Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(43)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Salut

Vreau sa va intreb, desi am mai lansat problema, daca urmati careva dintre voi o schema de imunizare paralela sau alternativa celui alopat, obligatoriu. Dalina, stiu ca tu acum de ceva timp ai trecut pe hgomeopate, cum evolueaza situatia?


Clara, sa stii ca suntem bine, multumim lui Dumnezeu! N-au mai fost deloc bolnavioare de cand le-am dat homeopatele-alea (si nici la gradi nu le-am mai dus..). Si, oridecateori incepe sa le mai curga nasulcu mai gros, asa, verzui sau galbui, le dau kalium bichromicum, c-asa mi-a zis d-rita.
in ceea ce priveste vaccinarile, nu stiu ce sa zic.. nu-s asa de informata... oricum la noi e cam tarziu sa ne mai gandim la asta. "What's done, it's done", nu? E-adevarat ca orice vaccin produce haos la momentul sau in organism dar... nu stiu daca homeopatele au atata putere sa-l apere de bolile impotriva carora exista vaccinurile.. (O sa mai citesc si eu... )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Si, pentru ca n-am mai intrat de-un secol , vreau sa urez si eu tuturor
UN 2010 INCUNUNAT NUMAI DE IMPLINIRI SI BUCURIE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

blue_karina, eu am primit decizia la 2 luni dupa ce am primit banutii.

dalina

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Clara, prind si eu subiectele din zbor si ma gandesc in avans la ele...

Discutam cu sotul aseara despre problema asta a vaccinurilor si, ca alternativa "de compromis", sotul venise cu ideea ca ar merita studiat ce scheme de vaccinare se practica in tarile mai "civilizate" si, eventual, procurate vaccine alternative de acolo, in ideea ca ar fi mai avansate, mai putin nocive pentru organism... Voi aveti ceva informatii despre chestia asta, a vaccinurilor din alte tari?

La homeopate nu prea ne pricepem, suntem relativi sceptici in privinta lor, dar - recunosc - fara a avea argumente solide sau studiu in spate. De fapt, rezervele mele sunt indreptate in directia medicilor homeopati, nu a homeopatiei in sine... am cateva prietene cu copii mici care au ajuns pe mana unor homeopati care au facut copiilor mai mult rau decat bine, in situatii in care se impunea de urgenta interventia pe cale "clasica"...





Carla 23+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Clara, prind si eu subiectele din zbor si ma gandesc in avans la ele...

Discutam cu sotul aseara despre problema asta a vaccinurilor si, ca alternativa "de compromis", sotul venise cu ideea ca ar merita studiat ce scheme de vaccinare se practica in tarile mai "civilizate" si, eventual, procurate vaccine alternative de acolo, in ideea ca ar fi mai avansate, mai putin nocive pentru organism... Voi aveti ceva informatii despre chestia asta, a vaccinurilor din alte tari?

La homeopate nu prea ne pricepem, suntem relativi sceptici in privinta lor, dar - recunosc - fara a avea argumente solide sau studiu in spate. De fapt, rezervele mele sunt indreptate in directia medicilor homeopati, nu a homeopatiei in sine... am cateva prietene cu copii mici care au ajuns pe mana unor homeopati care au facut copiilor mai mult rau decat bine, in situatii in care se impunea de urgenta interventia pe cale "clasica"...





Carla 23+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami


La partea cu vaccinurile din alte tari eu ma gandesc cel putin la un lucru: ca sunt facute pe tulpini de virusi existenti in acela tari. E foarte posibil sa fie diferente intre virusii de acolo si cei de la noi. Se stie ca uratii astia evolueaza in contextul local si sunt tulpini diferite de la o locatie la alta. Sunt in farmacii tot felul de vaccinuri facute in afara care pot fi achizitionate contra cost si administrate copiilor. Eu am preferat pe cele autohtone.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello dragutelor

Azi am fost si noi la vaccinul de 6 luni. Doare vaccinul asta. Au plans piticii si se uitau asa urat la asistenta. Noroc ca s-au linistit destul de repede.
In rest piticii sunt bine sanatosi. Ana cantareste 8380gr si are 70 de cm inaltime iar Matei are 8150 gr si tot 70 cm inaltime.
De o saptamana papa piticii supica. le place si deocamdata nu au facut figuri. pana acum le-am dat supica din morcov, pastarnac, patrunjel si telina. Maine cred ca o sa le fierb si un cortofior micut dar nu o sa il pasez. Abia poimaine il o sa le pasez si cartofiorul.
Mi-a dat si dr schema de diversificare. Mi-a spus ca abia dupa ce terminam de introdus in supica toate legumele si cand eliminam lapticul de la pranz abia atunci sa incepem cu fructele si branzica.
Mi-a spus ca ea nu recomanda sa bagam deodata doua alimente noi pt ca daca e alegic la ceva nu ne dam seama usor la ce. daca bagi intr-o zi si para si brocoli si face alergie nu stii de la care din ele.
a zis si ea ca nu e nici o graba. incet papam de toate. Ce nu am descoperit eu la supa e carnita. Nu scrie nimic de ea in schema. dupa ce termin cu legumele o sa intreb si de carnita. Tot in schema scrie mare fara ceapa. O sa intreb de ce. Eu stiu ca ceapa baoneaza. poate din cauza asta.
Am incredere in dr asa ca o sa ii sfaturile.

uitati cum stam noi in fundulet http://s435.photobucket.com/albums/qq74/elenada/video%20pitici/?action=view¤t=Staminfundulet.flv
Pupici tuturor


Daca doriti sa votati un pitic o puteti face AICI

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Buna seara dragi mamici de gemenei Si pt ca e prima data cand va scriu in acest an Va urez si LA MULTI ANI cu multe impliniri si in primul rand sanatate!

Sper ca nu m-ati uitat desi eu nu am scris ff des.

Am scris chiar dupa ce am venit acasa cu copiii si mi se parea EXTREM de greu...am avut ajutor timp de 3 luni pe mama si soacra(cu randul)si...acum m-am mutat la mama o perioada pana mai crestem...

Acum parca nu mi se mai pare chiara sa de greu cu ei, m-am adaptat sa le dau eu singura laptele la amndoi deodata. M-au inspirat si pozele trimise de voi

Va trimit niste poze cu noi:http://picasaweb.google.ro/alexrazvanchiorean/13Ian2010#

Carla,am intrat de curiozitate pe blogul tau, imi place fff mult cum scri! Te felicit...si de ce sa nu recunosc...m-am regasit si eu in vorbele tale

KIKI mamica fericita de gemenii Alex&Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Elenada, asa mi-a placut clipul cu Ana si Matei! Asa ma bucura cand vad copii atat de cuminti si frumosi si veseli, receptivi la vocea parintilor, la emotiile lor!... Minunat!

Kiki, succes in continuare cu copii! Multumesc pentru cuvintele frumoase.


Mamicilor, eu intru curand in luna a saptea si tot citesc ca ar fi cazul sa-mi pregatesc bagajul de spital din timp, ca sa n-am surprize... In mare stiu cam ce e nevoie sa pun in el, mai putin ce hainute trebuie sa pregatesc pentru fetite... sa calculez nr. de hainute pentru fiecare zi cate un rand, sau doua randuri / zi... sau cum sa fac? In spital li se face baita zilnic, ca acasa? Sa pregatesc si sampon/sapun, prosoape etc? Ce altceva, in afara de scutece si unguent pentru fundulet sa le pregatesc? Au nevoie sid e ceai de colici, pot aparea colicile atat de repede?... In unele locuri am citit ca sunt necesare si suzete, si biberoane cu tetine, si lapte praf... ?




Carla 23+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Jocurban, bagajul depinde si de spital.
La noi in TgMs, baitia li s-a facut zilnic si trebuia sa am sapun lichid pentru asta. Prosoape obligatoriu. La noi dupa baita le ungea cu ulei, dar tot de la ei. Hainite... cred ca 1 schimb/zi e ok, dar ti se poate aduce si de acasa daca ramai in pana. Lapte praf am primit de acolo si le-am dat cu seringa, deci nu era cazul de biberoane. Eu nu am avut suzeta dar am vazut bb care aveau. Colicii stiu ca apar dupa 10 zile.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsurile privitoare la decizia CIC.

Jocurban, la maternitatea la care am nascut a fost nevoie de hainute. La alte maternitati bebeii sunt infasati "sarmaluta" cu scutecele spitalului. Acum depinde de maternitatea la care vei naste, te interesezi acolo. Mie mi-au cerut la CFR 2 pampersi, sapun si/sau sampon bebe, unguent pt fundulet, si cate un rand de hainute/zi. Lapte praf li s-a dat completare de la ei, cu seringa,si numai in cazul in care cerea mama completare; nu erau agreate deloc biberoanele,pentru a nu descuraja din start alaptatul. Am mai avut nevoie si de prosopele sau pleduri mai mari pentru dupa baie, si de servetele umede. La noi colicii au aparut cam in a 4-5 a zi dupa nastere,cu o zi inainte de externare, si a trebuit sa cumparam Sab Simplex, ca spitalul nu avea nimic. Oricum a fost apa de ploaie.
In ceea ce priveste suzeta si ceaiul de colici, cred ca e bine sa le ai acasa. Sarcina usoara in continuare si sanatate multa!

Kiki_Kri
, ma bucur ca ai revenit pe aici si ca sunteti bine cu totii!! Sa-ti traiasca prichindeii, sunt frumusei si tare dragalasi!

In rest, noi suntem racite toate 3, si eu si fetele...
Am chemat ieri pediatru sa le vada, au mucozitati la greu, le lacrimeaza ochisorii, stranuta si pana acum am tinut febra sub control, adica nu mai mult de 37, 6. Azi nu au mai avut deloc febra dar sunt tare mariate... si eu pe langa ele. Le dau panadol baby si eurespal sirop, in nas ophtamethasone si batista bebelusului.. Sper sa scapam de raceala asta mai repede, ca ieri au facut 4 luni si trebuia sa facem vaccinul.

Va imbratisam pe toti, mamici, puiuti si burtici!

Karina mami de Sofia Andreea si Eva Maria


bucati de fericire



Branica & Capsunica


si maine e o zi

Mergi la inceput