Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

fetelor sunt disperata.in ultimele 2 sapt a pus nici 100 de g . am vrut sa ii dau azi lapte muls dupa ce am facut proba suptului si dupa 4 ore a supt 60 ml. nu a vrut lapte muls a plans la biberon de mama focului, am vrut sa ii dau cu seringa si a vomat. nu mai pot. cred ca cedez si ii cumpar lapte praf. nu stiu cat mai rezist asa
astept sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai daca ii dai formula ce rezolvi? o sa manance la fel e prost si in schimb ti se termina laptele

lasa kilogramele alea nonorocite, ca nu astea inica cat de sanatos e copilul.

Mergi insa si la o r buna.
iti recomand Culcer sau Palicari.
fa o programare de urgenta ca sa te linistesti.
aca vrei, poti la Culcer sa spui ca esti din partea mea, Sabina cu Sofia si Gheorghe, ca suntem foarte apropiate.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Vero, hang in there. ai rabdare, muulta rabdare, te simte stresata, obosita, nu e bine pt niciuna.
nu ii da formula, nu comfuza copilu cu altceva si nu mai face proba suptului. nu e relevanta si te amarasti degeaba. daca bb e vioaie nu e nimic. vezi sa nu fie racita, pt ca de asta mai refuza sanul, daca au vreun disconfort fizic.
muuulta rabdare, la noi a tinut vreo 3 luni. va trebuie mai mult skin to skin contact. alapteaza-o la bustul gol, intr-o camera mai intunecata, cu perdelele trase, fara zgomote care sa ii distraga atentia. iubeste-o, dragaleste-o, canta-i, vorbeste-i mult, tachineza-o cu picaturi de lapte pe la gurita cand e semiadormita, dormi noaptea cu ea, tine-o in permanenta langa tine, sling. fii in permanenta cu ea, nu ii schimba rutina, bona, casa, nu pleca in concediu, la rude cu ea pt ca exact asta ii face sa refuze sanul. plimb-o afara in sling si alapteaza la cerere, nu la program.
vei reusi sigur

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica Floricele frumusele



POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronicka

fetelor sunt disperata.in ultimele 2 sapt a pus nici 100 de g . am vrut sa ii dau azi lapte muls dupa ce am facut proba suptului si dupa 4 ore a supt 60 ml. nu a vrut lapte muls a plans la biberon de mama focului, am vrut sa ii dau cu seringa si a vomat. nu mai pot. cred ca cedez si ii cumpar lapte praf. nu stiu cat mai rezist asa
astept sfaturi

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfghttp://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi poze noi

http://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi?start=12

Veronica -mami lui Marc-Andrei 25.02.08 si Miriam-Andreea 19.05.2010

Vero, nu te mai stresa intr-una cu cantare si probe! CE zice pediatra/ul? Deja BB este suficient de mare ca sa nu mai puna atat de mult pe el, fiecare copil are oricum ritmul lui si fetitele in mod normal sunt oricum mai "finute" Crezi ca daca laptele tau nu-l bea cu bberonul, va bea din biberon lapte praf???


harnici la de 39 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

veronika incearca sa fii cat mai calma in preajma puiului, stiu cat poti fi de stresat de momentul suptului cand treci prin asa ceva. Mie mi se facea efectiv rau de la stomac si mi se rupea sufletul cand il vedeam cum plange cand ma apropiam cu sanul de el si intorcea capul si se intindea in toate partile. Parerea mea e ca proba suptului nu e o idee prea stralucita in acest caz, eu oricum nu am fost niciodata adepta ei si poate iti face mai mult rau dupa ce ca esti stresta.
O alta chestie buna e ca bb ia in greutate, dar nu scade, deci...inainteaza incet, dar sigur. In rest, incearca tot ce a scris emaaimee, la noi asta a functionat, am stat cat mai mult cu bebe si i-am oferit sanul cand a fost mai putin infometat si nervos, acum ii dau si de 20 de ori pe zi daca vrea, nu ma mai interseaza program, orar cu mese regulate, nu ma mai uit la ceas.
Sunt sigura ca se va rezolva, trebuie doar ca bebe sa isi aminteasca faptul ca suptul e ceva placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

sabina eu sunt taman din DEJ mi-ar fi ff greu sa merg pana in bucuresti 800 de km si inapoi plus statul pe acolo. dar daca as sti ca se rezolva as merge
fetelor nici pe mine nu ma intereseaza programul de mese i-as da oricand numa sa vrea.
am fost la cantar si in 16 zile a pus 160 de g . putin dar asta este bine ca nu a stagnat sau sa scada. dr a zis sa o diversific la 5 luni da eu nu prea sunt de acord. pe baietel l-am diverisificat la 6 luni fara 10 zile
ea i ff linistita , ff vesela comunicativa zambareata dar eu nu pot sa nu fiu macar un pic influentata cand in jurul nostru se vb numia de cifre cat a crescut, si cat de frumos cresc copii cu lapte praf
deocamdata nu ma dau batuta si merg in continuare asa,noaptea imi pun ceasul sa sune cam la 3 ore si ii dau sa pape, uneori se trezeste ea asa macar umple un pampi peste noapte si unul peste zi
multumesc fetelor pt incurajari
de Ama nu mai stiti nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Veronicka: la controlul u3, la ca. 5 sapt. a avut jr 4060gr, la u4, la 3 1/2 luni (deci cam 15 sapt.) a avut 5270gr. Am calculat, la noi au fost pe saptamana deci in medie cam 120 gr pe sapt. Si el face parte din categoria "pui de gostat", dar este un copil perfect sanatos, care pana in luna a 7-a a primit numai lapte matern!
Dupa cum ai scris chiar tu, pe tine te streseaza mai mult ce se intampla in jur, pt ca fetita se pare ca este bine! Clar ca BB cu lapte praf cresc mai bine, gandeste-te si numai la amanuntul cata energie consuma ai nostri incercand sa suga si cata consuma ceilalti picurandu-le in gura din sticla! Si sa nu le enumeram celelalte detalii...Eu as scapa odata de stresurile pe care ti le faci singura, si vei vedea ca si micutei o sa-i mearga mai bine!
Ah, era sa uit, pune-ti intr-o cana mare lapte, ca 500 ml, bea-o toata, si apoi cantareste-te sa vezi daca chiar cantaresti mai mult cu 500 de gr! Vei si surpinsa de rezultat...



harnici la de 39 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Veronicka f bine, nu te lasa sunteti pe drumul cel bun! Fetita mea cea mare cam pe la 5 luni jumate -6 s-a indragostit iar de san, asta dupa ce de la 2 luni manca mai mult cu circ, ca si micuta ta. Si ea a pus f prost in greutate atunci dar important era ca pune ceva. Duapa ce am inceput sa-i dau si altceva (diversificarea) si-a dat seama ca sanul ii fff bun, prefera sanul si refuza mancarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu m-am uitat la orqas, scuze;)
Stiu in Cluj e o dr f f buna, Marta muresan, incearca sa o gasesti.

http://www.alaptare.home.ro/



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

sunshinecrede-ma sunt total pro alaptare dar nu poti sa nu auzi pe ei din jur. pebaietel l-am alaptat pana la 7- luni cand nu a mai vrut si ma musca cu dintisorii si poi i mai dadeam in somn iar cand era treaz ma mulgeam si ii dadeam din sticluta si asta panala 1 an si o luna. am completat ff putin dupa 10 luni ceva de genu 30 ml la o masa
diana toat asta sper si eu ca sa se indragosteeasca din nou de san

Mergi la inceput