Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *119*

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui rivali

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin


Ilinca pedi asta ne-a facut pe noi mari ,toti copii din bloc si juma' de cartier, stie ea ce stie. Este mai batrana si probabil si stilul ei este de genul "pe vremea noastra..."dar asta nu inseamna ca o sa-i dau si o sa-i fac tot ce zice ea.


fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!



atunci erau alte vremuri , mamele stateau acasa cu copii doar 3 luni . Trebuia sa mearga la serv astfel sistemul obliga medicii sa recomande introducerea alimentelor de la 8 sapt.

Faptul ca a facut juma' de cartier mare nu o scuza ca nu se documenteaza si nu tine pasul cu noile recomandari cu privire la alimentatie. Ma intreb oare cu noua medicatie este la curent sau tot ce prescria acum 30 de ani prescrie?!
Si " celebrele" dr Marcu si dr Culcer au o varsta dar te asigur ca nu recomanda la 6 saptamani mere , pere.... Apropo portocale nu ti-a recomandat?



Vlad Andrei ( 4.01.2007) si Stefan Alexandru (17.03.2009)




Asa e, Simina, ea v-a facut mari, daca nu era Domnia Sa sa va recomande marutz-margaritar la 2 luni, ramanea juma de cartier pitic, si-acum ati fi umblat in picioare pe sub masa. Sigur, daca e batrana, stie ea ce stie, categoric; probabil stie si cum au disparut dinozaurii. Dar daca tie-ti place stilul ei nostalgic de "pe vremeaaa noastra" si esti de acord cu ce zice, in ciuda atator informatii care circula pe net si sunt venite de la OMS si alte organizatii medicale competente, eu ce sa zic? Bafta si promit ca nu mai zic absolut nimic pe tema asta, imi dau seama cand n-are rost sa zic ceva. Ma mir totusi ca tu, atat de tanara si avand acces la atata informatie, alegi calea "lasa ca bine-a crescut si noi cu mancare de la 3 luni si suc de morcovi de la 2 luni si n-am murit!". Asa e, si stramosii nostri au trait fara curent electric sau buda-n casa, si n-au murit decat cand le-o fo vremea! Ce atata progres?!
Eu pentru copilul meu nu vreau "binele" de pe vremea noastra, cu mar razalit si biscuiti de la 3 luni, nu vreau binele cu gris in lapte de vaca si sarmalutze de la 4 luni, fiica mea nu e un experiment de tip:"no, io am crescut bine, ia sa vede, creste si ea?". Eu vreau sa aplic ce e de actualitate si MAI ALES ce-mi spune si mie creierul si inima ca e corect, de bun-simtz. Ca daca ar zice OMS ca s-a descoperit ca e buna cate o gura de tzuica de la 6 luni, zau ca n-as crede!
Rivali, minunata pediatra i-a recomandat mandarine, probabil vrea sa experimenteze si ea ceva nou, ca portocale mai erau cat de cat si "pe vremea ei!"
Da, unele subiecte mma fac invershunata, stiu

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
7luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Gaza,

fb info despre excurise, si speram ca si noi [Oli + eu + copiii cei multi, ii stiti voi, 5] sa ajungem in jur de 2 in Sibiu. Intreba cineva de nr de ore pana la Paltinis, parca 4-5 ore in total, cam 3 pana in Valcea, cca 1 pana la Sibiu, apoi teoretic juma de ora. Cam asa, insa Gaza poate sa fie "mai precisa" . Vorbeam doar despre plecarea din Bucuresti... :))

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Ilinca,

sa te completez: poate tuica nu, dar stii ca la batrani mergea un paharel de vin sa aiba copchilul rosu in obraji? ee, eee, sa nu zici ca n-o stiai? Deci, acu merg "mandarine", de sezon, apoi, ca tot s-a tras vinul, si un clondirel...

Simina, sa nu te superi pe noi, sunt doar niste mici, mici, mici pareri, .

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Aaa, si daca ne vedeti pe mine si pe Ilinca active simultan, nu inseamna deloc ca facem si capitol nou. Eu nu am facut ever, si parca nici pe madam general nu am vazut-o cu "scriptul in mana", ea e doar la directive

Edita: sa iesise rasul ca lumea, era doar zambet...

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Da, inca ceva: acu, dupa postul Ilincai despre titi Ian, am realizat ca trebuie sa fac, pe ultima suta de m, o mica schimbare la surpriza, si deci vestea buna este ca poate fi oricand updatata :), deci nu e batuta in cuie si rame.

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

anca - dar surpriza? unde-i surpriza pentru fetele neexcursioneste? ca parca noua ne-o promisese-i inainte ca sa mai stergem din tristetea neintalnirii

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Eu trebuie sa va marturisesc ca-s un pic geloasa...dada, ma roade-un pic acest sentiment ne-inaltzator...si anume: e drept ca Sophiphi se bucura de cate ori ma vede si rade la tot ce-i zic, e drept ca rade-n hohote cand ii face tac'si mutre, ii place cant ii canta maica-mea un elefant se legana" DAAAAR...nimic nu o fericeste mai tare ca simpla aparitie a lui Manole, chiar si la distantza! Bai, numa cat ce-l vede trecand prin hol si-ncep trepidatiile, chiotele, datu' din maini cu viteza...Are si un chiot cu ras specific numai pentru Manole, pe care nu-l emite in nicio alta situatie! Nu stiu ce i-a cashunat asa pe bietu' caine, ca aproape n-o baga-n seama, numa cat se uita talamb din cadrul usii. Cam o data la 3 zile il chem pe Manole langa noi sa-i fac bucuria lui Sophiphi, nu va pot descrie ce fericire pe capul ei, cum il giugiuleste haotic, fleosc o palmutza peste ochi, fleosc una peste marele lui nas...No, macar nu trebuie sa dau banii pe jucarii sofisticate, vad ca de Manu nu se plictiseste niciodata!


Exact asa face si Adelake cand il vede pe Toto, dar mai ales cand o vede pe MottoRush (pisik). Kiuie, se agita, ii rade stramband un pic din nasuc (cam cum face pisik), daca prinde usa deskisa, o alearga pe hol... iar daca ii prinde (mai mult pe caine, ca pisik nu prea poate fi prinsa ) ii ia la palmute... Si trebuie salvat bietul caine, care si asa e tare beteag.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Votati cu noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

La multi ani ! dragilor nostri:

Maria Cristiana,bebe de Mihaelacg
Maria Natalia, bebe de Alina.n, 3,270 kg, 39s
Nicholas Claudiu, bebe de Nicky09



Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.n

voi ii dati la bebe calciu in urma unor analize sau fara?
intreb pt ca eu nu ii dau si nu stiu daca ar trebui??? -noi mancam insa lapte,iaurt,branzicam,ou


mie mi-a recomandat si medicul pediatru si med de fam fara analize, dar e stiut faptul ca d3 fixeaza calciu si unul fara altul ....

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Am spus ca surpiza o ofer prima data in excursie, apoi fetelor din Bucuresti, si prin posta pt afara... Si despre cd-uri cu muzica la fel.

In plus, abia azi sper sa reusesc sa finalizez, ca tot am citit "mai stai, mai stai"...



Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 7 luni

Mergi la inceput