Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(43)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Clara, am uitat cum se numesc acele picaturi scumpe anti-colici... imi mai spui o data?! Mersi!



Carla 23+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami


Infacol.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Hello fetelor,

Am prins un moment liber, mi-au dat fetele "piua" si profit si eu sa va intreb dupa cat timp de la depunerea dosarului de CIC a ajuns la voi decizia... Am auzit de la o prietena ca deja ii venisera banii si decizia inca nu. S-a dus si a ridicat-o personal, ca era haos si dezinteres acolo...

In rest, noi suntem bine, pe 18 implinim 4 luni si facem deja tot felul de minunatii si progrese.Totusi nu reusim sa scapam de Infacol, ne dau inca tarcoale colicii, dar asta-i situatia! Nu le putem avea pe toate, in conditiile in care ele dorm toata noaptea fara sa se trezeasca, de pe la 12-12,30 pana la 7.30- 8 dimineata!

Pupici si multa sanatate mamicilor, puiutilor si burticilor!!

Karina mami de Sofia Andreea si Eva Maria


bucati de fericire



Branica & Capsunica


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

elenada, ce bine ca ai ajutor! si un sot asa intelegator! bravo, ma bucur pentru voi!

blue_karina, ce nopti linistite, pai nu te poti plange! eu nici acum nu am parte de astfel de nopti si au aproape 1an si 4 luni.
cat despre colici, scapati voi si de ei, cat de curand.

eu dupa cezariana mi-am vazut copiii in aceasi zi. dimineata la 07.00 am avut operatia si seara la 21.00 m-am dus sa-i vad, ca nu mai aveam rabdare. dar eram extrem de ametita, am ajuns la maternitate in scaun cu rotile, nici n-am putut sa-i iau in brate (am avut anestezie totala). a doua zi a fost mai bine.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!

Blue_Karina, super! Esti o norocoasa. Ale mele fete s-au trezit noaptea dupa lapte pana pe la 1 an si 8 luni cand am zis ca nu se mai poate si le-am explicat ca nu e bine pentru burtica sa bea lapte noaptea, insa si acum se trezesc noaptea pentru pipi, apa sau doar sa verifice daca sunt in pat. Altfel incepe cautarea.

Eu am nascut prin cezariana pentru ca Ana, prima la start era pusa bine merci cu funduletul mai intai, plus ca am mi-a crescut tensiunea (nu au putut sa o scada cu medicatie) si ele au intrat in suferinta fetala. Asa ca cezariana cu anestezie totala. Am vazut fetele a doua zi. Si sotul si mama de-abia au reusit sa le vada in prima zi ca erau la incubator si nu ii lasau sa le vada. A fost foarte greu cand m-am ridicat din pat prima data. M-au luat cu caruciorul de la terapie intensiva insa la salon era usa atat de mica ca nu a incaput si a trebuit sa merg pe jos. Era sa lesin de durere cand am ajuns la pat. Insa dupa aceea nu a mai fost atat de rau. Era mai greu imediat cum coboram din pat dar dupa cativa pasi era ok. Important este sa te misti.
Sincer nici eu nu ma vedeam in stare sa nasc natural, insa pentru cine poate cred ca este cea mai buna varianta.

Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Kilograme... am luat 16 la sarcina gemelara... insa la mandra ma luat 20

Nastere naturala / cezariana... Eu am vrut natural, insa dr. nu a putut sa-mi spune daca se poate sau nu, decat in momentul nasteri... ei erau pozitionati cum trebuie de pe la 22 de sapt., insa puteau sa se inghesuie sa iasa amandoi odata ... si asa n-ar fi fost posibil natural.

Epidurala... evident ca se poate... eu asa am nascut, si n-a fost nici o problema nici cu impinsul, si nici ei n-au avut vreo problema... Important este sa site cand sa se opreasca cu anestezicul, ca sa nu fii amortita de tot la monetul expulziei... Mie mi-au facut o singura doza, pt. ca intr-o ora de cand mi-a pus epidurala, am nascut... si durerile au fost asa si asa... suficient cat sa smt cand sa imping, si sa nu fie dureros...
Mandra am nascut-o fara epidurala, am putut face diferenta ca si dureri cu sau fara epidurala




Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetelor!
Vad ca discutati despre nasteri.
Eu pot sa spun ca am nascut si natural si cu cezariana!
am fost programata la cezariana intr-o sambata si, dupa ce mi-am facut internarea si m-am instalat confortabil intr-un pat sa astept sa vina proful sa ma opereze (care era prins cu fivuri la ora respectiva) mi s-au rupt membranele la Karina. M-am speriat, mi-am dat seama ce s-a intamplat, am umplut tot cu lichid in repetate randuri. Nu a durat mult pana au inceput si contractiile si durerile de nesuportat. erau atat de mari durerile ca nu mai puteam nici sa respir cat durau contractiile... iar in pauza dintre contractii imi foloseam energia sa injur tot spitalul de la mic pana la prof care nu mai venea odata sa ma opereze. As fi vrut sa nasc natural, ma rugam de ei sa nasc cu oricine, sa-mi scoata cerclajul si sa-mi faca o epidurala si sa ma ajute sa nasc natural. No way! Nu se baga nimeni peste prof! Ma pacaleau ca vine in 5 minute, in 10 minute, sa mai rezist, etc. Si asta a durat 3 ore!!! 3 ore in care contractiile eram tot mai dese, pauza dintre ele tot mai mica ( si eu stiam ce inseamna asta), in care abia au venit sa-mi scoata cerclajul, parca erau cretini! eu intrasem in panica, eram convinsa ca o sa mor si nu o sa mai apuc sa scot fetitele pe care m-am chinuit atat sa le fac. anestezie nu-mi faceau pentru ca urma cea de la cezariana si nu puteau sa trotileze in asa hal copiii.
Intr-un sfarsit... a venit si proful! eram intr-o contractie, mi-a spus cand se opreste sa intru repede in operatie... contractia nu se mai oprea insa eu simteam ceva cald ca o minge de tenis care apasa in exterior. atunci m-au impins cu patul repede in sala de operatie si m-au anesteziat urgent si au scos fetele. Karina se pregatea sa iasa aia simteam eu si de aceea nu se mai oprea durerea.
am apucat totusi sa-i spun si profului ceva "de dulce" pana mi-a bagat anestezista acul pe vena si mi-a luat piuitul.


Fetele au fost bine, apgar 10 amandoua. eu varza, cu ceva daune colaterale (vezica urinara rupta in timpul operatiei) dar dupa 12 zile de stat cu sonda si tratament mi-a dat drumul acasa. Ele aveau deja buricul cazut si un program destul de bine format acolo. eu am ramas tot varza cateva luni, m-am refacut foarte greu dar important e ca am reusit sa trecem peste tot si acum suntem bine.

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Madutza, referitor la nastere; eu as fi preferat nasterea naturala cu epidurala, dar doctorita mea mi-a indicat cezariana, deoarece una din bebeluse era in prezentatie craniana iar cealalta pelviana.
M-am refacut greu dupa operatie, mi-a luat vreo 2 saptamani pana mi-au mai trecut durerile. A doua zi cand m-am dat jos din pat am crezut ca lesin de durere, cu tot cu calmante facute. Fiecare organism reactioneaza diferit. Cunosc persoana care si-au revenit spectaculos de repede dupa cezariana, iar eu de abia ma taram pe holurile maternitatii sa-mi vad fetele. Sarcina a fost destul de usoara, desi am avut un cerclaj profilactic, am mers la servici pana prin luna a 8-a, a fost O.K. Insa operatia mi-a pus capac.
Parerea mea este ca organismul isi revine mai repede dupa nasterea naturala, care e de preferat cu toate durerile ei inerente (epidurala e salvarea, cred), decat durerile post operatorii si muschii si uterul taiate.
Acum depinde si de recomandarea medicului, ce este mai sigur de facut atat pentru copil cat si pentru mama.

In alta ordine de idei, am o intrebare pentru mamicile care au primit deja banii de CIC, s-a primit inainte o decizie? Sau a ajuns in general dupa bani?

Multumesc si multa sanatate si pupici tuturor!

Karina mami de Sofia Andreea si Eva Maria


bucati de fericire



Branica & Capsunica


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

blue karina eu am depus dosarul in iulie, mi-au intrat primii bani in septembrie, dar decizia nu mi-a venit nici acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Mie mi s-a facut cezariana ca Irina era in pozitie transversala. Si acum in patut sta de-a latul cu piciorusele pe afara.
Intre-o duminica seara, la 22 si 22,02 au scos fetitele si m-au dus direct la terapie intensiva. Acolo am stat toata noaptea, a 2-a zi si urmatoarea noapte. Imi aduceau fetitele sa le vad si sa le alaptez. Marti dimineata m-am ridicat din pat si am facut cativa pasi ajutata. Apoi m-au mutat in salon si mi-au adus si fetitele. A fost cea mai groaznica zi si trebuia sa fie cea mai minunata ca doar eram cu ele. Dar faptul ca am stat atat in pat si apoi trebuia sa am grija si de mine si de ele, a fost urat rau.
Eu sic sa asculti de dr. El stie cel mai bine.

Legat de decizie, eu nu am primit-o. Am depus dosarul in septembrie si banutii au intrat in noiembrie.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Ca tot vorbiti de nasteri, eu stiam clar ca vreau cezariana si de am un copil si mai ales la 2.

M-au operat (programat, fix la 40 sapt) dimineata la 10, la 17 eram in salon si pe la 20 eram cu copii in salon unde au si ramas pana la plecarea acasa.
A doua zi dimineata ma plimbam pe holuri (ca asa stiam eu ca te refaci mai repede).
O luna am stat singura cu baietii acasa (sotul la servici) si nu am lasat pe nimeni sa intre in casa (deh, paranoia mea cu microbii).

Eu cred ca tine de vointa interioara a fiecareia si de dorinta de refacere. Mie in general nu imi place sa nu ma pot descurca si sa imi planga cineva de mila.

Sa aveti nasteri usoare si refaceri urgente.



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 24+

Mergi la inceput