Puiuti de Randunici 2008!! (345)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Am de gand sa scriu multe in mesajul asta dar sa vedem cum le asez ca la capitolul organizare si eu stau fff prost chiar daca sunt inca la maternitate si bb e cuminte ATUNCI CAND E IN BRATE SAU CAND PAPA TITI!!!

Sa incepem cu seara de luni cand am nascut...In seara aceea au cazut si primii fulgi pe anul asta in Belgia!!! Si in Be ninge doar uneori Acum ninge cu furie chiar, asa mi-am adus aminte ca dimineatza urmatoare nasterii am vazut pe fereastra zapezica Deci...n-oi fi eu organizata dar Nicolas clar e. A venit el odata cu primii fulgi!!!!
Bun...
Travaliul si nasterea nu a semanat deloc cu cealalta, dar asta o lasam ptr povestea nasterii
Conditiile si tratamentul aici sunt de vis Parca sunt in vacantza si incerc sa profit de asta ca de maine nu stiu sincer cum voi face fata
Politica privind alaptatul... Pai aici se merge pe rpincipiul ca daca bb vrea sa stea atarnat de tzatze non-stop, cine nt eu nene ca mama sa ma opun??? In caz ca am uitat,
bb e stapanul! Cat de des vrea el se pune la san!!! Nico vrea f des si eu ii dau ca asa mi s-a spus si cred ca au dreptate astia......A stat nico si 2h si jumatate la san!Noaptea insa doarme puiu tare lin! Aseara a dormit de la 12 pana dimi la 7.......langa mine in patuc!Astia incurajeaza apropierea de mama si explicatia e f plauzibila! Pai, cica: a stat 9 luni in pantec unde am fost nedespartiti iar el a facut ce-a vrut putza lui pe-acolo, a tras cate-o dushca din lichidul amniotic fix cand a avut el kef, a stat in care latura a pantecului a vrut el si acuma in cateva ore/zile noi vrem sail supunem unui program??? Pai asa si e!!! Spuneau ca bb se va adapta si isi va forma un program in ritmul lui, nu trebuie sa-i impunem noi nimic! Se va simti incomod si abandonat si ii va afecta personalitatea! Spunea ca le place sa stea la san (cu cat mai mult cu atat mai buna stimularea! Toti spun "super!!!" cand le spun ca bb sta cu orele la san!), fiindca este aproape de burtica unde el a stat atata timp si ca aude sunete familiare cum ar fi intestinele, inima.....si ce-o mai auzi el! D-apoi bun asa......! Tineti copiii pe burtasi la san toata ziua ca treaba o face cine-o face-o! Este insa adevarat ca e atat de frumos sa stai cu bb tot timpul imediat dupa nastere Un sentiment unic!
Drept rezultat ptr statul prelungit la san.....am laptaria plina! La unul sta Nico si celalalt curge-n voie! Dupa 2 zile ma ustura sfarcurile rau dar suportam ca el e seful A scazut in greutate ieri si alaltaieri insa de azi deja a inceput sa urce
Sunt indragostita rau de el......ce ma faaaac!!!!! Asta ma subjuga
Am decis sa stam totusi pana maine! Nico mai are de facut un test de sange maine dimineatza si daca as pleca azi ar trebui sa ne intoarcem maine! Cum vremea e cum e, am decis totusi sa nu chinui copilul pe drumuri la 3 zile de viatza prin zapezi

mami de Luca Anthony si de Yannis-Cristian si in
39+ cu Nicholas Ellan
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Poze cu baietii mei!

AMR oricand!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

Simonette, imi pare bine sa te citesc atat de fericita si implinita. Ii doresc o viata minunata lui Nicholas si tie o recuperare si adaptare la pozitia de soacra cu 3 nurori cat mai usoara!!!
Imi suna tare cunoscut tot ce povestesti tu acolo. Aceeasi abordare si aici si eu chiar am convingerea ca tot ce m-au invatat si m-au incurajat ei in maternitate mi-a facut viata foarte usoara.

Naty, multa sanatate iti doresc. Oare inginerul mai este in Spania?

Gudinde, sper sa scapi neatinsa de gripa si sa ai sarbatori linistite si sanatoase!!!

Legat de suptul deshtului...pentru cele care nu stiu. Exista o oja...MAVALA STOP. E o oja amaruie pentru cei care au prostul obicei de a isi roade unghiile. Doar ca nu prea e indicata la astia asa mici...caci poate cauza varsaturi. Si nu e placut la ceas de clcare sa dea la boboci. Dar am citit in mai multe locuri ca s-a dovedit eficienta la copii mai marisori. Oricum, cand si-a coplit Patrick dintii si am fost la dentist...ne-a zis ca sa luam atitudine doar daca suptul continua dupa varsta de 4 ani.
Si Sovi, mie mi se par ca atia cu suptul degetului sunt genetic pogramati sa nu fie interesati de suzeta. Patrick la gradi, mic fiind, fara tzatza, fara mami, i-a tot vazut pe ceilalti cu suzeta in gura. Le-a si luat-o dar nu a fost interesat sa o bage la el in gura...deshtu' i-a fost sfant

Si acum ma duc sa culc Bestia. Ca la ora 8 m-a luat de mana, si-a luat apa, i-a facut BYE la tac'su si m'a tarait in dormitor dar de culcat nu s-a culcat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Faataa,Simoo!! Ce fericire si iubire si pace-transmiti!! Bravo mamicule!! Ma bucur muult,mult pt.voi! Abia astept povestea nasterii si intalnirea cu fratiorii!!

Cu porcina..Stati calme!E afurisita,dar trece-sa va zica butucica!Sorelina ei o avu cazata la ea Sper sa nu calce si crenguta,totusi..

Ma duc!!
Da viu inapoi! N-am dat la boboci,dar nici mult nu avusei,multumesc de intrebare Si nici nu sunt!!

Edit:Clau ce patisi?!Esti bine?


Vine Craciunul!!..vin sarbatorile,vin,sarbatorile viiin!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lianam spune:

Citat:
citat din mesajul lui zozela
Ma duc!!
Da viu inapoi! N-am dat la boboci,dar nici mult nu avusei,multumesc de intrebare Si nici nu sunt!!


ai deschis fereasttra si ti-ai revenit, asa-i ? ete stiam eu ca gasesti repede antidotu' si am asteptat sa vad cat dureaza ...isteat-o

clau ... sper sa treaca supararea pana diseara
simonette sper sa fii mereu asa fericita si implinita cum esti acum!
tuchiiii...daca dau si eu acum un capuccino si iti dam si cordeluta noastra loz ....mai apari cu o vorbulita?
cuscra umbla creaaangaaa ...daca e din lumea buna, na, face shoping
mimo cred ca mai are nitel si deszapezeste tot bucurestiul ca n-a mai aparut
bubulina face bagaje ... zbor frumos sa aveti, cumparaturi pe placul inimii si....o "gurita" de aer austrica doresc si eu sa-mi aduci, te roooooog
gecko cred ca tot intoarce cd-ul cu cantece de leagan ...poate poate adoarme cel mai frumos
si uite asa....nu mai continui, ca bag de seama ca nu tine strategia mea de resuscitarea crengutei ... acu invie acu...pica....ei, am incercat macar, asta e....ne-om mai "auzi"...sanatate va doresc si...ce mai aveti voi nevoie



"Cand o usa a fericirii se inchide, o alta se deschide; dar deseori ne uitam atat de mult la usa inchisa incat nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimonix

Sovi pentru tine special o scurta si preafrumoasa poveste :
Anul trecut la ski in Austria. La diferite cote sunt amenajate baruri cu bauturi calde, bere, etc.(eu acolo schiez mai mult si mai mult :))) ) Si cum stateam eu asa cu cafeaua la nas si tigarea in gura ca un adevarat sportiv, vad un tip trantit in zapada , srijinit de gard, agitatie multa.Vine snowmobilul de salvare, eu lungesc gatul curioasa sa vad ce se intampla Credeam ca-i accidentat si incercam sentimente confuze de mila si teama, cand colo el era mort de beat, cazut in zapada ! L-au pus pe targa , l-au invelit cu paturica si ce crezi ca a facut el imediat ? Ei bine, si-a bagat degetul in gura si a "tras pe dreapta" D-aia frate ma tem eu pentru degetul lui Dudelle, sa n-ajunga la majorat si la betie sa-si suga degetul cand pune capul pe masa dupa vreo bauta




Bine ca n-ai facut dedicatia si pentru Cami, ca se speria saraca daca citea

Nu prea am mai apucat sa citesc, doar am citit ca Naty e gripata :(... Satate maxima! Dea Domnul sa nu ia si Iulia. Si nimeni!

Azi am purces de am achizitionat 2 tigai sa inlocuim tefloanele care cica sunt tare nocive . Ca tot ma intrebase Omul ce ne luam noi de Craciun.

Trimit mesajul asa, ca m-am apucat de un secol de el. Intre timp s-a kkt sasa, l-am spalat, si i-am dat drumu in sufra pana vin cu un pampers. Si ce a facut desteptul? s-a pipilit pe centrul de activitate al sorasii!
Asta imi aminteste cand abia venisem de la maternitate cu Sasa si a scapat motanul in casa fara sa il vedem si a tras un pipi dinala imputit pe un pampers al lui Sash, sa isi marcheze teritoriul. De atunci, nici ca ne-a mai trecut pragul vreodata.

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Iote-mi-s ! Cu o melancolie blegoasa asa ...nu stau mult, asa ca sper sa nu fiu contagioasa .

Vroiam sa ii urez fameliei Mimo petrecere frumoasa si multi multi ani fericiti Mimului !

Zozelici, ! Sanatate ! Cum te mai simti?

Naty, sanatate maxima! Imi pare rau ca nu te-a ocolit, eu in locul tau, medic, cu diabet si Iulia pe langa mine, ma vaccinam...nu mai conteaza oricum, sper sa te refaci iute .

cand pleci, Bubule?

Clau, !

Olga mamica de Sophie, 25 feb 2008

Magazin de modelism

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Helau, helau!

Aud ca Naty e bolnavioara... Imi pare tare rau, sper sa se faca bine repede de tot, si mai mult, sa nu agate si Iuliuta ceva.

Ma intorc in butoiul meu adanc, sa nu stric atmosfera de Craciun de pe crenguta pe care o intretine Zozelici atat de frumos!



Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALENTINA C spune:

Mimo, distractie placuta si LA multi ani!!!
Clau si Kya, ce aveti? HAi ca mai e o saptamana pana la Craciun...

Legat de prima, eu am primit si prima si bonurile de masa, si un voucher de cumparaturi in diverse magazine, cu toate ca in decembrie am fost in concediu..

Naty, Bubu,Simo sanatate multa!
Zoze, iti trecu ? Cu ce te deplasasi azi?
Nicoleta, cata rabdare...Am decupat si eu la viata mea o gramada, dar acasa parca n-am atata rabdare...
Stela, lasa-i in pace si bucura-te tu, ca n-are rost sa te stresezi...
Ariel, ce program misto...Eu m-am cam plictisit in casa, ca Matei inca mai tuseste si n-as vrea sa-l scot afara inca, mai ales ca luni plecam in deplasare la bunici la tara si n-as vrea sa-l duc virusat...

A, am vazut Rambo si Adolf...am ras de m-am cracanat...

Aseara am cam vorbit singura pe aici..azi iar sunt "libera", ca Matei s-a dus la somn, ca era obosit...




Valentina cu Matei si 32+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Olgule, maine la 5 dupa masa avem avion.
Multumesc pt. urari!

Inca nu am facut bagaje, maine dimineata.

Mi-au venit si analizele, sunt beeeton, mai putin la limfocite si monocite, din HLG, care mi-au iesit putinel mai maricele. Ce-or fi astea?? Gecko?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliceionescu spune:

Kya, daca mai ai loc in butoi, ma primesti si pe mine? Sa facem sarbatorile impreuna...

Zoze, da' maselele is la locul lor?

Liana, dc stiam ca-i pustiu azi pe aici, mai stateam la o barfa cu tine, ca macar ne-am ras frumos ieri! Rambo e periculoasa rau!:)))

Bubu, sa va distrati de minune si sa faceti multe poze!!! Sanatate lui Vlad!

Ursu, scump pustiul mic! I-a disparut roseata din obrajori?

Simo, imi pare rau pt David!!! Poate va ocoleste pe voi, totusi...Sanatate!

Clau, haide, capul sus, nu-ti sta in fire sa fii suparata!!

Nico, foarte, foarte faine decoratiunile!!!! Te invidiez pt atata rabdare! Eu am decupat un fulg amarat- si ala, stramb- si m-au trecut randuri de ape...Sanatate si voua!

Mimo, dementiala petrecerea cu cariocile, fata! Ce mai conteaza ca s-au curatat greu, conteaza distractia! Si eu sper, ca Sovi, ca l-ai pozat pe Adolf, pt ca merita. Si desenul de pe frigider are nota 10 de la mine!

Olga, bv. ca ati reusit cu ghetele, si pt parcarea reusita de dimineata!

Sovi, da' ce-au tigaile de teflon?

Simonette, ce frumos ai povestit!!!

Naty, sanatate multa!

Luny, foarte bine ca ai iesit, bravo pt distractie!!

Bitza, tu cand mai pui poze cu Antonia, ma? Ca n-am mai vazut-o de ceva vreme...

Mihu, , poate ne-o mai arati si tu pe Andra.

Am plecat la programul de seara, care nu stiu cand va lua sfarsit...Asa ca ne auzim maine, sper.

N.B!

Edit:

Vali, e un scumpic Matei! Ce frumos zice el culorile si ce simpatic a fost la serbare!!!

Am tastat numai tampenii, am scris "decoratii" in loc de "decoratiuni", "stanb" in loc de "stramb"...si ce-oi mai fi debitat, ca nu mai verific. E clar, m-am tampit...

Mergi la inceput