Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna seara,

As vrea sa va povestesc si de bebele meu. Are o saptamana, nascut natural si pus la san in 4 ore de la nastere. A avut imediat reflexul de supt si este un baiat muncitor care trage din tzitzi de zor. Sigur in maternitate i-au dat si supliment, insa acasa a primit numai tzitzi, cu exceptia primei seri cand a baut 10 ml LP.

Am avut si furia laptelui de care am trecut cu bine, si acum se pare ca am laptic. Cand bebe plange, incep sa-mi curga ambii sani. Acum imi atragea sotul atentia ca s-a strans laptic pe sfarc. Daca strang sfarcul, iese lapticul.

Problema cu bebe este ca suge chiar si mai mult de o ora. Initial il puneam la un singur san, in ideea in care laptele gras vine dupa ceva timp. Acum il pun la ambii sani, si tot nu se satura in mai putin de o ora. Suge ca un haplea, nici nu respira timp de cateva supturi, si apoi face pauza cam 5 secunde de supt. Nu il las sa adoarma la san, si daca totusi se intampla, il mut in pat.

Cred ca au inceput si colicii, pentru ca 3 ore ne chinuim sa-l adormim. Cand pare ca s-a saturat, il pun in pat si in 5 minute incepe iar sa caute tzitzi. Se trezeste plangand si cauta tzitzi. De ieri se tot trezeste sughitand, si banuiesc ca asta se intampla din cauza ca regurgiteaza dupa ce il pun in pat.

Nelamurirea mea este legata de timpul indelungat petrecut la un supt (mama ma bate la cap ca nu ar trebui sa stea mai mult de 30 min). Apoi, este normal ca timp de 3 ore, cat sta treaz, sa tot caute tzitzi? Este totusi un bebelus de o saptamana, ar trebui sa adoarma mai repede.

Multumesc mult pentru sfaturi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Florina, este absolut normal prin ceea ce treceti! Este primul puseu de crestere pe care il petreceti impreuna!
Si la noi era tot un astfel de timp foarte indelungat de supt, adica o ora jumate. Si astfel de mese f lungi au durat pana aprox. in jurul varstei de vreo 3 luni la noi, cand de la o masa la alta in decursul aceleiasi zile si-a redus programul de supt la 10 minute, de m-am speriat foc ca nu mai am lapte, ca doara nu poate fi gata in doar 10 minute...
Ar fi frumos intr-adevar pentru mamica sa termine de supt dupa jumate de ora, ca n-am prea mai face ragade, din pacate nu este chiar asa dupa cum vrem noi.
Colicii sunt mult mai rar decat se crede prin jurul nostru. SI deobicei cei mai afectati sunt copii care primesc LP.
Copilul cauta dupa mama,si cum BB nu vad la distanta foarte mare la varsta asta si singurul lucru ce-l stie este un reflex al suptului face ce stie.... Cu nasucul in pielea ta la san te simte, se liniste, este acolo unde trebuie... Deci e absolut normal! Cateodata suge de foame, cateodata de sete, cateodata suge sa se linisteasca...
Incearca sa-l faci sa ragaie neaparat inainte de al culca, usor pe umarul tau, frecat usor pe spate (mai ales daca e si semiadormit..)
Mult succes in continuare!



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009

Babyblue, tie problemele ti se trag de aici....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=166321&whichpage=2
alaptatul daca ti se pare ca este obositor si inutil mai mult de jumate de ora, atunci ramai mai bine la sticla.
Nu are sens sa mai detaliem nimica.
Mult succes la operatie, iti doresc sa-ti reuseasca si sa te pui rapid pe picioare, sa te poti intoarce cat mai repede la puiutul tau.



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere


draga sunshine, mi se pare deranjat ca ai stat, nu stiu cat timp, sa scormonesti fiecare postare a mea, ca un detectiv veritabil, sa vezi ce am mai spus eu de alaptat. ma ajuta mai mult sa raspunzi strict la subiectul pe care l-am postat aici.

ca sa stii si tu, am stat cu iustin si cate 1 ora jumate la san si tot a urlat dupa de foame, sau cel putin maica-mea asa a interpretat pana m-a convins ca dc nu i dau supliment de LP, sunt de-a dreptul o mama denaturata ca mi las copilul mort de foame.

si da, nu mi-e rusine de faptul ca am afirmat ca mie mi se pare obositor sa stea copilul cu orele atarnat la pieptul meu. mai ales ca eu ca sa am acest copil am stat 2 luni internata, cu perfuzii care curgeau non stop, dintre care una era cu un derivat de morfina, de m-au drogat voit 2 luni, ca nu mi treceau contractiile cu nimic, bonus mi-am bagat la 29 de sapt si un fier in rinichi.
si da, dupa ce am nascut, eram atat de epuizata, ca nu ma puteam misca, cu muschii atrofiati, nauca de cap ca eram in sevraj dupa morfina aia, incat chiar ma intrebam si eu dc chiar am lapte, ca toti din jurul meu considerau ca nu am mult si da, eram epuizata, incat sa am energia si euforia sa alaptez noapte si zi, la cerere. la momentul ala, nestiind nimic concret si practic de alaptat si fiind total epuizata, chiar am crezut ca fac bine ca i dau supliment, mai ales ca ma alarmasera toti ca s absurda cu alptatul si ca uite cum iustin nu lua in greutate si urla de foame. maica-mea ma innebunise de cap pe ideea asta, de am ajuns sa cred ca asa e.

cu toate astea m am straduit si in timp chiar a ajuns sa mi placa si acum chiar imi doresc sa l alaptez si dc am postat aici, a fost strict pt ca am crezut ca cineva poate sa mi explice de ce copilul plange si se agita atat de mult de la laptele meu si de la LP nu, nu sa fiu judecata dc am fost sau nu in stare sa alaptez 24 din 24, ca alte mame eroine.

atat.



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Draga Babyblue,

Uite ca si eu te-am citit la odisee, am stat cu inima stransa cand aveai probleme, de fapt am dat odata peste un capitol unde era in titlu ceva despre problemele tale, si am deschis si dupa aia am inceput sa citesc mereu cs sa vad ce mai faceti tu si bebe si ma rugam pentru voi sa fie totul bine. Asa ca nu cred ca sunshine a scormonit dupa postarile tale.

Nu te acuza nimeni ca nu ai alaptat 100%, cred insa ca TU te invinovatesti si din cauza asta e un subiect asa de touchy pentru tine ca sari mereu ca arsa si simti nevoia sa te scuzi si s te aperi. Nu e treaba nimanui cum iti hranesti tu copilul, insa daca ceri sfaturi, trebuie sa le si accepti -- nu sa le urmezi, dar sa le accepti, nu sa te superi ca le primesti.

Parerea mea e ca sunshine are dreptate. Tu ai fost de la inceput stresata cu alaptatul, ca nu ai lapte, ca nu e bun lapele, ca suge prea mlt, ca nu faci fata sa alaptezi non stop. Si din cauza ca nu ai alaptat la cerere au inceput problemele... Nu a zis nimeni ca ai facut rau, nu te-a acuzat nimeni de nimic, tot ce s-a spus a fost de unde se trag necazurile tale cu alaptatul.

Eu la primul copil nu am reusit sa alaptez si am avut mari sentimente de vinovatie si exact asa ractionam, ma enervam de cate ori zicea cineva ca ceva ce facusem era gresit, imi sarea tzandara, ca u am putut si gata... Acum, privind inapoi, imi dau seama ca din cauza ca ma simteam vinovata, eram mereu ca un arici cand venea vorba de alaptat. Evident ca e cel mai bine sa alapezi, dar daca nu s-a putut, move on... O mama iritata si deprimata nu ii face bine lui bebe...

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

buna fetele,
Petru imlineste 1 an luna asta si inca suge ca un bb mic...nu vrea sa manance si pentru el LM este masa principala. Am fost si la medic sa-i spun ca nu mai pot psihic insa a zis sa am rabdare si sa ii dau in continuare pt ca el isi i-atot ce are nevoie din LM. Evident ca in fiecare zi il pun la masa si incerc sa-l fac sa manance, uneori reusesc alteori ba si tot la tzatzi ajungem. Eh, nu-i bai, bine ca avem laptic si niciodata nu a fost bolnavinsa la Ema a fost altfel, LM devenise desert nu masa principala...si tot ma gandesc ca e totusi maricel si ar trebui sa pape mai mult...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

V_florina, dar daca cand adoarme bb la san stai la ga el si il tii in brate si dormiti amandoi nu se linisteste?
â #537;a primul copil si eu am facut greseala sa o pun in patut dupa ce sugea si normal ca se trezea.

primele 3 luni dupa nastere sunt ca inca 3 se sarcina, bb are nevoie sa stea lipit de mama.


babyblue,, daca i mama sa te ajute, apai tu ar trebui sa numisti un deget in casa si sa stai cu bb la san, oricat de obositor este.

daca nu ai gospodaria pe cap, alta treaba mai importanta nu exista.


Suntem in stare sa pierdem nopti in sir , sapatmani, luni ani daca avem un proiect important , si cand e vb de bebelus brusc e obositor.

nu iti reprosez asta, iti vb din experienta de la 2 copii, pana nu miu-am schimbat EU atitudinea n-am reusit cu alaptatul.
la sofia muream de frica ca iaaaar se trezste, dupa 20 de min iaaaaaar vroia sa suga. la al doilea mi#259;era drag de el ca are nevoie de mine.

rezultatul atitudinii MELE? primu copil e hipersensibil, al doilea rock solid emotional.

ia lucrurile asa cum sunt, fi fericita de aceste sacrificii, iubeste-le, da din tine cu generozitate, nu te pastra, nu te conserva. Ai indurat atatea traume cu sarcina, alaptatul e floare la ureche pe langa asta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Am si eu o intrebare care poate parea prosteasca..
Il alaptez inca pe piticul meu care are acum 1 an si 3 luni si as vrea sa o fac in continuare pana s-o goli depozitul .
Intrebarea mea este: pot sa dorm noaptea pe burta sau afecteaza productia de lapte? Pana acum n-am facut-o, dar simt nevoia macar sa am pozitia mea preferata de somn ca si-asa inca ma trezeste de n-spe ori pe noapte sa suga.



asa creste Nica fara frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Florina, e normal ce se intampla, si esti o norocoasa pt ca bebe e mancacios si suge bine! Da-i sa suga cat vrea el, de cate ori vrea el, si cu orele daca e nevoie, este inca foarte mic!! Lasa-l sa adoarma la san, nici nu ai idee ce atuu ai fata de mamele care nu alapteaza si care se plimba cu bebe plangand in brate pana acesta adoarme... Lasa-l sa doama lipit de tine, bebelusii au un instinct de supravietuire extraordinar si imediat simt cand nu mai sunt langa mama. Ba mai mult, la inceput si eu ma ambitionam sa o pun pe Laura in patut, unde regurgita in jet, schimbam lenjeria de 3-4 ori pe noapte, credeam ca are clar probleme de reflux, dar, culmea, cand am lasat-o sa doarma langa mine in pat, n-a mai regurgitat nici macar o data!!

Babyblue, si pentru tine acelasi sfaturi, daca iti face placere si nu e prea extenuant din punctul de vedere al sanatatii tale, lasa-l pe bebe sa suga cat vrea el, de cate ori vrea el, si cu orele daca e nevoie. Laptele matern contine si endorfine, care il linistesc si ii calmeaza durerile.

Eu am avut o nastere si o lauzie traumatice, la nastere au intrat cu forcepsul de 4 ori (bb era in stress si tb scos repede), s-a stricat forcepsul in mine si nu reuseau nici sa-l scoata/desfaca nici sa traga copilul, au trebuit sa mareasca epiziotomia ca sa-l manipuleze mai bine, m-au lasat cu epidurala 24 de ore ca sa continue sa-mi dea calmante, sa rezit durerilor, am avut incontinenta urinara mult timp (tuseam ca sa fac pipi, ca altfel muschii nu raspundeau), s-a rezolvat complet, cu exercitii cam la 4 luni de la nastere, am respins firele epiziotomiei si la 2 saptamani de la nastere am fost recusuta cu anestezie generala timp de 2 ore ca sa curete bine tot, la 3 saptamani de la nastere am inceput sa am hemoragie din cauza unui fibrom, la 4 saptamani de la nastere, inca cu hemoragie, am ramas singura acasa cu bb, sotul fiind internat o saptamana, diagnosticat cu o boala autoimuna. In total n-am stat pe scaun 2 luni. Si in tot stresul si durerile astea bb statea la san non-stop, intr-o luna jumata a crescut de la percentila 25 cu care s-a nascut la percentila 95, la tot, greutate, lungime, circumferinta capului! Asta a fost modul ei de a supravietui propriilor dureri (a iesit plina de vanatai la cap) si stressului.

Sfatul meu e sa te relaxezi, sa stai pe canapea, te uiti la televizor, si lasa-l pe bebe sa-si gaseasca alinarea la san.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui anouk3

Am si eu o intrebare care poate parea prosteasca..
Il alaptez inca pe piticul meu care are acum 1 an si 3 luni si as vrea sa o fac in continuare pana s-o goli depozitul .
Intrebarea mea este: pot sa dorm noaptea pe burta sau afecteaza productia de lapte? Pana acum n-am facut-o, dar simt nevoia macar sa am pozitia mea preferata de somn ca si-asa inca ma trezeste de n-spe ori pe noapte sa suga.


Eu am dormit pe burta inca de la nastere, moasa mi-a zis ca e cel mai bine pt uter si pentru organele interne sa-si recapete locul. N-a avut legatura cu cantitatea de lapte. Atat ca uneori cand aveam sanii plini nu puteam sa stau pe burta.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Draga Babyblue,

Uite ca si eu te-am citit la odisee, am stat cu inima stransa cand aveai probleme, de fapt am dat odata peste un capitol unde era in titlu ceva despre problemele tale, si am deschis si dupa aia am inceput sa citesc mereu cs sa vad ce mai faceti tu si bebe si ma rugam pentru voi sa fie totul bine. Asa ca nu cred ca sunshine a scormonit dupa postarile tale.

Nu te acuza nimeni ca nu ai alaptat 100%, cred insa ca TU te invinovatesti si din cauza asta e un subiect asa de touchy pentru tine ca sari mereu ca arsa si simti nevoia sa te scuzi si s te aperi. Nu e treaba nimanui cum iti hranesti tu copilul, insa daca ceri sfaturi, trebuie sa le si accepti -- nu sa le urmezi, dar sa le accepti, nu sa te superi ca le primesti.

Parerea mea e ca sunshine are dreptate. Tu ai fost de la inceput stresata cu alaptatul, ca nu ai lapte, ca nu e bun lapele, ca suge prea mlt, ca nu faci fata sa alaptezi non stop. Si din cauza ca nu ai alaptat la cerere au inceput problemele... Nu a zis nimeni ca ai facut rau, nu te-a acuzat nimeni de nimic, tot ce s-a spus a fost de unde se trag necazurile tale cu alaptatul.

Eu la primul copil nu am reusit sa alaptez si am avut mari sentimente de vinovatie si exact asa ractionam, ma enervam de cate ori zicea cineva ca ceva ce facusem era gresit, imi sarea tzandara, ca u am putut si gata... Acum, privind inapoi, imi dau seama ca din cauza ca ma simteam vinovata, eram mereu ca un arici cand venea vorba de alaptat. Evident ca e cel mai bine sa alapezi, dar daca nu s-a putut, move on... O mama iritata si deprimata nu ii face bine lui bebe...

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE



ok. accept ca ai dreptate.

cu toate astea, eu inca alaptez la fiecare masa a copilului, desi ii dau supliment la 90% din mese, acum cu lapte antiregurgitare ca are reflux gastroesofagian diagnosticat.

eu nu am mai intrebat cum sa alaptez, stiu singura ca am dat-o in bara, din x motive.

am intrebat doar dc este posibil sa fie atat de agitat de la LM. sa i provoace crampe. sau e doar o coincidenta.



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput