Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *119*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Gianina esti o mama tare buna si eu stiu ca si tu stii asta Ai incercat uleiul pe care il foloseste Florinela pt Victoras? Poate este ok si pt voi

Saby

Andiaroro multi pupici ii trimit si Anastasiei, sa fuga otita de la ea

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

dodo-pui - e fff bun medicul la care veti merge. Mai trage-ne de manecuta atunci aproape si rezolvam si cu banii daca nu va descurcati



Asa o sa fac



Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,BazarBogdan,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui saby
Geanina, oarecum cunosc senzatia pe care o ai, stiu ca e greu sa-ti vezi copilul ca nu mananca, nu prea stiu ce sa-ti spun decat sa-ti trimit un gand bun si sa te incurajez ca sigur va veni si o perioada mai buna sunt sigura, cat despre faptul ca te destainui la noi...doar de asta suntem aici, sa ne incurajam reciproc si sa ne descarcam putin sufletul ca doar cine ar putea sa inteleaga mai bine decat tot niste MAME


Tot asa gandesc si eu... Si noi ne confruntam adesea cu problema asta... mai ales pe vremea cand manca doar lapte... Greu de dat indicatii, am observat ca diversi bebelusi au diverse gusturi (in ceea ce priveste mancarea ) Poate daca incerci mai multe tipuri de mancare, alternand cu suc (ca lapte stiu ca nu doreste domnisoara), cu mici pauze in timpul mesei... Oricum incearca sa nu o obligi, sa nu insisti excesiv, riscul anorexiei la bebe este real, kiar daca poate parea ciudat...
cu siguranta esti cea mai buna mamik pt bebele tau.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Votati cu noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

va multumesc mult pt sustinere

revin la ce m-ati intrebat/sugerat:
- nu vrea nimic-nimic sa manance/inghita, nici mancare, nici lapte nici apa nici treaza, nici in somn
-plange doar cand insist cu biberonul; cu lingurita nu am cum sa o lovesc pt ca e ff moale
- ei niciodata nu i-a fost foame, avem un program de masa pe care il respectam, si atat...; daca o las toata ziua nemancata, nu da nici un semn ca ar vrea sa manance
- nu-i vorba de nici un dintisor surpriza (tocmai ce-o insectasem aseara)
- am facut de curand analiza - copro... si nu a iesit nimic
- deocamdata nu are nevoie de uleiul minune pt ca ea asimileaza daca mananca, problema e sa si reusesc sa o fac sa inghita ceva
- deocamdata am vorbit cu dr la telefon si mi-a zis ce medicamente sa-i dau si sa astept pana maine
- m-am gandit ca o fi asa de la pepenele galben pe care l-a mancat amestecat cu branza duminica; dr a spus ca n-ar trebui sa fie asta. astept sa vad si maine cum este.
- sau poate am gresit ca i-am dat "lapte" noaptea. Am cateva nopti de cand ii dau , pe la 3, lapte prin somn; bea cam 30-60 ml. Stiu ca este putin insa pt noi este fff mult. In felul asta reuseam sa-i dau cam 100 ml /zi. Acum ce sa mai zic... renuntam si la asta.
- intre timp ii tot dam cate 2-3 lingurite cu apa, sper sa nu se deshidrateze ca mi-e groaza de internat in spital si perfuzii.

este groaznic sentimentul de neputinta si de "nestiinta"

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

PROBA : (multumim Ela )

www.youtube.com/watch?v=UNJMGbbGu6Y" target="_blank">Gustam mar

fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

chatonel - cum de-a racit pogonicea? tinem pumnii sa se faca repede bine

dodo-pui - e fff bun medicul la care veti merge. Mai trage-ne de manecuta atunci aproape si rezolvam si cu banii daca nu va descurcati

si... nu mai stiu ca vroiam sa mai zic...

sunt tare necajita cu micsunica mea - de aseara de la 6 nu a vrut sa mai manance nimic, nimic, nici treaza , nici prin somn, nici cerealele preferate, nici nimic altceva. Nu da nici un semn ca i-ar fi foame(cu toate ca ar trebui sa-i fie) sau ca ar avea vre-o problema. Si in momente de astea ma cuprinde disperarea pentru ca nu stiu ce sa-i fac; la mine instinctul nu functioneaza. Stiu ca ati vorbit zilele trecute de faptul ca o mama simte ... o mama stie ce-i mai bine pt puiul ei. Eu nu stiu si nu simt ce-i mai bine sa fac - m-am chinuit atat, m-am zbatut atat sa am un copil ca sa constat acum ca nu-s o mama buna pentru ca eu nu simt si nu stiu nimic... Nu stiu ce am gresit . Se pare ca tot ce fac e in zadar si nu stiu ce as putea sa fac mai mult decat fac acum si e tot degeaba; m-am "obisnuit" de mult cu 2 ore dormite pe noapte de-i vai de sufletul meu cum rezist in fiecare zi, si totul ca sa fie bine ... si e in zadar. Oricat m-as stradui nu reusim deloc sa o luam inainte. Mereu si mereu ne intoarcem in acelasi punct.
nu stiu daca am facut bine ca am scris toate aste; voi trebuie sa intrati in atmosfera de sarbatori nu sa va bateti capul cu necazurile mele

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni


GIANINA eu am o prietena care la primul copil (are 11 ani acum) a avut aceasta problema. Nu vroia sa manance deloc. Si a incercat tot ce se putea. Manca foarte putin si pe la 1 an si ceva a suferit de rahitism. Ideea e ca dupa varsta de 3 ani, brusc si fara interventii, a inceput sa manance. Iar acum este un baiat de toata nadejdea, fara probleme de sanatate. Prietena mea are al doilea copil acum (de 9 luni jumate) si chiar imi spunea ca acum, cu cel de-al doilea nu va mai face greseala pe care a facut-o cu primul. Il forta, la inceput, sa manance.
Daca bebitza e vesela si a luat cat de cat in greutate cred ca nu trebuie sa disperi. Stiu ca esti mama si ca e greu... dar daca tu vei fi mai relaxata, si ea va fi. Nici al meu nu prea mananca. De vreo 3 saptamani abia daca bea 100 de ml de lapte la 4-5 ore... Dar, e intr-o perioada, sunt convinsa. Fii mai optimista si sa nu mai aud ca nu ai instincte de mama sau ca nu esti o mama buna. Da?
Multi, multi

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Pentru FETELE EXCURSIONISTE (cum zice Novus si imi place de mor...) am intrat pe accuweather si zice ca de pe 13 noaptea ninge si pe 14 toata ziua... Asa ca luati-va sanii!!!

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui saby

Geanina, mai vroiam sa te intreb daca i-ai facut o analiza la kk, un ex. coproparazitologic, pt ca auzisem ca viermisorii pot da lipsa poftei de mancare.

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia



MONNVAS, apropos de problema noastra cu trezitul noaptea... am citit ca asta cu viermisorii ar putea fi un raspuns pentru trezitul noaptea. Nu mai stiu pe unde am citit, cred ca tot aici pe DC era o mamica care zicea ca dupa ce a rezolvat problema asta s-a linistit copilul. Pe de alta parte, soacra-mea zice ca fiul ei-sotul meu tot asa facea... deci mai pot fi si "mosteniri" . Asta e, incerc sa ma obisnuiesc, doar ca am zile cand pic din picioare.

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

A, si ca sa raportam si noi niste date tehnice, avem:
- 9 luni (si 5 zile)
- 10,4 kg (600 gr fata de luna trecuta)
- 76 cm (1 cm fata de luna trecuta)
- mergem de-a busilea
- incercam si sa ne ridicam in picioare, tinandu-ne de grilajul patului
- avem 2 dinti jos, 1 su
- nu zicem nimic, niciun cuvintzel

Pediatra zis ca in cateva saptamani va avea 4 dinti sus - adica de aia a foat o perioada asa dificila pentru ca se chinuie saracutul cu 4 dinti odata! A mai zis ca arata ca un copil de un an jumate si ca neaparat sa-i dau calciu (era in program oricum, la 9 luni) pentru intarirea osisoarelor.

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Mai e vreo mamica care adoarme bebeul pe muzica? Eu am constatat de cateva zile (mai precis nopti!) cat de repede si cat de frumos adoarme Calin pe colinde... Sambata seara am ras de el si de tac-su care il tinea in brate, in fund, si daduse cd playerul tare (dar tare, vorba lui Aris cu muzica in masina)si, in 5 minute, a inceput sa-i cada capul piticului de somn... ca dupa alte 5 minute sa adoarma bustean.
Eu nu ii pusesem muzica copilului pana acum ca o mama ireponsabila ce sunt pentru ca (decedatul) cd player nu mai functiona si am tot amanat achizionarea unuia nou. Dar am luat unul micut, micut dar foarte bun pentru pitic. Si vad ca adoarme instantaneu aproape cand ii pun colinde.

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput