Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

sabina citesc acum mai multe raspunsuri ale doamnei dr marta muresan,excelente raspunsuri, compatibile cu ce stiam eu despre alaptare.am sa o caut, i-am notata si nr de tel. multumsc mult


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Vero, relax. normal ca nu poti sa nu ii auzi pe cei din jur, dar numai tu poti sa nu te lasi influentata de ei.
de ce? pt ca singura ti-ai raspuns: iti doresti sa alaptezi, atunci ambitioneaza-te pt ca bb merita si nu iti mai face o mie de probleme. care te macina: bb simte si poate de asta reactioneza asa.
au avut loc schimbari majore in rutina familie voastre de cand a inceput refuzul sanului? ex: inceput serviciu, bona, plecat in concediu, vizitele preamultor rude doritoare sa se joace/dragaleasca bb, schimbat casa mutat, etc.
rabdare si multa odihna. si accepta/cere ajutor(pt treburi admin si copil mare) unei rude/mama/sotz.
sigur poti sa treci cu bine peste asta
sunt alaturi de tine

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica Floricele frumusele



POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

si cand bb te musca cu dintisorii o face ca e fun/ceva nou, trebuie sa ii spui ferm-dragasto: nuuu, pe mami o doare. sau: sanul e doar laptic/papa, nu musca. am patit-o si pe asta si a trecut rapid fara sa renunt la alaptat.
asa ca daca esti bine informata poti alapta cat iti doresti
pupici

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica Floricele frumusele



POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Veronica, acum am citit despre problema ta. Exista si o alta posibilitate, mai ales ca spui ca ai mult lapte. La mamele care au un reflex al expulsei laptelui foarte puternic, daca laptele iese in jet, de multe ori in jurul varstei de 3 luni bebeblusii incep sa refuze alaptarea. Se recunoaste mai ales dupa atitudinea bebelusului, de iubire-destestare a tzatei, o prind in gurita, o scuipa, ritmic si contorsionandu-se. Nu stiu daca e cazul tau dar merita luar in vedere si acest aspect.

Asta se intampla la noi, laptele, mai ales la unul din sani, iese in jet puternic, gen fantana arteziana, si pozitia "clasica" de alaptat asta mica nu o accepta decat dimineata devreme cand este foarte bine dispusa, si nu e deloc obosita. Si asta se intampla la ambii sani desi jetul eu il observ numai la unul din sani, dar cine stie ce se intampla la ea in gurita. La noi merge alaptatul culcat, pe o parte, dar sunt femei care au nevoie sa alapteze culcate pe spate, si cu bebelusul deasupra pe burta lor ca sa reduca si mai mult din furia jetului.

Ana cu Laura (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaboa spune:

Fetelor va rog sa ma ajutati si pe mine. Am un bebe de 3 luni jumatate si alaptez exclusiv. Stie cineva daca pot manca catina? Afecteaza laptele? Stiu ca citricele modifica gustul laptelui iar catina contine mult mai multa vit c. N-as vrea sa fac ceva si sa nu mai vrea bebitza mea sa pape.

Bianca mama de Ana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Biaboa: Ai avut pana acuma probleme la Bebelica cu vreun aliment pe care l-ai mancat pana acuma?
In mod normal poti sa incerci dar cu GRIJA in sensul ca nu manaci dintr-o data un kg, ci poate cateva muscaturi la inceput. De la vitamina C in general prima reactie a BB-ilor este fundul rosu...


harnici la de 40 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaboa spune:

Multumesc pentru raspuns Sunshine.
Alte probleme in afara de durerile de burtica nu am avut si astea nici nu stiu daca sunt de la ce am mancat ci mai degraba de la colici. Problema era ca mi-e frica sa nu se schimbe gustul laptelui si sa refuze bb sa pape pentru ca altfel nu am cum sa o hranesc. Am avut in prima luna probleme cu cantitatea de lapte si pediatra m-a sfatuit sa ii dau completare. Numai ca bb a mea a fost mai desteapta decat toti si a refuzat laptele praf. Nu a vrut nici biberon nici lingurita. Asa ca ne-am chinuit cateva zile si acum am laptic de ajuns pentru ea.
Am tot cautat pe net vreo legatura intre laptic si catina si nu am gasit nimic. Ma gandeam ca poate stie cineva ceva sigur.

Bianca mama de Ana Maria

Bianca 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Gustul laptelui se schimba de la multe alimente, ca de ex de la ceapa, usturoi,...totul e de vazut daca BB accepta schimbarile astea si cum le suporta stomacelul respetiv tot sistemul digestiv. Unii autori sustin ca alimentele mancate de mama nu influenteaza lactatia. Eu voi pune doar un semn mare de intrebare la aceasta ipoteza, si las pe altii sa traga concluzii cum vor ei. Exista unii BB, inclusiv in cercul de prieteni, care nu accepta decat sanul direct, laptele matern descongelat il refuza din start.
La noi le-a acceptat, si m-am bucurat, ca m-ai tarziu cand am trecut pe solide, a fost mai "dispus" sa accepte gusturi noi.
Ai posibilitatea sa pompezi in prealabil, in asa fel incat sa ai o rezerva in cazul ca totusi nu-i place gustul? Ai incercat si vreo alta metoda alternativa inafara de san?
Pe jr l-am testat prin luna 5 cu diverse forme de Biberoane si in final de-abia a acceptat una, si numai cu laptele meu. Nu bea nici acuma ceai sau apa cu biberon, numai cu canita. Sau siringa.


harnici la de 40 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaboa spune:

Am incercat cu tot felul de biberoane, nu vrea nici tetina de la avent care este mai apropiata de forma sanului. Seringa nu o mai vrea de cand i-am dat augmentin iar cu canita inca nu am incercat.
Catina este foarte buna pentru imunitate si pentru ca vine frigul as vrea sa fiu pregatita. Sunt destul de sensibila si nu vreau sa racesc acum.
Am sa incep sa iau cate un pic si am sa vad ce se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Biaboa, daca pana acum n-ai avut probleme cu bebe sa nu accepte laptele (si se pare ac bebe e chiar foarte atasat de san) nu vad de ce nu ai putea manca. Noile teorii spun ca mama poate sa manance de toate, este chiar recomandat ca bebe sa se invete cu diferite gusturi, pentru ca astfel diversificarea o sa fie mai usoara. Aici nu este nimic interzis in alimentatia mamei decat in caz de intoleranta/alergie a bebelusului la alimentul respectiv.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput