Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

va salut si eu rapid, nu am mai trecut de mult la subiectul acesta atat de drag mie
ina, ma bucur ca nu se scrie in zadar, ca ajuta mult acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianna23 spune:

Buna .. am si eu o problema cu bebika mea ...am nascut duminica seara 03.04.2011 iar pana marti nu am vazut deloc fetita. Marti cand a adus`o eu nu aveam lapte si au hranit`o cu lapte praf, o tineam doar la piept si tragea cu spor chiar daca poate abia picurau 2 stropi dar de a 2 a zi dimineata nu a mai acceptat sanul. Miercuri ne`a si dat drumul acasa dupa nici 3 zile si am inceput sa ma mulg si sa ii dau cu sticla... Noaptea a facut diaree, am mers la medic si mi`a spus sa ii tin regim...supa de morcovi , supa de orez si ceai de menta si deloc lapte... dar dupa 1 zi de regim refuza sa le mai bea...doar putin ceai mai accepta... Inca nu i`a trecut de tot diareea si nu stiu ce sa fac... Ieri seara i`am dat laptic de la piept si a papat iar apoi iar a deranjat`o burtica..mai tarziu i`am dat lapte praf si nu am mai avut probleme doarme linistita si nu o mai doare burtica.. E Laptele meu de vina?? nu mananc decat supe si compoturi de mere facute acasa...oua fierte, iaurt... Ajutor ce sa fac ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Adriana, TAMPIT si INCONSTIENT medic ai putut nimeri daca a bagat un nou-nascut de CATEVA ZILE la regim de SUPA DE MORCOVI, SUPA DE OREZ SI CEAI DE MENTA!!! Si lapte deloc!
Doamne, nu strica stomacelul copilului cu asa ceva. Da-i lapte de la san pana nu-i prea tarziu si nu se va obisnui doar cu biberonul!
Dar tu ce intelegi prin "diaree"? Bebelusii pana la cateva luni, alaptati, au multe scaune moi pe zi (doar sug doar lapte, cum sa fie altfel kk decat moale, uneori chiar "explodat"?), chiar si 8-9-10 scaune pe zi. Tu cum ai tras concluzia ca e diaree, ce ti s-a parut suspect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianna23 spune:

pai a facut de vre`o 5 ori in 3 ore...moale si galben cu grunturi ...si are dureri de burtica si trage niste parturi....iar piept nu ia din spital....ma mulg si ii dau cu biberonul...azi de dim a facut mai bine...i`am dat laptik acum iarasi nu doarme si o doare burtica si a facut ceva verde..cu galben..mi`a zis cineva sa ii dau lapte amestecat cu supa de orez..sau smecta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Nu e iesit din comun 5 kk in 3 ore. Bun, si dupa alea 3 ore? A tot facut 5 kk in 3 ore toata ziua, adica peste 30 de kk/ zi sau cum? Cate a facut in total in ziua respectiva? Ca e galben sau verde sau mustariu sau mai inchis la culoare n-are importanta daca e facut dupa lapte matern, poate sa aiba orice culoare (bine, nu chiar turcoaz).
Nu mai experimenta lapte cu "supa de orez" sau alte porcarioare. Ca are dureri de burta si gaze iar e ceva obisnuit la nou-nascuti, face parte din procesul de adaptare.
Dar fetita are abia 6 zile, chiar dispare reflexul de supt de la san asa de repede? Ai mai incercat sa-i dai san? Trebuie sa fie neplacut sa te tot mulgi si in timp chiar n-o sa mai vrea decat biberonul. Incearca s-o pui la san. Si nu te mai stresa atata cu kk, daca-i dai doar lapte matern n-are de la ce sa faca diaree, doar daca ar lua vreun virus de pe undeva dar atunci ar fi si alte semnale de alarma. Se regleaza stomacelul singur cat de curand, chiar daca tie ti se pare ca face prea des/ prea moale etc. Nu te panica, da-i laptic in continuare, urmareste de cate ori si la ce interval face kk (dar tinand cont ca 7-8/ zi la varsta asta e perfect normal).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianna23 spune:

ok multumesc mult .... de supt nu suge de miercuri ...a luat putin san marti dar nu aveam lapte si apoi gata...plange se roseste... si scuipa sanul afara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianna23 spune:

mi`a spus o pr sa incerc cu mameloane dealea pt femei ce nu au sfarc..ca seamana cu biberonul si poate merge..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adrianna23

ok multumesc mult .... de supt nu suge de miercuri ...a luat putin san marti dar nu aveam lapte si apoi gata...plange se roseste... si scuipa sanul afara...


Mai insista, fii calma, si blanda, pune-o la san si nu ceda una-doua. Fii'miu a inceput sa suga la 2 saptamani de viata si la modul serios a stiut cum se face cam la o luna. Deci nu e problema daca inca nu stie. O sainvatati impreuna. Rabdare si perseverenta! Daca nu o pui la san, o sa pierzi laptele si e mare pacat.

Colicii sunt normali.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianna23 spune:

O sa incerc multumesc de ajutor. Am sa mai apelez la voi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Adriana, inca un lucru: nu te chinui cu regim gen supa, oua fierte, compot...putini bebelusi sunt afectati de ce mananca mama. Adica sigur ca e bine sa fie evitate: cafeaua, ceaiul verde, alcoolul "fara numar" etc, dar regula generala e sa se evite ce nu-i pica bine mamei, ca aia-i va pica rau si copilului. Manance ce-ti place, evita chestiile care-ti dau gaze/crampe tie, atat. A, si salata verde: nu stiu ce porcarii contine, cu ce-i stropita, dar la mine a avut efect groaznic asupra copilului si a durat ceva pana sa fac legatura. Si asta cu salata verde li s-a intamplat si multor prietene.

Mergi la inceput