Muzica si instrumente muzicale pentru copii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am si eu o nelamurire...
Cum poti stii (in cazul unui afon) ca profesorul copilului e potrivit?
David merge cu mare placere la lectiile de pian, prefera muzica clasica si isi alege singur cd-urile pe care le asculta, se aseaza la pian acasa singur (cred ca e singurul lucru pe care il face fara sa ii spunem noi), canta fie ce ii trece prin cap, fie reproduce piese "din auzite", fie ce are de repetat...
O face cu placere...si face progrese (incet sau rapid nu imi dau seama)...este tare bun prieten cu profesorul care este un om foarte bland si excelent cu copiii (uneori chiar prea bland)
Eu...nu imi dau seama...nici cum canta David de prost/bine, nici cat de profesionist este proful...(doar ca are super reviews de la parinti).
Nu imi vad copilul un muzician, facem muzica, pentru ca am observat ca ii place, reporoduce, are ureche...
Dar, cum orice cioara, isi vede puiul porumbel, as vrea sa stiu ca i-am oferit cele mai bune conditii sa devina ceea ce ar putea deveni...
(vaaai...ce am mai scris)
Cum testez profesorul??? (e suficient doar ca se plac reciproc, sunt prieteni si se bucura impreuna de ceea ce fac?) Ar trebui sa fie ceva mai aspru? (in sensul de pretentii).
Ce "piese" ar trebui sa cante la pian? (am din Ro o carte de pian, de aproape 60 de ani, pentru 6-10 ani, pe care i-am dus-o si dupa care mai lucreaza din cand in cand - sunt mai mult exercitii - dar in general canta piese scurte pt copii)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

M-ati mai linstit cu cantatul fals, deci poate fi ok pana la urma.

Asa, ea stie notele de pe portativ si le canta la pian si da, se corecteaza cand le greseste. Sau poate a invatat melodiile "matematic", ca eu i le cant din voce pe note, si apoi ea stie care e corespondenta notelor in pian...

Nu studiaza singura, face cu mine. Facem din metoda lui Cernovodeanu, dar am senzatia ca nu-i face prea mare placere, asa cum spune Sanziana de David, a mea ar prefera sa se joace in loc sa studieze la pian. N-o sa fac pauza prea lunga, dar daca o vad ca nu are tragere de inima ma las pagubasa. Bine, inca nu a implinit 6 ani, dar nici mult nu mai are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Adina, e foarte mica, nu te ingrijora si perseverati.
Cumpara metoda Thompson, ca e mult mai draguta. Cernovodeanu nu sunt cele mai frumoase piese mereu...
Metoda asta se gasea la libraria British, de la Kretzulescu.

Sanzi, nu prea ai cum sa evaluezi profesorul, iar ce canta un copil sau altul e cam irelevant....poate imi zici tu ce canta David, ca sa-mi dau cu pararea.






Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Sabina, dar conteaza si profu, nu? Adica sa fie bun...Ma tot gandesc daca am ales bine...(daca as fi fost in Ro era mult mai simplu)...

Asa...uneori, David vrea sa invete anume melodii, de exemplu a tinut neaparat sa cante (versiunea usoara, cred) "little night muzic", sau "twinkle, twinkle"...acum vrea sa invete "jingle bells", in cartea dupa care lucreaza ei sunt cantecele simple (cred), unele traditionale (reuben and rachel, a scandinavian simple song, the farmer in the dell), cu nume de compozitori de care eu nu am auzit("fiesta", jon george, "first boogie", sam holland, "forest echos", david kraehenbuehl) , putine clasice (surprise symphony, Haydn, fur elise, ode to joy)...dar cred (adica sunt sigura) ca sunt variante usoare.

Oare sa insist sa cante mai mult variante clasice??? Ce anume?
Cam ce anume ar trebui sa studieze la inceput?

Ma simt tare neputincioasa ca nu il pot ajuta deloc in domeniul muzica...si vad ca ii place atat de mult...nu pot decat sa am incredere ca stie el ce face

ps Sabina, ai noutati azi???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

foarte, foarte mult l-ar ajuta sa invete menuete de Bach din caietul pentru Anna Magdalena Bach.
Intreaba profesorul daca nu ar considera nimerit sa-i dea asa ceva.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Matei vrea sa invete sa cinte la vioara (Sabina, banuiesti de ce, nu?)
cica e cam mic la 6 ani. asa o fi?

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

e perfect 6 ani!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Sabina, am comandat cartea asta:
http://www.amazon.com/Notebook-Anna-Magdalena-Bach-Kalmus/dp/0757905056/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1262283870&sr=8-1
http://www.amazon.com/Notebook-Anna-Magdalena-Bach-Kalmus/dp/0757905056/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1262283870&sr=8-1#reader_0757905056
crezi ca e ok???
Profu e in vacanta si nu mai apuc sa il intreb...trimit copilul cu cartea direct
Daca ai putea sa imi dai mai multe titluri si edituri de partiruri si cam pe la ce librarii le-as putea gasi in Bucuresti, am sa rog matusile sa imi cumpere si mi le trimite prin bunici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

e f ok.
Trebuievsa dai de menuetele simple, ca aici e o culgere mai ampla, dar sunt sigura ca stie proful unde le gaseste in carte.
Partituri gasesti pe amazon mai degraba decat in Romania, crede-ma....

SA vedem ce zice cu bach:)

Te mai sfatuiesc sa iei Mikrokosmos de Bela Bartok, macar primele 3 volume.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Hello,

Readuc in atentie acest topic pt ca ma preocupa cam acelasi lucru.

Dudu iubeste muzica si isi doreste foarte mult sa invete sa cante la un instrument muzical - www.totsites.com/tot/duduburlacu/photosS/g248065" target="_blank">poze (pozitiile 5-7). Intr-o perioada oscila intre chitara si toba, acum vad ca pare sa o prefere mai mult pe aceasta din urma.

Stiu ca este inca foarte mic, dar mi-as dori sa stiu daca exista vreo scoala de muzica care sa furnizeze programe pt aceasta grupa de varsta. Evident ma astept ca o perioada de timp, lectiile sa fie de scurta durata, intr-o maniera mai aproape de joc.

Nu am nici un fel de pregatire care sa ma ajute sa imi dau seama daca copilul are o inclinatie reala, oricum nu ne-am gandit ca muzica ar putea reprezenta mai mult decat o pasiune (inca!). Deocamdata m-as bucura sa gasesc o varianta care sa ii dezvolte in continuare bucuria si pasiunea pt muzica. Poate cu timpul vom afla ca este / nu este talentat, oricum noi parintii il vom sustine din toata inima sa ajunga ceea ce isi doreste in viata.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput