Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrianna23 spune:

eu cand am fost cu fata la doctor a zis ca de la sosul cu smantana ce l`am mancat eu a facut ea diaree.. acum si`a revenit... a dormit bine... am si papat o masa de la san...la a 2 a a cam plans dar mai incercam pana reusim :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Doctorul ala dashtept care te-a pus sa dai fetitei de cateva zile supa de morcov si de orez si sa nu-i mai dai lapte?
Evita-l cat poti.
Succes cu alaptatul, nu te stresa, fii rabdatoare...si nu insista cand nu accepta sanul, stai doar langa ea si arata-i ca esti la dispozitia ei, fara sa se simta fortata. Asteptam sa mai vii cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Fata mea in prima luna facea caca de 14 ori in 24 de ore... Nu era diaree, evident! O luna a facut asa. A doua luna, facea cam 10 caca. Succes cu alaptatul!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianna23 spune:

Da cred ca totusi medicul e cam dus....acum mi`a dat ser efedrinat sa ii pun fetei in nas si pe prospect scrie ca e contraindicat copiilor sub 12 ani...iar dupa sucul ala de morcovi si orez si acuma e constipata si se chinuie saraca sa aiba scaun...caut deja alt pediatru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Hello

Avem un broblem :/

Pielea de pe mameloane s-a subtiat si inrosit din ce in ce mai mult si pana la urma s-a fisurat pe sanul drept. Acum am o taietura orizontala, ca un 'papercut", care supureaza / sangereaza un pic. dar incepe sa se prinda, e ok
Am folosit Garmastan, am trecut pe Bepanthen acum.
Sfarcul respectiv are insa si alte hibe: nu stiu daca de la rana sau nu, dar tot picura, continuu, fie ca alaptez fie ca nu. Trebuie sa tin un tampon in permanenta, se umple f rapid, dimineata ma trezesc cu pielea umeda si rana iritata. Daca nu pun tamponul, ud tot, si copil si lenjerie si perna si pe mine etc.

De la atata tinut sutien + tampon de san in permanenta, pielea din jurul mameloanelor a devenit iritata, mancarimi, etc. Mameloanele cam la fel. Ma tem sanu fac vreo infectie si nu stiu cum sa il opresc pe cel 'beteag' din picurat

Any ideas?

cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ina, despre pielea de pe mamelon te poate sfatui cel mai bine un dermatolog. Probabil stii trucurile clasice: dat cu lapte de la tine, stat cu sanii la aer, nu te speli cu sapun inainte/dupa fiecare alaptare.
Nu cred ca-l poti opri din picurat, nici nu stiu de ce-s sanii astia astia asa de diferiti, si la mine unul era mai rebel, ma durea, se facea pietroi, ma trezeam cu el denivelat de la noduli



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Ina, incearca sa strangi usor sfarcul intre doua degete, in mod normal se opreste scursul de lapte. Dar s-ar putea sa fi intr-adevar un caz mai dificil...oricum multe dintre mame "picura" si numai cand aud plans de copil chiar daca nici macar nu e al lor.
Poti sa tamponezi sfarcul si cu ceai negru concentrat, ajuta la rani si contra infectilor. Si sa schimbi tampoanele alea cat mai des.
O sa mai dureze cel putin o luna (desi difera f mult de la o femeie la alta) pana cand ti se regleaza productia, deci mai trebuie sa suporti un pic, n-avem ce face, cele mai multe am trecut cu bine prin asta.
In rest clasicul la "aer" ajuta f mult.


harnici la de 16 luni
Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Multumesc pentru sfatul cu ceai negru, am sa incerc

Ma ingrijoreaza mancarimile. Mi-e sa nu fi facut o infectie de la tinut aproape permanent sutien si tampoane de san. Acum nu mai fac asta dar poate deja m-am ales cu vreo dermatita sau mai stiu eu, am gasit pe internet ceva despre candida?...am sa incerc sa ajung la dermatolog cat mai urgent.

Infectia asta se poate transmite celui mic? Sper din suflet sa nu

cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Daca ai candida, poate trece la bebe, nu e de speriat, doar ca e rebela tare la tratament. Eu ii dadeam copilului, ea mi-o dadea mie inapoi, a durat ceva pana s-a vindecat.



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Mancarimile pot sa-ti apara si de la tampoanele din sutien, de la diversele materiale din care sunt facute. Ai din cele care spot spala sau de unica folosinta? La mine ceva asemanator a aparut de la cele de unica folosinta, desi n-as mai putea sa-ti spun exact ce marca au fost.
Oricum de vizita la doctor nu m-as ascunde.



harnici la de 16 luni
Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput