Puiuti de Randunici 2008!! (345)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Alice:

A fost odata ca niciodata un procedeu de verificare a toxicitatii materialului din care este fabricata o tigaie pentru prajit.. Procedeul era urmatorul: se lua tigaia si se punea la incalzit pe foc. Fara nici o substanta in ea. Deasupra tigaii, la o inaltime suficient de mare astfel incat caldura se nu fie simtita, se atarna o colivie cu un canar. In acest mod, vaporii de aer ridicati din tigaia ce se incalzea pe foc ajungeau la canar, dar fara sa fie calzi. Insa substantele pe care le emana metalul la caldura ajungeau in colivie. La anumite tipuri de tigai, canarul murea.

Explicatia: canarul este o
pasare exrem de sensibila la substantele toxice din aer.

Cand este pe foc, un metal se descompune. Evident, la o
anumita temperatura. Insa aceasta temperatura de prag conteaza foarte mult. Este normal ca, daca tigaia este lasata pe foc fara nimic in ea un timp indelungat, ea sa se arda si sa se descompuna chiar pana la scrum. Insa in cazul gatitului, exista materiale la care temperatura de prag nu este niciodata atinsa..
In zilele noastre, povestea nu mai este spusa niciodata. Deci nici pusa in practica de catre producatori.
Insa, din fericire, exista asociatii care se ocupa cu acest lucru si care trag un semnal de alarma.

Dintre toate tipurile de tigai folosite astazi in bucatariile noastre, cele mai practice ni se par a fi cele de teflon - pentru ca ele au un strat antiaderent care impiedica mancarea sa se lipeasca de ele. Insa acest avantaj aduce cu sine un mare minus - tigaile sunt toxice. Intr-un interval de 2 pana la 5 minute deasupra focului, stratul protector de teflon de pe o tigaie se descompune, emanand substante toxice care sunt puse de mult in stransa legatura cu boli cum ar fi cancerul, dar si alte afectiuni.
Una din substantele toxice din componenta teflonului se numeste ammonium perfluorooctanoate, si este cunoscuta sub denumirea de C-8. Aceasta substanta se mai gaseste si in alte produse, sub denumirea de teflon sau nu: in varul lavabil cu teflon, in detergentul de rufe care nu lasa petele sa adere la tesatura, in materialele care nu lasa murdaria sa adere la tesatuta.
Substantele toxice din componenta teflonului sunt absorbite in organism in 3 moduri - prin inhalare, prin piele si prin ingerare o data cu mancarea gatita in vasul de teflon. Cel mai grav la ora actuala este faptul ca din ce in ce mai multe vase si ustensile pentru gatit sunt acoperite de teflon.

Pentru ca firmele producatoare de vase din teflon aduc in fata numai avantajele, iata o lista de motive pentru renuntarea la teflon:

1. Vasele de teflon sunt scumpe si se strica repede. Chiar
si intretinute corect, isi modifica forma in timp de la
caldura.
2. Vasele de teflon se zgarie.
3. Mancarea gatita la cuptor nu se prinde te tigaie, din
orice material ar fi aceasta.
4. In cazul aluaturilor gatite la cuptor (prajituri etc),
orice vas pregatit corespunzator (uns cu margarina/tapetat
cu faina etc) face fata "provocarii" in mod admirabil.
5. Exista pe piata si alte tipuri de vase de gatit decat
cele de teflon.
Alternative la tigaia de teflon (in ordinea crescatoare a toxicitatii):

1. Vasele de yena/sticla. Sticla nu se descompune in nici
un mod la gatit.
2. Vasele de fonta. Ikea - vasele Senior - tigaie pentru prajit la 150
de lei.
3. Vasele de otel inoxidabil.

Nu folositi vase de aluminiu ; aluminiul se descompune si poate cauza probleme in aceeasi arie - cancer, tumori etc.
Articole despre toxicitatea
teflonului:

http://www.viviente.com/2006/01/toxic_teflon_nonstick_will_mak..html
http://tuberose.com/Teflon.html
http://www.loe.org/shows/segments.htm?programID=06-P13-00001&segmentID=1

Nu alegeti in bucataria, in casa si in viata dumneavoatra substante care sunt descoperite recent. Preferati-le pe cele care au fost langa om sau in natura de zeci de mii de ani, si ale caror efecte sunt bine cunoscute.

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Simoneta ce frumos ai povestit! abia astept si povestea nasterii!

tot n-am apucat sa citesc tot, dar ce safac...



(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALENTINA C spune:

Maine seara avem petrecerea de Craciun, dar nu prea am chef de mers...E la Taverna Viilor, ati fost pe acolo? Pe site arata bine...

Valentina cu Matei si 32+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALENTINA C spune:

Sovi, ce bine ca n-am tigai de teflon in casa.... Dar mi s-a facut mila de bietii canari...

Valentina cu Matei si 32+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALENTINA C spune:

Incepe Minti Criminale pe AXN..Pa!



Valentina cu Matei si 32+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Multumesc fetelor, inclusiv pt multele sms-uri primite, cu mare efort am reusit sa ma urnesc si sa citesc ultimele pagini...mi-a facut tare bine povestea Simonettei. Sunt varza tocata, ma doare fiecare cm2 din corp, nu pot sta in picioare mai mult de 5 minute, bine baremi ca de la pranz n-am mai depasit 38 de grade si nici frisoane puternice n-am mai avut. Draga de bona (care a stat cu Iulia pana la 7 seara cand s-a intors al meu din Spania, eu fiind lata in dormitor) mi-a facut o supa de pui cu galuste de-aia de te ridica din boala si dupa ce am mancat-o am adormit nitel; am baut tone de ceai, simptomatice plus Tamiflu...din astea.
Oricum, ca-i porcina sau nu, m-a lovit rau de tot, demult n-am mai fost atat de bolnava. Olgutza-poate ai dreptate dar mi-am asumat si-mi asum decizia de a nu ma vaccina. Asta e, pe mine bolile nu m-au ocolit niciodata, sunt intr-un fel "obisnuita"
Va pup si sa fiti bine, ceea ce sper si pt noi.

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

eu m-am simtit cam nasol azi, f obosita...si nu, nu-s gravi, ca azi mi-a venit, dar asa moale si cu greata si lesinata am fost..
naty ma bucur ca esti mai bine, ma gandeam la tine..te sunasem azi de vreo 2 ori, dar nu ai raspuns,ti-am lasat si mesaj vocal..refacere rapida!
sovi interesant cu teflonul zi de care tigai ti-ai luat si cum sunt? nu se lipesc?..nu folosesti mai mult ulei sa nu se lipeasca? pt ca atunci, tot nociv e..

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

aici http://www.berghoffworldwide.ro/berghoff-romania/gama-produse
au si strat anti-adeziv daca vreti, pe suport de inox; dar n-au a face cu teflonul.

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Alicel hai mami, ca te primesc cu draga inima in butoi. Tu o sa fii singura de sarbatori? Ca marinarul meu d-abia in ianuarie vine... Si noi s-ar putea sa venim la Buzau la soacra-mea de Craciun.

Sovi interesanta chestia cu teflonul. M-ai pus pe ganduri, cu toate ca eu consider multe articole de felul asta ca fiind doar alarmiste.

Naty sanatate multa!



Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Kya, eu de mult stiam cu tefloanele, dar daca nu aveam alternativa, nu am avut ce face. le mai schimbam cand si cand si asta e. acum au aparut in romanica si alternative.


Bubu, confirm la maxim cu Caughendul! doar ca nu stiam dc e bun si la copii. Omul meu cam odata pe an raceste intr-un fel cum numai el stie si tuseste de se cutremura peretii. Cu acela l-am rezolvat.
poate afli de la ce varsta e bun si in ce vantitati?

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara

Mergi la inceput