**Zmeurici de iulie-august 2009 (19)**

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamidevladut spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburuza1979

Citat:
citat din mesajul lui mamidevladut
noi ce sa mai zicem ca duminica facem 5 luni si avem 6350.....



ahhh... m-am mai linistit.
am meu aseara la cantar 6175 fix la 5 luni ... centimetrii peste 68 ...


Ne-ati luat la centimetri, noi avem doar 65
Ne facem si noi mari pana la urma, nu ramane niciunul mic.

_
mami de pic



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Imi vine sa urlu si sa plang....Eva nu a dormit deloc astazi..am femeia la curatenie care se cacaie de imi vine sa o dau afara..nu am mancat nimic, sunt obosita, transpirata, maraita..Eva numai in brate ca deh! deschidem geamuri facem curat 1000 de ani..kkt.

Imi e foame , vreau sa dorm o ora macar, un pic de liniste........I-am dat tel sotului, de fapt un sms..ma sunat cu o voce mieroasa...nu am nevoie de voce mieroasa...vreau sa ma odihnesc putin..si sa mananc ceva....poate vine mai devreme acasa macar.

Cred ca faceam de 10 ori coratenie pana acum..nu stiu ce ii ia atat...imi vine sa urlu si la ea.

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fetele!

Scriu pe fuga,bebe doarme in carut,afara(sunt cam minus 4 dar e bine impachetat)si fata face lectiile.

Multumesc mult de gindurile bune si de sustinere,mama TREBUIE sa se faca bine.Adevarul e ca cancerul de endometru nu este atit de agresiv ca altele si faptul ca nu a invadat si s-a putut scoate tot,e un lucru bun.
Nu va spun cit de aiurea e sistemul sanitar...ca stiti deja .Eu,de-aici,am aranjat ca mama sa faca tomograf,eu am programat-o,eu am vorbit cu doctora pt trimitere.Bineinteles ca dr nici nu-i spusese ca trebuie sa faca sa evalueze situatia post-biopsie si a felicitat-o ca si-a facut din proprie intiativa tomograf,asta ajuta mult in planul de tratament .Acum singura problema e ca in spital nu se lucreaza intre 24 dec si 4 ian,nu e prea buna intreruperea razelor insa m-au asigurat ca suplinesc cumva asta,va face un citostatic luni care sa actioneze pe perioada de pauza.Inutil sa va zic cit a asteptat sa apara dr care era la clinica privata,sper ca va suna cunoscut ca multi medici din Ro(nu generalizez...)au in acelasi timp program in vreo 3 parti...
Acum nu imi doresc decit sa suprvaghez atent tot ce i se face si sa luam in continuare cele mai bune decizii...
Poate par dus cu pluta insa in capul meu am inca posibilitatea unei biopsii eronate,niste chestii in diagnostic nu se leaga...daca s-au incurcat probele sau alte lucruri nu am cum sa aflu niciodata asa ca mergem pe pista asta.

Alinutza,de ce e blocat drumul european,cita zapada e?
Eu stiam de Nurofen ca se da de la 6 luni dar am impresia ca scrie pe cutie ca se poate da de la 6 kg.O sa ma uit si pe cutia de supozitoare Nurofen,eu le prefer siropurilor.
EXACT la fel si la noi cu vaccinul Rotateq,pina in 6 luni trebuiesc facute cele 2 doze,noi facem luni prima.Fiecare doza costa 100 euro si casa noastra privata o deconteaza.
Eu,probabil ca daca nu aveam copil mai mare,nu faceam dar in general,primvara e epidemie de virusi din astia,f multi copii lipsesc de la scoala si la bebelusi boala e mai grea.

A,daca e buna crema,o sa o comand si eu.Cu burtile...hm,cantitate mare de piele creata ,efectiv piele ca suncuta nu-i de unde,mi-am propus ca in vacanta ce vine,sa fac in fiecare zi gimnastica,e sotul acasa asa ca voi avea non stop baby-sitter.

Cu bratele tot asa,ii place in brate,ridicat,dus,plimbat cit mai sus.Ieri iarasi a cam facut scandal in masina..

Pony,nu te mai stresa cu greutatea,eu am fost mereu un copil slab si un bebelus la fel dar am fost sanatoasa si asta e cel mai important.Era mama in stare sa stea si in cap sa maninc si eu ceva ,imi facea toate bunatatile,nici acum nu-s prietena cu mincarea,ei,asa sunt unii oameni.

Cornelia,multa sanatate tie si Mariei.Nu e puturos Vladimir,pur si simplu nu are interes pt miscarile astea.Poti sa crezi ca,cam asa era si fiica-mea?S-a rostogolit pe la 5 luni,a mers de-a busilea pe la 11 luni si abia la un an si 2 luni a mers singurica in picioare dar asta a fost ritmul ei,cind a mers a fost mereu f sigura,numar pe degete de cite ori a cazut.

Giova,sanatate lui Marco.

Vad ca vorbiti de mincat noaptea.Sigur,stomacul trebuie sa se odihneasca citeva ore dar citeam ca senzatia de foame e resimtita de bebelusi ca o arsura puternica si cum stiu ca al meu de foame se scoala,ma conformez.Nu m-am gindit sa-i dau ceai,lui ii e foame.Sigur,pina intr-un an,maxim, merge cu papa noaptea dar de cind apar dintii,grija maxima!!!

Aici e putina zapada insa frig.Si cica va fi si mai frig.

PoGOS;ma bucur ca ti-ai mai revenit,si eu sunt destul de mult singura cu amindoi insa nu am timp sa ma plictisesc,am mintea in priza ,noi facem lectii,inmultiri,masuram,calculam cm,metrii,facem compuneri,ei,treburi peste treburi.Apoi de 3 ori pe saptamina mergem la activ extrascolare,de miine incepe si engleza,nu-mi doresc decit vacanta,sa numai calculez minutele si sa numai fiu stresata de program.

Gata fetele,ma retrag,intr-o ora juma' are fiica-mea primul concert de pian si trebuie sa-i calc rochitza.Bineinteles ca la concert nu merg,merge sotul...nu am unde lasa pe bebe si daca-l iau,nu stiu cum se va comporta,nu risc.Ei,eu o ascult acasa zi de zi cum cinta asa ca am concert in fiecare zi .Mai viu io...
Va pup,






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

blanca, bine macar ca scapi tu de facutul curateniei. Ia si partea pozitiva
Eu mi le fac singura si iti dai seama ca fac aici si dincolo iara-s vreiste Si-mi vine sa urlu si sa ma urc pe pereti. Dar asta e, sanatosi sa fim.
Smile nu te agita ca o agiti si pe Eva

AnamarialuiIulia (23.03.2006) si Teodora(11.07.2009)
Nasterea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Am venit si noi de la o plimbare cu carutul in zapada. Cred ca la sfarsitul iernii o sa am brandul cat sotul
Solike povestea ta despre plimbarea de ieri zici ca-i a mea de azi . Tot asa, eram singuri in parc, la un moment dat a mai aparut un carut, dar a disparut rapid Eu ma simt de parca toata lumea ar fi plecat la o petrecere sau undeva unde e cald (africa? ) si am ramas noi ca fraierii in parc.
Partea nasoala e la traversat, pt ca masinile de dezapezire au impins toata zapada pe langa borduri si a trebuit sa iau carutul in brate Iar la intrarea in bloc patinam pe cele 5 trepte din fata si imi era teama ca o sa cad cu carutul in brate. Dar am scapat

Solike, daca iesiti maine la plimbare, da-mi si mie un sms cu vreo ora inainte sa strabatem zapezile impreuna.

Cat depre baby love, mie mi se pare ca absorb bine, doar ca noi acum suntem la schimbarea numerelor, trecem de la 3 la 4. 3 nu sunt cam fixe, 4 o sa le incercam zilele astea. Initial am inceput trecerea de la 3 la 4 cu happy, dar si la astea dureaza vreo 2 sapt pana ne vin perfect.

Blanca, daca in seara asta e apogeul supararii, maine deja o sa te simti mai bine. E si vremea asta care predispune la depresie, plus foamea si oboseala. Eu am clacat luni seara, a treia zi nemancata cu instalator pe cap, camd am aflat ca tot nu-si terminase treaba, nu puteam spala la masina, etc. Dar am tras un sanatos si a trecut.

Mami lui Filip, 1 august 2009
Prima zapada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galarina spune:

Blanca, mananca ceva in fuga, sigur iti revii. Si eu sunt rea de foame. Sa nu imi stea nimeni in cale daca mi-e foame

Fetelor, de 2 zile Ana isi baga in gurita buza de jos. Ce semnificatie dati acestui gest bebelushesc?Nu cred ca-s dintii...Eu incerc sa o aduc la starea normala, ea nimic, buza in gura!

E o vreme, yaksss! N-as iesi nici sa ma bati!

Pup fetele deprimate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galarina spune:

Alina, sanatate mamei!
Cornelia, sanatate tie si copiilor!
Bubu, esti curajoasa sa iesi pe vremea asta! Bravo! Eu sunt tare friguroasa...
Alinutza, drum bun catre Iasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Vai, Alina, prin ce ati trecut. Sanatate multa mamei tale!

Ce curajoase sunteti! Ati iesit afara. Eu nu ma incumet. Dar la noi inca e viscol...

Galarina, eu cred ca e de la dinti. Si a mea musca cu placere buza de jos, dar nu mereu, cand nu-i mai plac degetelele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pony spune:

Buna seara zmeurici,
azi raducu a luat masa de 12 la 16.Nu am putut sa ma inteleg cu el.Macar a dormit dupa incercarea essuata de la 12 pana la 15.
Cand nu vrea...nu vrea...si dezertez Acum ma gandesc sa-i dau cerealele pe la 20.Am navigat pe net ca sa mai vad ce ar putea sa-i aduca mosu lui raducu si am gasit un fel de strutocamila www.bebe-strumf.ro/produse/alegro-primii-pasi--7779" target="_blank">aici.O fi ceva?o merita?
Solike ce fata frumoasa ai!Ce perisor are!
Buburuza,Mamidevladut cred ca suntem in aceeasi tabara cu greutatea.
Blancace inseamna pesimizeala asta?Sa inteleg ca urmam toate?
facem cu randul dupa pogos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Solike spune:

Corinna, Galarina, Olguta face acelasi lucru cu buzita de jos. Eu nu am asociat-o cu dintisorii, deoarece si rontaitul manutelor este ceva fara de care nu poate trai, si asta se intampla cam de la o lunita, cand nu s-a pus problema dintilor (nici acum nu se pune...). La inceput mai rar baga manuta, apoi, cu pohta, all the time. Cand e la san, in timpul zilei, incearca sa bage in gurita, pe langa sfarc, si 1-2 degete de-ale ei, ca sa fie satisfactia completa.

Oana, mami de Olguta punkista (25.07.2009)

Bucuria mea Olguta
Botezul Olgutei
Asa a inceput viata cu Olguta

Mergi la inceput