Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(43)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna dimineata!
La multi ani Ioane, Ioni, Yann si toti ceilalti care se stiu 'cu musca pe caciula !! Sa fiti sanatosi si sa faceti cinste azi, daca vreti cadouri! Petrecere frumoasa!



Ioana, Bianca mea a fost de 2 ori la gradinita fara Rares (el a ramas acasa bolnav) si nu am avut probleme. A reactionat f. bine. Doar ca dupa aia zicea ca vrea si ea sa stea acasa cu mine si Rares sa plece la gradi. Sanatate multa lui Philip!





Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La muuuulti ani Ioanelor si Ionilor!


Jocurban eu n-am gasit caruciorul care sa ma multumeasca din toate punctele de vedere... nu cred ca exista la un pret rezonabil sau la o greutate rezonabila
Am zis mereu, greutatea e f. importanta daca stai la bloc... sau daca il poti tine in masina si cobori cu ele in scaunele de masina... iarasi nu conteaza atat de mult...
Apoi spatarele sa fie individuale... pt. ca vor adormi pe rand...
Despre spatar... din ce vad eu in poza celui de la peg perego... asa a fost si la noi... cand adormeau... apasam pe butonul de la chetia aia care tine chingile... cu o mana o trageam pana la capat iar cu cealalta tineam spatarul, apoi il lasam usor in jos, ca sa nu-i las de-odata in jos... sa nu-i trezesc... Mie nu mi s-a parut incomod... mai rau cred ca i-as fi smucit daca era cu cadru metalic, cum zic tu, pt. ca ala trebuie inpins un pic in fata, ca sa-l scoti din locul in care este, apoi dat pe spate...
In fata ar fi bine sa aiba o bara sau mai bine, o tavita, pe care le poti pune biscuiti de ex., cand sunt mai maricei si vor rotai...
Iar despre un scaun in fata, altul in spate... eu nu stiu sa fie carut de la 0 luni... pt. ca scaunul din fata nu se lasa complet la orizontala.
Iar despre maner reversibil... iarasi nu stiu daca gasesti la un pret normal...

Una peste alta, cel de la peg perego mi se apre ok, dar sigur e de la 0 luni? Eu stiam ca nu se lasa complet la orizontala... Al meu sot n-a gasit cand am cautat sa schimbam carutul... si am avut unul de la hauk, care cantareste doar 17 kg In rest carutul a fost ok... dar f. greu...


Acum o intrebare pt. mamicile de pici mai maricei ... Nu stiu daca o sa ma fac inteleasa, dar incerc Ai mei baieti au invatat cum ii cheama (adica iti spun numele cand ii intrebi "cum te cheama", evident ca raspund la numele lor, cand ii chem, asta de mult)... daaar de ex. Andrei cand il cheama pe Mihai il striga Dreiu (asa cum il zice Mihai il cheama)... adica amandoi se striga Dreiu... sau cand se parasc... la fel.. daca intrebi cine a facut, Andrei imi raspunde ca Dreiu (si nu e vorba despre el)... Asa au facut si ai vostri? Nu stiu cum sa-l dezvat... Mereu il corectez... ii spun ca el e Andrei, frac'su e Mihai... E deacord cu mine, poate sa spuna Mihai (Mi'ai ) ... dar data viitoare procedeaza la fel...


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Elinia, ai mei nu au facut asa, nu stiu ce sa-ti spun. Ai rabdare, corecteaza-i cu blandete de fiecare data pana o sa invete. E doar o etapa, sunt sigura. Ai mei de ex. ii ziceau amandoi lui Rares 'Zeazesh', apoi 'zealesh'. Adica asa cum zicea Rares ca il cheama, asa ii zicea si Bianca , desi ar fi putut spune Lales de ex. in perioada cand ziceau 'l' in loc de 'r'



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!

La multi ani tututot celor care poarte numele de Ion! Sa fiti sanatosi (sanatoase), fericiti si sa aveti parte de multa dragoste!

Eliana, nu stiu ce sa zic. Ei sunt cam confuzi la varsta asta in ceea ce priveste propria persoana. Ale mele cand vor sa zica ca fac ele ceva zic "tu". Daca incerc sa le zic ca trebuie sa spuna "eu" spun ca :nu ioi". Probabil este ceva trecator. Poate le place lor cum suna Dreiu. Cred ca doar explicandu-le mereu cu calm se va rezolva problema.

In ceea ce priveste caruciorul eu am unul trimis de cumnatul meu din Germania de care vreau sa scap insa este un model destul de greu, 25 kg cu toate accesoriile. Sincer nu la-m folosit prea mult si pentru mine singura ar fi fost foarte greu tinand cont ca stam la etajul 4 si nu avem lift. Este in schimb foarte incapator, se poate folosi de la 0 luni. Rotile din fata insa nu dunt pivotante si se manevreaza mai greu. Daca aveti pe cineva in Germania care poate sa-l comande si sa-l trimita apoi in Romania puteti gasi foarte multe modele. Atunci cand am cautat erau si modele pentru tripleti si cvadrupleti.

Pentru mamicile cu copii la gradinita imi puteti spune cum este cu inscrierile la gradinita? Am gasit o hartie data de Minister si se pare ca decizia o iau tot directoarele gradinitelor in ceea ce priveste copiii inscrisi. Nu era un sistem computerizat sau am inteles eu gresit?
Va multumesc pentru raspunsuri.

Va pupam si distractie placuta celor ce isi serbeaza ziua de nume !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mady, nu e nici un sistem computerizat. Eu stiu ca se face o comisie din care face parte directoarea gradinitei + ceva persoane de la scoala de care tine gradinita. Si aia analizeaza dosarele si selecteaza cine intra si cine nu. sunt afisate criteriile dupa care se face selectia, in ce ordine (domiciliul langa gradi, parintii sa aiba venit amandoi, sa aiba 3 ani impliniti, sa mai aiba un frate in grainita, apoi sa aiba continuitate, in anii urmatori) . Faptul ca se face o comisie, lasa loc la 'misculatziuni' si aranjamente. Asta e ...



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Da... asta cu "tu" stiu ca a avut-o si Elena... de ex. imi spunea "mami, fac pipi pe tine" (pt. ca ma auzea ca-i spun ai grija sa nu faci pipi pe tine) ... o corectam, dar tot ma contrazicea... pana la urma s-a corectat... Probabil si la ei e o etapa... si cum inca nu vorbesc prea mult, mai am rabdare


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

mady...fieare gradinita are...statutul ei..si regulile ei. Eu cand l-am inscris pe Andrei, m-am dus la gradi..mi s-a dat un bilet unde scria ce acte tb sa aduc pt dosar..si ce analize tb sa faca. Prima data..s-a facut lista.. cu cei admisi(dupa criteriile si pilele directoarei)..si ulterior dupa ce ai stiut ca e inscris(s-a afisat in 1 sept)ai mers cu analizeleStiu ca e f important sa stii din timp..ce si unde..si mai ales sa stii cu cine vorbesti..ca altfel...raman pe dinafara:((asta e romania
Laura..te contrazic..nu se mai tine cont ca pe vremea lui ceausescu..care unde sta.s.a fie mai aproape sau nu de gradi.scoala. Se tine cont de cat de instariti sunt parintii..si ce sunt dispusi sa dea pentru a-si vedea odraslele la gradinita sau scoala respectiva
iti spun eu sigur..ca mi-am bagat copilul la gradi...cu ajutorul insepctoarei pe judet la gradinite...si directoarea a avut tupeul mzierabil sa-mi zica...ca nu-l primeste ca nu are 3 ani impliniti..mai avea 2 luni jumate..dupa care..culmea ...la el in grupa mica sunt copii..care abia la vara vor face 3 ani,dar ai caror parinti vorbesc cu directoarea..pe nume...so....



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Da, eu acolo prezentam lista oficiala de criterii.
Si la ai mei in grupa sunt copii care au facut 3 ani la 6-7 luni dupa ce a inceput gradinita si ai lor parinti au sponsorizat cu saltele noi, mocheta, material didactic (asta ce a fost la vedere). Nu zic ca si la noi a contat ca a vorbit soacra'mea cu vreo jumate de an inainte cu una din profesoarele care faceau parte din comisia respectiva din partea scolii tutelare. Dar doar a vorbit, ca se stiau (si soacra'mea e profa si au fost colege mult timp), de cotizat, nu am cotizat.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Da Laura..ca intre colegi le e jena sa ia ...mita..ca altfel poate ati fi cotizat si voi. Nici eu nu am cotizat..dar faptul ca insepctoarea l-a bagat..a contat mult..



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Va doresc sa aveti un an plin de realizari si sa va bucurati de puitii vostrii!
Fetitele cresc, au 5 kg si 4.5 kg, Alexandra mananca si supliment si creste mai bine, Georgiana se multumeste cu sanul.
Vreau sa va intreb daca a-ti comandat hainute de la maxbebe, am vazut hainute foarte frumoase la ei dar nu stiu calitatea.
In legatura cu caruciorul si noi am verificat tot ce se gaseste pe piata si nu ne-a convenit nimic, mai ales ca am prins iarna din plin si aveam nevoie de un carucior mai "gros". Pana la urma am luat din Germania de la firma Hartan, e forte greu intradevar dar ne place foarte mult. manerul nu e reversibil dar se poate pune pe cadru si cu fata si cu spatele, rotile din fata sunt pivotante, are landouri, e super pentru iarna.


Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput