La Multi Ani Licurici de ian-feb2009(72)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Buna ziua,
Azi noapte am dormit primele 3 ore legate. Bine mi-a prins.

Ana, imi e cunoscut ce zici tu cu mersul. Asa era si Tudor. Lumea imi zicea ca va fi mai greu cand va merge sa tot alergi dupa el, dar mie mi-a fost muuuult mai usor. Ma rog, pana la momentul in care n-a mai fost asa interesant mersul si a inceput sa ceara in brate si pentru 2 pasi.
Ilinca e diferita, desi a facut pasi singura inca nu e stabila pe picioare si sigur va mai dura mult pana va merge singura. Tudor cand a pornit nu s-a mai oprit.

Cu tavita la mot, e in functie de imaginatie si dorinte. Romanul din RO obsedat de posesii pune pe tava bani, carduri, chei de masina si casa etc. Pentru cine n-are stetoscop, poate pune seringa. Pentru fetita puteti pune bijuterii, farduri (sa vedeti daca va fi cocheta).
Lingurita ce semnificatie poate avea? Ca si la mine i-a strecurat nasa pe tava si copilul a si luat-o. Ce sa cred, ca va fi bucatar sau ca va fi mancator de dulciuri (ceea ce si e de altfel)?
Cat despre ce alege copilul, Tudor a ales intai un pix, pe care buni i l-a cerut repede. Copilul vazand ca buni e interesata de chestii subtiri si lungi a luat repede si i-a intins lui buni si surubelnita.

Bebelusi, Anuc, si n-am zis ce e mai grav cu somnul. Cand se acumuleaza oboseala multa mie nu mi se inchid ochii ca altora, pe mine ma ia durerea de cap rau si daca nici atunci nu dorm incep varsaturile.

Alina, offf, rau e cu un bebe bolnavior, dar cu 2 si cu tine pe deasupra. Sanatate multa va doresc la toate!
Anca_, eu zic ca e slaba si pentru ca e printre cei mai mari copii din grup si aproape cea mai slaba. Sti si tu ca pana la o anumita varsta faptul ca nu ia in greutate poate insemna o boala, ceva. Totusi ia constant in greutate, chiar daca nu ia mult. O fi devina si laptele meu, cam putin zic eu.

Delia, sunt fara cuvinte. Ce-i si cu viata asta. Sa se odihneasca in pace!

Anuc, jucarie din aceea ca a lui Andrei am vazut in Metro. Sunt foarte interesante butoanele de pe ea, sunete frumoase, e faina. Eu insa n-am luat ca mai avem un antemergator din asta.

Naty, voi aveti macar scuza prematuritatii, dar noi?

Ledi, foarte bine ca ai inceput sa faci blogul.

Ilinca inca face febra.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Leditia

Am inceput sa-i fac un blog.Inca nu e terminat.Nu stiu ce trebuie sa contina,nu am mai facut bloguri asa ca sunt un pic in ceata. http://negusdavidchristian.blogspot.com/

POZE CU NOI
de David Christian



ledi momentan pagina ar tr sa fie in romana si sa existe cumva posibilitatea sa schimbi peengleza dc vrei

apoi ar trebui sa fie undeva clar conturile unde puteti vira bani; apoi ar trebui sa vb un pic de ce tramtament artrebui urmat de acum incolo

astea sunt doar sugestii;
sapt viitoare am sa dau si eu linkul la grupul de prieteni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculet spune:

Hello!

Revenim si noi cu vesti proapete,azi la 10 luni si 9 zile am fost la control si avem : 10700 gr si 75 cm.Pediatra a fost f multumita de cum ne prezentam...s-a mirat ca a manancat ciorba de peste cu bors (zicea ca mai avem sa manancam ciorba de burta si-o dam gata).Oricum ea papa cam ce-i pica in fata ochilor,chiar nu-mi pun mintea cu ea,ca ar mananca poate cu fiecare membru al familie noastre care s-ar aseza la masa.
Preferatele ei raman ciorbitele cu bors (pui,vita,peste),apoi urmeaza supa cu galuste,de legume...cu felul 2 stam mai slabut ca nu se prea omoara (dar nu refuza)
Citeam ca discutati ds mers...si Alexandra de la 7 luni s-a ridicat in picioare in patut...are o super viteza in 4 labe,se ridica si-n picioare cand gaseste ceva solid de care sa se tina...si chiar sta secunde bune fara sa se tina (ca sa apalaude,sau sa mestereasca la vreo jucarie),dar nu are curaj sa mearga,nici daca ii intind eu mainile spre ea,desi cand o sustin de manute,eu imi tin mainile f moi,dar ea nu-si da seama ca merge singurica.
Va pupam,si promit ca o sa pun si eu poze cu ea...nush daca ideea montarii unui colaj pt licuricii nostri de 1 an s-a hotarat,dar este una f buna

fetele vesele

Alexandra Maria- 02.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Buna,

Va multumesc pentru gandurile bune.
Azi noapte am facut eu febra mare, 39.5. Am avut frisoane si apoi m-a luat cu calcuri. Sabina a plans din ora in ora de durere de gat...i-am dat ate 50-60 ml lapte din 3 in 3 ore ca sa pape ceva. Ii era foame dar se schimonosea de durere cand inghitea. Noroc ca Ana e bine si e la mama ca altfel nu stiu cum faceam fatza...
Acum iau si eu antibiotic, cot la cot cu Sabinutza.

Ledi, multi pupici pt tine si licuriciul nostru drag. Noi suntem langa tine si te ajutam cu orice ai nevoie. Tu trebuie sa fi tare pt el si el sa nu simta decat bucurie in jurul lui...desi cred ca este greu.

Bee, este foarte frumos sa botezi si este bine sa faci asta daca poti. Sigur o sa accepte sotul daca il rogi tu frumos...

Pentru cine intreba de fina mea, nu a nascut. A trecut cu bine peste criza. Este acasa acum si sta numai in pat. Duminica intra in 37 sapt, deci ne-am relaxat.


SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
"http://lb4f.lilypie.com/qhF1p3.png" Asa creste Anutza noastra
"http://lb1f.lilypie.com/lHCCp3.png" Asa creste Sabinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Incerc sa o ajut eu pe Ledi, dar afurisitul ala de blogger nu vad sa aiba optiune de sectiuni, altele decat cele pe luni... O sa cer si eu sfaturi...

Deocamdata, i-am tradus prima pagina in engleza, poate este nevoie pentru fetele din State / UK / alte tari.

Urmeaza si subiectul cu contul.

Daria Nandini

http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png

http://lb2f.lilypie.com/WukKp2.png

Am adus pe lume o minune!


Lucrusoare de daruit

http://citadelaalbastra.wblog.ro/





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szimonna spune:

buna. ne puteti adauga si pe noi in 08 feb 2009? fetitza mea se numeste Teodora Simona si s-a nascut de Sf. Teodor si in ziua in care mami a devenit membru comunitate DC . ora 23.45, 3060g, nastere naturala, 40 sapt si 3 zile (DPN 05/02/2009). multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Asa, acum am 5 minute mai libere...

Am vazut si eu pozele cu licuricii nostri, n-am mai scris despre asta, doar i-am admirat... Am fost prinsa cu lucrul si cam atat...

Alina, ai mare grija cu porcariile astea. Eu am avut puroi pe amigdale si am luat 5 zile Ospen (penicilina e) si Stodal, ca mai ca nu puteam sa inghit...

Daria Nandini

http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png

http://lb2f.lilypie.com/WukKp2.png

Am adus pe lume o minune!


Lucrusoare de daruit

http://citadelaalbastra.wblog.ro/





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Ledi, si eu cred ca trebuie sa apara detalii despre tratament si o suma lunara care trebuie pt acesta pt a constientiza cine citeste ce costuri presupune boala. Si conturile!



Ana, mami de bubulet zambaret (09.02.2009)

Poze Vladut la 10 luni

www.youtube.com/watch?v=43YgLgNVMpM" target="_blank">Asa merge Vladut la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Maine si poimaine lucrez
Am o tranzactioe foarte mare si foarte grea, lucrez la ea de 3 luni, iar luni si marti am semnarile. Samabata si duminica trebuie sa pregatesc muuulte lucruri

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna-mama

Ledi, si eu cred ca trebuie sa apara detalii despre tratament si o suma lunara care trebuie pt acesta pt a constientiza cine citeste ce costuri presupune boala. Si conturile!



Ana, mami de bubulet zambaret (09.02.2009)

Poze Vladut la 10 luni

www.youtube.com/watch?v=43YgLgNVMpM" target="_blank">Asa merge Vladut la 9 luni

Anna,nu poti estima o suma lunara..pt ca cu cat creste cu atat cantitatile cresc,deci se iau medicamente in cantitati mai mari,prin urmare se duc repede medicamentele.Se face si in functie de evolutia bolii,de ce apare pe parcurs,de afectiunile noi..Chiar nu ai cum..mergi,il consulta si ii prescrie..Mers la fizioterapie care la fel,la unii copii se face de mai multe ori pe zi,la altii o data,vbit pt dieta,schimbat nebulizatorul sau piesele destul de des..facute analize peste analize.Asta se vede in timp,la momentul respectiv,nu cred ca poate estima cineva ceva din viitor.Poti spune cat ai dat luna trecuta,dar nu cat vei cheltui peste o luna-doua,trei.Si culmea el trebuie sa faca tratament zi de zi,toata viata,indiferent ca se simte bine,nu se face nici un compromis,nu se intrerupe,nu nimic.Pt ca din ce am citit multi parinti daca vad ca ii merge bine si copilul e ok,ii intrerup tratamentul,ca nu are de ce sa-l mai faca din moment ce copilul e bine,insa am inteles ca e o greseala f mare si destul de frecventa.Inca nu am finalizat blogul,evident,voi scrie la vremea respectiva,detalii despre tratament,costuri,evolutia lui David si asa mai departe.
Din pacate nu am reusit sa dam de drita Leu,prin urmare v-om merge tot la aia,trebuie sa vedem si pe unde gasim un fizioterapeut,sa vad si ce ins dieta asta hipercalorica,ce are voie,ce nu are voie,sa-i facem si vaccinul de un an si prevenarul..si ce ni se mai recomanda.Sunt foarte multe de facut intr-un timp f scurt si f multe de cumparat.Nu mai zic ca mi-ar fi placut sa ma ocup de ziua lui care e sapt viitoare,nu de chestii din astea.:(

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput