 din cat mananca ea in total.

Desi nu am dubii ca m-am straduit in a alapta, in mod sigur am gresit undeva din nestiinta iar fetitei mele nu-i place sa suga la san... Din pacate, cu certitudine nu voi sti niciodata unde a fost greseala, de ce alti bebelusi nu pot fi dezlipiti de la san iar ea plange imediat ce o asez in pozitie de pus la san... Poate imi voi face curaj sa redau etapele parcurse si poate dvs ma veti ajuta sa descopar ce anume ar fi putut genera refuzul alaptarii si faptul ca niciodata nu am simtit-o atasata de san, nu am simtit ca o alina cum am vazut la alti bebelusi...

Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Pestisor, ai e-mail.

Mult succes !

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mar_inna spune:

forumul este pe departe cel mai bun pe acest subiect. intrebarea pe care vreau eu sa o pun este daca mai este cineva cu care se poate discuta, am vazut ca ultimele subiecte sunt de ceva timp... problema mea se intinde pe parcursul a 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Aici e "linie non-stop", normal ca ai ce discuta, numai spune ce probleme ai

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelasa1 spune:

buna mamicilor dati mi si mie un sfat despre alaptare am un baietel de 1 an si8 luni si il alaptez dar ii dau si hrana solida pozitia noastra favorita de alaptat este in brate dar cum am mai crescut imi este cam greut sa il alaptez in brate iar culcat refuza sa bea cand este treaz dar noaptea cand santem somnorici cu ochii mici il pot alapta linistit in pat culcata la voi care era pozitia favorita sau preferata ce ati folosit la alaptat

Mergi la inceput