Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Stiu ca proba suptului nu e bine vazuta....dar daca Asa a zis dr neonatolog...zicea ca Mai demult nu recomanda proba,dar acum vin mamicile cu copii la control mult sub greutate, Asa ca o recomanda iar... Azi noapte a baut 60 ml... Azi dimineata numai 40...si ar trebui 80 la fiecare masa, sau macar pe aproape. In continuare stagneaza cu greutatea la 3560, si din maternitate am iesit cu 3620....la nastere 3850

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Elena + bb Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

pearl
e posibil ca bebe sa aiba icter, asta a explica somnul lung.
in general nu sunt pt trezitul copilului din somn, insa in cazul tau eu zic ca e ok.

e posibil ca inca sa nu stie exact cum se face kk, nu ar fi nici primul nici ultimul , au nevoie de timp sa invete exact cum trebuie sa se screama. deci la asta nu m-as panica. plus ca, daca suge mai des, va avea mai mult ce sa faca.

cu sanii care nu curg nu trebuie sa te panichezi deloc. unii curg (si mamele sunt tare nefericite pe tema asta, e groaznic de incomod), altii nu. unii se detensioneaza mai usor (nu mai simti sanii pietroaie), in prima saptamana, altii dupa cateva luni.

ce e important e sa
* il auzi cum inghite
* ai mare grija la pozitia la san si la cum il prinde, sa nu traga prea mult aer
* sa scoata aerul daca l-a tras


mie mi se pare un pic cam putin 4-5 scutece pe zi, insa banuiesc ca e din cauza faptului ca sugea rar si dormea mult. daca incepi sa il trezesti mai des si suge mai des, cel mai probabil va si uda mai multe scutece.

la inceput e tare greu, va tin pumnii sa treaca repede icterul si sa va bucurati mult si bine de alaptat

daca mai ai nelamuriri, mai scrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Pearl,
nu fi necajita ca BB simte si e pacat...
fa mai departe asa cum faci ca esti pe drumul ce bun.
E ok ca nu-ti "curg" sanii, ai o problema mai putin.. ca de obicei ti se lipesc de sutien/ tampoane...si nu e prea placut...cele mai multe mamici o patesc cand aud plansul de copil, chiar daca nu e al lor...
cu pompatul...pai daca nu mai scoti nimica dupa ce a supt..inseamna ca a supt f bine. deci e ok. daca chiar vrei sa mai pompezi, ca sa vezi cat suge cu ochii tai, incearca sa pompezi cam la o ora dupa ce a mancat, cam atunci incepe sa se faca iara rezerva. dar nu inseamna ca o sa si reusesti sa scoti ceva, unele mame nu reusesc sa scoata nimica nici cu cea mai buna pompa electrica in nici o faza de alaptat.



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

e naspa cand curg sanii; de ce sa iti doresti asa?

eu pompa o foloseam imediat dupa insa nu la sanul de la care a supt ci la celalalt (si tot pe ala il ofeream la urmatoarea masa); eu mi-am crecut ff mult productia de lapte datorita pompei insa tr sa ai grija sa nu produci hiperlactatie sa nu dai in masite si alte probleme

vezi sa nu fie de la icter somnul prelungit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Da, cred si eu ca bebe are icter..a avut si in maternitate, a facut fototerapie si am crezut ca e ok...

Acuma lapticul parca vine..insa bebe nu vrea sa manance si pace buna. Doarme si iar doarme..azi l-am trezit la 5 pm..sa nu va zic ca pana la 7 ne-am chinuit..ba alaptat (nu voia sa prnda sanul, plansete..), ba i-am dat lapte de la mine pompat..ba formula..orice numai sa manance ceva.

Azi mergem la neonatolog sa vedem ce-i de facut, ca eu nu mai rezist sa vad cum scade in greutate si nu umple scutece

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Elena + bb Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

pearl si eu am avut o problema asemanatoare. laptele deabia venea eu nu stiam sa il pun pe bb la san, neavand sfarcuri, in maternitate nu m-a invatat nimeni cum se pune bb la san si el cerea papa mereu, pana la urma i-am dat biberon, dar si cu astea am incercat de la mai multe firme pana sa poata sa suga cum trebuie.si acum ma mulg mereu si ii dau din biberon. bebe meu pana la 2 saptamani a dormit continuu, noaptea dormea si 7 ore,dar il luam in brate dormind si ii dadeam papa cu biberonul, nici cand il schimbam de pampers nu se trezea.

Fetelor am si eu o intrebare. am sfarcurile crapate foarte rau si am inteles ca nu e foarte bine. folosesc garmastan, ulei de masline dar fara nici un efect pana acum. stiti ceva remedii impotriva crapaturilor? azi am vazut ca a inceput sa sangereze f putin, ma gandesc ca din moment ce ma mulg nu prea pot sa o fac incorect ( cred ), pompa este de la avent.

mami de Luca Florian ( 23.05.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

lapte de la tine, stat cu sanii la aer, nu te spala cu sapun decat o data pe zi. Eu as incerca si niste lanolina.



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

lucille, pe langa ce a zis andra, tamponat cu ceai negru concentrat. s-ar putea sa ti se traga si de la pompat, adica e prea "puternic" pompatul cu o pompa, incearca sa mulgi laptele cu mana.
faptul ca sangereaza sa nu te tina deoparte sa dai laptele la bebe.
incearca si crema de la medela, purelan 100. e lanolina pura, nu trebuie spalata. la noi a ajutat.
daca folosesti pad-uri in sutien, incearca sa schimbi pe din cele care se pot spala, sunt din matase, pentru ca cele de unica folosinta sunt plasticoase si nu lasa sa treaca aerul prin ele. si sa le schimbi des!


Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

cu mana nu reusesc, am incercat. nu port nici sutien, nici pad-uri cat stau in casa sa fie la aer mai mult timp.de o luna cat are bb tot asa sunt crapate.sper sa treaca. o sa dau lapte la bb in continuare. azi am vazut ca a vrut si el sa suga putin si cand suge el nu ma doare deloc. o sa incerc si cu lanolina.
Multumesc mult pt raspunsuri.

mami de Luca Florian ( 23.05.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina_g spune:

Help, am si eu o prob cu bb si cu sanul in maternitate i s-a dat cu biberonul iar cand nii dadea la alaptat erau satui murdari la gurita si adormiti, ajunsi acasa eu inca aveam colostru si putin de tot, i-am dat lapte praf cu bibe, nestiind ca asa e posibil sa nu mai accepte sanul, acum ma chinui cu el si nu vrea sa puna gura pe san deloc, eu am lapte prea mult, efectiv tasneste, pana acum m-am muls si tot cu bibe i-am dat cand am vaz ca nu papa, dar deja de 2 zile unul din sani sa mai curge si e dureros, greu iar eu am facut frisoane si febra, nu stiu ce sa mai fac ca sa pape bebe san. Ieri am intrat in depresie si am plans toata ziua. pls help

Mami fericita de ingeras mic si scump Eduard Constantin

Mergi la inceput