Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 52

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Bebelasa,incearca pozitia "minge de fotbal" cu perna la spatele tau respectiv la spatele lui. Iar ca si derivatie, tu te poti lasa pe lateral, iar bb sa se sprijine peperna si pe picioarele tale ghemuite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Matza mea suge in brate si culcat, pe ambele parti. De fapt ar suge ea din orice pozitie, si in picioare, dar n-o las decat cateva guri pt ca devine dureros pt mine, cred ca apuca incorect sanul. La pozitia in brate eu stau turceste in pat si ea se gheia o pauzaste toata, dar pe masura ce amorteste sau adoarme incepe sa se "scurga" in afara, ramanand practic numai cu umerii la mine in brate.

In schimb noi avem alta problema. De cateva luni si-a luat obiceiul sa caute cu mainile sanul liber, la care nu suge, si ma tot "zgandara". E foarte incomod si nu stiu cum sa o dezvat. De obicei nu o las si ea se enerveaza, ceea ce e o problema mai ales cand se trezeste noaptea, pentru ca in loc sa adoarma la loc, daca se enerveaza ii fuge somnul complet.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela82 spune:

Buna dimineata! Am nevoie de ajutorul vostru, sunt un pic disperata, nu stiu ce sa mai fac!
Maine bebelusul meu implineste 6 saptamani, iar in primele 5 saptamani a luat in greutate 1,475 kg. In ultima saptamana a luat in grutate doar 50 de grame, cu toate ca isi petrece aproape toata ziua la san... De cateva zile sanii mei sunt moi si par goi si ma gandesc ca nu mai am laptic... :(.
Bebele este alaptat la san, exclusiv si nu inteleg ce se intampla, sanii ar trebui sa produca mai mlt lapte, nu sa fie goi. Inca de cand am nascut, beau 1,5 l de ceai pentru alaptat, am luat si galafor si de aseara iau si galactogil.
Daca bebe ar fi luat in greutate, nu as fi fost deloc ingrijorata, chiar daca sanii mei sunt moi si par goi, dar sa ia in greutate doar 50 de grame intr-o saptamana, mi se pare extrem de putin si asta inseamna ca nu primeste destula hrana.
Sfatuiti-ma, ce sa fac? Cum sa cresc productia de lapte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ela, copilul face pipi, caca normal? Doarme? plange? e mai agitat? Probabil ca sanii tai au ajuns la productia de lapte necesara copilului si nu se mai umplu de lapte, ci produc atat cat trebuie cand are nevoie cel mic. A luat foarte, foarte bine in greutate pana acum. Daca pare hidratat, nu plange, doarme, e vioi, atunci nu ai motive de ingrijoarea. Au si ei perioade si perioade, nu pot creste constant, ca nu sunt masinarii.
Felicitari pt ca alaptezi si nu renunta! Da-i de fiecare data cand cere si ai rabdare. Odihneste-te si tu si mananca sanatos, hidrateaza-te bine si calmeaza-te. Eu cred ca nu ai motive de ingrijorare.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela82 spune:

Multumesc pentru raspuns, Laura!
Pipi face mult, schimb cam 8 scutece pe zi. Cam de o saptamana face caca o data pe zi, dar in cantitati impresionante (scuzati detaliile). Pana acum o saptamana facea de 2, 3 ori/zi. A avut si 2 zile fara caca..
De renuntat nu renunt, nu vreau nici in ruptul capului sa ii dau LP.
Cum incercam noi sa mancam cat mai natural, asa vreau sa imi hranesc si copilul.
In rest nu vad nici o schimbare fata de saptamanile trecute: nu plange, este vioi...
Tare sper sa fie bine...
Eu eram obisnuita cu sanii plini, si corelat cu cresterea mica in greutate, am crezut ca nu mai am laptlic...
O sa revin cu vesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Din ce spui, sigur nu sufera de foame . Crestere usoara!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Ela, stai linistita, productia de lapte s-a reglat, bebe suge des, e normal sa nu mai para sanii plini. Lapte este sigur, se produce si cat timp suge copilul, nu trebuie sa se stocheze in san.
Cat despre cresterea in greutate, a luat foarte bine pana acum si e normal sa aiba si perioade cand creste mai putin. Atata timp cat e sanatos, face pipi si caca, e vioi, nu te mai stresa cu greutatea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

ela, nu cumva sapt asta a crescut in lungime? de obicei cresc ori, ori :).

cat despre sanii moi, stai linistita, s-au elasticizat, de aia nu-i mai simti asa durerosi si umflati.

si poti incerca sa mai renunti la chestii pt stimularea lactatiei, usor usor. orice e mult strica :). ai incredere in tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela82 spune:

Diamat, da, a crescut in lungime. L-am masurat alaltaseara si are 60 de cm ( lanastere a avut 52).
Multumesc mult pentru incurajari. Mi-ati repus zambetul pe buze, eram tare ingrijorata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

buna fetelor,am si eu o problema,fetita mea de 5 saptamani,ppe care o alaptez la san,are momente cand ziua cere la san si din ora in ora,voi ati mai patit asa ceva?in schimb noaptea doarme cate 2.30 ,3 sau chiar si 4 ore si dupa aia se trezeste.Care o fi motivul?va rog sa ma ajutati

26+
puiutul meu

Mergi la inceput