Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *119*

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

He, he uite ca nici eu nu sunt cu scaun la cap si stau pe net la ora asta. M-am pregatit o tara de excursie.

Fetele excursioniste, am notat, noi o sa fim in Sb, sunati cand ajungeti si de acolo vedem noi cum va preluam, speram sa nu rupem patul de somn in timpul ala si sa nu fim buni de nimic pt ca si noi plecam joi cu noaptea in cap dupa o zi de munca a Gazului sef si a mea de stat cu matzi si de facut bagaje.

joanna bine ai revenit. Ce te plangi mama ca baietelul e lung si slabut chiar ma mir oare cu cine o semana? In legatura cu jucariile nu e o reteta general valabila. Ia-l cu tine in magazin si vezi ce-l atrage si schimbai-le mereu ca sa nu apuce sa se plictiseasca. Daca e un copil energic degeaba te chinui. Bucura-te ca nu va trebui sa-i cumperi multe jucarii in timp. La cum povestesti tu acum, cu siguranta va avea o imaginatie ff bogata si cand va fi mai mare o sa-ti intoarca casa cu fundul in sus. Iar jucariile tot vor zace intr-un colt.

Catelul Fisher Price, eu consider ca nu e adecvat pt varsta bebeilor nostrii. Eu l-am luat cadou acum doi ani, nasusei noastre mici care avea un anisor si 1/2. Pe vremea aia costa 350.000 vechi (asta ca sa vedeti cum evolueaza preturile). I-a placut si deabia atunci incepuse sa inteleaga ce spune catelusul, sa asocieze partile corpului si sa inteleaga cantecelele. Si chiar si atunci era un pic cam mica pt el deabia mai tarziu l-a apreciat a adevarata lui valoare educativa. In general producatorii de jucarii pun o perioada mai mare de potrivire in ceea ce priveste utilitatea jucariei si varsta copilului asta ca sa vanda cat mai mult. De aceea e bine sa analizati intai ff bine ce intelege bebele si ce stie sa faca jucaria. Daca acum ii place ff bine, dar daca aveti un bebe care se plictiseste repede de jucarii vorbitoare lasati-l pt mai tarziu. Eu il apreciez dar daca e folosit atunci cand trebuie.

Mai vroim sa zic ceva dar am uitat. Pup Noapte buna si linistita.

Mami de Gazii mica si frumoasa Avem sapte lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

aaa mi-am adus aminte ce vroiam sa mai zic. Intreba cineva de Costum de Craciunita pt Bebe eu i-am luat din Cismigiu de la Casute. L-am gasit intamplator. Am dat 350.000. E super are caiulita, rochita si pantalonasi. E adevarat ca e mai mult sintetic dar il va purta doar asa peste un body si ciorapei. Mie imi place tare mult o sa pun si poze cu prima ocazie.

Pisik nu te necaji te inteleg cum e cu rabdarea. Incearca sa-i vorbesti calm dar ferm atunci cand vrei sa nu faca ceva si ai sa vezi ca in timp va intelege. Aaa si nu uita ca daca te asculta sa o rasplatesti cu muulti pupici si laude. E greu cand bebeii isi manifesta personalitatea. Si acum inca e nimic fata de ce va urma dar in timp tu te vei obisnui si vei sti sa faci fata situatiei si Ana va invata si ea in timp ce e voie si ce nu si .... cum sa te manipuleze mai bine. Dar toate o sa treaca cu putina rabdare si fara sa te stresezi. Iar chestia cu trantitul in fund si tavalitul pe jos mai ales in magazin aia e muuult mai incolo pe la 3-4-5 ani si nu are legatura cu comportamentul de acum. Acum e doar vorba de descoperire asa cum spunea Ayla si de atasament fata de parinti cum zicea Sasha.

Si ca tot veni vorba, mai mamici eu ma supar rau pe voi daca mai aud fraze deastea cu "nu sunt o mama buna", si vin si va dau bataita la toate. Si eu mai am momente cand ma necajesc si am senzatia ca nu ma descurc cum trebuie sau ca nu am cel mai bine grija de ea, dar ma scutur repede (asa cum zice cineva), si cu calm si intelegere incerc sa trec peste orice obstacol. Toate poate mai gresim din cand in cand, mai avem momente de oboseala dar sunt convinsa ca orice mamica care isi iubeste cu adevarat puiul nu are cum sa greseasca fundamental, mai ales voi cele din grupul nostru care sunteti mamici informate si va dati silinta sa aflati tot ce e mai nou in domeniul cresterii bebeilor, tot ce e mai bun si care de fiecare data cand va loviti de un obstacol nu ezitati sa cereti sfatul. Asa ca va rog frumos capul sus si mergem inainte... da?

Gata, hai ca iar m-am lungit. Scuzati greselile de ortografie dar e cam tarziu in noapte si nici nu prea vad ce mai scriu. Sper macar ca mesajele mele sa fie citite ca iar sunt la sfarsit de capitol, nu stiu cum am eu mereu bafta asta. Pup

Mami de Gazii mica si frumoasa Avem sapte lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin


Ilinca pedi asta ne-a facut pe noi mari ,toti copii din bloc si juma' de cartier, stie ea ce stie. Este mai batrana si probabil si stilul ei este de genul "pe vremea noastra..."dar asta nu inseamna ca o sa-i dau si o sa-i fac tot ce zice ea.


fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!



atunci erau alte vremuri , mamele stateau acasa cu copii doar 3 luni . Trebuia sa mearga la serv astfel sistemul obliga medicii sa recomande introducerea alimentelor de la 8 sapt.

Faptul ca a facut juma' de cartier mare nu o scuza ca nu se documenteaza si nu tine pasul cu noile recomandari cu privire la alimentatie. Ma intreb oare cu noua medicatie este la curent sau tot ce prescria acum 30 de ani prescrie?!
Si " celebrele" dr Marcu si dr Culcer au o varsta dar te asigur ca nu recomanda la 6 saptamani mere , pere.... Apropo portocale nu ti-a recomandat?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Neata, fete!
Eu tot cu gandul la LEDI sunt
Adee, stii cumva ce fel de analize i-au mai facut nepotelei tale? LEDI a facut la Buc. testul sudorii inca o data si a renuntat sa mai faca test genetic, la indicatiile medicilor care i-au zis sa nu mai arunce cu banii si sa inceapa tratamentul

POZE NAZDRAVAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Buna dimineata, fetele! Ieri nu am intrat, ca m-am balacit in stiinta pana tarziu.. dar azi, sper sa recuperez printre pregatirile bagajelor.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Votati cu noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Floric, ai primit codurile?



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)



Nu. Cand le-ai trimis?

Poze Raru
Poze noi

INTALNIRE ESTICA GALATI

Un vot la somn de ingeras, va rog

Rares Rarisel cel mai frumusel

Nu uitati sa imi trimiteti codul de bare de la produsele HAPPY. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui shasa

Citat:
citat din mesajul lui Gina2008

Hello, hello

Va invit sa vedeti doua (prime) poze din "shootingul" special de Craciun... www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006
Aaaha-haa.. de cand asteptam eu! De prin iulie de cand i-am achizitionat body-ul cu Let It Snow de pe maxbebe. Ce sa-i faci mama nebuna, nesanatoasa, emotionata, disperata, superfericita, moarta de ingrijorare... toate in una (cum se zice).
Maine o sa incarc mai multe poze.

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006


Foarte frumos!!!!
Mi se pare mie sau are si Raru costumas la fel....amandoi sunt foarte dragalasi

IriTeoPetru
New Life Is Born



Da. Identic. Ca doar sunt ucenicii mosului, nu?


Poze Raru
Poze noi

INTALNIRE ESTICA GALATI

Un vot la somn de ingeras, va rog

Rares Rarisel cel mai frumusel

Nu uitati sa imi trimiteti codul de bare de la produsele HAPPY. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Bine ai venit la noi Joanna. Sa iti dea Dumnezeu putere multa si sanatate puiului tau.
Mai intra sa iti mai descarci sufletul. E tare greu prin ce treci. Desi nu e un sfat tocmai reusit, nepotul meu are 3 ani si dintotdeauna a facut kk greu, rar si cu chinuieli. Acum ca a mai crescut nu mai are chinuieli dar de rar tot face si fff gros. Pietroi cum ii zice maica-sa.

Poze Raru
Poze noi

INTALNIRE ESTICA GALATI

Un vot la somn de ingeras, va rog

Rares Rarisel cel mai frumusel

Nu uitati sa imi trimiteti codul de bare de la produsele HAPPY. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Helou, tufete!
Joanna, bine ca mai treci pe la club, ne era dor de tine! Da' lunganului nu-i plac cumva prea mult jucariile "neconventionale" (gen mobil, reviste, etc.) si de-aia le ignora pe celelalte? Pe Sophiphi v-am zis c-o tin in casa numai cu pijamale/pantalonasi cu labutze, ca nu suporta sosetele. Ei, cand totusi o mai las cu sosete in 5 minute o gasesc cu o soseta in mana si atat de fericita o balangane si o smotoceste si-o intinde...zici ca-i ceva shoseta Fisher Price cel putin vorbitoare.
Olishka, in ultimul timp ai postat cam rar, ce faci, tot umbli la filme romantice ca dupa aia sa pui de-un bb2?
Mi-e dor de ginerele meu titi Ian, oare-o fi trimis cuscra mea poza pentru surpriza Ancai?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
7luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Ilinca, nu am poza cu titi Ian, chiar si eu ma gandeam... oare ce face mami, trebuia sa se hotarasca cu operatia parca, nu? Cine vb cu ea?

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 7 luni

Mergi la inceput