Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(43)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Arturicii, sunt adorabili gemenii tai! Cred ca e o desfatare permanenta sa-i asculti, sa-i observi, sa te bucuri de tot ceea ce iese din guritele lor! Multumesc si pentru idee, pe mine continua insa sa ma sperie ideea lipsei cadrului de la spatar... cred ca, totusi, pana la urma n-o sa am ce face si o sa optez pentru ce voi gasi disponibil in comert.

Clara, am cautat pe net modelul de Bertoni si cred ca te referi la asta: http://idealbebe.ro/bertoni-carucior-pentru-gemeni-twin-p-4241.html ? Daca asta e, are un pret foarte bun, eu ma asteptam sa dau de 3-4 ori mai mult pe carucior si ma resemnasem cu ideea asta... Din ce spuneai am inteles ca spatarul se regleaza din clapeta, nu cu chinga, cum nu-mi placea mie... nu? N-am inteles insa la ce te refereai cand spuenai ca manerul nu e reglabil... la faptul ca e fix, nu se poate ridica sau cobori pentru inaltimea mamei? Sau la faptul ca nu poate fi inttors pe ambele parti ale caruciorului...? M-am uitat si la caruciorul Hauck (cred ca e vorba de cel dublu, nu de cel tandem) si nu mai stiu sigur dar cred ca e cel pe care in Ungaria l-am incercat in magazin si era instabil la curbe. Acum ma gandesc: poate pentru ca era gol? Sau l-am fortat eu prea tare? Nu-mi mai amintesc nici ce sistem de reglare a spaturului avea, mica mea obsesie! Se pare ca nimeni nu scrie pe situri despre acest detaliu... In legatura cu invitatia de a vizita fetele si caruciorul, mersi mult! Mi-ar face mare placere sa le cunosc personal pe micutele tale! Te rog scrie-mi pe PM detaliile si stabilim cum facem...

Elyanne, eu nu mai am nicio speranta sa gasesc vreun model care sa aiba maner reversibil pe ambele parti, deci sunt foarte dispusa la "compromisuri" diverse, pe masura ce ma documentez tot mai mult in privinta modelelor... Greutatea si dimensiunea caruciorului sunt si pentru mine foarte importante, pentru ca voi fi singura cu fetitele mai tot timpul si va trebui sa ma descurc cu el cum pot, iar portbagajul masinii noastre e minuscul si trebuie sa ma asigur ca va incapea in el, pliat... La fel si bara sau tavita din fatza, care mi se par extrem de utile... Totusi cu chinga aceea nu ma pot deloc impaca: am inteles cum procedai lalasarea scaunui, insa la ridicare nu era mai complicat de strans? In fine, in masura in care voi gasi alte variante, eu as opta pentru sistemul cu cadru metalic si clapeta. Depsre Peg Perego pot spune doar ca in informatiile tehnice asa scria, ca poate fi folosit de la 0 luni... poate stie sa ne spuna mai exact cineva care are un asemenea model... Caruciorul de la Hauck este modelul cu rotile din fatza mai apropiate? Daca da, e stabil la manevre de intoarcere? Povesteam annterior ca eu era sa rastorn unul similar, dar nu mai stiu daca exact Hauck era...

In legatura cu sistemul de "admitere" la gradinita, eu am o cunostinta care si-a inscris fetita cu pile de la ispectorat, peste voina directoarei gradinitei respective (care s-a infuriat ca n-a mai ajuns "cascaval" si la ea) si, dupa cateva saptamani in care copilul s-a comportat tot mai bizar, si-au dat seama ca directoarea o teroriza pe fetita, o lovea "usor", o agresa... cumplit. Asa, de "ciuda". Au incercat sa faca mare tam-tam, insa si individa avea pile inalte si in final totul s-a musamalizat tipic romanesc, iar ceilalti parinti au inchis ochii la tot acest scandal, de teama sa nu-si piarda locul copiilor in gradinita... Atentie, deci, peste vointa cui treceti... Eu inca nici n-am nascut si deja ma ingrozesc gandindu-ma la subiectul asta!


Larisel, Craciun Fericit! La Multi Ani si tuturor Ionilor si Ioanelor!



Carla 22+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza21 spune:

Jocurban: Si eu am aceeasi problema ca si tine. Nu m-am hotarat inca la un anumit carucior. Am eliminat carucioarele in tandem deoarece bebe din spate nu are vizibilitate si sunt foarte scumpe in cazul in care sunt pt gemeni si nu pt frati de varste diferite (adica ambele scaunele sa poata fi reglate la orizontala).
Incerca sa vizualizezi si carucioarele Chipolino Domino su Chipolino Twinny. Le poti gasi pe www.bebeplanet.ro. Nu precizeaza, dar din fotografii as spune ca au sistemul acela de pozitionare al spatarului asa cum vrei tu.
Recunosc ca nu sunt asa de bine informata deoarece n-am inceput inca cumparaturile pentru brotaceii mei. Daca mai gasesti vre-un model in afara de Hauck si Peg Perego te rog sa ma anunti.
Spuneai ca alte cumparaturi le-ai facut deja. M-ar interesa si pe mine patutul. Ai cumparat doua patuturi normale sau ai gasit ceva special pentru gemeni?
Te si sarcina usoara in continuare!


28 + : Dragos & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Salutare fetelor,

nu am mai intrat demult pe aici. Va doresc un An Nou plin de realizari, impliniri si multa sanatate.

Pentrz fetele, care vb lb germana www.mytoys.de livreaza in Romania super repede si comod. Daca nu va convine marfa in aceeasi bani se face returul.Eu am luat mai mereu de aici si am fost foarte multumita, mai ales la jucarii. Legat de carucior tot pe acest site am vazut si eu modelul de la Hauck, dar intr-o zi l-am vazut la o mamica in varianta simpla. Scartia ingrozitor si mi s-a parut f greu manevrabil.

Eu am pus-o pe Alexandra in scaunul de masa de la 6 luni, pana atunci manca in carucior sau in scaunelul de masina.



Sabina 23+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Jocurban, ai PM. Legat de manerul fix la Bertoni (asa avem si noi ca in link, dar portocaliu cu verse, insa sigur nu are 15,5 kg ca eu reusesc sa il manevrez f usor si cu o sg mana la nevoie- inchid, deschid, il pun la loc), el este cel mai fix. Adica nici in inaltime, ca sa fie ok pt mame de staturi diferite si nici inainte-inapoi nu e reversibil. Acesta este defectul major. Se poate rezolva numai cu umbrela fixata pe undeva pe maner.

Am uitat sa felicit pe toti care sunt botezati dupa Sf. Ioan. Sa traiasca!

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Carla (Jocurban) uite aici modelul caruciorul nostru, de la hauck
Nu am avut probleme cu stabilitatea... Dar mai toate carucioarele cu sistemul asta de inchidere, de la prea mult inchis/deschis, la un mom. dat, plasticele de la sistemul de inchidere se vor toci... Primul carucior l-am luat de la cineva care-l folosise la gemeni vreo 2 ani, si mi s-a intampla sa scape din sitemul de inchidere, sa se plieze, trebuia sa fiu mereu atenta... Al doilea (cel de la hauck) n-a apucat sa ajunga in stadiul asta, dar l-am folosit de pe la 6 luni, pana pe la 2 ani.
Inca un criteriu de cautare... husele sa se poata scoate usor, sa le poti spala la masina... la asta merge sa-l speli doar asa, asamblat, cu furtunul probabil
Dupa ce am avut la fii'mea un carut simplu, foarte bun, foarte usor, si nu f. scump, si care indeplinea majoritatea criteriilor, la gemeni am fost f. nemultumita de modelele gasite
Despre ridicat spatarul, apasam pe buton, si cu cealalta mana tineam chingile intinse, apoi impingeam in sus... Dar asta mai tarziu, pe al 6-7 luni ii pui in fund la aproape 90 de grad, si atunci obligatoriu ii prinzi in centuri...
Cel de la Hauck sistemul asta il are...




Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

am si eu dilema..cu caruciorul sport...cel in care stateau pana acum..nu mai e bun..ca sunt lungi si nu mai incap..iar in latime..nici atatacum...ma gandeam ca Lumi sa iau 2...(unul il am de la andrei..2 folosit o luna).insa nu mai gasesc nicaieri identic:((((nici macar modelul..nu neaparat culoarea...si bani sa iau inca unul de gemeni...pauza:((ce ma sfatuiti?



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Clara, mersi de PM! Am inteles acum si cum e cu manerul de la Bertoni, o sa vin personal sa-l probez cat de curand!

Madutza, in legatura cu carucioarele, eu chiar zilele astea rascolesc tot netul si sper sa ma dumiresc curand care e oferta, asa ca-ti voi detalia ce am gasit in cateva zile, daca doresti. Momentan am exclus carucioarele tandem, carucioarele cu o singura roata in fatza, Peg Perego e foarte frumos si usor de manevrat dar eu vreau sa evit chestia cu chinga de la spatar, din pacate la fel e si la Hauck. Cipolino am gasit in Ungaria, le-am probat si sincer n-am fost incantata... mi s-au parut prea simple, rudimentare cumva, rotile erau foarte mici si dintr-un plastic foarte tare (iar asta e un dezavantaj pentru copii)... nici nu stiu sa descriu, insa n-am fost incantata. Azi descoperisem pe un site modelul asta: http://reclama/detalii.php?cod=MR01 n-am mai auzit de firma asta, insa pare interesant... O sa sun la ei sa mai cer detalii zilele astea si-ti spun si tie ce-am mai aflat.

Referitor la patuturi, eu am optat pentru patuturi separate, de lemn... am avut eu fixurile astea: sa creez autonomie si independenta intre fete si sa doarma sanatos, pe saltea tare, in patut solid... Am luat 2 patuturi solide de la Brendon, din Ungaria, cu saltelute de cocos pe marime, sunt foarte frumoase si eu cred ca pretul, raportat la calitate, a fost mult mai bun ca ceea ce gasisem la noi: aici e modelul http://brendon.hu/products/ViewDetails/18339?storetype=store&store=25 , a costat 24990 ft. bucata (aprox 400 lei) , plus 6000 ft. salteluta la fiecare (aprox 100 lei)... deci in 500 lei bucata am gasit ceva chiar dragut, poate din poza nu se vede bine, dar sunt foarte solide si frumos facute, cu 3 pozitii pe inaltime pentru saltea si cu o fatza detasabila... eu sunt foarte multumita de raportul pret/calitate.

Sabina, multumesc de pont, din pacate e cam departe Germania si n-am pe nimeni sa ma ajute de acolo... dar oricum o sa ma uit, de curiozitate. Ce mai faci altfel, cum te mai simti?

Petrean, sper s-o iei ca pe o gluma, dar o s-o citez pe vara-mea, mamica de copil de 2 anisori: cand i s-a rupt caruciorul inainte de 2 ani si n-a avut bani de altul, a fost nevoita sa umble niste zile bune cu baietelul de manuta, pe jos, cautand solutii financiare pentru alt carucior... timp in care baietelul s-a invatat sa mearga pe jos si de atunci nici nu mai vrea sa vada caruciorul in fata ochilor! A facut intre timp rost de alt carucior, insa nici vorba sa mai vrea baietelul sa stea in el. Asa ca a renuntat cu totul la carucior si s-a scapat de o grija! [:P] Poate reusesti si tu!



Carla 22+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

am si eu dilema..cu caruciorul sport...cel in care stateau pana acum..nu mai e bun..ca sunt lungi si nu mai incap..iar in latime..nici atatacum...ma gandeam ca Lumi sa iau 2...(unul il am de la andrei..2 folosit o luna).insa nu mai gasesc nicaieri identic:((((nici macar modelul..nu neaparat culoarea...si bani sa iau inca unul de gemeni...pauza:((ce ma sfatuiti?



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006





http://www.myreclama ilegala - avertizare/carucioare-copii-c3/carucioare-pentru-gemeni-s37.html este aici un carut sport, dar e cam simplu... insa nu pare scump 170lei.

Poate daca ne trimiti o poza cu carutul lui Andrei... ne putem uita si noi prin alte parti si facem un pachet...daca erai multumit de el atunci merita

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

...uite ca nu a aparut linkul, se considera reclama, desi anterior tot linkuri s-au postat. nu-i corect


hai ca incerc cu spatii http: //www .my kids .ro/c arucioare-copii-c3/carucioare-pen tru-gemeni-s37. html

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Jocurban, In cautarile mele am gasit singurul carucior de gemeni cu maner rabatabil : www.babycomfort.ro/produse/230-carucioare-scaune-auto/243-carucioare-copii-sistem-transport-tako/1969-carucioare-copii-gemeni-tako-jumper-duo-red.html" target="_blank">acesta.
PegPerego am auzit ca e ingust si cand sunt bb mai mari nu mai stau confortabil. Si mie mi-a placut. Si din cate stiu eu nu se lasa complet la orizontala ci doar la 30 gr. Intr-adevar nu e usor de gasit unul care sa intruneasca cele mai multe cerinte. Daca ai fost la Brandon nu ai incercat Firstwheels? Eu de acolo l-am luat. "Defectele" lui ar fi greutatea, dimensiunea pliat si ca nu are cos mare de cumparaturi. In rest e perfect.
Ce carucior ai descoperit azi, spune-ne marca sa-l vedem si noi ca nu apare link-ul dat de tine. Poate-l stim.
A, si copilasul pana la 3 luni nu misca in carucior.


de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput