Muzica si instrumente muzicale pentru copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

cantatul corect si urechea muzicla sunt doua lucruri total distincte.
Urechea se refera la a recunoaste muzica, iar cantatul la a o reda.
Si Sofia canta fals, si doar cu exercitiu canta corect. Dar ureche are f f buna, pt ca la pian se corecteaza imediat cand gresete, o deranjeaza cand canta altcineva fals, etc.
Gheorghe in schimb, canta perfect (perfect!) de la un an si cateva luni. Ii e mai usor sa redea vocal.

Cu exersatul...trebuie sa studieze cu cineva, singuri e f f greu la varsta asta si f putini gasesc sensul.....nu dispera si nu face pauza prea mare.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Conchita, daca ii canti tu cantecele mititele, pe care sigur le stii, e f bine. Apoi cand mai creste o duci la muzicieni adevarati si gata:)

Exista instrumente mici, daca ai fi in RO ti-as recomanda sa mergi la Muzeul taranului sa cumperi fluierase si ocarine, dar cred ca gasesti si acolo, nu? tobite de tot felul, xilofon mic, maracas....
Instrumente adevarate, dar micute, adaptate pentru ei.

La noi de exemplu se vand niste xilofoane care au si "partitura", sigur gasesti si acolo.

Si cum prinzi la cineva un pian, hop la el.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
e mult prea mica pentru altceva....


cu asta nu-s de acord, niciodata nu-s prea mici pentru ceva (bun). nu poti sa nu-i expui deloc la muzica si de la 6 ani, gata, le-arati girafa. eu vorbesc si de educatia muzicala in general, iar asta cu instrumentele e pregatitoare, vreau sa fie ceva foarte familiar pentru ea, iar atunci cand isi va decoperi dragostea pentru un anume instrument, sa fie natural, ca si mancatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
Exista instrumente mici, daca ai fi in RO ti-as recomanda sa mergi la Muzeul taranului sa cumperi fluierase si ocarine, dar cred ca gasesti si acolo, nu? tobite de tot felul, xilofon mic, maracas....
Instrumente adevarate, dar micute, adaptate pentru ei.

La noi de exemplu se vand niste xilofoane care au si "partitura", sigur gasesti si acolo.

Si cum prinzi la cineva un pian, hop la el.


le are pe toate astea insirate de tine, cu fluierul am venit din romania, de-astea latino le-am luat de-aici, pian la cumnata-mea si alti prieteni. ok, m-am lamurit acum, deci e ok cu instrumente "mici", adaptate pentru ei, sarumana.

Adina, si eu zic ca Sabina, urechea muzicala nu are legatura cu cantatul. eu is la fel ca fetita ta, imediat ma zgarie pe ureche falsurile, dar nu pot reproduce perfect. am fost si-n cor, nush cum am nimerit pe-acolo, dar cred ca e vorba de practica, ce zice si Sabina.

alta dilema: am prieteni care nu "citesc" muzica, o canta dupa ureche. care e chestiunea, ca n-am inteles niciodata. si unul e chiar profesionist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

e prea mica pt lectii organizate cum face Sofia de exemplu, asta am vrut sa zic:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

cum adica e profesionist? nu exista, daca nu stie notele nu e profesionist:), ca el poate sa cante la fel de bine ca un profesionist, asta nu neg, dar....??

Dar sa stii ca eu consider mai frumos sa stii sa canti chiar fara note , decat sa stii notele si sa n-ai talent.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

cum adica e profesionist? nu exista, daca nu stie notele nu e profesionist:), ca el poate sa cante la fel de bine ca un profesionist, asta nu neg, dar....??

Dar sa stii ca eu consider mai frumos sa stii sa canti chiar fara note , decat sa stii notele si sa n-ai talent.


adica din asta traieste, canta in grup, face turnee cu spectacole...
si sunt multi asa...eu nu reusesc tehnic sa pricep cum devine treaba. pot sa citesc notele si sa cant, asa inteleg eu "muzica". :-)) unii pot reproduce o melodie doar dupa ce o asculta. tu poti asta?

ma duc sa citesc despre metoda Macrinei, pana nu mi se trezeste geniul muzical in devenire. :-)) daca ar stii bietii copii ce povara punem pe umerii lor inca din pruncie, cate vise si planuri...vai, ar arunca toate ukulelele pe geam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Pai conchita, sunt unii oameni care "aud" notele extraordinar -astia sunt cei cu auz perfect, adica daca iti suna un claxon pe strada, el iti spune notele, le transcrie din memorie si poate sa reproduca sunetul (dar aici intervine alta chestie, nu auzul).
Dar m-as mira sa se fi gasit asa o intreaga echipa de oameni din astia..
In fine, eu instrumentele le-am luat de pe craiglist, incercate de sot, sa vada daca sunt bune. Asta inseamna viori de copilasi, mici, sa incapa in mainile lor, chitara pentru baiat, sistem de tobe mici, fluierele le-am cumparat de la magazine de muzica.
Si asta cu varsta iar e discutabil, pentru ca ai mei aveau rabdare sa stea pe scaun dar se plictiseau, insa de pe la 6 ani parca "s-au trezit", in sensul ca au inceput sa aprecieze muzica si sa se joace cu ea (baiatul chiar a compus un cantecel mic- "The sad bee", etc) chestii minore poate, dar pentru mine conteaza, care sunt ca tine, adica educatie muzicala 0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Macrina
Dar m-as mira sa se fi gasit asa o intreaga echipa de oameni din astia..


sunt mai multi decat m-as fi asteptat si eu, sa stii. cunosc foarte putini care citesc notele, restul sunt dupa ureche.

mi-ai dat o idee cu craigslist, buba ar fi ca nush daca is bune. sotul tau macar se pricepe sa le testeze, eu mai mult decat daca le-a crapat vopseaua nu stiu. :-)) m-ar interesa o vioara...

am citit despre metoda Suzuki, e controversata ca orice lucru pe lumea asta, cica instructorii nu-s scoliti sau competenti intr-ale performarii la instrumente, dar ideea e superba. se aplica si la educatia in general. si da, se incepe de la 3 ani. multumesc mult ca m-ai atentionat.

eu cred ca performanta baietelului tau care a compus un cantec deja este reala, ar trebui sa lasi modestia la o parte. adica saltul asta la compozitie direct de la varste mici e in general un indiciu cert pentru talent sau geniu. stii, nu mai copiaza, ci creaza!! felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

copiii compun de f f mici, e ceva natural.

Nu e profesionist mai, daca nu face clasica, nu se poate numi profesionist numai pt ca castiga bani din asta. Profesionist in muzica e cu totul si cu totul altceva.
Eu da, daca aud o melodie pot s-o cant, am putut intotdeauna. E ceva natural si asta.

dar eu de fapt nu vad o problema in faptul ca domnul acela nu stie notele, eu cred ca e cazul ideal, sa nu stii nimic si sa curga muzica din tine :D
Dar asa ceva e posibil doar cu structuri simpliste, cum e cazul muzicii usoare.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput