Bebe Rares is in the house!!!

Bebe Rares is in the house!!! | Autor: x_ggg

Link direct la acest mesaj

Au trecut 2 luni, o saptamana si o zi..e timpul sa ne spunem si noi povestea...
Am intrat pe DC, insarcinata fara sa stiu...am intrat intai la aspirante, unde ma plangeam ca de 3luni incercam pt bb si nu iese domne` si pace...fara sa fiu constienta ca acolo erau fete care incercau de ani de zile....
Incercam din septembrie...desi am spus ca mai asteptam. Nu am spus nimanui, pt ca aveam 2prietene care se chinuiau de ceva timp...in ianuarie, pe 4, am avut UM. O asteptam din nou la inceputul lui februarie...si am zis ca numai bine..pe 14 febr, de ziua mea,da, da sunt nascuta de Valentines Day , ce zi mai buna sa punem de un bebe...si astept, si astept...trece o sapt, zic hait ca s-a prins...se duce sotz ia 2 teste, niste no name-uri , mama lor de teste, ambele negative...intru pe DC, plang si zic, gata ma duc la doctor ca m-am dereglat... pe 15 febr, dupa ziua mea ma duc...fac eco, si zice ca se vede ceva pe endometru, dar pt ca testele au iesit negative.... Imi mai zice ca am o secretie cam abundenta, imi da niste ovule si imi zice cand eram cu un picior afara din cabinet sa mai fac totusi un test...ca ovulele alea nu se recomanda in sarcina...plec acasa suparata, trimit sotul dupa test si ovule, nici macar nu l-am facut in ziua aia...eram sigura ca nu sunt..si a 2 a zi..la 7 dim....abia se lumina, sotz pleaca la munca, ma duc , fac testul, il pun lanha tv..ma uitam la mircea badea...ma uit la betishorul ala dupa vreo 5 min , la lumina tv-ului si vad 2 linii roz-roz...doamne, nu se poate... sun sotz, el rade ca o sfecla, las` ca vb acasa...
A 2 a zi, mers la dr, aratat batz, luat in evidenta, felicitari, dar ne vedem peste 10 zile sa vedem dc e viabila sau nu sarcina... 10 zile nu am zis nimanui nik..si cand am mers...i-am auzit inima..mogaldeata mea...poreclita de atunci crevetica, ca fata voiam...avea ritm cardiac....nu o sa uit niciodata sunetul ala..tam-tam-tam...
Anuntam neamuri, familie.... ma inmscriu cu greu la odisee...cea mai tare din cate exista sept-oct 2009(va pup, fetelor) ...
Sa zic ca trece sarcina??
Pai trece...acu parca nici nu a fost...nu tu greturi, dureri, probleme..doar am suportat mai greu caldurile de august-sept...
Si incep sa nasca fetele, Iulika, doamne cat am urmaritnasterea ta in direct...si incep sa curga garla bebeiii, de acu fetele vorbeau de alaptat, alte probleme , nu nasterea...
La 38 de sapt, ma cheama dr la control, pe masa..nu mai fusesem de ceva timp...hait, col sters, acus acus....
La 38 sapt+6 zile iar control...ii zic ca pierd dop..ea zicea ca permite indexarea..da mai dureaza cateva zile..da` stiu ca tare amai durut consultul ala...ma duc acasa...ma durea fofoloanca rau de tot, si parca ma durea si burta...zic lui sotz...oare am contractii?? ca nu stiam ce sunt alea..el zice, nah dc te doare mai tare mergem...ma culc la 8 seara...pe la 3 ma trezesc cu o durere ascutita...si zic..cred ca am facut pe mine....
ma duc la baie..eram uda, dar nu curgea nik constant..ma bag in pat..incepe iar durerea aa ascutita..zic si eu..sa vad dc apare regulat..sotz sforaia...si la 3 minute pe mine ma taia de durere...si iar simt cum curge ceva..zic..doamne` iar am facut pe mine...nesimtita mai sunt..ma ridic din pat..dar nu se mai oprea..ma duc la baie, pun absorbant, scol sotz si zic...hai ca e timpul...el somnoros: culca-te femeie nebuna, ce ai?? Eu ii zic...nasc!!! Sare din pat, nu gasea valiza, eu calma imi puneam telefonul la incarcat...
La 4 fara un sfert internare...sotz ramane pe hol, dr mea era de garda, o sun vine sa ma vada, dilatatie 2..ma durea destul de tare,dar suportabil...
Fac clisma (chiar mi-a placut)...si incep durerile frate..imi baga o perfuzie cu occitocina la ora 6..si nu ma mai puteam misca de durere..la 8 eram dilatata full...si zice, hai ca in jumate de ora esti gata ...screme-te...eu nici nu mai vedeam de durere..screme-te tu...
Ma suie pe masa comunista, si imi zice ca dc nu o ascult, sufera copilul..fac si eu ce am vazut la Birth Stories..trag aer in piept si imping numarand pana la 10....la 8:25, dupa 3 impingaturi..nu pot zice contractii, ca nu am simtit pauza dintre ele...a scos capul in lume bebe Rares, bebele meu....
A iesit urland, si acu urla, a iesit salutand comunist, cu mana la cap, de a cusut dr la mine o ora jumate..nu a mai contat....gaza mea era pe pieptul meu si urla..nota 10...
Nu au mai contat durerile de dupa sau conditiile din spital...nu imi mai aduc aminte nik....
Tot ce conteaza e ca am si eu acum omuletul meu...si acu scriu cu el mufat la san...
Nu e o poveste deosebita, e sosirea in lume a celui mai frumos bebe din lume!!

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
http://picasaweb.google.com/catalina.po

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

ce usor a parut dar stim cu toate ca nu a fost chiar asa

te pupam si noi, si pe bebe Rares de nota 10!

VOTATI-NE, VA RUGAM! MULTUMIM!

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Emotionanta poveste!Eu inca n-am avut curajul s-o scriu.
Pup si eu mamica curajoasa si "omuletul ei".

Iulia iubitoare de Tudorita Mihaita(18.10.2009)
Romania- The land of choice
Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

frumos povestit xxx ggg te pupam cu drag si pe tine si pe Rares

Vine Craciunul si noi deja am primit cadoul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Super povestea, sa iti traiasaca bebelul si sa iti aduca numai bucurii.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AysTea spune:

Faina poveste si emotionanta.Sa fie sanatos si fericit !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

foarte frumos x_ggg am ras sa lesin mai ales ca nu te stiam asa pontoasa si te asteptam cu poantele la suete si inca o data felicitari pt bebe Rares multa sanatate si fericire va doresc si sa fi sigura ca e cel mai frumos bebe din lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Sa-ti traiasca "omuletul",foarte frumos povestita.Sa fiti fericiti si sa aveti parte numai de bine

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI
BOTEZ IRINEL

o perioada din viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mama_si_pisa spune:

Felicitari!
Sa-l cresti mare si sa-l educi frumos, ca pe orice copil dorit si iubit, iar el te va bucura zi dupa zi.
Te sarut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Abia acum am m-am uitat mai atent la semnatura ta si am vazut ca si tu ai scris povestea venirii pe lume a lui Rares. M-am amuzat citind povestea ta. Ai un copilas tare frumos. Sa creasca mare, sa fie sanatos si sa va bucurati de el.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009) BEBE
povestea nasterii micutului Rares Andrei

Mergi la inceput