Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna ziua fetele si Hristos a inviat!!
Nu am timp sa citesc din urma,dar va rog cu disperare sa ma ajutati:am nascut pe 15.04 si laptele a venit cam in 2 zile,de atunci bebe papa exclusiv la san..

Nu ia in greutate insa desi cere sa manance mereu,papa 10-15 minute si chiar 2 zile i-am dat un biberon cu lapte muls de cate 90 ml si azi a mai ceut si titzi dupa..dar ce ma fac cu greutatea??

Este posibil ca laptele sa nu fie bun???Am inceput sa-l cantaresc si zilnic si de ieri pana azi nimic...

Eu ma si mulg pt ca am prea mult,mai scot la 24 ore cam 200 ml in afara de ce suge...oare nu stiu eu cum sa fac???mulg partea cea mai importanta???de obicei ma mulg seara..noaptea cd suge el mai rar..

Va rog mult sa ma ajutati,nu as vrea sa trec pe formula pana nu fac orice pt LM.

Mami de David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Lalely, inteleg ca n-ai timp acum cu bebe mic sa citesti din urma, ca s-a tot raspuns la problema asta pe topic asa ca incerc sa te ajut cu un rezumat:
- stai calma si nu mai fa proba suptului, nu mai cantari copilul; bebelusul se cantareste 1 data pe luna, pe acelasi cantar, atat. Sa-l cantaresti mai des doar iti induce stres, fiindca bebelusii nu iau constant in greutate si aceste cantariri frecvente doar te induc in eroare si-ti dau batai de cap;
- laptele tau sigur e bun si suficient; daca chiar ar fi sa stagneze in greutate ar insemna ca e alta problema la mijloc si ar stagna si cu LP. Dar nu e cazul, nu-ti fa griji, bebelusul n-are nici 10 zile, eu una habar n-aveam daca si cat lua in greutate in primele saptamani, tot ce stiam e ca trebuie sa alaptez cand vrea Maria Sa si gata:))
- tu sa urmaresti daca e hidratat bebe, daca uda suficiente scutece intr-o zi (nu mai tin minte numarul exact, ceva de genul minimum 6? nu bag mana in foc, in orice caz urmareste cat de des face pipi);
- daca starea lui generala e ok, face shushu destul, nu refuza sanul...totul e in regula, nu te mai stresa, nu mai pune copilul pe cantar, tot ce trebuie sa faci e sa alaptezi si gata, vei vedea in 15 mai cat a luat in greutate/lungime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Lalely
cat a luat in greutate pana acum?

singura posibila problema pe care o vad eu, din ce ai spus. e sa nu apuce bine sanul. eu la asta as fi un pic atenta, sa vad daca trage si aer sau nu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamat

Lalely
cat a luat in greutate pana acum?

singura posibila problema pe care o vad eu, din ce ai spus. e sa nu apuce bine sanul. eu la asta as fi un pic atenta, sa vad daca trage si aer sau nu.




dianocica si d (4+)
nu mai ajung pe forum prea des, daca aveti vreo treaba (neterminata ) cu mine, PM va rog


Diamat...trage,chiar acum trage bine!!Nu a luat inca nimic in greutate.Miercuri avea 3440 si azi arata 3500 grame,nici nu stiu daca este pt ca mancase...Pt ca ieri avea tot atat cat avea miercurea trecuta adica 3440!!

Plus ca citisem ca in prima saptamana trebuie sa recupereze pierderea fiziologica de la nastere..si el s-a nascut la 3600 gr...

I-am dat si un biberon muls si s-a vazut clar ca poate manca 90 ml..acum nu stiu daca si de la san reuseste el sa traga asa...

Ma rog la Dumnezeu sa ie bine si sa inceapa sa ia in greutate ca ma streseaza subiectul asta..

Nu ii mai dau muls in biberon caci nu ii place deloc...

Mami de David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Lalely, inteleg ca n-ai timp acum cu bebe mic sa citesti din urma, ca s-a tot raspuns la problema asta pe topic asa ca incerc sa te ajut cu un rezumat:
- stai calma si nu mai fa proba suptului, nu mai cantari copilul; bebelusul se cantareste 1 data pe luna, pe acelasi cantar, atat. Sa-l cantaresti mai des doar iti induce stres, fiindca bebelusii nu iau constant in greutate si aceste cantariri frecvente doar te induc in eroare si-ti dau batai de cap;
- laptele tau sigur e bun si suficient; daca chiar ar fi sa stagneze in greutate ar insemna ca e alta problema la mijloc si ar stagna si cu LP. Dar nu e cazul, nu-ti fa griji, bebelusul n-are nici 10 zile, eu una habar n-aveam daca si cat lua in greutate in primele saptamani, tot ce stiam e ca trebuie sa alaptez cand vrea Maria Sa si gata:))
- tu sa urmaresti daca e hidratat bebe, daca uda suficiente scutece intr-o zi (nu mai tin minte numarul exact, ceva de genul minimum 6? nu bag mana in foc, in orice caz urmareste cat de des face pipi);
- daca starea lui generala e ok, face shushu destul, nu refuza sanul...totul e in regula, nu te mai stresa, nu mai pune copilul pe cantar, tot ce trebuie sa faci e sa alaptezi si gata, vei vedea in 15 mai cat a luat in greutate/lungime


