Fiv in Ungaria 83

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Fetelor
Am avut ieri programare la dr.K si din pacate vin cu vesti rele , nu stiu cate vesti rele mai pot primii ca parca de fiecare data am o noua surpriza , rea desigur , de data asta elementul negativ este hidrosalpinx.Se pare ca se vede un hidrosalpinx mic pe trompa stanga , care este singura care se vede , ovarul drept impreuna cu trompa dreapta fiind in spatele uterului. Prin urmare am stabilit impreuna cu dr ca in urmatoarele 3 luni sa imi fac analizele hormonale impreuna cu o eco si daca analizele hormonale sunt bune (si zic eu relativ pt ca anal mele hormonale sunt proaste oricum-cred ca v-am bagat in ceata) si eco indica hidrosalpinx scoatem trompa iar daca anal horm sunt proaste si eco indica hidrosalpinx nu scoatem trompa pt ca in acest proces exista un risc de a-mi atinge si ovarul si de a-mi curata “definitiv” bruma de rezerva ovarian pe care o mai am.
Referitor la drK pot spune din suflet ca este un om si un dr deosebit cu care am stat in cabinet mai mult de o ora si care mi-a explicat pe indelete toate neclaritatile si mi-a prezentat pe puncte optiunile pe care le am , stabilind impreuna pe ce cale sa mergem in continuare.Astfel mi-a spus ca putem merge pe un fiv pe natural , pe un fiv cu o stimulare usoara la care vom obtine un nr mic de foliculi sau un fiv cu o stimulare mai mare la care incercam sa obtinem un nr mai mare de foliculi , nu 10 cum a zis el dar mai multe decat am putea obtine in cazurile precedente.
Clinica mi se pare mie relativ micuta , adica nu mai mare decat cea de la Szeged,dar cuplurile in asteptare nu erau ciorchine iar intrarea la dr se facea la ora indicata fapt cu care eu m-am dezobisnuit demult.
Aprpo’ am uitat sa va zic ca am vazut acolo o masina de BC si una de CJ.
Nu am ajuns sa va citesc din urma dar o sa fac asta si o sa revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_na spune:


luck nu te intrista

toate fetele care mergem la kaali avem ceva ca de nu aveam nu eram pe acest forum; asa imperfecte cum suntem, astea ne sunt "armele" din dotare, cu astea vom lupta si ne vom atinge obiectivul

eu am mare incredere in dr k si ma gindesc ca are experienta necesara pt a ne propune un tratament cu sanse mari de reusita, e clar ca nu exista garantie 100% dar ce in viata are garantie de acest fel?

asa ca fruntea sus, nu pierde speranta, odihneste-te ca si oboseala te face mai temator, totul va fi bine pina la urma

cum a examinat trompele? ai facut tu aici HSG sau are ceva aparat special?

unde v-ati cazat?




Citat:
citat din mesajul lui luck

Fetelor
Am avut ieri programare la dr.K si din pacate vin cu vesti rele , nu stiu cate vesti rele mai pot primii ca parca de fiecare data am o noua surpriza , rea desigur , de data asta elementul negativ este hidrosalpinx.Se pare ca se vede un hidrosalpinx mic pe trompa stanga , care este singura care se vede , ovarul drept impreuna cu trompa dreapta fiind in spatele uterului. Prin urmare am stabilit impreuna cu dr ca in urmatoarele 3 luni sa imi fac analizele hormonale impreuna cu o eco si daca analizele hormonale sunt bune (si zic eu relativ pt ca anal mele hormonale sunt proaste oricum-cred ca v-am bagat in ceata) si eco indica hidrosalpinx scoatem trompa iar daca anal horm sunt proaste si eco indica hidrosalpinx nu scoatem trompa pt ca in acest proces exista un risc de a-mi atinge si ovarul si de a-mi curata “definitiv” bruma de rezerva ovarian pe care o mai am.
Referitor la drK pot spune din suflet ca este un om si un dr deosebit cu care am stat in cabinet mai mult de o ora si care mi-a explicat pe indelete toate neclaritatile si mi-a prezentat pe puncte optiunile pe care le am , stabilind impreuna pe ce cale sa mergem in continuare.Astfel mi-a spus ca putem merge pe un fiv pe natural , pe un fiv cu o stimulare usoara la care vom obtine un nr mic de foliculi sau un fiv cu o stimulare mai mare la care incercam sa obtinem un nr mai mare de foliculi , nu 10 cum a zis el dar mai multe decat am putea obtine in cazurile precedente.
Clinica mi se pare mie relativ micuta , adica nu mai mare decat cea de la Szeged,dar cuplurile in asteptare nu erau ciorchine iar intrarea la dr se facea la ora indicata fapt cu care eu m-am dezobisnuit demult.
Aprpo’ am uitat sa va zic ca am vazut acolo o masina de BC si una de CJ.
Nu am ajuns sa va citesc din urma dar o sa fac asta si o sa revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:




[/quote]dia-na
stai sa vezi: eu am fost la dr K si fara sa se uite pe dosarul meu, cand i-am spus ca mai demult aveam CM de 28 de zile si ca acum e de 24-26, a zis ca sa nu fie o problema cu rezerva ovar. apoi s-a uitat pe FSH si LH si E2 si mi-a fct eco (eram pe cale sa ovulez, folicul mare prezent, endometru nice) si a zis ca nu tre sa ne speriem. ca facem fiv si va fi bn. apoi la fiv nema ovocite. de aceea mi-a recom sa repet hormonii de z 3, apoi sa fac cariotipul si AMH.
Carioipul arata posibile anomalii cromozomiale care ar duce la infertilitate. eu am ales sa il fac acolo, ca se face din sange si in orice zi a CM. am vb la bucuresti cu o bioloaga specializ pe fivuri si mi-a confirmat ca intr-adevar trebuie fct si cariotipul, dar dupa ce faci multe alte inainte, such as inhibina B si amh. eu am CM scurt si acnee, ceea ce a determinat-o pe dna asta sa-mi recomande si testosteroni, DHEA-s si delta-androstendion, ca sa vada ce fac androgenii prin corpul meu. si sa stii ca am citit ca punctiile fara ovocite pot fi influentate de androgeni. plus low-responder la inhibarea cu suprefact.
AMh- arata anii fertili pe care o femeie ii mai are, nu arata nr de ovocite, ci doar nr de foliculi. daca AMH e de 2-3 ori mai mare, cica e posibil PCOS.
Trompele se vad numai la HSG. dupa unii dr, HSG e very old, de aceea recomanda histeroscopia sau laporoscopia. nu e important numai sa fie permeabile trompele sau proba cotte sa fie pozitiva, ci e important si sa se miste cilii de pe trompe si multe altele, care nu se vad decat la laparo/histero. dar: daca faci FIV, cu ET in uter, nu te mai intereseaza trompele!de-aia cere dr K HSG.
Atentie si la ziua asta 3: daca ne vine ciclul dupa-masa, aia nu se mai considera Z1!!!!!!!!
am intrebat ieri la dr!
pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

dia-na
cazare la budapesta: hotel castle garden, 4 stele, am stat acolo cu 59 euro/noapte camera dubla, cu MD inclus. e super hotelul, in cea mai frumoasa zona a budapestei, aproape de clinica. ia taxiul, daca mergi pe jos, urci dealul ala ca pe o golgota!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

felicia:
scuze, am inteles acum. oricum, esti tare draguta si saritoare, pupi!

Felicia cu F mare, daca ma vezi, da un semn!ce facusi dupa punctia alba?
pt toate fetele: ce explicatii ati mai avut pt punctiile albe si ce ati facut la next fiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta70 spune:

Buna fetelor
Kittasi scuza-ma daca am indus in eroare fetele. Ne rugam pentru maine . Esti un exemplu de perseverenta rar intalnit. Sper din toata inima ca acesta sa fie ultimul.
Tannoo25 fetele au dreptate. Ele isi spun parerea. Eu de exemplu nu am ce sa-i reprosez lui Zadori, si daca ma hotarasc sa mai fac un fiv, tot la el merg. Insa nu poti vorbi de el ca de un medic perfect. Nu exista asa ceva. Apropo, erati foarte vorbareti si interesati de cum a decurs la mine procedura si altele, dar vad ca acum sunteti cam scumpi la vorbe. Cred ca m-am cam inselat! Bafta multa va doresc si sa dea Dumnezeu sa reusiti. Salutari lui Betty
Sa stii ca in noiembrie, la sfarsit, au mai fost 2 fete (care nu sunt aici pe forum) care au reusit cu Zadori.
Pupy76 felicitari si sa ai o sarcina usoara pana la sfarsit.

Pupici la toate fetele

Dumnezeu este alaturi de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Feteloram fost azi la analiza din nou din pacate la MedLife si am primit si rezultatul 21,37., numai ca aici au alte valori de referinta, adica la saptamana 4 este min 40. Nu stiu ce sa mai cred oricum cred ca nu e de bine , sa zicem ca a mai scazut din beta care ramasese dar tot trebuia sa creasca ceva, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

si sa stii ca am citit ca punctiile fara ovocite pot fi influentate de androgeni. plus low-responder la inhibarea cu suprefact.



Te rog, lamureste-ma si pe mine: in mesajul tau zici ca inhibarea cu Suprefact ti-a daunat? Daca da, crezi ca o inhibare cu antagonsiti (Orgalutran, Cetrotide) ar fi mai ok?
Sunt curioasa, fiindca si eu am ceva probleme cu rezerva ovariana.


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

KITOOO acu imi vine sa scot paru nu bata aiace puii mei facusi fatoo?tocmai tu?pa nu stii tu ca trebe facut la acelasi laborat?off..of..mey..mey,,se poate?deci val nu se ia in calcul..da?daca o faceai si pe prima tot la ei mai ziceam da acu nu ai voie sa zici nika auzi tu?
pana luni sa nu te aud ..fatoooo tu esti garvi si gata!!am zis!!am zis!!vb moldovencei
io te pup si stiu io ca e de bine..nu te mai gandii la prostii..e bineeeee..repeti luni la acelasi laborat si ai sa vezi ca va fi bine.
explicatiunile despre ziua ta le dadui..te pupppp

www.babygalerie.at/index.php?bl=1&baby=21822" target="_blank"> oltencutza mea iubita

"Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad se duc pe un alt cer"!!!


Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!

Sebi are nevoie de voi!!!


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">"Port in suflet povestea licuriciului Emma"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

revenii ..Kitooo duminica nu luni..dehh de la dileala mi se trage

www.babygalerie.at/index.php?bl=1&baby=21822" target="_blank"> oltencutza mea iubita

"Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad se duc pe un alt cer"!!!


Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!

Sebi are nevoie de voi!!!


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">"Port in suflet povestea licuriciului Emma"

Mergi la inceput