**Zmeurici de iulie-august 2009 (19)**

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Galarina
Bubu, esti curajoasa sa iesi pe vremea asta! Bravo! Eu sunt tare friguroasa...


as vrea io... dar noce fu curajoasa... io am indraznit doar pe balcon si cand mi-a inghetat dosul, am fugit repede sub plapuma

blanca notat [;-)]

stiti ce fac eu de o ora??? adoarme Bubu, il pun la san, face ochii mai si urla... il pun in bouncer si adoarme, iar il pun la san, iar urla, iar in bouncer...
DE O ORA!!!
si e nemancat de la ora 13...

mentionez ca deja ma dor sanii de cat de plini sunt, iar el nimic...
dar nu ii fac lapte praf nici de ciuda...
ma duc sa ma mulg ca nu se mai poate

_
mami de pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Solike spune:

Pony, multumesc.
Eu am primit la botez o jucarie asemanatoare, in sensul ca este un premergator-jucarie. Este o masinuta cu diverse butoane ce scot sunete la atingere, foarte atractiva prin coloratie, cu maner pentru a fi impinsa de bebe cand acesta va incepe sa paseasca si va avea nevoie de sprijin usor. Mi s-a parut interesanta si cred ca merita.

Si eu sunt in clubul zmeuricilor suple: la 4 luni si 2 sapt 6450 gr si vreo 67-68 cm, ca are ardei in fund si nu pot sa o masor.

Raducu cel cu ochi albastri.

Oana, mami de Olguta punkista (25.07.2009)

Bucuria mea Olguta
Botezul Olgutei
Asa a inceput viata cu Olguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Neatza, zmeurici!

Pogos, ce copilasi minunati ai tu acolo . Unde erati in poza aia cu cei trei crai? Felicitari pentru noua freza, imi place mult cum te prinde. In unele poze cand ii vezi pe Ana si Tudor unul langa altul, nu-ti dai prea tare seama care e diferenta de varsta. Are Tudor capul cam la fel de mare ca al Anei.

Cornelia, cand am vorbit cu pediatra despre diversificare mi-a spus ca banana se introduce dupa 8 luni (desi David are deja 8 kg jumate). La fel si citricele si cerealele cu gluten. Mi-a mai zis ca alunele, kiwi, zmeura, capsunile se introduc dupa 3 ani. Acum iti dai seama ca pot fi pareri diferite...asta mi-a recomandat ea.

De dimineata am scris bucata asta de mesaj dar n-am mai apucat s-o trimit...O trimit acum si termin mai tarziu de citit si mai scriu.
Pup!





Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Solike spune:

Fetelor, daca nu este vant foarte puternic sau ceata puteti iesi afara. Acestea stiu eu ca sunt impedimentele majore la plimbarica cu bebe. Plus, evident, daca este bolnav.

Oana, mami de Olguta punkista (25.07.2009)

Bucuria mea Olguta
Botezul Olgutei
Asa a inceput viata cu Olguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

buna mamici!

am fost azi la pediatra. are 9,1 kg. un grasan. nu s-au abtinut pediatra si asistenta sa nu-l smotoceasca un pic de cutulite. si mi-a dat si trimitere la dermatolog ca i-a aparut un fel de eczema in crestetul capului, foarte mica. dar mai bine ca am ajuns si la pediatra si mi-a dat o cremuta si o solutie sa il dau. cica e posibil sa fie de la radacina firului de par. vedem daca trece, daca reapare o sa-mi dea nu stiu ce sampon. si am intrebat ce crema pot folosi pentru fata lor pe vremea asta si mi-a spus ca Atoderm e f buna, ca e f hidratanta.
de-acum mai mergem la pediatra in ianuarie la vaccin. atunci o sa avem de luat doar doua
dar a fost groaznic prin oras. aglomeratie, mizerie, umezeala, mijloace de transport arhipline, taxiuri goale putine...bine ca tudor a fost cuminte si a rezistat eroic fara tzitzi.

mai fetelor, imi pare rau ca am dat startul la depresie. nu puteam si eu sa dau startul la altceva...

giovacarutul nostru e Primii Pasi. de fapt amandoua si asta sport si celalalt. eu mi-am facut treaba f bine cu ele si au rezistat de la Ana.

si tudor isi suge buzita de jos, pe cea de sus, mesteca limbuta, rontaie degetelele.
noi inca nu experimentam rostogoliri, dar sunt sigura ca asta e de gras ce e. in schimb sta in fundulet iar la orizontala e din ce in ce mai greu sa-l tin.

cat despre trezirile de noapte pt papa...Tudor se trezeste de vreo 3 ori si de fiecare data mananca serios din ambii sani. dar sunt sigura ca peste cateva luni nu va mai fi asa.



Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006) si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

uliiasi multumesc. da, Tudor e mare. pai mai are un pic si o ajunge pe sora-sa la kg. ea are 15. dar sa stii ca Tudor are 41 sau 42 de cm circumferinta caputului. deci nu prea mare. cred ca pare din cauza falcilor

fetelor, multumesc pentru complimentele cu privire la freza mea noua.

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006) si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

La multi ani sotilor de lorelay si mamidevladut!

si La multe lunite zmeuricilor nascute in ziua de 16!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006) si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siacob spune:

pogos 9 kg...oauuu...un zmeurel grasunel e Tudor.
Eu am vb cu pediatra azi si merg pe 28 pentru vaccinul de 6 luni. Abia astept sa vad cum se prezinta domn'soara mea. Sper sa nu se lase cu efecte vaccinul
Una peste alta azi a cam inceput sa tuseasca si sa faca muci. Se maraie in continuu, somnul de pranz a fost mai mult la mine in brate pentru ca s-a trezit din 20 in 20 min si face niste crize cand bagam BB de ne aud toti vecinii. Sper sa avem o noapte cat de cat linisita.

Aha...si mi-am facut si eu programare la oafot sambata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siacob spune:

era coafor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

despre impachetarile cu otet... eu i-am dat cu un pic de otet diluat in multa apa pe corp si i-a scazut febra fara antitermice. acu'nu stiu daca i-a trecut febra de la impachetare sau nu, cert e ca nu a mai facut dupa asta. de la otet nu a facut nimic pe piele

solike parca vorbesti de Bia cand spui ca daca nu bagi tzitzi rapid in gurita Olgutei te musca si apoi suge vociferand
poti sa o duci la coafor pe Olguta


pony daca dr zice ca e OK, nu te mai stresa cu greutatea! important e ca Raducu este sanatos!

noce sssuuuuuperrr pozele in zapada

blanca ufff, greu.... lasa ca macar o sa ai casa curata!

galarina Bia face tot asa de vreo 2-3 sapt dar nici eu nu stiu de ce sau daca are vreo semnificatie



---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 4 luni

bebelusha din burtica

cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput