Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
DAR stiam ca nu exista mama sa nu poata alapta si mai stiam ca acum sute de ani doicile de la curtea regilor alaptau pruncii regali desi unele nu aveau copii proprii...


Se pare ca exista, copiez aici mesajul unei alte forumiste, octopusu:

Citat:
Apropo de acest subiect, as vrea sa va spun un lucru important. Dupa 2 copii la care nu am avut suficient lapte (pe unul l-am alaptat 2 luni dar cu completare pt ca aveam ft putin si copilul ft mancacios si al doilea 2 saptamani, cateva picaturi) cu stresul "cat casa", cu pompa electrica de cea mai buna calitate, cu suplimente specifice producerii lactatiei si cu tot felul de sfaturi pe toate forumurile de nu mai stiam ce sa mai fac(ca o sa am copii bonlaviciosi, ca o sa fie mai agitati, mai putin inteligenti etc) Ce nu mi-a spus nimeni, a fost sa imi fac o analiza de prolactina, pe care de altfel o am sub orice limita(mai mica decat 0,6). Si daca nu am hormonl care produce lapte, de unde lapte? Asta am aflat-o mult mai tz, dupa ce intrerupse-se-m alptatul, la niste analize, pt ca aveam menstruatia ft dereglata (mai precis lipsea cu desavarsire)
Asa ca, sfatul meu pt viitoarele mamici, preocupate de aceasta problema, este sa introduca printre multitudinea de analize specifice sarcini si aceasta analiza. Pt ca eu daca as fi stiut, macar la al doi-lea copil as fi vb cu dr sa rezolve aceasta problema.
Sper sa aveti rabdare sa cititi tot mesajul, important, zic eu!


Citat:
Eu am adus in discutie prolactina pt ca autoarea subiectului a vorbit si despre insuficienta laptelui, nu doar despre doica. Nu am adus in discutie acest subiect, pt ca cele care nu vor sa alapteze, sa gaseasca o scuza, ci pt cele care vor sa alapteze si nu stiu de ce nu reusesc, desi incearca toate metodele si sfaturile posibile. Sa ia si aceasta varianta in calcul si sa verifice. Eu regret ca nu am stiut acest important inainte, caci poate as fi reusit sa controlez cu ajutorul unui medic endocrinolog. Sunt convinsa ca vor citi si femei in situatia, in care am fost eu si poate le va ajuta!




Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu am ramas cu un "cui" in minte...

Am nascut pe 18.12.2008 si am alaptat exclusiv pana pe la 1 luna si jumatate de viata a Dariei.

Inca din maternitate am fost stresata ca nu voi avea lapte, copiez aici un mesaj:

Citat:
Eu am suferit in tacere, in mine, cand am vazut ca maximumul de lapte pe care copilul meu il sugea din ambii sani era 120 de ml. Si asta, la o luna de viata. De la prima "mufare" am avut un stres, pentru ca asistentele cantareau copiii, ni-i dadeau inapoi, pentru a-i alapta, si apoi ii cantareau iar. Pe Daria mi-au adus-o inapoi si dupa a doua cantarire, pentru ca nu se vedeau nici macar 10 ml supti. Atunci m-am simtit presata si m-am intrebat: "si daca eu nu pot? Daca nu am lapte?" Au cantarit-o iar si vag se vedea ceva supt. Iar o fata din salonul alaturat arunca zilnic lapte muls, pentru ca producea 1 l...


Daria a avut icter prelungit, la o luna de viata, ea inca avea icter, adormea f. repede la san. Atunci a facut primele analize din viata ei. Am fost trimisa la Pediatrie II.

Intrebarile mele:

1. A gresit sau nu pediatra de acolo atunci cand mi-a recomandat sa fac proba suptului timp de o saptamana si sa notez totul intr-un carnetel? Am notat, timp de 10 zile, nu a luat un gram in greutate.
2. Daca la o luna de viata, copilul meu sugea maximum 120 de ml din ambii sani, am avut sau nu lapte suficient? In general, sugea cam 90 de ml, alaptare in jur de 30 de minute. In timpul zilei, cand faceam dus, imi mulgeam sanii, sub influenta aburilor, curgea laptic, dar am fost mereu stresata ca nu-i ajunge. Nu o data a plans de foame dupa ce termina de supt, o puneam din nou la san, sugea cateva secunde, incepea sa planga si dadea drumul sanului.
3. Daca, de la o masa la alta, sanii mei nu se ingreunau, nu ii simteam plini, am avut sau nu lapte suficient?
4. Daca Daria nu a luat deloc in greutate timp de 10 zile, a fost sau nu laptele meu suficient de hranitor pentru ea?
5. Daca, in timpul alaptarii, nu am simtit niciodata minunata si speciala legatura dintre mama-copil, e ceva in neregula cu mine? M-am incapatanat sa cred ceea ce se vehiculeaza si pe aici: ca nu exista sa nu ai lapte suficient, ca nu exista sa nu fie laptele suficient de hranitor pentru copil, ca nu exista sa nu se sature, si, cu toate acestea, copilul meu plangea de foame.
6. De la o luna si jumatate, am mers pe completare, evident, laptele a scazut, la 5 luni si jumatate, Daria m-a muscat de san si acolo s-a terminat alaptarea. In momentul in care i-am introdus completarea, cu o mare strangere de inima si un mare sentiment de infrangere, de mama ne-buna, de ratata, s-a terminat cu plansul de foame.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Pe fuga, dar sper sa fie atinse toate punctele ce vream...

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Eu am ramas cu un "cui" in minte...


Sper din tot sufletul sa treci peste el, si informatiile pe care le primesti sa le folosesti pentru a avea un al doilea copil pe care sa reusesti sa-l alaptezi mai mult!

Citat:

Am nascut pe 18.12.2008 si am alaptat exclusiv pana pe la 1 luna si jumatate de viata a Dariei.

Este una din primele perioade bruste "puseuri" de crestere

Citat:
Inca din maternitate am fost stresata ca nu voi avea lapte, copiez aici un mesaj:
Citat:
Eu am suferit in tacere, in mine, cand am vazut ca maximumul de lapte pe care copilul meu il sugea din ambii sani era 120 de ml. Si asta, la o luna de viata. De la prima "mufare" am avut un stres, pentru ca asistentele cantareau copiii, ni-i dadeau inapoi, pentru a-i alapta, si apoi ii cantareau iar. Pe Daria mi-au adus-o inapoi si dupa a doua cantarire, pentru ca nu se vedeau nici macar 10 ml supti. Atunci m-am simtit presata si m-am intrebat: "si daca eu nu pot? Daca nu am lapte?" Au cantarit-o iar si vag se vedea ceva supt. Iar o fata din salonul alaturat arunca zilnic lapte muls, pentru ca producea 1 l...

Prolactina, hormonul care produce laptele este produs de creier, din aceasta cauza primul lucru care se recomanda la alaptat este relaxarea, lipsa soacrei "binevoitoare" si a altor elemente daunatoare care pot provoca stres.Unul dintre acestea este cantaritul excesiv din maternitati, care nu fac decat sa streseze proaspetele mamici respectiv sa produca o crestere a profitul in industria laptelui praf.
Tu esti unica, fetita ta este unica, deci orice comparatie cu mamica din salonul de langa este de prisos! Faptul ca ea producea o cantitate in plus, pe care tu nu ai de unde sa sti sigur daca era sau nu 1 l, eu il vad mai degraba la ea ca problema,pentru ca produce prea mult! Si atunci trebuie avut grija la pompat, sa nu stimuleze excesiv glandele! Deci vezi, pe cat de "frumos" ti se parea cazul ei privind din afara, nu este chiar asa de "roz"

Citat:

Daria a avut icter prelungit, la o luna de viata, ea inca avea icter, adormea f. repede la san. Atunci a facut primele analize din viata ei. Am fost trimisa la Pediatrie II.

Si juniorul meu la fel! Se trateaza cel mai usor prin alaptat si stat la soare. Datorita faptului ca este nascut la mijlocul lui decembrie, statul la soare il faceam in usa balconului...

Citat:

Intrebarile mele:
1. A gresit sau nu pediatra de acolo atunci cand mi-a recomandat sa fac proba suptului timp de o saptamana si sa notez totul intr-un carnetel? Am notat, timp de 10 zile, nu a luat un gram in greutate.


Da si nu, doctorii trebuie sa fie siguri ca bebele ia in greutate, ca poate manca prin orice metoda ar fi ea, inainte ca sa va semneze hartiile de eliberare din spital. Asta inseamna fie alaptat fie dat de sticla.
Intrebarea ar fi de ce nu a luat in greutate, poate ca nu era alaptata suficient de des...sper ca nu s-a folosit metoda standard de "din patru in patru ore/ cate o jumate de ora"...pentru ca asta ar explica de ce nu a luat in greutate....

Citat:

2. Daca la o luna de viata, copilul meu sugea maximum 120 de ml din ambii sani, am avut sau nu lapte suficient? In general, sugea cam 90 de ml, alaptare in jur de 30 de minute. In timpul zilei, cand faceam dus, imi mulgeam sanii, sub influenta aburilor, curgea laptic, dar am fost mereu stresata ca nu-i ajunge. Nu o data a plans de foame dupa ce termina de supt, o puneam din nou la san, sugea cateva secunde, incepea sa planga si dadea drumul sanului.

Da, ai avut lapte si inca foarte bine. La noi erau la varsta asta mese de 70 ml dupa o ora jumate de supt! Si dupa cum ti-am zis, a aparut la ea primul puseu, plangea dupa san, e corect, dar plange pentru ca plansul si suptul des al bebelusului este cel care ne creste productia de lapte cel mai bine! La varsta respectiva jr meu era dezlipit de san f rar....Repet, stresul face f mult rau....

Citat:

3. Daca, de la o masa la alta, sanii mei nu se ingreunau, nu ii simteam plini, am avut sau nu lapte suficient?

Nu neaparat, pentru ca la inceput exista o perioada de adaptare, care la fiecare din cuplul mamica/ bebe este altfel...

Citat:

4. Daca Daria nu a luat deloc in greutate timp de 10 zile, a fost sau nu laptele meu suficient de hranitor pentru ea?

Mai degraba cred ca nu a luat in greutate din alte motive, dupa cum am zis poate nu suficient de des alaptata, decat lapte suficient de hranitor.

Citat:

5. Daca, in timpul alaptarii, nu am simtit niciodata minunata si speciala legatura dintre mama-copil, e ceva in neregula cu mine? M-am incapatanat sa cred ceea ce se vehiculeaza si pe aici: ca nu exista sa nu ai lapte suficient, ca nu exista sa nu fie laptele suficient de hranitor pentru copil, ca nu exista sa nu se sature, si, cu toate acestea, copilul meu plangea de foame.

La noi frumusetea alaptatului s-a format la cateva luni dupa nastere, dupa ce a disparut perioada de baby-blues, dupa ce au disparut ranile de la sani, blocajele, dupa ce am reusit sa ne intram intr-un oarecare ritm. Nu, nu cred ca e ceva neinregula, ci mai degraba ceva normal, dar care lumea prefera sa "stampileze" rapid pe cele care resunosc deschis asta. Sunt schimbari hormonale imense in corpul unei viitoare mamici, respectiv a unei lauze, si la tine, atat de rapid dupa nastere si a unui intarcat. La noi jr s-a intarcat acuma 2 saptamani singur, la aproape un an jumate, si simt pe propria piele toate trecerile hormonale inapoi la viata de femeie ne-laptareasa de la dureri de inchieturi, ameteli, cadere de par, samd...

Citat:

6. De la o luna si jumatate, am mers pe completare, evident, laptele a scazut, la 5 luni si jumatate, Daria m-a muscat de san si acolo s-a terminat alaptarea. In momentul in care i-am introdus completarea, cu o mare strangere de inima si un mare sentiment de infrangere, de mama ne-buna, de ratata, s-a terminat cu plansul de foame.

De muscat musca orice bebe, cand isi descopera dintii, dupa cateva incercari si "certat" a renuntat...pana la aparitia urmatorului...Pentru ca suptul se face pe cerul gurii si nu pe dinti, este de fapt gresit sa crezi ca doare sa alaptezi un copil de doi ani cu toti dintisorii in gura...

Selene, tu hotarasti pentru copilul tau ce este mai bine, si cum sa faci in situatia voastra ca lucrurile sa functioneze. Tot timpul vor exista situatii care la altii funtioneaza mai bine. Ce sa facem, asta este.
Crezi ca eu nu sunt trista ca s-a intarcat? Imi dorisem sa-l alaptez pana la doi ani cel putin, si uite, ca nu a mai funtionat. Dar trebuie sa accept, pentru ca oricum nu mai pot schimba situatia. Cel putin nu la copilul asta. Poate ca la urmatorul voi lua doi ani concediu de maternitate, nu voi mai incepe la un an sa lucrez iara cu norma intreaga samd...




Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

sunshine poti sa-mi spui mai multe despre schimbarile hormonale post intarcare? si eu ma simt tare aiurea, clar din cauza hormonilor, d se tot intarca de vreo juma de an, acum sunt cateva sapt de cand n-a mai supt si cred ca e gata. dar sunt intr-un PMS continuu si tare bine mi-ar prinde sa aud cum e la altii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

sunshine, multumesc. Pediatra care mi-a recomandat sa fac timp de o saptamana "proba suptului" nu este pediatra care a examinat copilul in spital. Am facut aceasta "proba a suptului", am inceput sa notez din data de 19 ianuarie 2009 si am observat mari fluctuatii de alimentatie, adica ba 50, ba 60, ba 90 de ml, 90 e valoarea care se repeta cel mai mult. Cu toate astea, intre data de 19 ianuarie si data de 24 ianuarie este o diferenta de 100 de grame. In minus!

Cam 40 de minute statea la san, 20 la unul, 20 la altul. Daca ma uit pe ore, vad ca dormea 3 ore intre un alaptat si altul. Dar nu stiu daca dormea fiindca era satula sau fiindca era somnolenta (icterul). Oricum, eu tratamentul cu Fenobarbital, pentru icter, nu i l-am facut.

Pana acum, stresul pare sa fie factorul principal. Ce fel de stres, am povestit in alta parte, de fapt, au fost mai multe surse de stres. Una, ca eram certata cu taticul Dariei in perioada respectiva, nu stiam daca va vrea sa-si recunoasca copilul sau nu, daca va vrea sa-l vada sau nu, daca va vrea sa mai fim impreuna sau nu, doua, ca am nascut fara ca el sa fie langa mine, acolo, in sala de asteptare, treia, ca, la inceput, am fost complet singura, nu m-a sfatuit nimeni, nici de bine, nici de rau, patra, ca matusa mea, la care am stat, mi-a spus mereu ca nu am lapte suficient de hranitor pentru ca sunt vegetariana si a insistat sa o trec pe completare, cand o auzea cum urla de foame...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Selene, ti s-a raspuns ai atunci, inclusiv la Scutece, la Licurici, ce si cum cu alaptarea, insa tu o tineai pe a ta... cum ca laptele tau este albastru, transparent, ca nu are cum sa fie bun etc. etc. Si prin urmare ai renuntat la cel mai bun aliment ce-l puteai da Dariei si anume laptele tau. Nici macar nu inteleg la ce bun sa stii ce si cum ACUM, oricum numai pui problema de bb 2 (ca-i prea greu, ca esti obosita, ca te doare spatele, ca.... ca...) Vesnic si mereu este cate ceva care sa stea in calea implinirii tale. Ghici ce: mereu se va ivi cate ceva, depinde de tine insa cum pui problema. Si deocamdata tot prost o pui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Diamat
la noi intarcatul a venit de la BB, adica a refuzat sa mai suga, si oricat as fi eu pro-alaptat de obligat copilul sa suga nu o voi face.
Si nici recidiva se pare ca nu are, deci s-ar putea ca la tine sa fie si asta in plus care te da peste cap.
Simptomele la mine au venit cam la cateva zile dupa intarcat, au inceput cu dureri de incheieturi, care aparand prima data la piciorul operat am dat vina pe operatie. Apoi au trecut la celalalt, si am crezut ca probabil ca incercand sa-l menajez pe stangul, am suprasolicitat dreptul...dar dupa doua saptamani durerile au devenit insuportabile, ungeam cu voltaren intr-una si nimica. Acuma au disparut ca prin farmec, adica cam la 3 saptamani.
Dureri asemanatoare primisem si la vreo luna-doua dupa nastere, dar la spate, si tot asa crescatoare in timp. Crezusem atunci ca din cauza cum tot ma aplec dupa BB sa-l ridic, dar durasera cateva luni..apoi cautand dupa raspuns am ajuns si la controversata reuma-a-suptului, care ramasese ca singura varianta, tinand cont ca sunt destul de sportiva si kg f multe nu a luat in timpul sarcinii, de lovit iara nu ma lovisem...
Dar revin la simptomele acuma, ar mai cazutul parului, starile de ameteala si treceri bruste de emotii ca la CM. Macar cu uitatul bine ca mi-am revenit, ca eram de mirul lumii cu scrisul de biletele sa nu uit ce am de facut si pe care le pierdeam...



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ilinca_M si Selene_Bunny v-am sters mesajele off-topic. Pentru rafuieli personale exista PM. Lasati acest topic curat, va rog mult!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Sunshine, multumesc.
Azi am reusit sa vorbesc si cu Rox (de la LLL de la noi) si in sfarsit am inteles. SI al meu s-a intarcat singur, la 4 ani jumate, insa eu eram intr un PMS continuu de atunci. Explicatia, la mine, era ca prin supt se stimuleaza contractiile uterului si de aia in ultimii 4 ani am fost asa zen Acum se pare ca o iau de la capat dar, noh, sanatosi sa fim si PMS sa fie singura problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Diamat, te invidiez sincer pentru cei 4 ani jumate, ce mi-as fi dorit sa fi reusit si noi macar doi anisori...mi-e mie mai greu decat ii este lui, n-a avut inca nici o tentativa de recidiva in saptamanile astea...
Cum adica o iei de la capat, astepti BB?



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput