Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

veronika, a fost greu, foarte greu, toata lumea credea ca o sa renunt, dar am avut noroc de o pediatra f buna care m-a sustinut

la inceput Andrei nu stia mirosul corpului meu, nu recunostea sanul, il puneam cu gurita si plangea...asa ca am luat mameloane de silicon, pe care stia sa le ia in gurita, plus ca recunostea mirosul de plastic si il puneam la san, sa pape putin si apoi biberon

era rau ca eu nici nu aveam mult lapte, asa ca nu ii curgea bine...imi puneam comprese cu apa calda pe sani inainte, ca sa ii fie usor...uneori ma mulgeam ca macar sa se obisnuiasca cu gustul laptelui de la mine...

dupa 2 saptamani cu mamelon, in care manca jumate la san, jumate completare (faceam proba suptului, notam cate minute statea la san, cat sugea si cat molfaia doar) am renuntat la mameloane...

el era si f mic, s-a nascut cu 2680 si a scazut la 2400, era prematur, nu avea forta

nu stia sa suga, dar ii bagam eu in gurita sanul..mereu san, si apoi completare, timp in care luam tot felul de stimulente de lactatie...

si zi si noapte, din ora in ora la inceput...apoi din 2 in 2...cand voia el...

plangeam si eu si el, adormeam cu el in brate (eu il alaptez pe o perna)

dar asa a stimulat lactatia, a inceput sa vada ca e linistitor la san si cand ii e fomica acum cauta sanul intai, chiar daca uneori primeste si bibe...

aaa, si tetina cea mai grea posibila, sa lupte pentru laptic i-am luat de silicon de la chicco...

la tine daca copilul e mare, nu stiu ce sa zic...san si apoi biberon, multa perseverenta...

succes!!!



mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

EU NU II DAU completare deloc, nici nu a primit caci am lapte ff mult , cat nu il mamnanca ea ii dau baieteluiui de 2,5 ani dar ea nu vrea sa pape decat daca ii este ff foamne.mi se pare nu ca nu ar vrea san ci ca nu vrea papa caci am incercat si cu biberon cand refuza sanul si nu vroia nici biberon
cred ca am sa.i dau niste vitamine sa o apuce pofta ca nu stiu ce sa mai fac cu ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Draga veronika urmarit postarile tale si iti inteleg foarte bine situatia. Am un baietel de 4 luni si de la 3 la 4 luni, pana acum o saptamana a avut exact aceleasi reactii, plans, frustrare, refuz la san, de toate. Eram dispearata, plangeam si eu si copilul. Noaptea era ceva mai bine, reuseam sa ii dau sa manance aproape normal, dar ziua...La noi a durat aproape 3 saptamani si s-a rezolvat cand am venit acasa de la parintii mei, iar eu am pus pe seama faptului ca am calatorit mult cu el in aceasta perioada, altfel nu pot sa imi explic. Ideea e ca s-a rezolvat, deci eu cred ca si bebele tau va reveni la san in curand. Trebuie sa ai rabdare si sa nu mai fi stresata in preajma lui, asta daca poti.
La mine a functionat urmatoarea schema:
- il puneam la san inainte sa i se faca foarte foame
- il puneam dupa ce se trezea cand era odihnit
- ma jucam mult cu sanul un gura lui, ii turnam laptic din san ( am stat ore in sir intinsa langa copil )
- ma jucam cu manutele lui, i-am format ca un reflex sa ma ia de mana automat cand sta la san
Sper sa aveti si zile mai bune, la noi nu s-a remediat brusc, ci incetul cu incetul.
Acum mananca la 2 ore, inclusiv noaptea, e greu sa ai 12 mese pe zi, primesc numai sfaturi de intarcare mai ales ca mai am un baiatel de 4 ani care sta dupa programul asta haotic de alaptat al meu si se simte destul de frustrat.
Sper sa isi mai decaleze cu timpul mesele, pentru ca sunt foarte surmenata, deocamdata ma bucur ca nu mai plange la san, asa ca nu fortez nimic.
Te astept cu vesti, important e sa stii ca nu esti singura si au mai trecut si alte mamici prin asa ceva, eu am primit numai si numai sfaturi de intarcare de la toate cunoscutele care au copii perfecti care mananca dupa program la 3-4 ore.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

ignatica sa vad situatia ta ma linisteste(nu ma bucura deloc )ma gandesc ca mai sunt si altii la fel si poate poate ne vom reveni. azi a avut 2 mese treaza nu pot sa spun cat mi-a crescut inima. nu au fost lungi dar m-au bucurat enorm.
si eu am un baietel de 2 ani jumate dar as da orice pe lume sa isi revina ,sa pape des char daca ar fi si la 2 ore nu m-ar deranja.
cand aud de intarcare imi vine sa dau cu capul de perete.nici nu ma gandesc la asa ceva. nu cred ca rezolv nimic , din contra imi doresc un alaptat lung si frumos chiar daca acum este enorm de frustrant si greu
eu nu renunt la alaptat ori cat ar fi de greu mai ales ca puiuta mea ii si cu dermatita atopica.plus ca fratiorul ei a supt pana la 7 luni si apoi a primit lapticul meu in sticla pana la un an si o luna pt ca nu mai vroia si ma musca
pupici
nu am decat sa ma rog si sa sper in zile mai bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

felicitari pt bb 2, Vero. nu am citit care e pb ta, greva foamei la bb?

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica Floricele frumusele



POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

da dar cam dureaza greva asta de mai bine de 3 sapt. tind mai nou sa cred ca este o lipsa de apetit,am scris cateva mesaje pe ultimele 2 pagini. poate itit faci timp si citesti. merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Nursing Strikes
Cand bb refuza sanul complet este vorba de "greva foamei/nursing strike" Bebelusii se intarca singuri f rar inainte de 18-24 luni si intarcatul este gradual, aproape niciodata abrupt.
incearca sa ii dai sa suga cand e adormita sau culcata langa ea.
cata vreme bb nu mai suge atat de des ar trebui sa te mulgi ca sa iti menti productia de lapte, sa eviti disconfortul furiei laptelui cand bb reia alaptatul si sa reduci riscul unei eventuale mastite/canalelor infundate.
uite 2 link-uri:
http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html#strike
http://www.kellymom.com/bf/weaning/babyselfwean.html
daca ai nevoie de traducere, spune-mi.



ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica Floricele frumusele



POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza spune:

Buna fetelor!

Am si eu o problemuta si v-as ruga tare mult daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.
Am un bebe de o saptamana si situatia e urmatoarea: am nascut normal, am pus bb la san, a venit laptele, am facut furia laptelui in spital. M-am muls la greu, am facut ragade - pt. 2 zile m-am muls cu pompa si i-am dat cu biberonul - s-au vindecat cat de cat ragadele, lam pus iar la san, a supt si am facut din nou ragade dar mai rau ca inainte. Ma dau cu bephanten si stau cu sanii dezgoliti pe afara aproape tot timpul. Pt. o perioada scurta pana se mai vindeca ragadele care varianta e mai buna:
- mameloane artificiale (am incercat deja dar BB nu prea le accepta - suge ceva dar e f. agitat si tot lasa sanul, si in final adoarme dar nu se satura, suge mult mai putin si ramane flamand)
- sau muls cu pompa si dat cu biberonul cu tetina f. mica?

La primul BB am facut mastita si acuma suflu si in iaurt ca nu vreau sa mai patesc asta!

Multumesc anticipat pt. raspunsuri.

Dana 37+ cu si mami de Bobi (06.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

@Puiutza: eu le-as evita pe amandoua! Poti sa-i dai lapticul si cu canita, pusa direct sub limba ca la un puiut de pisic, fie direct cu siringa sterila, picurand si nu "fortand" jet puternic in gurita. Astea doua metode sunt unele din cele mai bune pentru a evita "confuzia suptului"!
Fi atenta la durata si pozitia la san a copilului: incearca sa aiba mese de max treisfert de ora, mai bine acuma mai scurte si dese decat luuungi care te vor rani mai tare. Schimba pozitiile de supt cat mai des si incepe cu sanul mai putin ranit cu masa. Eventual pompeaza foarte putin,maseaza cu ulei caldut, (sau comprese calde, ev chiar un dus inainte de papa lui BB)in asa fel incat laptele sa iasa un pic mai usor.
Verifica la supt ca BB sa aiba o parte buna din san in gurita, nu numai varful, pentru ca asta raneste. Cand observi ca se joaca numai incearca sa-l iei de la san.
Eu am patit acelasi lucru ca si tine, am avut mult timp rani, am folosit protectoarele de silicon si abia am scapat de ele. Trebuie sa-ti fie insa in clar, ca si pompatul raneste sanii, intr-adevar nu atat de tare ca si suptul direct, poate si din cauza ca pompatul nu dureaza atat de mult in timp ca si o tura de masa direct la mami.
Da-te cu ceai negru si crema de la Medela Purelan 100 ( lanolina 100%), nimic ce ar putea sa usuce mai tare pielea deja ranita.
Iti doresc mult succes si sanatate, te astept preste vreo 3 zile cu vesti sper ca mai bune!



harnici la de 39 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiutza

Buna fetelor!

Am si eu o problemuta si v-as ruga tare mult daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.
Am un bebe de o saptamana si situatia e urmatoarea: am nascut normal, am pus bb la san, a venit laptele, am facut furia laptelui in spital. M-am muls la greu, am facut ragade - pt. 2 zile m-am muls cu pompa si i-am dat cu biberonul - s-au vindecat cat de cat ragadele, lam pus iar la san, a supt si am facut din nou ragade dar mai rau ca inainte. Ma dau cu bephanten si stau cu sanii dezgoliti pe afara aproape tot timpul. Pt. o perioada scurta pana se mai vindeca ragadele care varianta e mai buna:
- mameloane artificiale (am incercat deja dar BB nu prea le accepta - suge ceva dar e f. agitat si tot lasa sanul, si in final adoarme dar nu se satura, suge mult mai putin si ramane flamand)
- sau muls cu pompa si dat cu biberonul cu tetina f. mica?

La primul BB am facut mastita si acuma suflu si in iaurt ca nu vreau sa mai patesc asta!

Multumesc anticipat pt. raspunsuri.

Dana 37+ cu si mami de Bobi (06.03.2006)


sa iti traiasca bb.
nici una din variante. mai suporta un pic si da-i bebelui sa suga. poti sa te dai cu rivanol(safe pt bb chiar daca suge dupa ce te-ai dat, ca si bep, crema lanolina, galbenele) dupa alaptare. si nu te mai mulge decat daca e absolut necesar. pozitioneaza bb corect la san, bb trebuie sa aiba cat mai mult din aureola in gurita. daca ai nevoie de link-uri cu imagini, spune.
alterneaza sanii, bb e ok daca suge din sanul ranit. daca nu suporti sa suga din el, mulge-te un pic cat sa eliberezi din tensiune. pe tine o sa te doara, insa daca il pozitionezi bine o sa treaca repede.
alaptatul nu trebuie sa doara. succes.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica Floricele frumusele



POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput