Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *119*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

anca, dodo, oli multumim de incurajari si de urari. Sintem gata sa vampirim putin, cica lui pogo ii dau incisivii


Saby, sper ca totul e ok la voi, multa sanatate si pe curind!

Acum, daca tot nu mersei la munca, daca pe pogo o parcai la nanny si io-s obo dar libera, am de gind sa ma bag umpic in pat, o ora, apoi sa merg la un film si pe la 5 ma duc sa iau copilul acasa. Avem tratament doua zile cu paracetamol si advil sirop. Plus granule de camomilla, homeopatice, pt dinti.

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Noi raportam una bucatica bebelusa cu tentative de otita...In mod normal ar fi sarit dr cu trat, dar acum dupa ultimele exp asteptam sa vedem ce se intampla...Denisa-tot am vrut sa-ti spun si noi suntem pe langa Adelache la kg: 7,100 la 8 luni jumate, dar nu-mi bat capul cu asta.
Invidii ura, etc-cred ca astea-s cuvinte mari care nu-si au locul aici...daca e sa-i compar numai pe ai mei(teoretic, ac baza genetica) apar niste diferite clare la unele capitole. Alex nu suporta caldura si cum il imbracam facea febra. daca nu v-am spus pana acum, sa stiti ca exista si bebei de genul asta: inchideam caloriferul la el in camera si domnul dormea bine numai la 17 grade in body cu maneca scurta si musai fara sosete(aveam un pulover in + acolo si-l alaptam dardaind), iar Anastasia are body, pijama, sac gros de dormit si daca ramane intamplator sub plapuma mea dupa alaptat, sforaie si mai abitir.Alex la varsta Anastasiei de acum urca fara pb pe canapea(nu stiu cum ii reusea), iar ea abia are tentative sa se ridice pe langa. in schimb, ea spune "constient " alte cuvinte pe langa mama si tata, pe cand el abia mormaia un "mama" acolo...Cuvintele ei suplim(alea 2) sunt in fr, primele lui cuv au fost in ro si au mers la ac varsta la cresa...pe care sa-l critic sau pe care sa-l laud mai tare...cand e vb si de copii altor persoane, e si mai complicata situatia.pot fi parinti care exagereaza fara sa-si dea seama cand vb despre odrasla lor, dar nu cred ca cineva ar gandi "de rau" in mod intentionat de un copil...
Monica -imi esti tare draga si simpatica.Abia astept sa treci de momentele astae "sensibile" si sa ne bucuri iarasi cu exuberanat si bunanatea ta. Noi chiar te iubim toate!

Eu in gand raspund la toata lumea, dar de multe ori nu apuc sa scriu sau pana ma mobilizez deja e prea tarziu sa mai vb la sub X

Pisilinagri-din pacate, am citit prea tarziu (nu mai erai pe meagurile sarkoziene) subiectul tau "gri-parizat" si mi-a fost necaz ca l-am vazut abia atunci (marturisesc acum)ca mi-am zis in barba: de ce n-am vazut io mai devreme ca o luam pe fata asta de mana si o duceam la "gri-zonatii"aia din centru care au butice cu telefoane mobile si-si lua fata unul ieftin(nu stiu cat sunt insa de bune ca io am luat numa de la firmele mari)

fugise mesajul fara acordul meu, asa ca editez:

daca vreti sa faceti o fapta buna de sarbatori si sunteti in pana de idei: http://sites.google.com/site/cutiadepantofi/
e initiativa cuiva foarte apropiat mie si pot sa "garantez seriozitatea"

anca-merçi de vesti!!!

chato- bine ca te linistisi...Eu niciodata nu am dat advilul ala prescris ca mereu se rez cu eferalganul sau dolipranu si anu imi mai tr si suplimentul...sper sa nu aveti nici voi parte de el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503
Sa imi dau cu parerea despre cetlul vorbitor. Mie una nu imi place! Dar deloc! L-am vazut aseara de aproape si l-am apasat pe toate cele, l-am calcat pe coada etc etc.

Vladimir nu afost foarte incantat de el. Adica, catelul zice "imbratiseaza-ma" si fix asta nu face un copil la 8 luni. Cred ca e jucarie de copil mai mare. Si mai cred ca e prea scumpa pentru ce face.
Cel putin de varianta asta in romana am ramas dezamagita.

In schimb am gasit masinuta acea de la Chicco la eipe site. Nu este 250 ron (tu ai avut bafta), ci este 320 ron, fata de 400 ron pe alte site-uri


Mie Duni mi s-a parut interesant, dar nu stiu cum li se pare lor... de-aia intrebam, poate ca il are cineva si poate sa spuna ce reactie a avut bebelul.

Catelul nu mi s-a parut nici mie prea interesant. Cat i l-am aratat la supermarket, Adela a parut relativ incantata... dar nu exuberanta.

De masinutza suntem intr-adevar superincantati, Stiu ca pe net e mult mai scumpa, dar am vazut-o in oferta care4, cam la acelasi pret.

Tot in oferta care4, exista o masutza Chicco care mi se pare interesanta, de asemenea. Cred ca la Luana am vazut-o si parea multumita. Masutza ar fi cea de-a treia varianta. Noi suntem destul de multumiti de jucariile Chicco. (si noi, cat mai ales Adelake)

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Votati cu noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Citat:
citat din mesajul lui Ela78

Pana la urma ce luam la munte, carucioarele, nu?



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)


Eu iau caruciorul, dar nu stiu unde o sa-mi intre si celelalte bagaje. Eu vin fara Cristi, asa ca o sa iau Smartul, care este cam micut. Dar sa speram ca o sa incapem. O iau si pe Chitibus

Olga, mamica lui David iepurasul



Bravo!, vrem si noi s-o vedem pe d-ra profesoara Chitibus, cred ca a mai crescut fata de asta-vara in Herestrau. Pacat ca nu vine Cristi;(, dar tot ne jucam de-a psihologul etc, nu?


Problema cu spatiul in masina o avem si noi, m-a sunat sotul ca s-a uitat pe prognoza vremii si ninge, ploua, -11 grade, nu-i vreme de carucior , doar-doar scapa de trambalatul lui in/din masina, dar s-a pus nu cu cine trebe'



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

chatonel - cum de-a racit pogonicea? tinem pumnii sa se faca repede bine

dodo-pui - e fff bun medicul la care veti merge. Mai trage-ne de manecuta atunci aproape si rezolvam si cu banii daca nu va descurcati

si... nu mai stiu ca vroiam sa mai zic...

sunt tare necajita cu micsunica mea - de aseara de la 6 nu a vrut sa mai manance nimic, nimic, nici treaza , nici prin somn, nici cerealele preferate, nici nimic altceva. Nu da nici un semn ca i-ar fi foame(cu toate ca ar trebui sa-i fie) sau ca ar avea vre-o problema. Si in momente de astea ma cuprinde disperarea pentru ca nu stiu ce sa-i fac; la mine instinctul nu functioneaza. Stiu ca ati vorbit zilele trecute de faptul ca o mama simte ... o mama stie ce-i mai bine pt puiul ei. Eu nu stiu si nu simt ce-i mai bine sa fac - m-am chinuit atat, m-am zbatut atat sa am un copil ca sa constat acum ca nu-s o mama buna pentru ca eu nu simt si nu stiu nimic... Nu stiu ce am gresit . Se pare ca tot ce fac e in zadar si nu stiu ce as putea sa fac mai mult decat fac acum si e tot degeaba; m-am "obisnuit" de mult cu 2 ore dormite pe noapte de-i vai de sufletul meu cum rezist in fiecare zi, si totul ca sa fie bine ... si e in zadar. Oricat m-as stradui nu reusim deloc sa o luam inainte. Mereu si mereu ne intoarcem in acelasi punct.
nu stiu daca am facut bine ca am scris toate aste; voi trebuie sa intrati in atmosfera de sarbatori nu sa va bateti capul cu necazurile mele

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

chatonel - cum de-a racit pogonicea? tinem pumnii sa se faca repede bine

dodo-pui - e fff bun medicul la care veti merge. Mai trage-ne de manecuta atunci aproape si rezolvam si cu banii daca nu va descurcati

si... nu mai stiu ca vroiam sa mai zic...

sunt tare necajita cu micsunica mea - de aseara de la 6 nu a vrut sa mai manance nimic, nimic, nici treaza , nici prin somn, nici cerealele preferate, nici nimic altceva. Nu da nici un semn ca i-ar fi foame(cu toate ca ar trebui sa-i fie) sau ca ar avea vre-o problema. Si in momente de astea ma cuprinde disperarea pentru ca nu stiu ce sa-i fac; la mine instinctul nu functioneaza. Stiu ca ati vorbit zilele trecute de faptul ca o mama simte ... o mama stie ce-i mai bine pt puiul ei. Eu nu stiu si nu simt ce-i mai bine sa fac - m-am chinuit atat, m-am zbatut atat sa am un copil ca sa constat acum ca nu-s o mama buna pentru ca eu nu simt si nu stiu nimic... Nu stiu ce am gresit . Se pare ca tot ce fac e in zadar si nu stiu ce as putea sa fac mai mult decat fac acum si e tot degeaba; m-am "obisnuit" de mult cu 2 ore dormite pe noapte de-i vai de sufletul meu cum rezist in fiecare zi, si totul ca sa fie bine ... si e in zadar. Oricat m-as stradui nu reusim deloc sa o luam inainte. Mereu si mereu ne intoarcem in acelasi punct.
nu stiu daca am facut bine ca am scris toate aste; voi trebuie sa intrati in atmosfera de sarbatori nu sa va bateti capul cu necazurile mele

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni


NU vrea si nu vrea sa manance? dar plange sau e vesela? e ca si cum s-ar fi intamplat nimic? plange de foame?

incearca sa ii mai dai cu lingurita. poate o enerveaza ca o lovesti la gingii de exemplu. da-i un biscutie, o bucatica de mar, morcov, sau mancati amandoua ca poate daca te vede pe tine vrea si ea. imi dau si eu cu parerea.

Spre exemplu, cand Vladimir se plictiseste la masa ii dau apa, sau, mai nou ii dau o bucatica de paine (miez ca se topeste repede) si e tare incantat ca mananca singur si ii mai dau si eu cateva lingurite pe langa.

nu te invinovati, ca nu ai de ce. atat timp cat esti langa copilul tau si faci tot ce consideri tu ca este mai bine pentru el inseamna ca esti o mama buna-doar d-aia te-a ales pe tine, pentru ca a crezut ca tu vei fi cea mai buna mama pentru fetita ta.

Daca esti stresata si dai din colt in colt chiar nu vei gasi o rezolvare. Nu intra in clubul parintilor care vor sa le dea copiilor de mancare cu orice pret!!!

Mai jucati-va si pana la urma ii se face foame, daca nu foame sete oricum i se face dupa o repriza de chiuiala si alergat prin casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Geanina-Tu ai fost tot timpul in alerta...instinctul tau a fost si e mereu la cote maxime.
Esti o mama EXTRAORDINARA, o mama ingrijorata, o mama ca toate celelate mame!
Du-o pe micsunica la dr, la spital, unde stii tu ca aveti atentie maxima sa nu se dezhidrateze sau sa nu-i scada prea mult glicemia...Poate e doar un pardalnic de dintisor, dar mai bine suflati si in iaurt...Aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Multumim inca o data de incurajari ,acum suntem acasa, nu l-au mai operat pe Adi pt ca a racit si a facut azi noapte febra si frisoane, asa ca i-au dat drumul din spital si va trebui sa revina dupa ce o sa-i treaca. Acum o sa vedem daca nu cumva o amanam pt la anul.
Nu am apucat sa citesc decat ultimile pagini asa ca ii trimit si eu multi , lu pogonici sa se faca repede bine.
Geanina, oarecum cunosc senzatia pe care o ai, stiu ca e greu sa-ti vezi copilul ca nu mananca, nu prea stiu ce sa-ti spun decat sa-ti trimit un gand bun si sa te incurajez ca sigur va veni si o perioada mai buna sunt sigura, cat despre faptul ca te destainui la noi...doar de asta suntem aici, sa ne incurajam reciproc si sa ne descarcam putin sufletul ca doar cine ar putea sa inteleaga mai bine decat tot niste MAME

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Gianina au trecut bubitele?

Olga, mamica lui David iepurasul


mai avem ceva urme acolo unde au fost bubitele mai mari

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Geanina, mai vroiam sa te intreb daca i-ai facut o analiza la kk, un ex. coproparazitologic, pt ca auzisem ca viermisorii pot da lipsa poftei de mancare.

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput