Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(43)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello fetelor

Luminita si piticii mei papa amandoi odata si la ore fixe. Prima masa e la 6 dimineata apoi la 10 la 14 la 16 si la 21:30-22:00. S-au obisnuit asa si cand se apropie ora de masa incepe maraiala. Problema mea era alta. pediatra mi-a spus sa incep sa le dau suc de morcov si de mar dar sa le dau intre mesele de lapte de preferat intre mesa de la 10 si cea de la 14. daca nu pot atunci cand pot eu sa le dau dar sa fie undeva pe la mijlocul intervalului dintre mese. Ei chestia asta nu am reusit sa o fac. Ei la orele care sunt obisnuiti cu lapticul sunt trezi si papa amandoi dar intre mese fiecare e cu programul lui. unul doarme si unul e treaz asa ca nu am reusit niciodata sa le dau la amandoi suculetul in acelas timp asa ca am renuntat. De doua zile le dau supica de radacinoase. Momentan papa supica din morcov pastarnac si patrunjel. Am bagat la blender legumele su apa in care au fiert si a iesit o supica crema de consistenta unui iaurt de baut sa zic. Papa supica la masa de la ora 14:00 iar apoi le dau si laptic. vad ca le place supita si desi nu stiu ei chiar atat de bine care e treaba cu lingurita nu o refuza si sunt incantati. Ana suge lingurita. E asa haioasa. Eu ma bucur ca totusi papa tot.

Cat despre controlul pe masa in sarcina am avut si eu parte de unul la 14 saptamani. Atunci am eliminat un hematom si la ecografie dr a vazut ca ar fi colul deschis asa ca a hotarat sa imi faca un control pe masa ca doar asa isi putea da el seama care e situatia. cand mi-a zis am facut o fata ca nu stia cum sa ma linisteasca. a facut un tuseu finut cu un singur deget. Chiar nu l-am simti. Am mai avut apoi parte de tuseu la 32 de saptamani cand nu s-a mai vazut colul meu la eco pt ca matei era infipt in el si era complet sters. Se mai tinea in cerclaj. Sa tinut in cerclaj pana la 37 de sapt si 5 zile cand am nascut prin cezariana la data programata.
Eu desi am avut cerclaj nu am avut niciodata probleme cu contractiile. Cred ca depinde de la persoana la persoana. Pe mine una cerclajul ma ajutat ca asa am dus sarcina pana la termenul stabilit de dr meu.

Pupici tuturor

Daca doriti sa votati un pitic o puteti face AICI

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

jocurban Eu la 24 sapt aveam +9kg iar la 37 sapt (cand am nascut) +23.5kg, iar la 1 luna dupa mai am +7kg (ar fi fost mai putzine daca nu erau si sarbatorile...ca am cam intrecut masura cu bunatatzile).

Legat de carucior...eu tot mi-l doream pe domino twin de la inglesina, dar pt ca nu am apucat sa strangem toti banutzii (e cam scumputz) inca este pe lista de ashteptare...Deocamdata ne folosim de un Primii Pasi primit care pt moment este acceptabil, are si parti bune (se manevreaza, se strange si se desface foarte ushor), dar si multe neajunsuri (nu maner reversibil, locuri cam inghesuite, nu landouri detashabile)...asta pana acum ca nu am apucat sa facem decat vreo 3 plimbari si inca nu stim tot ce ne-ar trebui la un carucior. Mie cel de la inglesina imi surade in principal pt ca este de tip tren (ca sa incap pe trotuare si pe ushi), este solid (chiar sper sa ma tina 2 ani mai ales ca am de gand sa stau vreun an pe la tzara si acolo sunt niste hartoape...), landourile se fac si scaune sport si sunt detashabile, plus ca poti sa le asezi cu fatza, cu spatele sau vizavi...Pretzul e cam piperat, dar sper totushi sa reushim sa-l luam cat de curand...

Control pe masa in sarcina...no way...doar eco.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia si Sofia Alena


album bb-lushe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza21 spune:

Sabina: Bag de seama ca sunt norocasa pentru ca n-am avut probleme severe in sarcina pana acum. Nu am facut cerclaj si, dupa cum am mai spus, n-am avut contractii. Ma vaicaresc in schimb pentru ca ma misc greu, insa treburile casnice le fac inca singurica.
Doamne ajuta sa nastem la termen si sa avem niste gogoselele sanatoase!

Carla: La 24 de saptamani aveam un surplus de 13kg, iar acum la aproape 30 de saptamani am 19kg in plus. Se pare ca castig 1kg/saptamana si nu retin apa in organism. Pana acum nu am avut probleme sa mi se umfle picioarele iar la baie merg noaptea de cel putin 3 ori.
Dar, sunt o mancacioasa. Devorez toate dulciurile pe care le gasesc in casa, desi inainte de sarcina nu le agream. Incerc sa le inlocuiesc cu fructe dar ... nu tine.

Cezariana sau nastere naturala? O dilema mare pentru mine.
Pe burtici as vrea sa le intreb daca s-au hotarat la modul in care vor naste iar pe mamici le rog sa ne impartaseasca din experienta lor de la nastere.
Doctorita mea a spus ca vom decide cum va fi nasterea in functie de cum vor fi asezati bebeii. La cate saptamani de sarcina vor fi asezati in pozitia de nastere bibicii?
Se poate naste cu epidurala in cazul sarcinii gemelare? Mie mi-a spus doctorita ca este exclus.
Cat de repede v-ati recuperat dupa cezariana ca sa va puteti tine comorile in brate?
Apoi oftalmologul mi-a recomandat cezariana desi problemele mele de vedere nu sunt severe...



29 + : Dragos & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Madutza21, la mine la 30 de saptamani erau amandoua fetite in prezentatie craniana si asa au ramas pana la sfarsit,asta e prima conditie ca sa poti naste natural. Eu mi-am dorit foarte mult sa nasc natural si am reusit, am nascut foarte usor la diferenta de 5 minute fetitele iar dupa doua ore eram impreuna cu ele in salon .

Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

elenada, acum am inteles. eu zic ca e bine cum ai procedat, lasa sucul pe mai tarziu, cand se va putea. ma bucur ca le place si altceva in afara de laptic.
ai mei si dormeau/dorm in acelasi timp, starile de veghe/joaca erau si sunt la fel, de asta nu am inteles initial despre ce e vorba. dar cum te descurci cu timpul, in cazul asta?

madutza, eu am nascut prin cezariana. am vrut sa nasc normal, dar unul din bebei nu era in pozitia corecta. cel mai mare risc la nasterea naturala in cazul gemenilor e ca dupa ce iese primul, al doilea se poate intoarce, ii ramane automat mai mult loc decat era obisnuit. poti risca o naturala si o cezariana deodata... cazurile sunt destul de rare, si totusi...

privind perioada de recuperare, as opta pentru o sarcina naturala fara ezitare, nu pentru o cezariana. sigur, nu e d.racul chiar asa de negru, dar mie mi-a fost dificil in prima luna, abia ma puteam misca si eram singura cu sotul sa am grija de bebei.
depinde de riscuri totusi, ia in calcul ce-ti spune medicul, o cezariana nu e un capat de tara, chiar daca iti revii mai greu. sanatate!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Madutza eu am nascut prin cezariana, ptr ca sincera sa fiu asa am vrut. Amandoi copii erau cu capusoarele in jos, dar mi-a fost teama ca in cazul unei nasteri naturale sa nu se intoarca al II-lea bebe dupa ce iese primul. Eu am si miopie destul de mare, -7 si dr a spus ca tot cezariana ar fi mai indicata ptr mine.
Singurele probleme legate de operatie au fost:
- prima zi, am stat la reanimare, durere suportablila, cel mai tare a durat cand m-am dat jos din pat, prima data dupa operatie.
- in a doua zi dupa operatie mi-au facut transfuzii sange, ptr ca am pierdut mult sange la operatie. Dr mi-a spus ca aveam varici pe uter.
- m-a durat capul groaznic in prima saptamana, de la anestezie.
- operatia m-a durat doar in primele 3-4 zile, atunci cand reuseam sa dorm si ma intorceam dupa o parte pe alta.

In rest nu am avut nici o problema. La mine operatie este foarte, foarte jos, orizontala.

Copii mi i-a adus in a treia zi, cand in urma analizelor au vazut ca nu imi mai trebuie transfuzii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

M-am linistit si cu kilogramele... oricum ce-o fi o fi, am vreme sa le dau jos dupa nastere, atatea cate or fi.

Larisel, succes cu pusculita! Ce mai fac fetele, cum sunteti, cum te descurci?

Madutza, cred ca fiecare mama are o opinie personala si o preferinta pentru una din modalitatile de nastere... important e sa facem ce ni se potriveste noua cel mai bine. Eu, de exemplu, desi n-am absolut nimic impotriva nasterii naturale, chiar si la gemeni, totusi pe mine personal nu ma vad in stare sa fac asta si niciodata nu m-am vazut, chiar si inaitne sa stiu de sarcina multipla. Argumente pro si contra sunt gramada, e o discutie nesfarsita si eu cred ca nici nu exista un adevar "absolut". Eu voi face tot posibilul sa nasc prin cezariana, indiferent de riscuri si opinii contra. Sfatul meu e sa te gandesti tu cat mai bine si, daca poti, sa nu te lasi influentata de nimeni in luarea unei decizii personale (in afara medicului), pentru ca ceea ce la altcineva a functionat perfect s-ar putea sa fie cu totul nepotrivit pentru tine.

Revenind la concret, si mie mi-a spus doctorita acelasi lucru: ca vom vedea ce si cum pe final, in functie de pozitia copiilor. Si totusi, nu s-a intamplat de atatea ori ca si daca debutul travaliului sa fie ok, cu ambii copii pozitionati corect pentru nastere naturala, dupa nasterea primului al doilea sa se intoarca transversal si sa fie nevoie de alte interventii, mai complicate?



Carla 23+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Clara, am uitat cum se numesc acele picaturi scumpe anti-colici... imi mai spui o data?! Mersi!



Carla 23+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Luminita piticii mei asa au fost de mici. unul doarme si celalalt e treaz. cum s-a trezit ce care dormea adoarme cel care era treaz. acum de vreo luna ma tot chinui sa ii obisnuiesc sa doarma amandoi la pranz. Vad ca da ceva rezultate dar nu tot timpul. Adorm pe la 15 si dorm pana la 17. ana se trezeste mai repede. Matei doamrme ceva mai mult. in rest mai atipesc cate 30 de minute dar pe rand.
Am mare noroc de parintii mei care vin si ma ajuta. Stau cate 2-3 saptamani la noi apoi pleaca la ei acasa cate doua saptamani. Cand pleaca ei stau singurica si recunosc ca mare lucru nu fac. Reusesc dimineata sa fac putina ordine in casa sa dau cu aspiratorul si sa sterg pe jos in rest face sotul tot. el stie sa si gateasca si daca nu fac eu curat face el. Chiar imi spune sa nu fac nimic ca face el cand vine acasa. A mai ramas si el de vreo doua ori singurel cu piticii si a vazut si el cat e de solicitant asa ca ma intelege si ma menajeaza atat cat poate.
E greu dar pt ei facem toti sacrificii pentru ca ei sunt sufletul nostru si i-am asteptat ceva vreme. Pupam hunii dragalasi

Cat despre nastere eu una as fi preferat naturala. Nu ma incantat deloc ideea unei operatii dar pt ca dr meu a spus ca nu e cazul sa riscam cu nimic am facut cezariana. El a spus ca exista anumite riscuri in cazul nasterilor naturale la gemelare si ca nu vrea sa se riste mai ales ca a fost o sarcina obtinuta prin fiv.
Eu am nascut ziua la ora 14:00 iar a doua zi dimineata m-am dat jos din pat si am mers la pitici. Ma durea operatia dar eram tare nerabdatoare sa ii vad pe pitici. Nu prea am avut grija operatiei ca eram foarte preocupata de pitici asa ca nu stiu cand a trecut durerea. M-am pus destul de repede pe picioare.

Pupici si sarcini usoare iar la mamici multa putere sa cresteti gemenasii cei dragalasi.

Daca doriti sa votati un pitic o puteti face AICI

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Eu pe Alexandra am nascut-o prin cezariana, iar la 10 minute de la operatie era cu mine in salon. Prima zi a fost mai grea, apioi a fost ok. M-am refacut repede. Acum tot prin cezariana voi naste, mai ales ca la unul dintre copii exista o insertie velamentoasa, care in caz de nastere naturala ar crea hemoragie la al doilea copil cu riscuri foarte mari. Daca nu aveam o cezariana inainte, acum eram obligata sa nasc tot prin cezariana. In general sunt riscuri destul de mari la gemeni, urmaream si un reportaj pe discovery mai ales la gemenii univitelini, cei bivitelini nu sunt cu probleme asa mari.

Sabina 25+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput