**Zmeurici de iulie-august 2009 (19)**

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Eu tre' sa recunosc ca daca nu o mai duceam pe Maria din cand in cand la mama, chiar si o noapte la 2 saptamani, nu aveam cum sa ma refac, pt ca pe langa faptul ca se trezeste f des noaptea, dimineata la 6.30-7.00 ba chiar si 5.30 era gata odihnita si nici ziua nu doarme decat cate o jumatate de ora odata, si doua ore la pranz, dar nu neintrerupte. Si asta de cand s-a nascut. Deci, omeneste vorbind, nu aveam cum sa ma refac. Daca se trezea si ea mai tarziu dimineata, 9.30-10.00 era mai bine. Dar e bine si asa ca era mult mai rau fara ea.

Cornelia cred ca te simti groaznic cand mai esti si racita si probabil sotul, copiii si sefii te iau de buna. Ai vreun ajutor ceva?

Legat de raceli si alte neplaceri, eu am ramas cu o sensibilitate in gat dupa operatia de cezariana. Nu stiu daca e doar o coincidenta, dar la 2 sapt dupa operatie am avut niste dureri insuportabile in gat, fara febra sau altceva, iar acum daca ies putin afara la rece, in juma de ora ma doare gatul de mor. Mai pateste cineva asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Corinna, tocmai o "concediasem" pe mama , ca sunt in concediu si am zis ca e momentul sa stau si eu mai mult cu Vladimir. Dar am rechemat-o, macar de Vladimir sa se ocupe, ca cei mari sunt oricum pe capul meu.

Pooh, sunt in concediu pana pe 11 ianuarie. Sper sa rezist acasa pana atunci .

S-a trezit bebe. Sunt copiii la el. Fug, ca cine stie ce idei le vin



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blanca000
Vrei sa fii vecina mea ?


daaaaa!!!
daca joci pe facebook zi-mi pe PM numele tau sa te invit

_
mami de pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

si Buna ziua si de la noi!!!
iar ma duc sa recuperez ca, vorba unei prietene, zici ca ati mancat turbogem de scrieti asa mult

_
mami de pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Pogos super te-ai tuns, iti sta tare bine, din profil. fata cand ne-o arati? vad ca si Tudor are carucior ca al nostru, ala verde/negru, Chicco. si eu vreau sa-l folosec din ian., numai bine e la Alba la ai mei, nu-l mai caram pe asta. tare usor e ala, in comparatie cu ce avem acum.
Alina imi pare rau ca a iesit cancer la biopsie, of doamne. bine ca ati descoperit la timp, sa dea domnul sa nu mai recidiveze.
nici eu nu stiu ce sa-i cumpar lui Edi, avem jucarii o groaza...mi-aer trebui, dar asa de la 12 luni in sus...parca nu i-as lua de-acum.
bafta cu botezul. Frumos ca-l botezati de sf. cARuia II POARTA NUMELE.
Cornelia insanatosire grabnica. ce bine ca esti acasa. Incearca si fa niste ex. cu Vladimir, de ex. cele postate de Moniland. Edi dupa ele a reusit sa se rostogoleasca, pana atunci numai se chinuia.
Noce este crema de fata pt. frig, eu aveam de la Chicco. chiar trebuie sa cumparam si noi. eu nu-l prea scot, din comoditate....
super Filip la prima zapada...acum imi dau seama ca noi nu l-am pozat , dar avem timp...sper.
Blanca fruntea sus...pe toate ne cuprinde depresia acum in prag de sarbatori? hai ca nu mai e mult...inca jumate de an si la cresa/ bone cu ei.
Buburuza imi pare rau ca a cazut piciul din pat si ca a luat putin in greutate. vezi ce zice pediatra...poate e timpul pt. diversificare.
pooh bine ca e ok cu piciorusele Balazs. sanatate Timeei si sa nu fie generoasa sa-i dea si fratiorului.
Lucialu bine ca ati scapat de vaccin, sper ca fara reactii adverse.
Corinna of doamne...uite de ce mi-e frica mie sa conduc...nici la noi nu au bagat masinariile sa curete drumurile. asa ca evit sa conduc, merg cu taxiul. sper sa scapam de vremea asta, sau sa avem drumuri curate.
Lorelay cuscrului! multa sanatate si putere de munca ii dorim, ca sa satisfaca dorintele celor 2 femei din viata lui!

as mai scrie, dar acum trebuie sa pape bebivu...asa ca revin dupa. mai am de recuperat vreo 3 pagini.


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidevladut
noi ce sa mai zicem ca duminica facem 5 luni si avem 6350.....



ahhh... m-am mai linistit.
am meu aseara la cantar 6175 fix la 5 luni ... centimetrii peste 68 ...


_
mami de pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

la cat mai multe lunite frumoase zmeuricilor:
dinu maximilian de daniela, Laura Maria de andreea_1979, Maria Catalina de ungaras!

Alinutza si eu sunt de aceeasi parere...copiii trebuie sa doarma noaptea, stomacelul lor trebuie sa se odihneasca. acum...nu sunt toti asa, dar pana la varsta de 1 an ar trebuie sa nu se mai trezeasca sa bea laptic.
vad ca nu ati mai plecat, cu asa vreme si blocaje pe drumuri...mai bine mai stati acasa.
si eu ma gandesc cu groaza la drumul pana la Alba, si trebuie sa conduc eu, caci sotul nu si-a luat carnetul inca.
Pony of draga de tine cat te mai chinui si agiti cu greutatea lui raducu. te cred ca-l vrei mai dolofanel, dar daca e sanaots, vesel si energic nu trebuie sa-ti faci probleme.
Chiar vorboisem cu dr. de fam. de rotarix, mi-a zis ca de cativa ani nu au mai fost cazuri de infectie digestiva in colectivitate. mie mi-a parut rau ca nu i l-am facut...acum asta e. sa ne fereasca DD de asa ceva.
Siacob si mie mi-a recomandat dr. de fam. novocalmin, dar nu i-am pus. la fel stiu si eu, ca se da doar la febra mare, peste 39.
Ungaras sa scapati de maraieli, sigur e de la vaccin.
Cornelia super ca papa asa bine Vladimir.

Multumesc fetelor. am sunat si la gradi sa vad cum e, cica a varsat fructele de la ora 10:30, dar in rest e ok. dupa pranz s-a bagat rapid la somn...era distrus saracul la cat a tusit. la grdi nu a mai tusit asa. sa scapam de serbare si poate il las acasa. cu toate ca mor cu amandoi acasa si cu o groaza de treaba...

gata, merg sa-mi descarc pozele de ieri ca le asteapta timisorencele mele.
o zi faina sa aveti.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Solike spune:

Sal'tare! Sunteti inspirate nevoie mare, eu citesc o pagina, voi scrieti una in acelasi timp.

Ieri a fost frumos rau, zapada neatinsa in tot parcul, ningea cu fulgi de basm, iar eu impingeam la caruciorul ala de parca m-as fi dus la sala sa fac ceva forta , asa greu era in stratul de zapada fara urme de la altcineva. Am stat doar 1 h si 15 min, nu ca ar fi inghetat Olguta, ci ma ustura pe mine fata de la vant. Erau -2 grade, insa resimteam mai putin din cauza vantului puternic ce viscolea ninsoarea. Ea bine merci, cu folia peste carut, era cald chiar si nasucul. Nu ii pun fular, am experienta copilariei mele cu fular peste gura si eram mereu uda pe toata fata. Dupa ce am intrat in casa, a mai dormit in carut mai mult de 1 h si am putut manca si eu linistita, am adunat rufele, am platit facturi. Acum e o cioaflita pe strada...

M-ati facut curioasa cu scutecele Baby Love. Eu folosesc Pampers Premium Care pentru ca imi par mai moi si cu mai putin plastic in ele. Noce, spuneai ca sunt fine si subtiri Baby Love. Cat de bine absorb kk? Eu pe Olguta nu o mai schimb peste noapte, insa Premium Care nu lasa pipi sa iasa pana dimineata.

Alinutza, despre febra mare, pentru a evita administrarea de medicamente, pediatra mi-a recomandat impachetare cu scutecel umed la temperatura camerei, de la brau in jos. Se uda un scutecel de bumbac cu apa calda, chiar fierbinte, in nici un caz apa rece, se stoarce foarte bine, apoi se vantura in aer in camera lui bebe, pentru a dobandi scutecul temperatura camerei. Stiu ca suna aiurea metoda, dar altcumva nu inteleg nici eu cum ajungi la temperatura camerei. Se infasoara bebe in el de la baru in jos, apoi se pune cu totul intr-un prosop gros, pentru a evita racirea excesiva. Sosetele cu otet sunt periculoase, deoarece, daca diluatia otet-apa nu este corespunzatoare pielii copilului, iar sensibilitatea pielii difera de la copil la copil, respectiv de la o varsta a copilului la alta, risti sa ajungi la arsuri.

Blanca, am ramas tot pletoasa. Cand sa ne pregatim de baita si sa-i tund bretonul, il gasesc pe tati pieptanad-o pe Olguta si catre mine, rugator, sa o mai lasam o luna, ca tare mai e frumoasa asa. Faza este ca baga mainile in gurita, e plina de saliva, apoi se freaca la ochi ca-i intra varful perisorului, asa ca e plina de saliva si bubite inclusiv la ochisori. Uite pana unde ii ajunge bretonul acum .

Despre formula, eu detin inca din prima noastra zi acasa o cutie de NAN1, insa e nedesfacuta. A fost un moment de panica, cand trebuia sa ma mulg inainte de o interventie cu anestezie la molarul de minte si din san nu ieseau mai mult de 20-30 ml cu pompa, nu stiu de ce palaria calului la mine nu iese muls. Am trecut cu bine peste moment, timp de 3 ore nu avea voie sa pape de la mine din cauza laptelui "contaminat" cu anestezia, iar fata mea a dormit fix trei ore. Si eu am folosit aceeasi strategie, a pasilor mici: sa o alaptez prima luna, apoi hai pana la doua luni, samd. Lunile 3 si 4 au fost cele mai rele, eu descurajata ca ea manca foarte putin, insa mereu pediatra m-a adus cu picioarele pe pamant ca e bine si greutatea este foarte buna. Plus teoria mea cu "traseul psihologic al laptelui" si influenta situatiilor neplacute din viata mea asupra productiei de lapte si a relatiei cu bebeul. Cum ma simtea pe mine posomorata, cum era maraita. Blanca, mi-a placut faza cu muscatul si formula. Pai, daca era sa-i dau formula Olgai de fiecare data cand m-a muscat, era de mult intarcata. Cel mai tare e cand e ea nemultmita de promptitudinea cu care eu raspund la cererea de lapte, inainte de a potrivi eu sanul in gurita, il insfaca repede, ma musca si apoi trage vartos, in acelasi timp vocalizand.

Am citit tot pana acum, trebuie sa mai scriu, ca tot vreau sa va intreb diverse. Aaaaa, stiu. Inutsa, am inteles ca la tine a intrat si indemnizatia CIC. In afara de formula 85% din media venturilor nete pe ultimele 12 luni anterioare nasterii, mai exista vreo contributie, impozit, ceva care se scade din suma?

Alina, multa sanatate mamei tale. Am trecut prin aceleasi momente cu tatal meu. O pentru tine.

In rest, va . Tot incercam sa ne echipam pentru o scurta plimbarica.

Poze noi, multe... avem de aici .

Oana, mami de Olguta punkista (25.07.2009)

Bucuria mea Olguta
Botezul Olgutei
Asa a inceput viata cu Olguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Buna dimineata si de la mine/noi!!!
Si la noi a nins si avem zapada de 10-12 cm. Le-am aratat-o fetitelor pe geam si au facut ochii maaaaaari. Cand se trezesc le scot pe terasa sa puna mana pe zapada.
Cum stati cu pregatirile de Craciun? Eu nu le-am luat niciun cadou fetitelor ca si asa nu stiu ca e ziua in care vine Mos Craciun.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidevladut spune:

Alinutza nu vreau sa intru in polemica, dar eu ma refeream strict la fetele care nu au lapte de ajuns nu la cele care nu pot alapta la san.De la 3 luni m-am muls si eu o luna si jumatate si m-as mai fi muls daca as mai fi avut, dar mai scoteam acum 1 saptamana doar 20 ml.Acum mi se pare super simplu si sa te mulgi, eu m-am muls la Vladut in conditii mult mai grele. El a fost prematur mic nascut la 33 sapt iar in primele 2 sapt i se facea gavaj cu laptele meu din 2 in doua ore.Nu mai spun ca din spital mi s-a spus ca laptele nu poate fi pastrat si trebuie folosit 30 min dupa ce a fost exprimat.Si uite asa ma mulgeam si acasa tot din 2 in 2 ore,ca la spital, abia acum la Codrin am aflat ca laptele matern se poate stoca. Si nu te gandi ca exista avent, aveam o nenorocita de Nuk ca o seringa cu care trageam pana imi pocneau creierii.
Nu vreau sa te supar nici pe tine nici pe altcineva, dar e f greu cand toata sarcina am citit tot ce se putea despre alaptare si eram convinsa ca o sa alaptez pana la 2 ani si acum sa mi se spuna ca nu imi mai alaptez pruncul pentru ca sunt comoda.Chiar cand eu ma chinuiam si il tineam pe Codrin cu orele la san sa stimuleze lactatia, tu scriai ca ai scos 500 ml la un muls si ma gandeam cat de norocoasa esti ca ai atata lapte.
E aceeasi frustrare ca atunci cand eram la aspirante si dupa 3 ani de chinuri, laparo, monitorizari, tratamente hormonale, inseminari,(lucialu stie mai bine ca eram colege de suferinta la tutunici) venea o tipa care ramanea gravi in luna urmatoare si o auzeai: "fetelor fiti optimiste, se va intampla si la voi, uite eu am reusit!"

Eu nu am facut decat sa le dau un sfat fetelor ai caror bebei se trezesc des noaptea sa pape. In afara de cei cu adevarat pofticiosi la celelalte clar este lapte mai putin. Nu le ajuta cu nimic sa fie tot timpul obosite, ba din contra oboseala scade lactatia. Iar eu raman la ideea ca stomacelul trebuie sa se odihneasca noaptea.
Sper ca m-am facut inteleasa si chiar nu are rost sa ne suparam, suntem aici sa ne sfatuim una pe cealalta, ramane la latitudinea fiecareia ce decizii luam....
Hai ca m-am intiiiins......

Mergi la inceput