Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

sunshine nuuuu, nici gand, stai sa-mi revin . o iau de la capat cu durerile si PMSul de dinainte de d. ma si miram ce mult m-am schimbat de cand cu nasterea (dureri minime, cantitati rezonabile, nervi decenti la PMS), de fapt era legat de alaptare, nu de nastere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Am nevoie de un sfat va rog...sunt in maternitate, ziua 4 de la nastere prin cezariana....sanii imi sunt tari, grei, ...dar lapte curge ffff putin . Il pun pe bb la san, suge cate 1 ora, 1 Ora jumate.....apoi trag si cu pompa dar sanii sunt tot pietre....ce mai pot face????? Am incercat masaj sub dus, comprese calde..si am si rani

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

38 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

pearl, si eu am fost in situatia ta. Atunci m-a ajutat o prietena, medic de familie, care a venit in maternitate si am procedat asa: am pus pompa electrica la san, iar ea mi-a apasat destul de puternic sanul, de la baza spre sfarc, cu masaj si insistat pe zonele mai noduroase. Astfel mi-a desfundat canalele si mi-a dat drumul la lapte. La ora aia puii mei erau la prematuri si inca nu sugeau, foloseam doar pompa electrica pt a scoate laptele pt ei. Lapte este, trebuie sa insisti cu masaje mai viguroase, apasand cu degetele sa dai drumul la canale. Cred ca e mai usor sub dus cu apa calda. Nu omite zonele din lateral, de pe langa subbrat. Sanatate, bafta multa si laptic din belsug! Si insista cu pusul copilului la san, e cea mai buna pompa de fapt. Crestere usoara!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Multumesc frumos!!! Intre timp, am invatat sa ma mulg cu mana...pompa am , si inca medela... Numai 5 ml din ambii sani scoteam...dr meu a Venit azi la vizita si mi-a aratat cu mana....cat de cat e Mai ok Decat ieri. Il pun pe bb de cate ori e treaz, desi de durere imi musc degetele ....

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

38 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Tot eu..de data asta sunt acasa de 3 zile si am urmatoarele probleme:

1. Bb Stefan in loc sa creasca in greutate scade!! Nu i dau formula, il tin la san cat vrea...si tot nu creste..sunt foarte aproape sa-i dau supliment!

2. Cate scutece trebuie sa ude/faca kk?? Stefan face numai cam 4-5 pe zi..si kk e foarte putin cantitativ.

3. Doarme ff mult..aseara de exemplu a mancat la 9;30 ultima masa..si apoi daca nu-l trezeam la 2:30 ar mai fi dormit..e ok pt un bb de 1 saptamana sa doarma atat de mult fara sa manace???

Beau galafor, beau lichide...imi simt sanii goliti dupa supt (s daca incerc sa ma mulg nu mai ies decat cativa stropi)..si cu toate astea copilul meu slabeste!



Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

38 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Pearl, exista asa numita scadere fiziologica de la nastere care poate dura cca 14 zile. In a 14-15 zi din viata, bb tb sa ajunga la greutatea de la nastere. Bb Stefan este abia in prima saptamana de la nastere, nu te ingrijora! Este normal si cu somnul, si cu kk si cu pipi, si cu nr de scutece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Pearl, 4-5 scutece pe zi este absolut normal.
Copii alaptati pot sa nu-ti faca caca si 3-5 zile, desii unii medici accepta si o saptamana (eu pun aici un semn de intrebare ca personal mi se pare cam mult), la cei care primesc sticla e bine sa faca o data pe zi. Ca face putin e relativ, pana la urma el bea putin acuma imediat dupa nastere, mai mult elimina subsatntele ce le-a avut la formare in burtica. Im primele 10 zile de la nastere teoria spune ca-ti manca la o masa nr zilex10ml, adica la voi o saptamana ar cam insemna "cam" 70 ml. A se citi neaparat acest "cam" pentru ca in toata perioada de alaptare vei intalni astfel de mese bogate de 70 ml si la copii de 3-4 luni...
Personal as mai astepta cu datul de sticla, cata vreme nu te streseaza oricum pediatra mai evita.
Legat de somn, personal gasesc 5 ore un picut cam mult, mai ales acuma la inceput. Anestezicul de la cezariana a trecut probabil in corpul copilului si din cauza asta e mai somnoros. CHiar daca te doare sufletul sa-l trezesti, as incerca sa nu depasesc acuma perioade de 4 ore de somn. Stiu ca e frumos ca doarme, si mai ales iti face si tie bine dupa operatie, dar poate reusiti cumva sa va organizati. Iar la masa, sa fi atenta sa-l faci sa ragaie, nu cumva sa aiba senzatia de setietate din cauza aerului si din cauza asta sa se opreasca din supt. Poti linistita sa faci asta de cateva ori pe masa, ca sa fi sigura pe baut.
Inca ceva, sa te alimentezi cu proteine si carbohidrate "bune", care aduc valori nutritive mari, caloriile goale si lichidele tind sa strice "calitatea" laptelui. Mai mult de 3 litri pe zi sa nu depasesti.
uita-te te rog la al doilea link de la semnatura mea, acolo gasesti o reteta de "bilute pt alaptat" plus alte sfaturi cred eu bune. E cam ultimul mesaj in josul paginii.
As fugi in general oricum de cantar, ca de michidutza, ca te streaza numai foarte tare, si nu adice numica bun.
Iti doresc mult succes in continuare



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Tot eu..o noua zi, alte provocari. Am o intrebare..daca nu-mi cuge lapte din sani (cum am vazut si am ausit la alte mamici) e ok? Adica imi simt sanii un pic tari, dar nu curge asa..liber.

Azi am stat cu bb la san (cu pauze de cate 10-15 minute) cam 3 ore...Azi s-a schimbat si treaba cu kk...a facut cam de 4 ori in astea 3ore jumate, cantitate mai mare.

Deci la noapte daca doarme mai mult de 4 ore il trezesc...sunt asa de necajita cu scaderea asta de nu va imaginati. Nici cu pompa nu mai iese dupa ce alaptez mai nimic..

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Elena + bb Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Aaa...si 70 de ml??? Doamne...azi a papat cate 20.pauza si iar 2o....

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Elena + bb Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Pearl, nu panica ! Felicitari mai intii !

Deci : il pui la sin si suge. de unde stii ca suge numai 20 ? Da semne ca i-ar fi foame ?

Daca nu da semne, inseamna sa suge tot, nu mai ramine nimic si bebe e multumit.
Daca auda scutecul de citeva ori pe zi, iar inseamna ca e OK. Caca poate face mai rar, e normal caci laptele de mama lasa mult mai putine desheuri caci se digera aproape complet.

Nu te stresa, mai ales. Bea multe lichide si maninca bine, evita insa tot ce constipa sau baloneaza.

Mergi la inceput