Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(43)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Eu acum am venit de la medic, am indicatie cu repaus total la pat, doar mers la toaleta si atat. E cam nasol, o sa ma conformez ca nu am incotro.

Carla mie dr mi-a facut si control pe masa la inceput si azi dupa vreo 3 luni mi-a facut din nou a vrut sa vada ea colul. La eco se vede daca e deschis sau nu, dar a vrut si ea sa vada.

Legat de legislatie nu prea ma pricep. La noi tot contabilul se ocupa. Poate scrii un mesaj la topicul de juruidic si afli de acolo mai multe.

Am sa ma uit si la carucior cum e cu spatarele. Nu costa in plus landourile intra in cei 300 de euro. Trimit mai incolo linkul.

Sabina 25+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Jocurban, eu am nascut la 39 sapt si 4 zile, deci se poate si cu sarcina gemelara.
De ce nu-ti iei un concediu medical? Si dupa aceea totul merge cf legislatie, 84 prenatal si 42 postnatal. Cele 42 sunt obligatorii, iar daca nasti mai repede de 40 sapt nu o sa ai 84 prenatale, dar astea nu sunt obligatorii.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Carla despre cele 42 de zile ... trebuie sa fie minim 42 de zile de la nastere pana depui dosarul de CIC... Insa daca tu nu mai ai suficiente zile de post natal nu-i nici o tragedie... doar ca nu mai iei banuti pentru zilele alea... ca nu mai ai dreptul nici la postnatal ca s-au terminat zilele... si nici nu ai dreptul inca sa intri in CIC, pana in a 43-a zi...
Poti ori sa-ti iei medical vreo 2 sapt. de la med. de fam. inainte de prenatal. Sau poti sa-ti iei medical pentru diferenta de zile de cand termin zilele de postnatal, pana in a 42-a zi...

Ioana ai grija cu contractiile ... nu vreau sa te sperii, dar al 25 de sapt. aveam colul deschis.. si la 26 eram internata, pt. ca se imbunatatise situatia, iar dupa o sapt. imi facea cerclajul. Dar am reusit sa stau cuminte (si chiar si asa tot aveam contractii) si am ajund la aproape 37 de sapt. Deci numai in pat... med. la greu, pt. contratii, in limita pe care ti-a dat-o dr, evident...


Altfel, despre noi... era cazul sa mai ne virusam si noi

Deocamdata doar Andreiu are rosu in gat... face febra destul de mare peste 38 cu 5, azi-noapte avea si mai mult, ca frigea.. nu l-am mai chinuit cu termometru... ia antibiotic usor si un fas pentru gat... oricum, ma declar multumita, ultima data cand a mai fost asa era prin primavara... Elena e mucoasa si atat... iar Mihai e bine mersi...

L-am intrebat si pe pediatru despre vaccin ... a doua oara ... raspunsul acelasi: NU ... nici macar noi, astia mari


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

salutare si de la noi si un an nou cu impliniri va uram!
Jocurban, din cate imi amintesc pe vremea cand eram eu insarcinata nu puteai intra in prenatal ianinte de 30 de saptamani, parca.
Eu am procedat in felul urmator: de pe la 28 parca de saptamani(cand nu mai puteam sta pe scaun la birou de burta) mi-am luat medical pana la 30 sau 32 de saptamani dupa care am intrat in prenatal.
Am nascut la 36 de saptamani, si dupa am mai stat vreo 3 luni parca in postnatal, dupa care am depus dosarul pt indemnizatie.
Sper ca nu te-am ametit prea tare.
Incearca sa vorbesti cu medicul de familie, el e in grad sa-ti explice cel mai bine cum sta treaba.
In legatura cu carucioarele de gemeni, nu va pot sfatui, am avut o panarama de carut tip tren de la Baby Care, ieftin, l-am folosit vreo 3-4 luni timp in care intotdeauna ne intorceam din plimbari cu unul sau amandoi in brate, si de la 11 luni l-am strans frumos si l-am dat mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Mersi tuturor pentru raspunsuri!

Incercam acum sa parcurg si topicurile de juridic, sa ma pun la punct. Concluzia sefilor mei a fost sa ma ocup eu de tot si sa-i dau contabilei ce acte e nevoie sa depuna ea, plus sa-i spun unde si cand are de facut asta!

Am adus in discutie concediul medical inainte de prenatal atat cu doctorita de familie, cat si cu ginecoloaga... dar amandoua m-au pasat de la una la alta: cea ginecoloaga a zis sa-mi prescrie medicul de familie ceva medical, pe orice motiv... iar cea de familie a zis ca ea imi prescrie medical numai daca aduc o recomandare de la cealalta... Acum, ori nu sunt eu "piloasa", ori nu stiu sa pun problema cum trebuie, dar mi-a fost jena sa insist si sa cer favoruri.

Cat priveste colul, habar n-aveam ca se vede si la ecograf... Acum m-am linistit, imi faceam griji ca poate ar trebui sa fiu verificata si pe masa, iar doctorita nu face asta dintr-un motiv oarecare. Dar e ok, imi dau seama ca de aia mi-a spus sa nu-mi fac griji, pentru ca totul aparea in ordine la ecograf.

Sabina, multa sanatate si odihna, ai mare grija de tine!



Carla 23+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza21 spune:

Carla: Eu am ramas acasa de la 26 de saptamani pentru ca a coincis cu intrarea in vacanta de iarna si apoi am intrat in prenatal la 28 de saptamani.
Postnatalul este obligatoriu de minim 42 de zile.
Sarcina gemelara este o sarcina cu risc sporit, iar medicul ginecolog are tot dreptul sa-ti dea o scrisoare medicala pentru medicul de familie in care sa solicite concediu medical sau concediu de risc maternal. Daca nu te simti bine insista pe langa ginecolog sau direct la medicul de familie.
Sau poate ti-au ramas ceva zile din concediul de odihna.

Cat despre controlul ginecologic pe masa, nici mie nu mi-a facut doctora la fiecare eco pentru a nu-mi creea nici cea mai mica jena, totusi la fiecare din ecografii mi-a masurat colul, inclusiv la ecografia morfofetala. Acesta se masoara insa cu sonda intravaginala.
Pana la 3 luni de sarcina am facut numai ecografii intravaginale iar pe langa col imi masura si ovarele.
Tot in primele 3 luni mi-a facut si control la masa, mi-a luat culturi de col, si probe pentru testul clamydia.
Cultura de col o voi repeta si saptamana viitoare.
Doctora mea este foarte atenta la orice eventuala infectie. Ba chiar si uroculturile le repet periodic. Spune ca cea mai mica infectie ar putea provoca ruperea membranelor.

In ceea ce priveste carucioarele nici eu nu sunt inca lamurita. Ma tot gandesc unde as putea sa merg sa vad cateva modele pentru a putea face o diferenta intre ele. Din pacate nu rezist prea mult la plimbare deci nu pot bate la picior prea multe magazine.
Multe prietene mi-au recomandat sa merg pana in Dragon. Spun ca sunt foarte multe modele acolo la un pret f bun, dar nu mi-au garantat ca voi gasi si carucioare pt gemeni. Voi face totusi un drum pana acolo peste vreo saptamana si va voi tine la curent.
Sotul meu insista pentru un carucior sport cu rotile din fata pozitionate pe mijloc. Parerea lui este ca, si asa fiind grele carucioarele pt gemeni, acestea s-ar manevra mai usor.

Multa sanatate la bibici si burtici!

29 + : Dragos & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Fetelor va multumesc mult ptr raspunsuri

Pe mine in ultimele 2-3 saptamani de sarcina ma punea pe masa sa-mi vada colul. Eu din cauza colului am stat acasa de la 26 sapt si am nascut la 38 sapt si 5 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Mie dr nu mi-a recomandat cerclaj ptr ca da contractii si mreu se creeaza o presiune. Eu acum contractii nu prea mai am, au cedat la nospa si scobutil, in schimb simgt o presiune foarte mare in jos pe bazin, ca si cum m-ar arde ceva tot timpul. Am si o burta imensa, cat de 9 luni aproape. Stau si eu mai cumintica, mai avem 2 luni si scapam. Peste 2 saptamani merg si eu iar la control.

Sabina 25+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza21 spune:

Sabina: Mie mi-a dat doctora mea de la 8 saptamani sa iau cate 2 scobutil + 2 no-spa + 1 Magne B6 (aveam dureri de burta usoare) iar pe la 5 luni am trecut la cate 3 doze/zi scobutil +no-spa(preventiv) si n-am avut pana acum parte de contractii.
Luati-le cu incredere... macar sa aibe rezultate.
Presiunea pe care o simti in partea de jos o simt si eu. Mi s-a parut normala pentru ca am burta foarte mare. Cei ce nu stiu ca am o sarcina gemelara spun ca stau sa nasc in cateva zile.

Dar vad ca nimeni nu se plange pe aici de drumurile la baie? Voua nu va apasa bebeii pe vezica? Eu daca nu stau la pat merg la baie la 10-15 min.
S-a mai confruntat careva cu o zona vanata in jurul buricului? Poate sa fie datorata intinderii rapide a muschilor si ligamentelor sau o alta cauza?

29 + : Dragos & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Madutza si eu iau 2 magne B6 pe zi, fier cu acid folic, elevit si fac nospa cu scobutil injectabil la nevoie. Am luat inainte de asta nospa normal, apoi forte si m-am dat pe injectabil. Eu si la sarcina cu Alexandra am avut probleme cu contractiile de prin luna a sasea si tot asa am facut injectii in final. De la injectii ma simt mult mai bine si o doza imi ajunge 2-3 zile. Mi-a zis dr cand nu mai reactionez la injectii, ma trece pe gynpiral, sper sa nu fie cazul.

Parca tu intrebai de Dragon, a fost sotul meu si zicea c aintr-un singur loc a vazut carucior de gemeni, nici nu a avut timp sa umble, in schimb merita mult ptr hainutze si alte accesorii.

Si eu am o burta imensa, zici ca dau sa nasc. Mai avem un pic, tu o sa nasti inaintea mea cu cateva saptamani.

Legat de mersul la baie, mai ales cand stau fetele pe vezica e jale, m-as muta pe WC. Eu si noaptea fac un drum minim la baie.

Sabina 25+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput