Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina


Nelamurirea mea este legata de timpul indelungat petrecut la un supt (mama ma bate la cap ca nu ar trebui sa stea mai mult de 30 min). Apoi, este normal ca timp de 3 ore, cat sta treaz, sa tot caute tzitzi? Este totusi un bebelus de o saptamana, ar trebui sa adoarma mai repede.

Multumesc mult pentru sfaturi...




Buna Florina si felicitari pentru .

Uite ce am observat eu la fi-mea de 15 luni.
Timpul petrecut la san variaza in functie de multe lucruri: varsta copilului, 'vechimea' sanului in campul alaptarii (dupa 2-3 luni alaptatul este bine reglat si sanul face fatza la fluctuatii de cerere) si foamea lui bebe. De asemenea, puseele de crestere pot duce la o cerere aproape continua.
Cand avea 1 saptamana fi-mea sugea cateva minute dar f f des, cam la 30-45 de minute trebuia sa ne punem pe treaba. Dupa aia a trecut in partea cealalta si sugea cam 30-45 de minute pe la 3-4 luni si abia dupa ce a mai crescut putin se satura si in 10 minute.

Cautatul sanului ar putea avea legatura cu dorinta de a fi aproape de tine, asa cum au scris mamicile inaintea mea.

Despre sfaturile bunicilor... in cazul in care nu ai o surioara sau un fratior de 3-4 ani , ai toate sansele ca mama ta sa fi uitat detalii despre cum e cu bebe atat de mic si amintirile ei mai rau sa te debusoleze. Mama mea zicea sa nu o las pe fi-mea sa faca pauze de supt la san si cand o vad ca sta sa misc putin sanul in gutita ei - alta prostie . Pai, bebele tre sa faca pauze sa respire si sa odihneasca gurita care abia acum a intrat in actiune pentru prima data.

Parerea mea e sa te ghidezi dupa cum se dezvolta bebe si sa il lasi sa suga cand si cat vrea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

sabina, nu mai e mama. de 3 sapt sunt doar eu si sotul.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Multumesc de raspuns, pisi-pis. Deci nu e cazul sa-mi mai fac griji cu dormitul pe burta, mai ales ca sanii nu ma mai incomodeaza de multa vreme.



asa creste Nica fara frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Multumesc mult fetelor pt raspunsuri. Stiu ca bebe are nevoie sa ma simta aproape, si tocmai de aceea il si las atat de mult la san. Plus ca mi s-ar rupe sufletul sa il las sa planga de foame.

Chiar am remarcat cu sotul meu ca atunci cand el incerca sa il linisteasca, si eu intram in camera intrebam cum este, incepea imediat sa intoarca in directia vocii mele. Este extraordinar catat nevoie au de noi, si cat de mult ii linisteste sa ne simta aproape.

Eu azi noapte i-am pus in patut un tricou purtat de mine ieri. Nu stiu cat a ajutat, dar macar incercam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Mari, varsta de un an e mai solicitanta, copilul trebuie sa faca fata noilor achizitii: mersul, vorbitul. Cel putin asa mi-am explicat de ce fii-mea s-a comportat ca un bebelus intre un an si un an jumate. Ziua era ok, dar noaptea sugea fff des, chiar si la ora, nu de foame, caci sugea putin ci de verificare, sa ma simta, sa fiu langa ea. Cat despre masa, depinde cum mananca, ii dai tu? Mananca inca pasat? Daca da, incurajeaza-l sa incerce singur, cu bucatele moi de fructe si legume. E important si sa manance cu restul familiei, macar o data pe zi.

Florina, ti-am raspuns si la odisee. Filip doarme buna parte din noapte pe pieptul meu. Cand ma trezesc teapana de spate, il rastorn in patutul lui, care-i lipit de al meu, ca un co-sleeper. Ziua sta mai mult in brate, ca sa-l pot pune in patut il infasor intr-un scutec, asa nu simte patutul mai rece decat bratele mele. Dar nu-mi iese mereu. Eva dormea langa mine, pe bratul meu, cu sanul sub nas, ca sa nu mai spun ca sugea si cate o ora dupa care ma folosea pe post de suzeta. Este o fetita independenta si comunicativa, cu multa incredere in ea


blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

adra_bell multumesc pt sfaturi
incerc sa-i dau mancare fara sa o mai pun la blender ci sa pisez cu furculita, fructe moi ii pun bucatele in farfuriuta si mananca singur, ii dau si biscuiti si covrigi si vrea chiar si felii de branza usor sarata...problema e ca mananca f putin, il pun cu noi la masa si se uita la noi, il las si singur sa se mozoleasca ...numai sa manace.. chiar si Ema il incurajeaza insa tot tzatza e principala, asa ca ma inarmez cu rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:


Pe scurt istoricul nostru: fetita s-a nascut cu 3,650, cezariana. In primele doua zile a fost pe lp, pana am urcat eu la ea. Vorba vine ca a fost pe lp, pt ca nu cred ca a mancat mai nimic...ci a facut greva foamei. Cand am ajuns eu la ea a treia zi dimineata, avea temperatura 38 (i-au facut imediat analizele care au iesit ok) - si mi-au zis ca probabil s-a dezhidratat, ca nu a supt/baut apa suficient. Am vazut clar cum isi facea greata de la biberon, ca am incercat sa-i dau niste ceai de colici mai tarziu, si mi-a vomitat totul. NU accepta biberonul deloc. tzitzi rules!


A iesit din spital cu 3.300 kg. I-am dat san la cerere, si de sete, si de foame, si cand a vrut ea. La controlul de o luna, pediatra mi-a spus ca a pus 1.300 kg si e cam mult si sa avem grija. Sa am grija sa ce? Raspuns: sa nu-i mai dau san la cerere, sa-i mai dau si apa, suzeta, etc.

Mi-a dat trimitere la dr. neonatolog, pt ca am observat ca ii tremura uneori piciorul stang. Intre timp, am sesizat ca si dreptul. Am fost la neonatolog, i-a facut ecografie la capusor sa-i vada creierul, totul e ok, dar mi-a zis ca acest tremurat este din lipsa de calciu. Deci, ne-a dat sa facem o cura de calciu timp de 20 de zile. Si ea ne-a spus la fel: ca a luat fata prea mult in greutate intr-o luna, sa ii mai raresc mesele, sa ii dau la 3 ore si nu mai des, pt ca daca va continua in acelasi ritm, apar probleme: deficit de calciu, vit. D (mi-a zis sa ii dau 3 picaturi de Vigantol, nu doar una cum spunea initial), anemie, etc.

Ce sa fac? Apa/ceai nu vrea sub nici o forma. Abia accepta suzeta, dar uneori isi face greata si de la ea.
Multumesc mult pt raspunsuri.




Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Smaranditza, incearca sa-i dai apa sau ceai cu lingurita sau pipeta sau canita cu cioc cu care sa-i picuri usor in gurita lichidul. Atentie la inclinatia capului si la volumul de lichid, sa nu vina prea repede si sa se inece. Eventual sa incerce sotul, ca la mami stie ca exista altceva mai bun...Copii alaptati refuza destul de des biberonul, si in plus ar exista si riscul de greva a suptului provocat de el sau de o suzeta. Mai poti incerca sa -l pacalesti dandu-i in loc de suzeta degetul tau mare, intors cu pulpa spre cerul gurii. Igiena, unghii taiate la maxim, fara crema de maini, sapunuri parfumate samd, evident...
Vezi pt inceput daca astea functioneaza. Dar daca oricum trebuie facute si analize pt celelalte probleme as verifica daca e ok glicemia repectiv glutenul. Macar factorrii astia sa-i eliminati.
Eu as continua totusi sa vad daca cresterea asta in greutate e si in urmatoarele saptamini la fel sau e doar o faza. La majoritatea copiilor alaptati le ajunge in mod normal laptele mamei ca sa hidrateze. Schimba sanii cat mai des la o masa, ca sa primeasca cat mai mult din laptele "slab" de inceput din fiecare.
Si la alti pitici le tremura piciorele , pe masura ce se "dezdoaie" fara sa aiba neaparat anemii sau lipsa de calciu. E de urmarit insa daca apare f des si de mai lunga durata. Cu timpul si astea se raresc, dar e vorba intr-adevar de cateva luni.


Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Am uitat sa intreb daca s-a nascut la termen si daca tine au fost probleme cumva spre sfarsitul sarcinii. Ai luat cumva vitamine pe perioada sarcinii?




Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

sunshine, multumesc mult de sfaturi.
Da, fetita s-a nascut la termen. Eu am avut o sarcina cu probleme (contractii incepute in luna a 6-a, internata o saptamana, stat doar la orizontala in ultimele luni, medicamente, etc). Ca si vitamine am luat Pregnacare. Au astea vreo influenta acum?



Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput