Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(43)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

LA MULTI ANI ! si din partea noastra, sanatate si numai bine va dorim in noul an.
Noi avem 8 luni si jumatate, suntem bine, Bogdan spune "mama" si Bianca "tata", mergem in 4 labute, mergem si in picioare daca ne tinem de ceva, sau de cineva, avem cate 2 dinti fiecare, stam in fundulet si ne jucam amandoi, ne mai si tragem de par si ne urcam unul peste altul.
Am schimbat scoicile de masina cu scaunele mai mari, ca nu mai incapeam, ce mai, ne-am facut mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Va pupam si noi in noul an!!!! Sa aveti un an mai bun!!!!

Noi suntem la capitolul diversificare. Am inceput cu sucul de morcov si am renuntat ca ora de suc se suprapunea cu ora de somn. Prin urmare am trecut la supica. Inca nu stau in fundulet sa le pot pune in scaunele la masa, dar le pun in cosuletele auto si asa le dau. Voi ce metoda ati gasit?

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)



Moni, pana la 6 luni jumate, cand le-am pus in scaune de masa pt ca stateau destul de bine, am folosit doua perne mari ca sa le sprijin ... si caruciorul, pt ca mancau f des afara, dar si in casa il mai deschideam. Noi scaunele de masina tare greu le demontam (avem numai doua usi) asa ca nici nu am incercat pt scopul de a manca.

Sa cresteti mari!

Colier anti-dureri dentare. Postasem aseara un mesaj cu un link in care se prezenta un colier pt bebei care ar avea afect antidurere la eruptia dentara. Ori s-a sters de catre moderatori, ori nu a mai ajuns din motive tehnice. E un produs neozeelandez. Stici ceva despre el? L-ati folosit/vazut/studiat? (Amber Teething Necklace 32cm)
Multumim.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Dragi mamici, LA MULTI MULTI MULTI ANI fericiti si plini de impliniri! Fie ca anul ce tocmai a venit sa ne aduca cat mai multe lucruri bune, implinri si satisfactii! Sanatate multa voua, copiilor vostri, familiilor si tuturor celor dragi voua!





Carla 22+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Iar acum sa revin la probleme tehnice...

Am profitat de vacanta de sarbatori pentru cateva zile lungi si obositoare de shopping in Ungaria... Desi sunt abia in luna a sasea, am cumparat tot ce am gasit si mi s-a parut util pentru copii: patuturi, scaunele de masina, scaunele pentru mancat, hainute, prosoape, asternuturi, accesorii, gadgeturi etc... un vagon de lucruri!

Marea problema insa este ca n-am gasit carucior! Ma asteptam sa fie primul lucru pe care sa-l pot cumpara de acolo, ma asteptam sa am de unde alege dintr-o gama mult mai diversificata ca la noi... insa ori am eu pretentii absurde, ori sunt proasta, ori chiar n-ai ce alege din ceea ce e pe piata! In toate magazinele (si am vizitat o gramada) am gasit aceleasi 3-4 modele de carucioare, doua dintre ele fiind sport iar celelate doua parandu-mi-se cu totul nepractice.

Eu nu ma pricep la alegerea lor, insa as vrea sa va rog si pe voi sa ma sfatuiti: fetitele mele se vor naste in aprilie candva, deci prindem o vara lunga si apoi o toamna la fel... n-am nevoie de un carucior foarte "gros", insa mi se pare ca nici modelele sport nu sunt adecvate pentru primele luni de viata, chiar daca au pozitie a scaunului pana la orizontala... ma refer la lipsa acelui cadru de sprijin de plastic/burete din fata caruciorului, cel de care copilul sa se poata tine cu manutele... este important sa existe, nu? Mie nu mi se pare practic sa pun un copil nou-nascut intr-un carucior fara sustinere in fata, ancorat doar in cureluse... Ma insel?

Pe de alta parte, modelul cel mai uzual gasit, si anume PegPerego Aria Twin (http://www.pegperego.com/page.php?sid=8b5ede365eb4da8e678c7cca038103f0&pageid=IJVNL001&cl=C&idp=0000000223) - sper sa nu se considere reclama - si in care imi puneam, din poze si de pe situri, toate sperantele, m-a dezamagit profund! Am constatat ca spatele rabatabil al scaunelelor este ancorat cu o chinga si o catarama, in loc sa existe acel cadru metalic cu trepte si clapeta, ca la majoritatea carucioarelor... Mie mi se pare imposibil de modificat pozitia spatarului cu copilul inauntru... de desfacut catarama aceea pe dedesubt, de reglat curelusa la o alta dimensiune, de strans la loc... Sotul meu zice ca sunt absurda, dar mie mi se pare un inconvenient major!!! CE fac cand unul din copii adoarme in carucior si am nevoie ca dintr-o manevra sa-i las spatarul pe spate?! Il aplec cu spatarul peste el, ma pun sa trag de catarame si chingi, sa reglez noua pozitie minute intregi, pana reusesc sa-l pozitionez corect? :( Are cineva un asemenea carucior? Cum se descurca cu problema asta?

Au ramas modelele cu scaunelele unul in spatele celuilalt, pe care eu nu le agreez... copilului din spate lipsindu-i complet spatiul si vizibilitatea!... Aaa, si un model cu roti apropiate in fata, pe care am incercat sa-l manevrez prin magazin si aproape ca l-am rasturnat la o curba, atat era de instabil din cauza pozitionarii rotilor...

Ma puteti ajuta cu idei? Cu modele de carucioare, cu sfaturi, cu ceva situri unde sa gasesc mai mult de 2-3 modele, mereu aceleasi?



Carla 22+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Clara..eu am inele de dentitie autohtone..si ai mei nu pun gura pe ele..nu vad dc as investi in altceva. In schimb..eu ii dau cu orajel..si e super de efect gelul.Pacat ca nu m-am gandit sa-i spun matusii mele sa-mi trimita mai multe din america..ca aici in ro..cine le vinde..face bani pe spinarea romanilor..cu 70 ron tubul



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

ioana nu le-am dat supliment de lapte, dar le-am inceput diversificarea pe la 6 luni (cu cereale, ca asa e aici...); au supt de la mine pana la 15 luni cand de fapt au inceput sa nu se mai trezeasca noaptea - era tare usor sa le pun la san ca sa adoarma la loc repede, mai ales ca incepusem si munca si-mi trebuia si mie odihna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello!

mamaana, super ptr alaptat. O sa aflu si eu cum e cu diversificarea aici [D];orice info e buna, multam

Carla, noi am avut asa ceva
http://www.little-urchins.co.uk/acatalog/gracduosportdetail.jpg
Nici el nu e cu nu stiu ce sistem de lasare pe spate, era cu 2 bride (sau una) cu capsa; insa a fost extra ok caruciorul, si rezistent. Mult mult mai tarziu l-am schimbat cu unul sport la care insa nu se lasau pe spate spatarele.
Eu zic sa iei tu ce crezi ca ti se potriveste si sa nu te mai stresezi;
Felicitari pentru achizitii!

iuca, felicitari pentru realizarile micutilor! La cat mai multe!

moniland, e f bine in scaunelele de masina; noi am avut niste scaune de casa le ziceam, ceva cam asa:
http://www.just4baby.co.uk/acatalog/jolly_jelly_bouncer_l.jpg
insa fara muzici, vibratii sau alte inginerii;

Laura, ce baiat mare Rares! Ce frumos o sa o protejeze el pe surioara lui! Sa va fie de bine vacanta.


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

tot eu... cu d-ale gemenilor nostri:

- lui Philip i-a fost rau azi-noapte (durere de ureche) si dimineata, inainte sa se trezeasca si Yann am mers cu el la dr; am plecat pe la 6:30 si am revenit pe la 9:30;
Cand am iesit de la dr m-a convins sa ii iau si lui si lui Yann cate o biluta cu surprize; apoi mergem in farmacie sa luam antibioticul ptr el si zice Philip: "in sfarsit ceva doar ptr mine" (era vorba de antibiotic).
Cand sa iesim din farmacie, zice: hai sa ii iau un cadou lui Yann ca maine e ziua lui (Sf.Ion); i-a luat o lopata ptr zapada

Acasa, Yann s-a bucurat de ceea ce a primit insa tot tragea de Philip sa se joace; Philip adormit (ca si mine de-altfel), miorlait, pana la urma a adormit. Am dormit si eu cu Yann insa desigur ca el s-a trezit pus pe joaca si pe facut galagie, nu si nu sa il trezeasca pe Philip. Pana la urma s-a trezit si Yann ii zice: "hai sa ne jucam ca azi deloc nu te-ai jucat cu mine".

Am vrut sa il ducem pe Yann la scoala, asa ar fi fost normal, nu? Ca doar el nu era bolnav. Insa am ramas cu vrutul ca experienta de acum vreo luna ne-a aratat ca nu e ok. Tot Philip a fost bolnav si discutand cu Yann a ajuns la concluzia ca el vrea la scoala. L-am dus. Pe cand am venit acasa ne suna de la secretariat: "Yann e aici cu noi ca nu vrea sa stea in clasa ca nu e Philip si nici educatoarea lui si a plans". Asa ca m-am dus sa il iau; statea bine-merci cu doamnele secretare si desena...steagul Romaniei.

Cam asa e pe f f scurt cu Yann si Philip la 6 ani.

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Jocurban, noi avem Bertoni si ... tocmai de cateva saptamani analizam avantaje si dezavantaje cu cineva pe forum. Pt copiii nascuti primavara e ok, nu are landouri. Are pozitie pt nou-nascuti si se poate lasa dintr-o miscare jos daca adoarme unul dintre ei. E stabil, relativ usor. Insa, defectul major, nu are manere reglabile. Se poate rezolva cu umbrelute.
Daca doresti vino sa o vezi intr-o zi... la fel si pe fetite Iti pot lasa adresa pe PM.
Caruciorul de la Hauck l-ai studiat? Prietena mea are si ii place.

Bogdana, inele de dentitie si noi avem ... le place fetelor, dar nu le racesc. Acel colier insa cica ar avea efecte prin incarcatura magnetica(?) pe care le au. Ca si bratarile pt cardiaci.Eu nu am mai vazut si nici auzit experiente. Eram curioasa daca merita investit in asa ceva.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi Ioni si Ioane!

Craciun fericit! (celor ce-l sarbatoresc pe rit vechi ca mine)


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia si Sofia Alena


album bb-lushe

Mergi la inceput