Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(43)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am vazut mai demult o poza cu lumanarile de botez ale prichindeilor vostri, insa nu mai retin la cine... cred ca la IliesClara, dar nu sunt convinsa... deci erau simple, scurte, cu cateva fire de frezie alba... Va rog, cine le recunoaste , sa imi puneti si mie poza cu pricina?


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">Scrisoare pentru Mos Craciun (ely1)


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Clara, prind si eu subiectele din zbor si ma gandesc in avans la ele...

Discutam cu sotul aseara despre problema asta a vaccinurilor si, ca alternativa "de compromis", sotul venise cu ideea ca ar merita studiat ce scheme de vaccinare se practica in tarile mai "civilizate" si, eventual, procurate vaccine alternative de acolo, in ideea ca ar fi mai avansate, mai putin nocive pentru organism... Voi aveti ceva informatii despre chestia asta, a vaccinurilor din alte tari?

La homeopate nu prea ne pricepem, suntem relativi sceptici in privinta lor, dar - recunosc - fara a avea argumente solide sau studiu in spate. De fapt, rezervele mele sunt indreptate in directia medicilor homeopati, nu a homeopatiei in sine... am cateva prietene cu copii mici care au ajuns pe mana unor homeopati care au facut copiilor mai mult rau decat bine, in situatii in care se impunea de urgenta interventia pe cale "clasica"...





Carla 23+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami



Salut


... citesc si eu de prin urma cate ceva... din motive de misuneala peste tot nu prea reusesc sa mai tin pasul cu voi

Pai ... uite... vaccinul de doua luni si patru luni noi l-am cumparat, cel de la sase luni l-a dat statul pt ca nu am mai gasit la farmacie si sica e acelas lucru cu ceea ce cautam si nu gaseam. In fine...
Nu stiu daca era o idee buna de cumparat de la farmacie nici primele doua vaccinuri tocmai pt ca sunt frantuzesti. Or fi ele straine, dar sunt facute in Franta... unde e alt mediu si circula alte feluri de radacini de virusi... si si daca nu circula alte feluri, mediul de incubatie e totusi altul (daca te gandesti ca altfel se depune si praful pe pantofi pe strada ... ca poti merge o saptamana si nu e cazul sa iti faci pantofii, ca sunt ca noi)
Asa ca tot in ceata am ramas...

Am fost sambata la homeopat... ne-a sfatuit sa continuam vaccinarea, atata timp cat am inceput-o, pt ca sunt replici ale celor administrate deja. Daca nu incepeam de fel, era alta povestea...
Oricum, vaccinuri homeopate nu exista (omoloage celor pentru copii din schema nationala), exista doar ceva pt stimularea imunitatii contra gripei si racelilor, dar e pt copii mai mari si nu are treaba cu acelea pe care noi vroiam sa le eliminam.
Le-a studiat pe fete, ne-a intrebat cum dorm noaptea, cum mananca, daca au dinti, daca se sperie usor, care e ritmul de activitate, ritmul si aspectul scaunelor etc.
A dat apoi remedii in functie de constitutia fiecaruia: pt Dudi ceva ce sa o ajute sa faca caca mai lesne -Nux Vomica (fiecare scaun se lasa cu gemete, roseata pe fata, ochi bulbucati si chiar plans... apoi gaseam in scutec cel mai adesea scaun normal, fara sa se fi justificat chinuiala), iar pt Nino a dat ceva ce sa o ajute sa aiba nopti mai usoare, fara atatea cosmaruri si sa i se usureze eruptia dentara (Stramonium si Calcareea Carbonica), pt ca tare i s-au adunat de iesit dintii, nu are inca nici unul.
Toate homeopatele actioneaza intai accentuand simptomele si apoi abia dispar. De aceea, Carla, e posibil ca unor copii sa le faca rau homeopatele. Toata ideea e sa nu te opresti, ci sa continui putin, pana in faza in care dispare problema. Asta stiam eu ca inseamna un semn ca ele sunt remediile corecte si ca s-a nimerit leacul, poate nu chiar si doza. Daca problema dispare fara inrautatirea simptomatologiei, atunci s-a nimerit si remediul si doza si problema s-a rezolvat. Daca nu dispare problema dupa inrautatre sau nu apare chiar nici un efect dupa ele, inseamna ca nu e remediul cel potrivit si problema a fost abordata gresit. Trebuie reevaluata situatia.
Toate astea mi le-a explicat homeopata la care mergeam si eu acum 5 ani. Aveam constipatie cronica si ceva paraziti la ficat care imi crea probleme de piele si nu raspundea la nimic alopat.
Ambele s-au rezolvat, cu accentuarea simptomelor intr-o prima faza si apoi cu disparitia lor completa.

Am terminat ieri administrarea si la Anto se observa deja somnul muuuult mai agitat cu suspine si gemete si cosmaruri... speram sa se rezolve rapid. Iulia ieri a facut caca fara macar sa ne dam seama, numai am gasit-o cu fapta cand schimbam scutecul inainte de somnul de amiaza. Ea nu a avut nici o accentuare de problema.



Aoleoooo... ce cearceaf am facut.... Scuze.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Carmelly, bine-ai venit! Sarcina cat mai lunga si usoara!

Kiki, tot la Gine 1 urmeaza sa nasc si eu... cred ca tu si Clara imi puteti spune cel mai exact ce anume sa pregatesc, de vreme ce amandoua ati nascut tot acolo...

Inca o intrebare: urmeaza sa vina o prietena a mea din Canada si, discutand cu ea despre sarcina, s-a oferit sa-mi aduca ea de acolo ceva produse bune anti-colici, fiind mai ieftine ca la noi (ca Infacol-ul, cel putin, despre care mi s-a spus ca e foarte scump). Ea s-a interesat la farmacie si i s-au recomadat urmatoarele doua produse, ca fiind cele mai bune si cele mai uzuale la ei: "Cocyntal" (produs de Boiron) si "Kids 0-9 Colic" (produs de Homeocan - o firma de farmaceutice canadiana). Ambele sunt homeopate, ma uitam acum pe prospectele lor. Voi le cunoasteti cumva, exista si la noi, are rost sa le comand?



Carla 24+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami




Paaaaaiii.... nici vorba ca ii spala zilnic. Fetele au fost spalate numai dupa nastere su jetul de apa rece de la robinet.... apoi in ziua 8 si 10 cand le-a cazut bontul ombilical, acasa.
Intr-adevar a venit infirmiera sau asistenta de la Neonatologie in fiecare seara sa faca toaleta la toti copiii, instrumentata cu ser fiziologic, betadina, fase si comprese, cantar, scutece de finet pt sters sau asezat in cantar, betigase de ureche, pasta Petrini... si atat. A luat toti copiii pe rand din salon si i-a cantarit, a notat rezultatul in fisa personala sa vada evolutie sau involutie de pe o zi pe alta, a curatat urechea, ochii, zona genitala, bontul si ce mai era de curatat si i-a schimbat scutecul (dus de mama). Toate astea le facea asistenta sau infirmiera si mama asista sau colabora, daca vroia sa incerce cum se face. Apoi, dupa ce a trecut pe la toti copiii, a venit la mame sa puna copiii la san.... zabovind mai mult la mame care se afla la prima nastere, insistau cu pusul la san corect... vorba vine (mie nu mi se parea pozitia cea buna cu copilul culcat pe spate, chiar daca mamei era pozitia cea mai comoda - auzeam ca poate face otite de la laptele curs prin canalul acela care leaga gura de nas si urechi).
Ajutau si la masarea sanilor pt cele cu inceput de mastita.

Hainite?!... hm... au am patit ca aveam o geanta de hainite sub pat... nu stiu cate randuri ca am luat cu mine toate care pareau destul de mici (nu stiam de acasa cum o sa fie la nastere... decat aprox gramajul)... si am patit o patzeala: intr-o noapte, a doua noapte cu ele, au avut crampe, au vomat in repetate randuri, au facut cate 3-4 caca care a iesit din scutec... si au terminat toate hainele din geanta. A venit tata pe la 4 noaptea cu alte hainite... pana atunci le-am tinut in prosopul meu de dus... ca ce sa fac... si eram si eu intr-o stare..In fine...
Eu zic sa pui cateva randuri bune de haine, daca sotul nu poate sa vina la orice ora din zi sau noapte, sau daca nu o sa i pe cineva la tine acasa disponibil mereu sa le aduca si sa le duca la spalat.
Astea toate sunt valabile pe sectia de Lauze, dupa ce cobori de pe ATI.

La Neonatologie, nou-nascutii stau in scutecele de la ei si ii ung cu pasta lor Petrini, in acele 2-3 zile cat esti pe ATI, insa iti cer la nastere scutece si servetele umede (ceea ce ramane dupa ce copiii parasesc sectia si ajungeti cu totii in salonul comun ti se restituie). Pe ATI nimeni nu ii aduce sa ii vezi sau sa ii alaptezi, nici macar daca ai lapte, ca e la alt etaj si cica e periculos sa ii scoata si sa ii duca in curent si praf.
Se gageste mereu cate o infirmiera care, contra cost, duce copii la mame, mai ales la cele care au nascut cu anestezie generala si nu i-a vazut deloc.

Lapte praf nu e voie sa duci, ca dau numai ei. Ei incurajeaza alaptatul, si daca duc mamele lapte praf nu vor mai alapta, sau administreaza gresit dozele si pot iesi probleme. Nu e voie nici cu sticluta ta, ca dau ei si sterilizeaza ei. (Eu am dus si le-am rugat sa le sterilizeze, dar era mereu greu de recuperat componentele).
Unii copii primeau suzete, era voie de dus de acasa, insa nu toti copiii stiau sa tina in gura.
Anticolici nici vorba. Nu ne lasau, spuneau ca nu incep colicii in spital, numai dupa 8-10 zile, cand copiii sunt acasa deja.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

Salutare fetelor. Sunt o graviduta, cu gemeni, fata si baiat, intrata in saptamana 24. Nu sunt o buna scriitoare, adica scriu rar, dar avand nevoie de sfaturi, am fost indrumata spre clubul mamicilor si gravidutelor de gemeni si tripleti. O sa stau sa citesc capitolul anterior ca sa va cunosc si sper sa ma primiti si pe mine in clubul vostru.
Datele mele
DNP: 04 2010 si

O seara placuta.

 23+  si
Multumesc Doamne!





Felicitari Carmelly, sarcina lunga si usoara si simpla si fericita!

Asemenea... pupici pentru Razvan si Alex! Aveti niste ochi maaaari mamaaaa!

Si Matei si Ana... super filmulete!

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

Infacol au la Sensiblu. E vreo 20 de ron
...



.... mi-am amintit. Noua ne-au trimis din Anglia Infacol, cu 13 lire 4 flaconase. Cred ca erau si ceva costuri de posta. 3lire si ceva flaconul. Am inteles ca la noi costa mult mai mult daca comandau la farmacie.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

Am vazut mai demult o poza cu lumanarile de botez ale prichindeilor vostri, insa nu mai retin la cine... cred ca la IliesClara, dar nu sunt convinsa... deci erau simple, scurte, cu cateva fire de frezie alba... Va rog, cine le recunoaste , sa imi puneti si mie poza cu pricina?


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">Scrisoare pentru Mos Craciun (ely1)

Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)



... cred ca nu eu ... fetele au avut intr-adevar simple, scurte de 90cm, cred, cu numele lor cu argintiu, cate o cruciulita argintie gravata...si roata-roata lacramioare multe... plus o mamaruta si un fluturas pe clips prinse de floare. Frezie nu era, dar o sa caut poza si o trimit daca vrei...

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Clara cred ca mi le amintesc acum... cand ai putin timp, te rog pune o poza
Poate incurc eu florile si e vorba de lacramioare... sau poate erau alte lumanari, ceva asemanator...


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">Scrisoare pentru Mos Craciun (ely1)


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Deci....intru eu rar, ... dar va satur azi de mine.

Petrean, Luminita

Lumy , curaj, ca multe mamici de aici au avut cerclaj si au dus f bine sarcina!

Madutza, waaaaw... felicitari pt decizie! Nastere naturala...!

despre patuturi... noi am culcat fetele impreuna doua luni... apoi separat, dar fara sa aiba patutul personal, adica le-am pus alternativ pe fiecare in fiecare patut pt ca aveau alte pozitii si altfel batea lumina pe ele... si numai la unul aveam carusel, la celalalt aveam o jucarie colorata. Le-am culcat cand la cap cand la picioare, cand intr-un patut cand in altul. Asternutul este identic la ambele patuturi.
Patuturi de lemn avem... nu as putea spune de ce, dar astea le-am ales, nu am vrut patut pliabil.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

http://picasaweb.google.ro/clara.acs/LumanareBotez?authkey=Gv1sRgCPmjub2ql8LorwE#


Eliane acum asta am aici pe calc. O sa caut pe laptom ceva mai vizibile.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

hello

ellyane noi am avut asa lumanarile la botez http://s435.photobucket.com/albums/qq74/elenada/Botezul%20piticilor/?action=view¤t=Ana-MariasiMatei-Stefan-11.jpg

Clara sunt curioasa daca are efectul scontat tratamentul homeopat.
Sotul meu nu e convins deloc de el. A citit el ce inseamna medicamentele homeopate si nu a fost convins deloc.
A facut si el vreo trei luni un tratament homeopat impotriva infertilitatii si nu a avut nici un efect.
Eu una sunt tentata.
Nu as baga medicamente in copii daca as putea rezolva anumite probleme cu tratamentul homeopat.


Va pup



elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput