Fiv in Ungaria 83

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luck spune:

bytzi
ce mai , asta este cireasa de pe tort
Da , mai am facuta o laparoscopie in urma careia am ramas fara o parte din rezerva ovariana si rezultatul ei este acest hidrosalpinx , sunt sigura.
Ma tot gandesc la ce dr sa merg sa imi faca inca 2-3 ecografii sa vedem daca intr-adevar acela este hidrosalpinx sau nu.
Bytzi , ce parere ai de dr tau , nu-mi vine acum numele lui , crezi ca este destul de experimentat incat sa vada la eco hidrosalpinxul?
Ar trebui sa-l sun sa ma programeze la eco sau ma pot programa de la receptie la el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Citat:
citat din mesajul lui KITTA

Adipapazica sa te linistesc eu putin, eu am avut o punctie alba o data, dar era pe CM natural cand vazusem 3 foliculi si am crezut ca am dat lovitura....Mi s-a mai intamplat sa se fertilizee si sa fie aiurea, adica aveau mai multi pronuclei, de unde rasarisera nu stu. Aici se pare ca nici medicii nu au stiut sa dea explicatii ca la punctia oaraba, numai ca asta nu inseamna ca se va intampla de acum incolo al fel de fiecare data, asa ca nu te dispera! Cam asta e incurajarea mea!

kitta: saru'mana de explicatii. o sa-ti urmez sfatul, ca ce naiba sa fac?
hai ca iti tin pumnii maine la test, sa fie cu okisori, doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

dia_na:
acum astept rezultatul la cariotip si dupa ce vine CM si inca unul, repet toti hormonii de Z3 plus fac inhibina b si amh, ca altfel, daca ii fac, acum, sunt influentati de hormonii bagati in mine la FIV.
asa ca astept. dr K nu mi-a dat astea inainte de fiv, ca fsh si lh pareau in regula.
da, ma gandesc inainte! fir-ar el de trecut!
saru mana de articole. mi-am comandat si eu intre timp 2 carti de ginecologie si cand mai aflu ceva nou, dau sfoara in tara.
pana acum, am inteles ca din 5 IA cate am facut, niciuna nu a respectat protocolul firesc: nr 1 - fara ecografii, nr2 - la 2 ore dupa IA, sperma era prin kilotii mei, la nr 5 mi-a fct dupa 30 de ore de la spargerea foliculului, la niciuna progesteron dupa inseminare, deci doctorita asta din Romania era cel putin cretina si eu si mai cretina, no comment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_na spune:

adipapazi, imi place ca ai un plan clar de actiune

intr-adevar amh este scazut artificial de hormonii de la fiv, uite aici http://humrep.oxfordjournals.org/cgi/reprint/19/12/2738.pdf

nici mie nu mi-a cerut dr K astea, o dr endo mi-a cerut in Cluj inhibina b, cind a iesit prost am cautat pe net ce e si am refacut-o (ca sa iasa la fel de prost ) impreuna cu amh ca scria lumea pe forum ca asta e important

restul de hormoni sunt okay la prima vedere si la mine, intr-o luna am avut mare E2, cind aveam un chist functional neresorbit, de indata ce a disparut a intrat in normal si E2

as mai face numararea foliculilor antrali, dar tot la Budapesta; desi eu nu caut sa aflu care e "zestrea" ovariana ce o mai am , ci sa obtin cu schema de tratament potrivita un



Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

dia_na:
acum astept rezultatul la cariotip si dupa ce vine CM si inca unul, repet toti hormonii de Z3 plus fac inhibina b si amh, ca altfel, daca ii fac, acum, sunt influentati de hormonii bagati in mine la FIV.
asa ca astept. dr K nu mi-a dat astea inainte de fiv, ca fsh si lh pareau in regula.
da, ma gandesc inainte! fir-ar el de trecut!
saru mana de articole. mi-am comandat si eu intre timp 2 carti de ginecologie si cand mai aflu ceva nou, dau sfoara in tara.
pana acum, am inteles ca din 5 IA cate am facut, niciuna nu a respectat protocolul firesc: nr 1 - fara ecografii, nr2 - la 2 ore dupa IA, sperma era prin kilotii mei, la nr 5 mi-a fct dupa 30 de ore de la spargerea foliculului, la niciuna progesteron dupa inseminare, deci doctorita asta din Romania era cel putin cretina si eu si mai cretina, no comment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Va multumesc tuturor pentru vorbele frumoase la adresa fiului meu!

Claudia, nu-mi amintesc sa fi vorbit la telefon, dar recunosc ca memoria mea incepand cu sarcina a devenit aproape inexistenta Sarcina usoara si bebe sanatos! (ai unu, sau doi?)

Legat de hidrosalpinx - si eu am avut, am scos trompa, am facut FIV si rezultatul l-ati vazut (la al doilea FIV, ce-i drept). Acum nu stiu daca trebuie sa treaca o anumita perioada de timp intre laparo si FIV. Nu mai stiu daca mi s-a spus atunci, dar noi oricum a trebuit sa asteptam cateva luni sa facem FIV'ul din alte motive, asa ca nu tin minte. Cel mai bine e sa intrebati dr, ca el stie sigur.

Laura de Nicholas James 9 Noiembrie 2009
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Laura, eu acum m-am uitat la poze! Sa-ti traiasca frumusetea si sa va bucurati de el! Sper sa simtim si noi fericirea asta cat de curand!
Pamy, iti zic sincer ca si eu m-am gandit la treaa asta, dar nu cred ca fac schimb de dosare!Daca reusesti ceva, te rog sa ne spui si noua. Pe mine ma interesa macar spermograma sa o iau.

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

buna dimi
o saptamana buna tuturor


kitta...Doamne-ajuta...sa ne aduci vesti bune azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Laura sunteti superbi. Sa-ti traiasca comoarea sa aveti numai bucurii alaturi de el.

Dia_na te rog frumos activeaza-ti PM sau sa imi dai o adresa de mail , ca as vrea sa vorbsc cu tine.

Va doresc mult succes tuturor....din pacate intru doar pe fuga.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didiloo spune:

buna fetelor! o saptamana cat mai frumoasa!
kitta doamne ajuta sa vii cu rezultate bune azi.
luck, ai incredere, pana la urma va fi bine.
laura ai un copil minunat
pe mine de sambata ma doare foarte tare capul, azi nopate m-a cam durut si burta. oare as putea lua ceva pentru durere de cap?
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didiloo spune:

patricia te asteptam sa ne spui cum a fost la debrecen.
eu am repetat azi beta si am avut 518.

Mergi la inceput