Ilinca scutece schimb cred 8-10 pe zi pt ca face si pipi si caca de 4-5 ori pe zi...Eu zic ca de tras trage.numai ca pana acum nu a luat in greutate si tare mie teama ca marti cd vine pediatra ne sugereaza sa bagam si o masa de lapte praf...Iar eu care ma mulg si acum si am suplimentar ma oftic sa-i dau copilului LP cd eu momentan am prea mult...

Mami de David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Lalely, daca face pipi si kk si are o stare generala buna, nu vad de ce sa te ingrijorezi. Mai stii, poate si eu sau alte mame daca am fi cantarit copilul des sau am fi facut celebra "proba suptului"(primul lucru pe care mi l-a sugerat doctorita de familie si primul- dintr-un lung sir:)))- pe care l-am ignorat) am fi patit ca tine, sa constatam ca nu ia copilul in greutate in primele zile si sa trecem pe LP. Dar cum eu n-am avut cantar, n-am avut nici stres, cantarit lunar si gata, in rest alaptat la cerere si urmarit daca e bine, hidratat etc.
Asa ca eu zic sa nu te panichezi, cel putin nu inca, ideea e sa ia pe luna macar 400 de grame sau ceva de genul asta si daca nu ia trebuie probabil facute niste investigatii. Dar repet, nu cred ca laptele matern e de vina. Pediatra poate sa sugereze ce vrea, dar tu nu esti obligata nu consideri de cuviinta si daca inca nu e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Ilinca..si mie mi-a zis pediatra de proba suptului si sincer nu vreau sa o incerc sa cigur o sa ma agit degeaba....Mai vad maine daca macar se pastreaza mica crestere care mi-a aratat-o azi..daca nu vad ce fac!

Nu as vrea sa ii dau formula,dar daca nu va lua nici in saptamana asta ii introduc un bibe pe zi...macar sa vad daca asa creste!!Deocamdata mai astept!

Mami de David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

L-am cantarit pe bebe azi si avea 3565 ceea ce inseamna ca a inceput sa ia..imi arata mai mult decat ieri (3500) si fata de miercurea trecuta (3440).Oare suntem pe drumul cel bun???

Chiar daca era mancat azi,si ieri era..nu cred sa fie eroare asa maredoar de la supt,voi ce ziceti???

Mami de David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu zic sa te linistesti, e absurd sa cantaresti copilul zilnic, sa calculezi fiecare gramutz etc; te asteptam sa ne spui in 15 mai cat a luat in greutate intr-o luna. Ascunde cantarul ala (sau mai sigur: pune pe altcineva sa-l ascunda:)) ca-ti induce numai stres si batai de cap!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

E preocupanta obsesia asta pe care o au doctorii in Romania sa tot cantareasca bebelusii de zor. In general oamenii si animalele nu se ingrasa sau slabesc liniar, trebuie sa i se dea un pic dea timp organismului sa se obisnuiasca. Nici la maternitate nu mi l-au cantarit in fiecare zi, l-au cantarit o data la nastere, apoi la externare, si in continuare, in prima luna de viata a fost cantarit o data pe saptamana, apoi la 2 saptamani, apoi o data pe luna, la 6 luni, la 9 luni si la un an. Atat. Am fost sfatuite ca in nici un caz sa nu cumparam cantar, bebe trebuie cantarit mereu pe acelasi cantar, variatiile mici nici nu sunt luate in seama, la 2-3 zile diferenta poate sa insemne si inainte/dupa un pipi. Si lumea e chiar relaxata in ceea ce priveste cantarul. Chiar imi aduc aminte o faza pe la 3 saptamani, cande bebelina a facut pipi pe cantar si asistenta nici nu s-a mai obosit sa o cantareasca inca o data, a zis ca oricum pipi e tot al ei . Un bebe cu probleme si care nu se alimenteaza suficient are si alte semne, pe care un medic bun poate sa le vada, nu uda suficiente scutece, e apatic, moale, poate sa fie mai palid, cu gingii decolorate, etc.

Linisteste-te, preocuparea ta nu e cantarul, ci sa aibe bebe o pozitie corecta la san si sa suga de cate ori simte nevoiea, chiar daca asta poate sa insemne uneori din 15 in 15 min. (metabolismul nostru, deci si digestia laptelui) poate sa varieze in cursul zilei, uneori mai rapida, alteori mai lenta). Succes si nu te lasa intimidata.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput