Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(43)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

ca tot sunteti la sb carucioare, noi pe asta:
http://cgi.ebay.co.uk/Sky-Marco-Umbrella-Fold-Twin-Pushchair-with-Raincover_W0QQitemZ270512889555QQcmdZViewItemQQptZUK_Baby_Twins_RL?hash=item3efbd31ed3

l-am folosit dupa ce nu a mai fost neaparat nevoie de somn in carucior; chiar si asa, adormeau bine si in el (nu se lasa pe spate spatarele), cu gulere de sustinere la gat.


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban
Sabina, multa sanatate! Si tu ai probleme cu contractiile?! Si eu am de o saptamana-doua dureri permanente, dar zicea medicul ca sunt din cauza intinderii uterului, a muschilor, pielii si ligamentelor... mie mi-a dat sa iau magneziu si no-spa, pentru relaxare.


... am uitat sa te intreb ... pana la urma cine urmareste sarcina?

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Salutari mamici si o saptamana frumoasa tuturor!

Petrean, glumisem, desigur! Dar intrebarea ta imi aimitise de solutia salvatoare a verisoarei mele. Ti-am scris apoi si de sistemele acelea de prindere a doua carucioare individuale, poate te-ar interesa varianta.

Elyanne, din pacate modelul ce mi l-ai aratat depaseste posibilitatile mele finaciare... In rest, arata foarte bine, vazusem si eu prin reviste chestii similare, dar nu-mi permit "jucarii" atat de scumpe.

Sabina, imi pare rau sa aud ca ai asa probleme... sper sa fiti toate 3 sanatoase si sa te tina burtica la datorie cat mai mult! Nici la mine nu prea simt sa aiba efect no-spa-ul, insa merg pe mana doctoritei si il asociez cu magneziu dimineata si seara, sperand sa fiu mai bine. Din pacate simt si eu to mai des nevoia de repaos, chiar la pat, iar plimbarile lungi si linistite de care voiam sa ma bucur toata iarna au ramas deja amintire.

caruciorul acela austriac mi s-a patur si mie interesant, i-am "aplicat" o traducere google si a iesit un amalgam ciudat de informatii, din care am cam priceput esentialul, deci l-am pus pe lista candidatilor... Ramane de studiat.

M-am uitat si la caruciorul Cosatto, insa nu mi-a placut absenta barei de protectie din fatza...

Clara, am ramas sub observatie la Dr. Bartok Ildiko, nu pot spune ca sunt foarte incantata de aspectele organizatorice (de timpul de asteptare la cabinet), insa ea ca medic (de fapt ca om) imi place si sper sa se ocupe bine de mine si sa nu fie "depasita" de situatie. Om vedea.



Carla 23+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare ptr voi: cum e mai bine sa iau 1 scaun de masa sau 2? Eu acum le dau papica la amandoi o data, Bogdan in brate, ca e mai cumintel si sta si Bia in premergator,ca nu are stare, ia o lingurita mai face o tura prin camera, mai ia una, in timpul asta ii dau lui Bogdan.
Eu sunt singura cu ei, nu ma ajura nimeni.
Initial ma gandeam sa iau unul sa vad cum e, apoi ma gandeam ca ar fi mai bine 2. Nici eu nu stiu cum sa fac.

Referitor la carucior noi am luat modelul Bertoni, singurul dezavantaj era cu manerul intr-adevar, dar vara iesem tarziu pe la 7, cand nu mai batea soarele. In rest nu ma deranja manerul.
Problema la noi este ca lui Biencuta nu ii place in carucior, nu poate sa stea intr-un loc, vrea sa se intoarca pe burta, acum vrea sa se ridice in picioare si de la 4 luni noi nu l-am mai folosit decat foarte rar (o data la 2 luni). Am iesit cu hamurile. Deci intr-un fel ma bucur ca am luat unul mai ieftin ca nu prea l-am folosit, poate de acum incolo, inca mai sper ca o sa inceapa sa-i placa, pana acum nu i-a placut deloc, cum ieseam afara, cum se foia si incepea sa planga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Carla daaaa... chiar asta ziceam... din pacate un carut care sa corespunda majoritatii criteriilor n-are un pret normal

iuca eu mereu l-am dat sa manance odata. Iti trebuie doua scaune... Pt. ca aveam si scaunul Elenei ,din lipsa de spatiu, am luat scaune de amsa care se prin de masa. Nu sunt cele mai bune, dar alta varianta n-am avut...


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Buna ziua dragi mamici si burtici!

Dupa o lunga pauza vreau sa va urez si eu La multi ani! Sa aveti parte de bucurie, sanatate, iubire, bunastare sufleteasca si materiala!

Nu am disparut, numai ca am avut diverse probleme tehnice (laptop stricat etc).

Noi suntem putin raciti, dar in rest crestem frumos si redecoram casa spre disperarea lui mami.
Cand vreau sa pun la spalat haine Tamas mi l-e aduce din sertar hainele lor curate si pune in masina iar Abi apuca pe cele murdare si pune in dulap in locul celor curate. Va inchipuiti ce iese ...
Vreau sa spal vasele, ei aud ca deschid robinetul, fuga in bucatarie si ce au in mana arunca in chiuveta. Poate sa fie o jucarie cu baterii sau o papusa pt ei nu conteza, spala si ei ...
In rest se joaca f bine impreuna, dar sunt si momente cand se bat. Abi e cea care incepe certurile, ia din mana lui Tamas jucarii, carti orice. Tamas e mai pasnic mai lasa cateodata de la sine, dar sunt zile in care isi exprima punctul de vedere prin muscaturi sau o impinge mai tare pe Abi.
Vorbesc f bine amandoi.

Elyanne, si Tamas are aceasi "problema" ca si piticul tau. Cand se uita in oglinda zice ca el e Titi (asa i-a zis Abi lui Tamas de cand a inceput sa vorbeasca si de atuci toti ii zicem asa), iar cand vrea sa faca ceva singur atunci zice Abi face ... . Noi il corectam de fiecare data si are efect.

Caruciorul nu mai folosim pt ca se plictisesc si plang.

Referitor la carucioare noi momentan avem 3 buc.
Primul carucior a fost cumparat in Suedia, e asemanator celui de la ABC design, are 3 roti, se lasa 100% spatarul, dar e ingust si nu are bara de protectie in fata. Spatarul e reglabil cu fermoarul, dar fermoarul se lasa dupa un timp si e incomod pt bebei.
Al doilea model a fost un Hauck cu 4 roti, un carucior f greu. Eu nu puteam sa ridic singura sa urc cu ea pe trotuar. Nu era nou cand l-am primit, dar dupa 2 luni la pliere s-a rupt ceva si dupa aceea nu l-am putut folosi pt ca se plia in mers.
Caruciorul nr. 3 am cumparat noi din Ungaria. E un Peg Perego Aria Twin, tip sport, f usor, f frumos, comod si pt copii, dar are roti mici si la prima noastra plimbare era sa-i rastorn pe copii cu tot cu carucior asa de greu merge. Am pus inapoi in cutie si incercam sa-l vindem.
Pana la urma si problema noastra cu caruciorul s-a rezolvat de la sine, copii au renuntat.



Acum trebuie sa fug, dar sper sa va povestesc despre spiridusii mei anul acesta mai mult.

O zi frumoasa va doresc.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Carla mie modelul asutriac mi s-a parut cel mai ok. Are si landouri. L-am gasit pe alt site la 300 de euro si in total catareste 15 kg. Imi place ca este pe cadru de aluminiu si se pliaza tip umbrela.

Ai grija cu contractiile. Eu azi am fost la eco si din pacate la mine s-a deschis un pic colul, deci situatia nu este prea roz. Va trebui repaus la pat si sper sa stea bebelinele macar pana la sf lui martie. In rest sunt in grafic, ceea ce ma bucura enorm. Mi-a scazut cat de cat si fluxul pe una din artere, sa vedem ce zice si maine dr mea. Azi am luat-o si pe Alexandra la eco si a fost foarte incantata de ceea ce a vazut acolo. De cand am ajuns acasa imi pupa burtica intruna.

Sabina 25+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

'Neata mamici!

Andrea, multumim pentru informatiile despre carucioare... mie mi-au fost de mare folos. Sa ne mai scrii de spiridusii tai!

Elyanne, ai dreptate... cred ca undeva tot exista un carucior "al visurilor" fiecareia, dar nici nu vreau sa-mi imaginez cat ar costa. Eu, intre timp, incerc sa ma trezesc la realitate si sa fac o alegere cat mai buna in masura posibilitatilor...

Sabina, sa stii ca si mie imi place modelul ala... poti sa-mi trimiti si noul site udne l-ai gasit? Landourile costa in plus? Eu, din pacate, nu stiu o boaba germana si mi-e tare greu sa ma descurc pe siturile austriece-nemtesti... Apropos de obsesia mea cu spatarul, ai gasit undeva scris ce fel de mecanism are?

Si inca ceva... tie iti face medicul verificare pe masa la fiecare control? Mie, de cand am ramas insarcinata, niciodata nu mi s-a facut consult... doar ecografie. E normal?! Am batut apropos-uri doctoritei si mi-a zis ca nu e cazul sa ma ingrijoreze ceva. Dar cred ca ar fi normal sa ma si verifice periodic, mai ales data fiind posibilitatea deschiderii colului...

Iuca, eu la intrebarea ta nu sunt in masura sa raspund decat teoretic, insa eu categoric optez pentru 2 scaunele, pentru hranit copiii in acelasi ritm, in aceleasi "conditii" si fara a improviza cu un copil in brate si cu celalalt pe scaunel... cred ca e mult mai practic si comod sa fie ambii copii obisnuiti sa manance frumos, din scaunel.





Carla 23+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Mai am o mare dilema (o suma de intrebari, mai exact ) referitoare la toata birocratia si actele legate de concediul pre si port natal, de concediul de crestere a copilului...

Pe scurt, situatia e cam asa: eu lucrez intr-un SRL gen "tata si fiul", unde nu avem - binenteles - birou personal sau altceva de gen, ci doar o contabila platita sa faca calculele lunare, care este complet pe langa subiectul in discutie... De cate ori am incercat sa vorbesc cu sefii mei despre ce am si eu si ei de facut in privinta intrarii in concediu, mi-au spus ca ei habar n-au sim-au dat ep mana contabilei care, la randul ei, habar n-avea nimic.

Eu, recunosc, nu ma pricep nici cat ea la chestiile astea legislative. Bun. M-am apucat sa studiez legislatia de pe net, sa citesc pe situri de profil, sa incerc sa ma dumiresc ce am de facut... dar imi cam prind urechile, mai ales ca exista si neconcordante intre informatiile de pe situri si, pana la urma, nici macar nu-mi dau seama care informatii sunt corecte si care nu mai sunt de actualitate...

Peste toate astea, la ultimul control ginecologic, doctorita mi-a spus ca pot intra linistita in prenatal incepand cu saptamana 28. Facand acel calcul al impartirii numarului total de 126 zile de concediu in minim 42 post-natale si restul prenatale, reiese ca imi raman 84 zile de prenatal, adica cele 12 saptamani care, insumate cu restul de 28, fac termenul de 40 de saptamani. Insa eu, avand sarcina gemelara, cel mai probabil n-o sa apuc cele 40 de saptamani (zicea doctorita ca 36-37 maxim), deci as putea "risca" sa intru in prenatal cu 2-3 saptamani mai repede... Ceea ce as si vrea sa fac, pentru ca nu ma simt bine si ma oboseste enorm statul pe scaun de birou 8 ore/zi. Ce se intampla, insa, daca imi iau prenatalul prea repede si nu ma mai incadrez cu cele 42 de zile postnatale? Aici nu inteleg exact ce spune legislatia... Ma poate lamuri cineva, babeste?



Carla 23+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Iuca, 2 scaunele.
jocurban, mie nu mi s-a facut niciodata control in timpul sarcinii. Au fost doar ecografii. Iar colul se vede f. bine si la eco.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput